We wrześniu kręcimy kilometry na rowerze. Może uda się zostać Rowerową Stolicą Polski?

2019-08-26, 07:04  Redakcja/Elżbieta Rupniewska
Bydgoszcz jest inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Fot. Elżbieta Rupniewska

Bydgoszcz jest inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Fot. Elżbieta Rupniewska

Bydgoszcz jest inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. I edycja imprezy wystartuje wraz z początkiem września - od tego dnia każdy przejechany kilometr przybliży Bydgoszcz do zdobycia tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Gotowa jest też aplikacja mobilna niezbędna do wzięcia udziału w zabawie.

Ogólnopolską rowerową rywalizację dla polskich miast stworzono na wzór Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, którą od 2017 roku organizowało włoskie miasto Bolonia. Do akcji przystąpiło 21 samorządów z całego kraju, m. in. Białystok, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski czy Suwałki. Bydgoszcz w rywalizacji bierze udział jako Metropolia Bydgoszcz, a do wspólnej zabawy zaprasza wszystkich mieszkańców zrzeszonych w stowarzyszeniu gmin. Na koniec września wybrana zostanie najbardziej rowerowa gmina metropolii. Co ważne, nasza rywalizacja nie ma granic - zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie.

O co rywalizujemy?

Miasta biorące udział w rywalizacji będą walczyć o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Puchar ma charakter przechodni, co oznacza, że zwycięskie miasto otrzyma go tylko na rok. Dopiero w przypadku wygranej trzy razy z rzędu miasto otrzyma statuetkę na stałe.

Rywalizacja ruszy 1 września 2019 r. i zakończy się 30 września. To właśnie wtedy każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją, będzie się liczył w rywalizacji miast. Każdego dnia można zbierać kilometry jadąc do pracy lub szkoły. Zachęcamy także do organizowania grupowych przejazdów do atrakcyjnych miejsc w okolicy. Rowerzyści szczególnie upodobali sobie Myślęcinek, w którym rowerowa przejażdżka odbywa się wśród zieleni i z dala od miejskiego zgiełku. Równie przyjemna może okazać się przejażdżka wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Dla nieposiadających dwóch kółek przypominamy, że kręcić kilometry można także na miejskich rowerach. System BRA oferuje 55 stacji ulokowanych w różnych częściach miasta, a do dyspozycji mieszkańców oddaliśmy 590 rowerów.

Nagrody dla najbardziej aktywnych

Uczestnicy rywalizacji mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy w skali kraju nakręcą we wrześniu najwięcej kilometrów, otrzyma rowery miejskie.

Każdy uczestnik, po przejechaniu min. 250, 500 lub 1000 km otrzyma nagrody rzeczowe (m. in. saszetkę, bidon, sakwę rowerową). Dodatkowo trzy najaktywniejsze rowerzystki i trzech najaktywniejszych rowerzystów z naszej metropolitalnej drużyny nagrodzimy zestawami sportowych upominków.

Jak wziąć udział w rywalizacji?

Aby dołączyć do rywalizacji trzeba pobrać aplikację „Rowerowa Stolica Polski” z właściwego dla siebie sklepu. Dla systemu Android będzie to sklep Google Play, a dla systemu IOS sklep App Store. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy ją ściągnąć, zainstalować i uruchomić. W formularzu podajemy podstawowe dane, zaznaczamy, dla jakiego miasta będziemy kręcić kilometry i włączamy się do zabawy. Jeżeli chcemy dodatkowo rywalizować w mniejszych grupach, wystarczy wyszukać te istniejące i się do nich zapisać lub zaproponować własną i zachęcić swoich znajomych, współpracowników lub rodzinę do wspólnej rywalizacji. Od 1 lipca aplikacja Aktywna Bydgoszcz zmieniła nazwę na „ROWEROWA STOLICA POLSKI”. Posiadacze tej aplikacji, którzy chcą wziąć udział we wrześniowej Rywalizacji, muszą jedynie przyłączyć się do Rywalizacji w ramach posiadanej aplikacji. Nadal też będzie można korzystać z pozostałych funkcji aplikacji.

Rodzinne przejazdy po regionie

W celu promocji wydarzenia i integracji środowiska rowerowego z obszaru Metropolii Bydgoszcz, przygotowaliśmy wspólne przejazdy rowerowe o charakterze rodzinno – rekreacyjnym. Pierwszy taki przejazd odbędzie się wraz z rozpięciem rywalizacji, czyli 1 września. Będzie to jednocześnie przejazd upamiętniający 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, a trasa będzie wiodła przez Bydgoskie miejsca pamięci ( m. in. Dolinę Śmierci, czy Cmentarz Bydgoskich Bohaterów).

Kolejne przejazdy rowerowe odbędą się:

8 września (Bydgoszcz-Koronowo-Bydgoszcz)

15 września (Bydgoszcz-Nakło-Bydgoszcz)

22 września (Bydgoszcz-Borówno-Bydgoszcz)

29 września (Bydgoszcz-Ostromecko-Bydgoszcz).

Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami)

Region

8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT wyszkoli żołnierzy do walki w bliskim kontakcie [wideo]

8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT wyszkoli żołnierzy do walki w bliskim kontakcie [wideo]

2021-09-14, 12:41
Joanna Borowiak (PiS): Wyjście Polski z Unii To jest kompletna bzdura

Joanna Borowiak (PiS): „Wyjście Polski z Unii? To jest kompletna bzdura"

2021-09-14, 11:57
Część uczniów po pandemii nie jest w stanie wrócić do nauki stacjonarnej

Część uczniów po pandemii nie jest w stanie wrócić do nauki stacjonarnej

2021-09-14, 10:15
Projekty społeczne to same korzyści. Ich autorzy się rozwijają, a otoczenie korzysta

Projekty społeczne to same korzyści. Ich autorzy się rozwijają, a otoczenie korzysta

2021-09-14, 09:20
Podejrzane grzyby lepiej zanieść do Sanepidu. Warunek: muszą być świeże

„Podejrzane" grzyby lepiej zanieść do Sanepidu. Warunek: muszą być świeże

2021-09-14, 08:41
Kontrola: te produkty mogły zaszkodzić klientom, a odpady środowisku

Kontrola: te produkty mogły zaszkodzić klientom, a odpady środowisku

2021-09-14, 07:40
Rozpoczyna się naprawa Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

Rozpoczyna się naprawa Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

2021-09-14, 06:50
Jarosław Gowin: Premier Morawiecki przegra wojnę z prawami ekonomii

Jarosław Gowin: „Premier Morawiecki przegra wojnę z prawami ekonomii"

2021-09-13, 21:30
CSWOT w Toruniu przeprowadziło po raz pierwszy szkolenie saperskie

CSWOT w Toruniu przeprowadziło po raz pierwszy szkolenie saperskie

2021-09-13, 20:47
Rodzice dzieci ze szkoły przy ul. Bora-Komorowskiego proszą ZDMiKP o wiatę

Rodzice dzieci ze szkoły przy ul. Bora-Komorowskiego proszą ZDMiKP o wiatę

2021-09-13, 20:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę