Przemarsze, pikniki, zabawy z żołnierzami. Święto Wojska Polskiego w regionie

2019-08-15, 15:17  Maciej Wilkowski, Damian Klich, Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Święto Wojska Polskiego w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Bydgoskie uroczystości wojskowego święta rozpoczęła o 9.00 Msza św. w kościele garnizonowym na ulicy Bernardyńskiej/fot. Damian Klich

Bydgoskie uroczystości wojskowego święta rozpoczęła o 9.00 Msza św. w kościele garnizonowym na ulicy Bernardyńskiej/fot. Damian Klich

Przypadające 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną "Cudem nad Wisłą". Uroczystości odbywały się w całym regionie.

Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

Bydgoskie uroczystości wojskowego święta rozpoczęła o 9.00 Msza św. w kościele garnizonowym na ulicy Bernardyńskiej. Podczas nabożeństwa proboszcz parafii - ksiądz podpułkownik Tomasz Paroń podkreślał, że Święto Wojska Polskiego powinno być również okazją do zastanowienia się nad duchowym "uzbrojeniem" żołnierza.
W Bydgoszczy specjalne atrakcje przygotowało Muzeum Wojsk Lądowych przy ul. Czerkaskiej - w godz. 10.00-16.00 była m.in. możliwość wejścia do czołgu T-72, konkursy i grochówka.

W Toruniu Msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego odprawiona została o 12.00 w kościele garnizonowym na Placu świętej Katarzyny. Po niej miał miejsce przemarsz pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach uczestniczyli polscy i amerykańscy żołnierze, kombatanci, radni, parlamentarzyści, mieszkańcy i toruńska młodzież. Wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Od 15 w fosie południowej Zamku Krzyżackiego przygotowano pokazy historyczne, wystawę sprzętu wojskowego oraz piknik wojskowy.

Jeden z 16 wojskowych pikników "Wierni Polsce", które organizowane były w każdym województwie odbywał się we Włocławku. Rozpoczął się o 15.00 przy Hali Mistrzów.
Wojskowe święto także w Inowrocławiu. O 9.45 odprawiona została Msza św. w kościele garnizonowym, a o 11.00 odbył się apel w Parku Solankowym. Po nim m.in. pokazy sprzętu i występ orkiestry wojskowej.

W Nakle nad Notecią uroczystości rozpoczęła o 10.00 Msza św. za Ojczyznę w kościele świętego Wawrzyńca. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów przy Pomniku Katyńskim oraz Pomniku Wdzięczności Wojsku Polskiemu. W Szubinie obchody Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaplanowano na 12.00. Odbywały się na Placu Wolności.

Region

Jolanta Fischer i Wojciech Sobociński nagrodzeni przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

Jolanta Fischer i Wojciech Sobociński nagrodzeni przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

2022-01-21, 18:48
Emerytowi wypadło z kieszeni 10 tys. złotych. Policja dowiedziała się, kto je podniósł...

Emerytowi wypadło z kieszeni 10 tys. złotych. Policja dowiedziała się, kto je podniósł...

2022-01-21, 14:47
Prof. Grzegorz Górski: Polska powinna korzystać z weta w sporze z Komisją Europejską

Prof. Grzegorz Górski: Polska powinna korzystać z weta w sporze z Komisją Europejską

2022-01-21, 12:30
Czternaście ciężarówek wjechało na Most Uniwersytecki. Tak wyglądają próby obciążeniowe [wideo, zdjęcia]

Czternaście ciężarówek wjechało na Most Uniwersytecki. Tak wyglądają próby obciążeniowe [wideo, zdjęcia]

2022-01-21, 10:36
W Fordonie ma powstać Akademickie Centrum Sportu. Najważniejsze podpisy już są

W Fordonie ma powstać Akademickie Centrum Sportu. Najważniejsze podpisy już są

2022-01-21, 09:30
Mieszkańcy Mazowsza chcą przywrócenia linii: Sierpc-Toruń-Bydgoszcz

Mieszkańcy Mazowsza chcą przywrócenia linii: Sierpc-Toruń-Bydgoszcz

2022-01-21, 08:40
Oni wybrali ferie w siodle. Tam nie ma leżenia kopytami do góry

Oni wybrali ferie w siodle. Tam nie ma leżenia kopytami do góry!

2022-01-20, 21:18
Królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego została kobieta. Strzelała najlepiej

Królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego została kobieta. Strzelała najlepiej

2022-01-20, 20:21
Uroczystość: 102 lata temu Bydgoszcz znów stała się polskim miastem [wideo, galeria]

Uroczystość: 102 lata temu Bydgoszcz znów stała się polskim miastem [wideo, galeria]

2022-01-20, 19:30
Śnieżyca, słońce, śnieżyca i tak w kółko. Kierowcy mają pod górkę [wideo, zdjęcia]

Śnieżyca, słońce, śnieżyca i tak w kółko. Kierowcy mają pod górkę! [wideo, zdjęcia]

2022-01-20, 16:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę