Powstała książka o policjantach, ofiarach okupanta niemieckiego i radzieckiego

2019-07-11, 11:50  Elżbieta Rupniewska
Polscy policjanci w niewoli radzieckiej. Wrzesień, 1939 rok./fot. Wikipedia

Polscy policjanci w niewoli radzieckiej. Wrzesień, 1939 rok./fot. Wikipedia

Już jest gotowa i jeszcze w tym roku powinna zostać wydana, publikacja poświęcona martyrologii funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenów obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Autorom udało się zgromadzić ponad 500 biogramów ludzi, którzy służyli w policji w okresie międzywojennym i zginęli w czasie wojny.

- Część z nich została zamordowana przez hitlerowców, inni ewakuowali się na wschód - mówi podinspektor Jacek Pawłowski, współautor publikacji. - I znaleźli się na trenach zajętych przez Armię Czerwoną. Z reguły ci policjanci byli wzięci do niewoli przez Armię Czerwoną, była na pewno grupa osób zamordowanych, ale tych nazwisk, niestety, nie udało się nam wszystkich ustalić. Niektórzy funkcjonariusze figurują obecnie jako zaginieni. O wielu policjantach z tamtych czasów nic nie wiemy, dlatego że nie ma ich rodzin, nie ma bliskich, którzy mogliby się o pamięć o krewnym upomnieć...

Publikacja została przygotowana z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia powołania Policji Państwowej. Jej drugim autorem jest inspektor Paweł Zawada.

Warto wiedzieć:

Policja Państwowa funkcjonowała na terenie Pomorza do września 1939 roku, choć formalnie została rozwiązana dopiero w sierpniu 1944 roku. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego pomorscy policjanci strzegli bezpieczeństwa mieszkańców i porządku publicznego, niejednokrotnie narażając swoje zdrowie. Wielu niestety zginęło na posterunku i nigdy nie wróciło do swoich domów i rodzin.

Podczas pełnienia obowiązków służbowych zginęło co najmniej 17 pomorskich policjantów. Jednak największa liczba policjantów pomorskiej Policji Państwowej poniosła śmierć po wybuchu II wojny światowej.

Po napaści III Rzeszy na Polskę większość pomorskich policjantów wycofała się na wschód, gdzie po 17 września 1939 roku dostali się do niewoli radzieckiej i zostali umieszczeni w obozach NKWD. Większość z nich zamordowano wiosną 1940 roku. Jednak część policjantów, która z różnych przyczyn nie mogła się wycofać, poniosła śmierć na terenie województwa pomorskiego z rąk okupanta niemieckiego, który mordował również byłych - głównie emerytowanych policjantów. Nie można również zapomnieć o tych funkcjonariuszach, którzy zginęli w trakcie działań wojennych walcząc z okupantem, jak również tych którzy zginęli w obozach koncentracyjnych czy też obozach niemieckiego selbstschutzu...

źr. KWP Bydgoszcz

więcej informacji, m.in. zdjęć, biogramów jest na stronie: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Funkcjonariusze Policji Państwowej ginęli z ręki żołnierzy radzieckich i niemieckich. Mówi podinsp. Jacek Pawłowski

Region

41 lat remu rolnicy zyskali swój związek. Powstała chłopska Solidarność

41 lat remu rolnicy zyskali swój związek. Powstała chłopska „Solidarność”

2022-05-12, 14:45
Dlaczego zginęła Wiktoria Proces po tragedii na rondzie Inowrocławskim

Dlaczego zginęła Wiktoria? Proces po tragedii na rondzie Inowrocławskim

2022-05-12, 13:09
-    .   PESEL

Польсько-український ярмарок вакансій у Влоцлавеку. Де взяти PESEL у Торуні?

2022-05-12, 12:19
Wykopali grób sprzed ponad 2 tys. lat Odkrycie na budowie w Kozielcu [zdjęcia]

Wykopali grób sprzed ponad 2 tys. lat! Odkrycie na budowie w Kozielcu [zdjęcia]

2022-05-12, 11:11
Pędził na hulajnodze z prędkością 50 km na godzinę Mandat: 400 złotych

Pędził na hulajnodze z prędkością 50 km na godzinę! Mandat: 400 złotych

2022-05-12, 09:40
Toruń: bloki między domkami jednorodzinnymi Tego nie było w planach

Toruń: bloki między domkami jednorodzinnymi? Tego nie było w planach!

2022-05-12, 07:50
Łabędzie znad Brdy znów nie doczekały się potomstwa. Gniazdo i jaja zniszczone

Łabędzie znad Brdy znów nie doczekały się potomstwa. Gniazdo i jaja zniszczone

2022-05-12, 06:53
Zaczęło się zarybianie Wdy. Lipienie i pstrągi już popłynęły, a następne będą...

Zaczęło się zarybianie Wdy. Lipienie i pstrągi już popłynęły, a następne będą...

2022-05-11, 19:00
Skąd paliwo w zbiorniku wodnym koło Bobrowników Z włamania sprzed 10 lat

Skąd paliwo w zbiorniku wodnym koło Bobrowników? Z włamania sprzed 10 lat!

2022-05-11, 18:19
Trzeci stopień zagrożenia w lasach w regionie Leśnicy apelują o ostrożność

Trzeci stopień zagrożenia w lasach w regionie! Leśnicy apelują o ostrożność

2022-05-11, 15:37
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę