Kto uważa, że nie ma cukrzycy, niech lepiej idzie się zbadać - radzi NFZ!

2019-06-27, 12:15  Redakcja
NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

Darmowe badania i sporo informacji na temat cukrzycy - Kujawsko-pomorski oddział NFZ zorganizował akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z tą chorobą. Cukrzyca to epidemia XXI wieku!

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Chorujemy, gdy zaburzone jest wytwarzanie insuliny. Chorujemy niekiedy bezobjawowo...

- Cukrzyca dotyka w Polsce około 2,300 tys.osób - mówi doktor Jacek Rzeszotarski.
- Często pierwszym rozpoznaniem choroby są już jej powikłania. Pacjent trafia do szpitala z zawałem serca, tam okazuje się, że już wiele lat wcześniej miał cukrzycę, tylko tej cukrzycy nie zdiagnozowano, a zawał serca jest właśnie powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

- Odsetek niezdiagnozowanej cukrzycy to około 30 procent wszystkich chorych. Od wielu lat prowadzimy akcję skriningu, czyli wykrywania zaburzeń gospodarki węglowodanowej u pacjentów, którzy nie mają żadnych objawów klinicznych cukrzycy - dodaje doktor Agata Bronisz.

27 czerwca, w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, kujawsko - pomorski NFZ zaproponował bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi.

Warto wiedzieć:

Cukrzyca typu 1. (cukrzyca insulinozależna, dawniej: cukrzyca młodzieńcza) jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki, których funkcją jest produkcja insuliny. Brak insuliny sprawia, że rośnie poziom glukozy we krwi. Rozwija się hiperglikemia (przecukrzenie), czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Stan niedocukrzenia to hipoglikemia – powikłanie cukrzycy, w którym poziom cukru we krwi jest niższy niż 70 mg/dl.

Cukrzyca typu 2. (cukrzyca nieinsulinozależna) jest chorobą metaboliczną. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, ale staje się oporny na działanie tego hormonu. W pierwszej fazie choroby występuje insulinooporność. Osoby z insulinoopornością nie są w stanie utrzymać poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie, co może skutkować przewlekłą hiperglikemią; rozwojem stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. Objawy insulinooporności to m.in. senność, apatia, stany depresyjne, wzmożony apetyt, wzrost masy ciała, podwyższony poziom cukru, nadciśnienie tętnicze.

(źr. apteline.pl)

Materiał Sławy Skibińskiej - Dmitruk (Popołudnie z nami)

Bydgoszcz

Region

Pobiegli po pasie startowym na lotnisku To pierwszy taki bieg w Bydgoszczy [zdjęcia]

Pobiegli po pasie startowym na lotnisku! To pierwszy taki bieg w Bydgoszczy [zdjęcia]

2022-04-03, 18:32
Piknik dla uchodźców w Strzelcach Dolnych. Żeby poczuli normalne życie [zdjęcia, wideo]

Piknik dla uchodźców w Strzelcach Dolnych. „Żeby poczuli normalne życie” [zdjęcia, wideo]

2022-04-03, 17:24
Kotka z bazi do jedzenia Dlaczego Tego można było dowiedzieć się na kiermaszu wielkanocnym

Kotka z bazi do jedzenia? Dlaczego? Tego można było dowiedzieć się na kiermaszu wielkanocnym

2022-04-03, 15:23
Ich orężem było słowo, czyli kolejne mistrzostwa Debat Oksfordzkich

Ich orężem było słowo, czyli kolejne mistrzostwa Debat Oksfordzkich

2022-04-03, 13:30
Proces Bartosza T.: w szczycie pandemii wdarł się do szpitala. Groził, że spali ratusz

Proces Bartosza T.: w szczycie pandemii wdarł się do szpitala. Groził, że spali ratusz

2022-04-03, 11:20
Pasja Jana Sebastiana Bacha  charakterystyczny utwór wykonywany w tak zwanym okresie Męki

Pasja Jana Sebastiana Bacha — charakterystyczny utwór wykonywany w tak zwanym okresie Męki

2022-04-03, 09:00
Chcesz być szczęśliwy Załóż ogród, ale wcześniej odwiedź bydgoski kiermasz

Chcesz być szczęśliwy? Załóż ogród, ale wcześniej odwiedź bydgoski kiermasz!

2022-04-03, 08:12
Bp Wiesław Śmigiel: Teraz rozumiemy słowa Jana Pawła II: Nigdy więcej wojny

Bp Wiesław Śmigiel: Teraz rozumiemy słowa Jana Pawła II: „Nigdy więcej wojny"

2022-04-02, 22:17
Nowa siedziba XIII LO w Bydgoszczy. Tak powinna wyglądać szkoła XXI wieku

Nowa siedziba XIII LO w Bydgoszczy. Tak powinna wyglądać szkoła XXI wieku?

2022-04-02, 10:04
Będzie nowe przedszkole w Ośrodku Braillea w Bydgoszczy. Będą godne warunki

Będzie nowe przedszkole w Ośrodku Braille'a w Bydgoszczy. Będą godne warunki

2022-04-02, 08:05
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę