Kto uważa, że nie ma cukrzycy, niech lepiej idzie się zbadać - radzi NFZ!

2019-06-27, 12:15  Redakcja
NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

Darmowe badania i sporo informacji na temat cukrzycy - Kujawsko-pomorski oddział NFZ zorganizował akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z tą chorobą. Cukrzyca to epidemia XXI wieku!

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Chorujemy, gdy zaburzone jest wytwarzanie insuliny. Chorujemy niekiedy bezobjawowo...

- Cukrzyca dotyka w Polsce około 2,300 tys.osób - mówi doktor Jacek Rzeszotarski.
- Często pierwszym rozpoznaniem choroby są już jej powikłania. Pacjent trafia do szpitala z zawałem serca, tam okazuje się, że już wiele lat wcześniej miał cukrzycę, tylko tej cukrzycy nie zdiagnozowano, a zawał serca jest właśnie powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

- Odsetek niezdiagnozowanej cukrzycy to około 30 procent wszystkich chorych. Od wielu lat prowadzimy akcję skriningu, czyli wykrywania zaburzeń gospodarki węglowodanowej u pacjentów, którzy nie mają żadnych objawów klinicznych cukrzycy - dodaje doktor Agata Bronisz.

27 czerwca, w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, kujawsko - pomorski NFZ zaproponował bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi.

Warto wiedzieć:

Cukrzyca typu 1. (cukrzyca insulinozależna, dawniej: cukrzyca młodzieńcza) jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki, których funkcją jest produkcja insuliny. Brak insuliny sprawia, że rośnie poziom glukozy we krwi. Rozwija się hiperglikemia (przecukrzenie), czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Stan niedocukrzenia to hipoglikemia – powikłanie cukrzycy, w którym poziom cukru we krwi jest niższy niż 70 mg/dl.

Cukrzyca typu 2. (cukrzyca nieinsulinozależna) jest chorobą metaboliczną. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, ale staje się oporny na działanie tego hormonu. W pierwszej fazie choroby występuje insulinooporność. Osoby z insulinoopornością nie są w stanie utrzymać poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie, co może skutkować przewlekłą hiperglikemią; rozwojem stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. Objawy insulinooporności to m.in. senność, apatia, stany depresyjne, wzmożony apetyt, wzrost masy ciała, podwyższony poziom cukru, nadciśnienie tętnicze.

(źr. apteline.pl)

Materiał Sławy Skibińskiej - Dmitruk (Popołudnie z nami)

Bydgoszcz

Region

Są pieniądze na drogi. Jedne będą wyremontowane, inne zbudowane

Są pieniądze na drogi. Jedne będą wyremontowane, inne zbudowane

2022-04-22, 19:08
Nie chcą kładki na bydgoskich Wyżynach. Wolą przejście dla pieszych i światła [zdjęcia, wideo]

Nie chcą kładki na bydgoskich Wyżynach. Wolą przejście dla pieszych i światła [zdjęcia, wideo]

2022-04-22, 18:02
Przyszli, posprzątali, odjechali. W Dzień Ziemi inaczej nie wypadało [wideo, zdjęcia]

Przyszli, posprzątali, odjechali. W Dzień Ziemi inaczej nie wypadało! [wideo, zdjęcia]

2022-04-22, 17:00
Tragiczny pożar w Rypinie. Strażacy odkryli zwęglone zwłoki

Tragiczny pożar w Rypinie. Strażacy odkryli zwęglone zwłoki

2022-04-22, 15:50
Rowery elektryczne już stoją na ulicach. Wypożyczanie od 23 kwietnia

Rowery elektryczne już stoją na ulicach. Wypożyczanie od 23 kwietnia

2022-04-22, 15:10
Czy 16 maja w Polsce przestaną kursować wszystkie pociągi Polregio

Czy 16 maja w Polsce przestaną kursować wszystkie pociągi Polregio?

2022-04-22, 13:20
Zieloni wystawiają rządowi rachunek za Turów i wskazują płatnika: PiS

Zieloni wystawiają rządowi rachunek za Turów i wskazują płatnika: PiS

2022-04-22, 12:38
  ś   ,   śę

В нашич відомоśцицаґч запрашамі до забави, віпочінку і śвиęтованія!

2022-04-22, 12:11
Mieszkaniec regionu wytworzył w 2020 roku średnio 350 kg śmieci. Czy Ziemia to zniesie

Mieszkaniec regionu wytworzył w 2020 roku średnio 350 kg śmieci. Czy Ziemia to zniesie?

2022-04-22, 10:00
Ten ogród będzie oczyszczalnią powietrza i gleby. Urośnie we Wszedniu

Ten ogród będzie oczyszczalnią powietrza i gleby. Urośnie we Wszedniu

2022-04-22, 09:40
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę