Kto uważa, że nie ma cukrzycy, niech lepiej idzie się zbadać - radzi NFZ!

2019-06-27, 12:15  Redakcja
NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

NFZ zaprosił na spotkanie informacyjne o cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru we krwi./fot. Lech Przybyliński

Darmowe badania i sporo informacji na temat cukrzycy - Kujawsko-pomorski oddział NFZ zorganizował akcję profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z tą chorobą. Cukrzyca to epidemia XXI wieku!

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Chorujemy, gdy zaburzone jest wytwarzanie insuliny. Chorujemy niekiedy bezobjawowo...

- Cukrzyca dotyka w Polsce około 2,300 tys.osób - mówi doktor Jacek Rzeszotarski.
- Często pierwszym rozpoznaniem choroby są już jej powikłania. Pacjent trafia do szpitala z zawałem serca, tam okazuje się, że już wiele lat wcześniej miał cukrzycę, tylko tej cukrzycy nie zdiagnozowano, a zawał serca jest właśnie powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

- Odsetek niezdiagnozowanej cukrzycy to około 30 procent wszystkich chorych. Od wielu lat prowadzimy akcję skriningu, czyli wykrywania zaburzeń gospodarki węglowodanowej u pacjentów, którzy nie mają żadnych objawów klinicznych cukrzycy - dodaje doktor Agata Bronisz.

27 czerwca, w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą, kujawsko - pomorski NFZ zaproponował bezpłatne badanie poziomu cukru we krwi.

Warto wiedzieć:

Cukrzyca typu 1. (cukrzyca insulinozależna, dawniej: cukrzyca młodzieńcza) jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki, których funkcją jest produkcja insuliny. Brak insuliny sprawia, że rośnie poziom glukozy we krwi. Rozwija się hiperglikemia (przecukrzenie), czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Stan niedocukrzenia to hipoglikemia – powikłanie cukrzycy, w którym poziom cukru we krwi jest niższy niż 70 mg/dl.

Cukrzyca typu 2. (cukrzyca nieinsulinozależna) jest chorobą metaboliczną. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, ale staje się oporny na działanie tego hormonu. W pierwszej fazie choroby występuje insulinooporność. Osoby z insulinoopornością nie są w stanie utrzymać poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie, co może skutkować przewlekłą hiperglikemią; rozwojem stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2. Objawy insulinooporności to m.in. senność, apatia, stany depresyjne, wzmożony apetyt, wzrost masy ciała, podwyższony poziom cukru, nadciśnienie tętnicze.

(źr. apteline.pl)

Materiał Sławy Skibińskiej - Dmitruk (Popołudnie z nami)

Bydgoszcz

Region

Rozgrzewka, rozciąganie i bieg. Terytorialsi zachęcali do oddawania krwi [wideo, zdjęcia]

Rozgrzewka, rozciąganie i bieg. Terytorialsi zachęcali do oddawania krwi [wideo, zdjęcia]

2022-05-13, 14:48
Miałeś stłuczkę, namówili cię, byś nie wzywał policji To byli oszuści [wideo]

Miałeś stłuczkę, namówili cię, byś nie wzywał policji? To byli oszuści! [wideo]

2022-05-13, 13:12
     .

Нові пункти збору подарунків у Бидгощі. І полиця з подорожуючими книжками

2022-05-13, 12:25
Patostreamer na wolności. Ma dozór policyjny i zakaz zbliżania się do posłów

Patostreamer na wolności. Ma dozór policyjny i zakaz zbliżania się do posłów

2022-05-13, 11:42
Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę

„Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę”. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę

2022-05-13, 11:00
Głos w sprawie planowanej budowy drogi S5 Grudziądz - Ostróda

Głos w sprawie planowanej budowy drogi S5 Grudziądz - Ostróda

2022-05-12, 21:20
Inowrocławska filia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oficjalnie otwarta

Inowrocławska filia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oficjalnie otwarta

2022-05-12, 19:18
Toruń to nie tylko Starówka. Radni przyjęli program rozwoju turystyki

Toruń to nie tylko Starówka. Radni przyjęli program rozwoju turystyki

2022-05-12, 18:20
Święto pielęgniarek i położnych. Oby ich nie zabrakło

Święto pielęgniarek i położnych. Oby ich nie zabrakło!

2022-05-12, 17:35
Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum

Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum

2022-05-12, 15:34
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę