Egzamin gimnazjalny 2019: pomogli strażacy, radni, pracownicy teatru

2019-04-10, 11:00  Jolanta Fisher, Michał Zaręba, Marcin Doliński, Damian Klich
Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński

Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w naszym regionie tylko w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Druga część odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego/fot. Marcin Doliński

- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP

- Stres był ogromny, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy egzamin się odbędzie i ciągle nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówią uczniowie/fot. Andrzej Grygiel, PAP

W Bydgoszczy egzamin gimnazjalny rozpoczął się punktualnie we wszystkich szkołach, podobnie w Toruniu. W Grudziądzu jeszcze o godz. 7.00 brakowało 16 osób do komisji.

BYDGOSZCZ: uczniowie w stresie, list prezydenta
Mimo trwającego strajku nauczycieli, już we wtorek udało się w Bydgoszczy skompletować komisje egzaminacyjne we wszystkich szkołach. Sami uczniowie mówili o niepewności i strachu.
- Stres jest ogromny. O tym, że test się odbędzie dowiedzieliśmy się we wtorek o godz. 14. Nawet nie wiemy, czy będziemy pisali drugą część - mówili. - Ale wspieramy naszych nauczycieli, bo mają prawo protestować - dodali.
Tymczasem oficjalny list do nauczycieli przesłał do mediów prezydent Bydgoszczy. - Dyrektorzy szkół, kierując się dobrem uczniów oraz ustawowymi obowiązkami, dołożyli wszelkich starań, żeby egzaminy odbyły się w zaplanowanym terminie. Nie oznacza to braku solidarności z Państwa postulatami i protestem - napisał prezydent Rafał Bruski. - Strajk z pewnością jest dla Państwa trudną formą protestu również ze względu na konieczność potrącania wynagrodzenia. Zapewniam Państwa, że wszystkie zaplanowane w budżetach szkół środki finansowe na wynagrodzenia, pozostaną do dyspozycji dyrektorów. Będzie je można przeznaczyć w 2019 r. na zajęcia dodatkowe z uczniami, zgodnie z potrzebami uczniów i wolą nauczycieli - dodaje.

Cały list prezydenta Bydgoszczy do nauczycieli

TORUŃ: test bez przeszkód

Również punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin gimnazjalny w Toruniu. Jak informują dyrektorzy szkół, udało się skompletować komisje nadzorujące przebieg egzaminu we wszystkich toruńskich placówkach, czyli 22.
- O godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11.00 - z języka polskiego – mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta. - W czwartek drugi dzień egzaminów, tym razem z części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W związku ze strajkiem sytuacja była trudna, natomiast wydział edukacji współpracował z dyrektorami, aby doprowadzić do skompletowania komisji tak, by egzaminy odbyły się bez przeszkód – dodaje.

GRUDZIĄDZ: poszukiwania ludzi do komisji
W środę o godz. 7 w Grudziądzu w komisjach brakowało jeszcze 16 osób. O godz. 9.00 jednak wszyscy uczniowie już pisali swój test. Skąd wzięli się ludzie, którzy pomogli w przeprowadzeniu egzaminu?
- Osoby do komisji egzaminacyjnych znaleźliśmy i w ratuszu, i w teatrze, i w różnych instytucjach miejskich - mówił Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. - Pomogli nam nawet strażacy, bo okazało się że i w Straży Pożarnej są osoby z odpowiednim wykształceniem.
Zgłosił się m.in. radny Andrzej Wiśniewski, były nauczyciel: - Odezwało się we mnie powołanie nauczycielskie. To, to co zrobili nauczyciele w tej tak stresującej dla dzieci sytuacji dowodzi, że mają swoich uczniów w głębokim poważaniu. To nauczyciela dyskwalifikuje – mówi.
W Grudziądzu strajkują wszystkie szkoły i ponad 90 procent nauczycieli.

REGION: egzamin opóźniony
W Inowrocławiu i Włocławku egzamin gimnazjalny odbywał się bez przeszkód we wszystkich szkołach.
Niestety, nie wszędzie udało się go rozpocząć punktualnie. Pierwsza część egzaminu gimnazjalnego nie odbyła się w szkole podstawowej w Podwiesku w gminie Chełmno. Nie udało się zebrać wystarczającej liczy osób do pracy w komisji. Uczniowie nie pisali testu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Druga część egzaminu odbyła się już bez przeszkód - dzieci napisały test z języka polskiego.
- Prawdopodobnie pierwszą część uczniowie będą mogli napisać w drugim terminie - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - W czwartek egzamin będzie odbywał się bez przeszkód. Gorzej będzie w piątek, bo w przypadku egzaminów językowych do komisji potrzeba dużo więcej nauczycieli.
Tymczasem Maria Mazurkiewicz, wicekurator oświaty wyjaśnia, że postępowanie pani dyrektor nie było właściwe, nie znała ona aktualnych przepisów prawa. Konieczna była interwencja wizytatora, niestety ucierpieli na tym uczniowie, którzy pierwszą część egzaminu będą musieli pisać w drugim terminie.

Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego

Relacja z Bydgoszczy, mówią uczniowie Gimnazjum Klasycznego

Relacja z Bydgoszczy, mówi Mariola Mańkowska, dyrektor Gimnazjum Klasycznego

Relacja z Torunia, mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta

Relacja z Grudziądza: uczniowie, nauczyciele, władze, dyrektorzy...

Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz , Krzysztof Wypij, Danuta Zaborowska

Relacja z Podwieska: Maria Mazurkiewicz, wicekurator wyjaśnia błąd dyrektorki szkoły

Region

Sprawa hodowli psów w Dobrczu wciąż na wokandzie. Sąd odrzucił apelację

Sprawa hodowli psów w Dobrczu wciąż na wokandzie. Sąd odrzucił apelację

2021-03-05, 15:31
Martynka po prostu rzuciła się na ratunek. Cała klasa ją za to podziwia

Martynka po prostu rzuciła się na ratunek. Cała klasa ją za to podziwia

2021-03-05, 12:40
Poważny wypadek pod Toruniem: auto spadło ze skarpy, zakleszczony kierowca [zdjęcia]

Poważny wypadek pod Toruniem: auto spadło ze skarpy, zakleszczony kierowca [zdjęcia]

2021-03-05, 10:00
Włodzimierz Czarzasty: Trzeba rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce

Włodzimierz Czarzasty: Trzeba rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce

2021-03-05, 09:46
Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie razem na toruńskiej ziemi. Wspomnimy ich

Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie razem na toruńskiej ziemi. Wspomnimy ich

2021-03-05, 07:50
Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora

Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora

2021-03-04, 20:13
Szczyt ignorancji czy zuchwałość Zażył narkotyki i pojechał na policję

Szczyt ignorancji czy zuchwałość? Zażył narkotyki i pojechał na policję

2021-03-04, 19:16
Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania

Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania

2021-03-04, 18:21
W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu

W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu!

2021-03-04, 16:16
Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia]

Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia]

2021-03-04, 14:38
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę