Komentarze prezydentów, prośba biskupa o modlitwę za Pawła Adamowicza

2019-01-14, 09:05  Redakcja, Monika Siwak-Waloszewska, Andrzej Krystek, Monika Kaczyńska
- Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy - apeluje biskup Wiesław Śmigiel/fot. Renata Czerwińska, mat. Diecezji Toruńskiej

- Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy - apeluje biskup Wiesław Śmigiel/fot. Renata Czerwińska, mat. Diecezji Toruńskiej

- Módlmy się o siły i zdrowie dla prezydenta Gdańska. Prośmy także Boga, aby chronił nas od nienawiści i przemocy! - apeluje biskup toruński Wiesław Śmigiel. - Dużo sił w walce o powrót do zdrowia! Musi być dobrze - piszą prezydenci z naszego regionu po ataku na Pawła Adamowicza.

Samorządowcy z naszego regionu, którzy - tak jak zaatakowany nożem prezydent Gdańska - stali na scenach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - są wstrząśnięci niedzielną tragedią.

Zdeptanie wszelkich granic
"Bądźmy myślami z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i jego rodziną. To co się stało, to zdeptanie wszelkich granic" - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

"Jestem myślami z Pawłem Adamowiczem i jego rodziną" - pisze na swoim profilu prezydent Torunia. "Drogi Pawle - dużo sił w walce o powrót do zdrowia! Musi być dobrze!" - dodaje Michał Zaleski.

- Szaleńczy atak pod sercem WOŚP na Pawła Adamowicza odbieram jako atak na każdego z nas, ludzi wspierających niesienie pomocy dla innych, ale również na samorządowców - mówi prezydent Inowrocławia - Dość już polityki nienawiści, ośmieszania, szczucia i dzielenia. Nie w taki sposób buduje się silne i bezpieczne państwo - dodaje Ryszard Brejza, życząc Pawłowi Adamowiczowi powrotu do zdrowia.

- Gdańsk... jestem z Wami..." -napisał tuż po tragedii prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Módlmy się o siły i zdrowie dla prezydenta
W związku z atakiem na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował do diecezjan prośbę o modlitwę. Treść jego listu poniżej:

"Trwamy jeszcze w zadumie i modlitwie w intencji dziewcząt, które zginęły w Koszalinie, a wczoraj dowiedzieliśmy się o przestępczym ataku na pana Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Ta smutna wiadomość porusza ludzkie serca, a ludzi wierzących wzywa do modlitwy. Nienawiść i przemoc skierowane przeciwko drugiemu człowiekowi zawsze są złem i nic ich nie usprawiedliwia. Jezus Chrystus naucza, że nie tylko czyn przestępczy jest grzechem, ale „każdy kto się gniewa na swego brata, będzie osądzony” (Mt 5, 21-22). Chrystus wypowiedział te słowa w kontekście wezwania do pojednania (por. Mt 5, 23-25).

Nożownik, sprawca napadu, prawdopodobnie jest szaleńcem, który wymaga leczenia, niemniej to tragiczne wydarzenie przynagla do rachunku sumienia, czy swoimi słowami i czynami nie szerzymy niechęci i nienawiści wobec bliźnich? Nie zapominajmy, że dar wolności łączy się z odpowiedzialnością za słowa i czyny oraz świadomością, że jesteśmy siostrami i braćmi, a Polska jest naszym domem.

W tak trudnym czasie zapewniam o modlitwie oraz proszę wiernych diecezji toruńskiej, by również modlili się o siły i zdrowie dla Pawła Adamowicza oraz o pokój serca dla rodziny, znajomych i przyjaciół Pana Prezydenta Gdańska. Prośmy także Boga, aby chronił nas od nienawiści i przemocy! Osoby zdrowe zachęcam do oddania krwi dla rannego, gdyż zawsze jest to cenny dar miłości, który ratuje życia!" - napisał biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Wiec przeciwko nienawiści
W poniedziałek (14 stycznia) o godz. 20.00 KOD Bydgoszcz prosi o zapalenie " Światełka dla Prezydenta Adamowicza " pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego.

Z kolei Kujawsko-Pomorski KOD organizuje w poniedziałek o godz. 18.00 przy pomniku Kopernika w Toruniu Wiec przeciwko nienawiści i przemocy. - Spotykamy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem - zapowiada.

Z kolei Grudziądz przyłącza się do zbiórki krwi dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Życiodajny płyn można oddawać w poniedziałek w centrum krwiodawstwa przy ulicy Włodka do godziny 17 oraz w środę i czwartek. Ważne - potrzebna jest grupa 0Rh-.

Mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski

Mówi prezydent Torunia Michał Zaleski

Region

Szukała jej policja w całym kraju. 15-latka z Bydgoszczy odnaleziona w Bieszczadach

Szukała jej policja w całym kraju. 15-latka z Bydgoszczy odnaleziona w Bieszczadach

2021-09-18, 14:46
Apetyty są różne, ale najlepiej jeść w domu Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

Apetyty są różne, ale najlepiej jeść w domu! Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa

2021-09-17, 21:20
Deszcz nie przeszkodził Kolejna bydgoska akcja czytelnicza za nami [zdjęcia]

Deszcz nie przeszkodził! Kolejna bydgoska akcja czytelnicza za nami [zdjęcia]

2021-09-17, 20:40
Wystawa: oni pochodzili stąd Ich wynalazki zmieniły świat i bieg historii [wideo]

Wystawa: oni pochodzili stąd! Ich wynalazki zmieniły świat i bieg historii [wideo]

2021-09-17, 18:47
Pijana 37-latka z Brodnicy wiozła dzieci do szkoły. Straciła prawo jazdy

Pijana 37-latka z Brodnicy wiozła dzieci do szkoły. Straciła prawo jazdy

2021-09-17, 18:00
17 września - 82. rocznica agresji ZSSR na Polskę oraz Dzień Sybiraka [zdjęcia]

17 września - 82. rocznica agresji ZSSR na Polskę oraz Dzień Sybiraka [zdjęcia]

2021-09-17, 17:00
Wojna hybrydowa jednym z tematów ćwiczeń wojskowych pod egidą JFTC Bydgoszcz

Wojna hybrydowa jednym z tematów ćwiczeń wojskowych pod egidą JFTC Bydgoszcz

2021-09-17, 16:44
Chcą dymisji marszałka Całbeckiego. Nie interesują go problemy małych miejscowości

Chcą dymisji marszałka Całbeckiego. „Nie interesują go problemy małych miejscowości”

2021-09-17, 16:04
Chętnych coraz mniej, a co z punktami szczepień Będą likwidowane

Chętnych coraz mniej, a co z punktami szczepień? Będą likwidowane?

2021-09-17, 07:53
W szpitalu w Grudziądzu 12 osób z COVID-19, w tym 9 niezaszczepionych

W szpitalu w Grudziądzu 12 osób z COVID-19, w tym 9 niezaszczepionych

2021-09-16, 21:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę