Apelacja odrzucona. Właściciele Fortu XI w Toruniu zapłacą grzywnę

2017-06-27, 16:13  Adriana Andrzejewska/Redakcja

3 tys. zł grzywny ma zapłacić każdy z dwóch właścicieli Fortu XI w Toruniu. To kara za niewłaściwe zabezpieczenie zabytku, co skutkowało zniszczeniem przez wandali napisów i rysunków wykonanych przez jeńców wojennych. Sąd Okręgowy w Toruniu podtrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w tej sprawie.

Sędzia Andrzej Walenta mówił, że argumenty obrońcy zawarte w apelacji go nie przekonały.

- W apelacji skarżącego przewija się wątek, że były tablice z informacją o terenie prywatnym i zakazie wstępu, o dozorcach, którzy mieli obowiązek okresowego obchodu obiektu. Jeśli to są elementy, które zdaniem skarżącego mają świadczyć o tym, że obwinieni dołożyli należytej staranności, aby zabezpieczyć ten obiekt, to takie stanowisko skarżącego w żadnym razie nie mogło zyskać aprobaty sądu. Po prostu to za mało - uzasadniał sędzia Andrzej Walenta.

Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu Mirosława Romaniszyn przyznaje, że sprawa jest trudna, bo właściciel od lat ignoruje administracyjne decyzje nakazujące zabezpieczenie zabytku.

- Możemy używając kolokwializmu nadal nękać właściciela, wydawać kolejne decyzje administracyjne, kierować sprawę do sądu. Będziemy to robić - powiedziała Mirosława Romaniszyn

Do Fortu XI chętnie przyjeżdżają potomkowie Australijczyków i Brytyjczyków, którzy trafili tu w czasie II wojny światowej jako jeńcy. Z roku na rok coraz mniej można im jednak pokazać, bo zabytek od lat popada w ruinę.

Grzywna dla właścicieli Fortu XI w Toruniu (Popołudnie z nami)

Toruń

Region

Ozdyk w Toruniu: Na gruzach Parlamentu Europejskiego można zbudować Europę ojczyzn

Ozdyk w Toruniu: Na gruzach Parlamentu Europejskiego można zbudować Europę ojczyzn

2024-05-27, 21:06
Iwona Kozłowska o 20 latach Polski w UE. W Szubinie zachęcała do udziału w wyborach

Iwona Kozłowska o 20 latach Polski w UE. W Szubinie zachęcała do udziału w wyborach

2024-05-27, 20:16
Zbigniew Ostrowski nowym prezesem TMMB. Przez 25 lat tę funkcję pełnił Jerzy Derenda

Zbigniew Ostrowski nowym prezesem TMMB. Przez 25 lat tę funkcję pełnił Jerzy Derenda

2024-05-27, 19:36
Struktury trzeba było budować od podstaw. Dzień Samorządu Terytorialnego

Struktury trzeba było budować od podstaw. Dzień Samorządu Terytorialnego

2024-05-27, 18:01
Przewozili w busie ponad kilogram narkotyków. Dwaj torunianie z zarzutami

Przewozili w busie ponad kilogram narkotyków. Dwaj torunianie z zarzutami

2024-05-27, 17:11
Studenci odebrali klucze do bram Bydgoszczy Cztery uczelnie razem świętują juwenalia [wideo]

Studenci odebrali klucze do bram Bydgoszczy! Cztery uczelnie razem świętują juwenalia [wideo]

2024-05-27, 15:36
Cała jezdnia była jego, ledwie trzymał się w fotelu. Pijany traktorzysta zatrzymany

Cała jezdnia była jego, ledwie trzymał się w fotelu. Pijany traktorzysta zatrzymany

2024-05-27, 14:45
Leżał na jezdni, potrącił go samochód. Bydgoscy policjanci uratowali myszołowa [wideo]

Leżał na jezdni, potrącił go samochód. Bydgoscy policjanci uratowali myszołowa [wideo]

2024-05-27, 13:10
Politycy o kampanii rozgłośni regionalnych i eurowyborach podczas Radiokonferencji [wideo]

Politycy o kampanii rozgłośni regionalnych i eurowyborach podczas „Radiokonferencji” [wideo]

2024-05-27, 11:12
Bydgoski policjant po pościgu za motocyklistą trafił do szpitala. W jakim jest stanie

Bydgoski policjant po pościgu za motocyklistą trafił do szpitala. W jakim jest stanie?

2024-05-27, 10:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę