Abp Polak: prymas kard. Glemp potrafił jednoczyć

2017-01-22, 16:29  Polska Agencja Prasowa

Kardynał Józef Glemp w swoim życiu i prymasowskim posługiwaniu potrafił jednoczyć - powiedział w Inowrocławiu prymas abp Wojciech Polak, który przewodniczył mszy świętej w przeddzień 4. rocznicy śmierci swego poprzednika.

Msza została odprawiona w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, gdzie kard. Glemp był ochrzczony.

"Modlimy się dziś za niego, prosząc o wieczne zbawienie. Chcemy także przypatrzeć się jego powołaniu. W tym roku Kościół w Polsce obchodzić będzie 600-lecie prymasostwa. Może warto więc, aby dziś dostrzec, jak swą prymasowską posługę, rozumiał kardynał Józef Glemp" - podkreślił w homilii abp Polak.

Prymas odniósł się do chwili, gdy kard. Glemp został prymasem Polski. "Będąc przez wiele lat tak bliskim współpracownikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, prymas Glemp miał świadomość, że wchodzi – jak mówił – +w to szczególne dziedzictwo ducha, które sobie wzajemnie przekazujemy we wspólnocie wiary+. Wiedział, że boża opatrzność stawia na jego drodze wielkie wyzwania" - zaznaczył abp Polak.

Jak wskazał, kard. Glemp wiedział, że czas, w którym został mianowany przez św. Jana Pawła II prymasem Polski nie będzie łatwy i trzeba liczyć na pomoc innych, szukać współpracowników.

"W swoim życiu i prymasowskim posługiwaniu okazał się tym, który potrafił jednoczyć. Dobrze wiedział – jak sam mówił – że +serce Prymasa Polski musi być szeroko otwarte na wszystkich Polaków, i z tego serca i miłości do wszystkich Prymas będzie zdawał sprawę przed Bogiem i przed Polską+" - powiedział.

"Modląc się więc dziś za niego w czwartą rocznicę śmierci i wspominając jego prymasowskie posługiwanie, dziękujemy Bogu za to serce szeroko otwarte na wszystkich, za Bożego ducha, który go przenikał, za nadzieję i tę pogodę ducha, którą miał w swym sercu" - podkreślił metropolita gnieźnieński.

Abp Polak przypomniał też słowa swego poprzednika, że dla Kościoła właściwie nie powinno być czasów ani trudnych, ani łatwych, bo każde czasy są dobre do głoszenia tego co ma głosić.

Prymas kard. Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 r. i tego samego dnia został ochrzczony w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu.

Dzieciństwo i młodość pędził w pobliskim Rycerzewie, a do szkoły powszechnej chodził w Kościelcu. Po wojnie uczęszczał do inowrocławskiego Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza. Prymasem Polski był w latach 1981–2009.

Jako prymas co roku odwiedzał Inowrocław w przeddzień swoich urodzin. M.in. spotkał się z dawnymi kolegami, młodzieżą i nauczycielami popularnego "Kaspra", a wieczorem odprawiał msze w kościele Zwiastowania NMP.

Zmarł 23 stycznia 2013 r. w Warszawie.(PAP)

Region

Są pieniądze na nowe żłobki. Posłanka Karolewska zachęca do składania wniosków

Są pieniądze na nowe żłobki. Posłanka Karolewska zachęca do składania wniosków

2024-06-21, 20:28
Tak na zakończenie roku bawili się uczniowie Naszej Jedynki w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]

Tak na zakończenie roku bawili się uczniowie „Naszej Jedynki” w Bydgoszczy! [wideo, zdjęcia]

2024-06-21, 19:41
Wybory uzupełniające do Senatu. Sikorowski: Oferta koalicyjna od PiS-u nie przyszła

Wybory uzupełniające do Senatu. Sikorowski: Oferta koalicyjna od PiS-u nie przyszła

2024-06-21, 18:52
Ta klasa miała najlepszą średnią w Toruniu Uczniów nagrodził prezydent Gulewski

Ta klasa miała najlepszą średnią w Toruniu! Uczniów nagrodził prezydent Gulewski

2024-06-21, 18:15
Tragedia na DK 10 w Cierpicach. Doszło do czołowego zderzenia, zginął 36-latek [aktualizacja]

Tragedia na DK 10 w Cierpicach. Doszło do czołowego zderzenia, zginął 36-latek [aktualizacja]

2024-06-21, 17:57
Wojsko ich potrzebuje Pierwsi uczestnicy projektu MON ukończyli bydgoską Branżówkę

Wojsko ich potrzebuje! Pierwsi uczestnicy projektu MON ukończyli bydgoską „Branżówkę”

2024-06-21, 17:15
Przed uczniami dwa miesiące laby Wojewódzkie zakończenie roku w Osiu

Przed uczniami dwa miesiące „laby”! Wojewódzkie zakończenie roku w Osiu

2024-06-21, 16:39
Mnóstwo imprez na powitanie lata Pierwszy weekend wakacji w regionie [przewodnik]

Mnóstwo imprez na powitanie lata! Pierwszy weekend wakacji w regionie [przewodnik]

2024-06-21, 15:23
Bydgoska Prawica z apelem do minister Wróblewskiej. Dwa festiwale bez dofinansowania

Bydgoska Prawica z apelem do minister Wróblewskiej. Dwa festiwale bez dofinansowania

2024-06-21, 14:35
Kolejny burzowy weekend w regionie Ostrzeżenia w całym województwie

Kolejny burzowy weekend w regionie? Ostrzeżenia w całym województwie

2024-06-21, 13:57
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę