Barcelona upamiętni romską poetkę Papuszę. Przez lata była związana z Inowrocławiem
Romska poetka Papusza, które ostatnie lata swojego życia spędziła w Inowrocławiu, będzie miała swój Park w Barcelonie. Jak to możliwe? Wyjaśniał reporter Polskiego Radia PiK, Marcin Glapiak.
Radni hiszpańskiego miasta podjęli uchwałę, na mocy której dotychczasowy park w Marina de Port będzie nosił nazwę „Ogrody Papuszy”. Władze Barcelony chcą w ten sposób „docenić wkład kulturowy przedstawicielki społeczności romskiej” w europejskie dziedzictwo.
Bronisławę Wajs, czyli właśnie Papuszę, opisywano jako „pierwszą Romkę, która redagowała i publikowała swoje dzieła literackie”. Przypomnijmy, poetka ostatnie lata spędziła w Inowrocławiu.
- Tutaj w Inowrocławiu miała rodzinę, tutaj mieszkała jej siostra i właśnie u siostry, pani Zielińskiej, spędziła Papusza ostatnie lata swojego życia. Tutaj zmarła i jest pochowana na cmentarzu parafii świętego Józefa - mówiła Katarzyna Mruk z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Przypomnijmy, że przy wspomnianym muzeum znajduje się Kącik Papuszy, czyli specjalna ławka, koła od wozu cygańskiego, harfa związana z tradycją rodzinną poetki i mural z wizerunkiem Papuszy.
Więcej w relacji Marcina Glapiaka poniżej: