Mieszkańcy przy ul. Sobieskiego w Toruniu bez ogrzewania. Budynki nie są podłączone do sieci ciepłowniczej

2025-10-15, 08:43  Michał Zaręba/Redakcja
W budynkach przy ul. Sobieskiego w Toruniu zlikwidowano piece kaflowe. Część mieszkańców nie ma ogrzewania/fot.: Michał Zaręba

W budynkach przy ul. Sobieskiego w Toruniu zlikwidowano piece kaflowe. Część mieszkańców nie ma ogrzewania/fot.: Michał Zaręba

Część rodzin przy ulicy Sobieskiego w Toruniu z niepokojem patrzy na termometry. Po zlikwidowaniu pieców kaflowych, ich mieszkania wciąż nie zostały podłączone do sieci ciepłowniczej. Podobny problem mają też mieszkańcy innych ulic.

– Od tylu lat ogrzewaliśmy się wszystkim. Teraz nie mamy czym. Zlikwidowali piece, grzejniki są, tylko nie ma ogrzewania. Jest zimno, połowa października, a jesteśmy bez niczego. Chodzi tylko jeden grzejnik elektryczny – opowiada jedna z mieszkanek.

– ZGM powiedziały nam, że to jest wina PGE. Ta z kolei zrzuca odpowiedzialność na ZGM. Dali nam ogłoszenie, że 13 października 2025 roku będziemy mieli centralne. Nie jesteśmy podłączeni nawet do miejskiego ogrzewania – dodaje kolejna.

Część mieszkańców ratuje się grzejnikiem elektrycznym, co odbija się na rachunkach. – Mamy jeden grzejnik. Chodzimy z nim od kuchni do pokoju, potem do łazienki.

– Miesiąc czasu, a ja dałam już 600 złotych za prąd – mówi kobieta.

Spółka PGE tłumaczy, że były problemy m.in. z uzyskaniem zgód od właścicieli terenów.

– W ostatnim okresie realizacji porozumienia po stronie PGE wystąpiły pewne trudności z doprowadzeniem ciepła do naszych budynków – wyjaśnia Janusz Cichowicz z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

– Ze względów hydraulicznych nie można było przyłączyć budynków po drugiej stronie do tego samego przyłącza, które było wcześniej zrealizowane, ze względu na małą średnicę. Stąd była konieczność budowy drugiego przyłącza cieplnego. Docelowo wszystkie budynki będą przyłączone do sieci ciepłowniczej. Do tej pory będą ogrzewane przez kotłownie olejowe bądź elektryczne. Mieszkańcy nie zapłacą więcej za ciepło, niż płaciliby w przypadku, gdyby te budynki były przyłączone do sieci ciepłowniczej – dodaje Julita Karpińska z Biura Prasowego PGE.

Jeszcze w środę (15 października) ciepło ma popłynąć do mieszkań ze źródła zastępczego.

Według zapowiedzi do sieci ciepłowniczej mieszkańcy z ulicy Sobieskiego zostaną podłączeni do końca października, a z ul. Chłopickiego i ul. Lubickiej na przełomie listopada i grudnia.

Relacja Michała Zaręby

Region

Cała Polska idzie do wojska Płk dr Robert Reczkowski gościem Rozmowy Dnia

Cała Polska idzie do wojska? Płk dr Robert Reczkowski gościem „Rozmowy Dnia"

2025-03-11, 09:05
W młodości takich zajęć nie mieli. Seniorzy mogą się rozwijać z TKKF Toruń

W młodości takich zajęć nie mieli. Seniorzy mogą się rozwijać z TKKF Toruń

2025-03-11, 08:38
Ten kurs przyda się i w pracy, i w domu. PCK nauczy, jak opiekować się m.in. seniorem

Ten kurs przyda się i w pracy, i w domu. PCK nauczy, jak opiekować się m.in. seniorem

2025-03-11, 07:58
Wynajmowane, a prawie jak własne. BTBS - y prowadzą nabór lokatorów

Wynajmowane, a prawie jak własne. BTBS - y prowadzą nabór lokatorów

2025-03-11, 07:00
Napadli z nożem na bydgoskiego społecznika. Wkrótce sądowy finał tej sprawy

Napadli z nożem na bydgoskiego społecznika. Wkrótce sądowy finał tej sprawy

2025-03-10, 23:20
Centrum Onkologii w Bydgoszczy ocenione wysoko, ale bez pieniędzy z KPO [oświadczenie]

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ocenione wysoko, ale bez pieniędzy z KPO [oświadczenie]

2025-03-10, 20:37
Straż Graniczna znów w powiecie inowrocławskim. Kolumbijczycy bez papierów na fermie drobiu

Straż Graniczna znów w powiecie inowrocławskim. Kolumbijczycy bez papierów na fermie drobiu

2025-03-10, 19:34
W tym tygodniu badania są za darmo Byle tylko nie stanąć oko w oko z jaskrą

W tym tygodniu badania są za darmo! Byle tylko nie stanąć oko w oko z jaskrą

2025-03-10, 19:09
Pierwsze jajko w gnieździe toruńskich sokołów. Podglądajcie [zdjęcia  link do transmisji]

Pierwsze jajko w gnieździe toruńskich sokołów. Podglądajcie! [zdjęcia + link do transmisji]

2025-03-10, 18:00
Politycy PiS z regionu jadą w teren. Będą spotkania otwarte promujące kandydata tej partii

Politycy PiS z regionu jadą w teren. Będą spotkania otwarte promujące kandydata tej partii

2025-03-10, 17:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę