Badania jasno wskazały: Strażacy wcześniej chorują na nowotwory. Apelują o większą ochronę zdrowia
– Na co dzień przebywają w szkodliwych warunkach. Strażacy liczą na poprawę profilaktyki i poszerzenie regularnych badań – powiedział Polskiemu Radiu PiK Szymon Kokot, prezes strażackiej fundacji cfbt.pl.
W porównaniu do innych grup zawodowych, strażacy wcześniej zapadają na nowotwory. Badania uczestników Mistrzostw Polski Zespołów Asekuracyjnych PSP w Toruniu, wykryły toksyny i metale ciężkie.
Stąd apel do rządu i władz Państwowej Straży Pożarnej.
– Strażacy są grupą zawodową szczególnie narażoną na występowanie nowotworów. Teraz w naszych wnętrzach mamy coraz więcej plastików, różnych tworzyw sztucznych. Fotowoltaika i wszystko to w momencie, gdy ulega spalaniu, produkuje coraz więcej substancji szkodliwych. Uważamy, że bardzo ważną sprawą są rozwiązania systemowe, czyli wprowadzenie lepszej profilaktyki, badań przesiewowych, uzupełnienie różnego rodzaju procedur medycznych, tzw. medycynie pracy dla wcześniejszego wykrywania. Liczymy na to, że nowe władze, zarówno polityczne, jak i Państwowej Straży Pożarnej zauważą ten problem. Apelujemy o to – dodał Kokot.
– Ewidentnie widać, że nawet młode osoby, które mają styczność i często biorą udział w akcjach, czy szkolą się w takich prawdziwych warunkach, to obciążenie rzeczywiście jest duże. Powinno się wprowadzić jakąś prewencję, przynajmniej uświadamiać, bo są proste metody, które mogą pomóc w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Chlorofil, czy regularne wizyty w saunie są bardzo dobrą metodą. Oni narażają swoje życie często, żeby ratować nasze – mówiła dr hab. Ewa Kłodzińska, prezes spółki EK Bio-Med, biegły sądowy z zakresu badań chemicznych i kryminalistycznych, która przeprowadziła badania w Toruniu.
Na problem zwrócił uwagę serwis pożarniczy Remiza.pl.