W Bydgoszczy uroczystość, w Toruniu sesja Sejmiku. Dzień Osób z Niepełnosprawnościami [zdjęcia]

2024-12-03, 18:12  Agata Raczek/Monika Kaczyńska/Redakcja
We wtorek, 3 grudnia, w Bydgoszczy odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnościami/fot. Agata Raczek

We wtorek, 3 grudnia, w Bydgoszczy odbyły się Wojewódzkie i Miejskie obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnościami/fot. Agata Raczek

W bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim, z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami wręczano upominki i podziękowania dla rodziców, działaczy społecznych i wolontariuszy, którzy angażują się we wsparcie osób z dysfunkcjami. Z kolei w toruńskim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się XIV Sesja Osób z Niepełnosprawnościami.

Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymała Wanda Korniluk - przewodnicząca Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Dzielnych Los Wspomaga", które działa w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. - To jest organizacja - moje dziecko, stworzona od zera, i w tej organizacji charytatywnie pracuję ponad 25 lat - mówi Wanda Korniluk. - Te działania polegają na wszelakiej pomocy, jakiej osoby z niepełnosprawnościami potrzebują. Są to wyjazdy, spotkania, warsztaty, integracja ze środowiskiem innych osób i osób z niepełnosprawnościami, wyjazdy na turnusy.

Katarzyna Tomaszewska jest prezesem Fundacji MoKKKa, współorganizującej to wydarzenie. - Zajmujemy się głównie opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Są to przede wszystkim mamy, chociaż zdarza się w tym gronie również, ale to bardzo rzadko, tata. Postanowiłyśmy, że będziemy organizować dla naszych beneficjentek warsztaty, które sprawią, że panie będą mogły nawiązywać między sobą kontakt, przyjaźnie, co zresztą się stało, i że to będzie odskocznia od tej trudnej codzienności.

Spotkanie uświetnił występ harcerzy Nieprzetartego Szlaku Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP, zespołu wokalno-instrumentalnego „Balkon" składającego się ze studentów i absolwentów Wydziału Muzycznego UKW i zespołu tanecznego „Amadeo".

Organizowane przez samorząd województwa sesje osób z niepełnosprawnościami co roku spotykają się z dużym zainteresowaniem. To okazja, by porozmawiać o problemach, wymienić doświadczenia, wspólnie poszukać rozwiązań.
– Sesje osób z niepełnosprawnościami są niezwykle ważne dla budowanie tożsamości i wspólnotowości. Chodzi o to, żeby się spotkać, poznać i porozmawiać – istotne kwestie poruszane są nie tylko na sali podczas obrad, ale także w kuluarach – mówiła prowadząca sesję przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

Sesję uświetnił występ Natalii Smoguleckiej, absolwentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku edukacja artystyczna, nauczycielki śpiewu, uczestniczki wielu koncertów i festiwali muzycznych, laureatki wielu nagród.
Więcej w relacji Moniki Kaczyńskiej.

Relacja Agaty Raczek

Relacja Moniki Kaczyńskiej

Region

Czy ktoś zastrzelił bielika w Kujawsko-Pomorskiem Ruszyło policyjne postępowanie

Czy ktoś zastrzelił bielika w Kujawsko-Pomorskiem? Ruszyło policyjne postępowanie

2025-04-08, 11:48
Policjantka zraniona nożem podczas interwencji we Włocławku. Znamy szczegóły

Policjantka zraniona nożem podczas interwencji we Włocławku. Znamy szczegóły

2025-04-08, 10:58
Utrudnienia na A1 w Kujawsko-Pomorskiem. Drogowcy rozpoczęli remont

Utrudnienia na A1 w Kujawsko-Pomorskiem. Drogowcy rozpoczęli remont

2025-04-08, 09:55
Ponad 4 tysiące uczniów gośćmi forum o transplantologii. Wydarzenie organizuje Bydgoszcz

Ponad 4 tysiące uczniów gośćmi forum o transplantologii. Wydarzenie organizuje Bydgoszcz

2025-04-08, 07:00
Kampania prezydencka. Sławomir Mentzen w Chełmnie: W telewizji mówią o mnie same bzdury

Kampania prezydencka. Sławomir Mentzen w Chełmnie: W telewizji mówią o mnie same bzdury

2025-04-08, 00:33
Jest zgoda na budowę drapacza chmur w Toruniu. Społecznicy będą się odwoływać

Jest zgoda na budowę drapacza chmur w Toruniu. Społecznicy będą się odwoływać

2025-04-08, 00:06
Kampania prezydencka. W Toruniu o głosy walczył Adrian Zandberg. Tematy: nauka i energetyka

Kampania prezydencka. W Toruniu o głosy walczył Adrian Zandberg. Tematy: nauka i energetyka

2025-04-07, 21:19
Największy sukces Wychowanek, który sobie radzi w życiu. Jubileusz ośrodka przy SP nr 29

Największy sukces? Wychowanek, który sobie radzi w życiu. Jubileusz ośrodka przy SP nr 29

2025-04-07, 20:29
Nie tylko bezpłatne przejazdy Ratusz zachęca do zakładania Karty Inowrocławianina

Nie tylko bezpłatne przejazdy! Ratusz zachęca do zakładania „Karty Inowrocławianina"

2025-04-07, 19:29
Kujawsko-pomorscy działacze PiS wieszczą prywatyzację służby zdrowia. Skąd ta obawa

Kujawsko-pomorscy działacze PiS wieszczą prywatyzację służby zdrowia. Skąd ta obawa?

2025-04-07, 18:43
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę