Jak poprowadzić trasę S10 w okolicach Włocławka. Mieszkańcy zabrali głos, nie brakowało emocji

2024-11-28, 06:53  Marek Ledwosiński/Redakcja
We Włocławku trwają konsultacje w sprawie poprowadzenia trasy S10/fot: Marek Ledwosiński

We Włocławku trwają konsultacje w sprawie poprowadzenia trasy S10/fot: Marek Ledwosiński

We włocławskim ratuszu odbyły się społeczne konsultacje przebiegu drogi ekspresowej S10. Chodzi o krótki, 40-kilometrowy odcinek z Turzy Wielkiej na prawym brzegu Wisły, do węzła autostradowego „Włocławek-Północ” na brzegu lewym.

Drogowcy opracowali cztery różne warianty przebiegu trasy w okolicach Włocławka. Nie ma wariantu, który nie budziłby emocji.

– Właśnie kupiliśmy ziemię w Ostrowitku i się boimy, czy ta autostrada nie będzie przebiegać przez naszą ziemię. Przyszłam zobaczyć, czy uzyskam takie informacje. Byłam ostatnio w Urzędzie Miasta, nic nie wiedzą. Na pewno tego nie sprzedamy. Każdy będzie wiedział, że tam będzie przebiegać trasa szybkiego ruchu. Mieliśmy plan, żeby tam się pobudować i robić małą agroturystykę – mówiła jedna z kobiet.

Kością niezgody jest lokalizacja mostu. Mieszkańcy osiedli Zazamcze i Zawiśle nie chcą, by blisko ich domów biegła trasa, którą pojedzie 40 tysięcy samochodów w ciągu doby. Żądają oddalenia przeprawy w pobliże Zakładów Chemicznych „Anwil”. Domagają się wprowadzenia wariantu numer jeden, bo oddala on most od ich domów. Pozostałe trzy wersje zakładają, że przeprawa pojawi się tuż przy osiedlach.

– Zgłoszono 1225 ankiet, 97 procent jest za wariatem W1. Druga, kolejna gmina Fabianki, również wygrało to rozwiązanie. Państwo rozważacie wariant W2, który z tych dwóch wariantów uzyskał najmniejszą liczbę głosów w przebiegu przez dwie gminy. Jeżeli większość ankietowanych wybrała inny wariant, czyli W1, to dostosowujecie ten przebieg trasy do mniejszości, a nie do większości – usłyszeli mieszkańcy.

Tymczasem sam Ratusz popiera most na wysokości Zazamcza. Przeprawa przy Anwilu będzie za daleko od miasta. Do mostu przy osiedlu da się „wpiąć” miejski ruch przez rzekę i będzie to – co podkreślał prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki – most za pieniądze państwa, a nie samorządu.

– Patrzymy na tę inwestycję przez pryzmat układu komunikacyjnego miasta. Nie bez znaczenia jest kwestia budżetowa, a ten trzeci most kosztowałby ponad pół miliarda złotych. Teraz pytanie, czy mieszkańców Włocławka stać na to, żeby wydać te pieniądze z własnej kieszeni. Czy lepiej, żeby to zapłacił inwestor zewnętrzny w postaci Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – mówił Krzysztof Kukucki, prezydent miasta.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Region

Rodzice walczą, by mała szkoła nie została zlikwidowana. Dzieci ważniejsze od oszczędności

Rodzice walczą, by mała szkoła nie została zlikwidowana. „Dzieci ważniejsze od oszczędności"

2025-12-04, 14:40
Mieszkańcy Włocławka usłyszą w czwartek syreny alarmowe. Spokojnie, to tylko testy

Mieszkańcy Włocławka usłyszą w czwartek syreny alarmowe. Spokojnie, to tylko testy!

2025-12-04, 12:46
Janusz Niewiadomski: Chcemy pracować, a nie tracić czas na formalności [Rozmowa Dnia]

Janusz Niewiadomski: Chcemy pracować, a nie tracić czas na formalności [Rozmowa Dnia]

2025-12-04, 09:02
Inowrocławski szpital stawia na sztuczną inteligencję. Lecznica otrzymała kolejne środki z KPO

Inowrocławski szpital stawia na sztuczną inteligencję. Lecznica otrzymała kolejne środki z KPO

2025-12-04, 07:45
Płonął dawny hotel Orbis w Ciechocinku. Strażacy walczyli z ogniem dziesięć godzin [aktualizacja]

Płonął dawny hotel „Orbis" w Ciechocinku. Strażacy walczyli z ogniem dziesięć godzin [aktualizacja]

2025-12-04, 06:47
Ktoś zaczepia dzieci pod toruńską podstawówką Miasto zaalarmowało służby

Ktoś zaczepia dzieci pod toruńską podstawówką? Miasto zaalarmowało służby

2025-12-03, 20:28
O swoje sprawy przeważnie muszą walczyć. Sejmikowa sesja niepełnosprawnych [zdjęcia]

O swoje sprawy przeważnie muszą walczyć. Sejmikowa sesja niepełnosprawnych [zdjęcia]

2025-12-03, 20:07
Na tym rondzie wszystko kręci się wokół Arktyki Polarnicy z UMK dostali kawałek Torunia

Na tym rondzie wszystko kręci się wokół Arktyki! Polarnicy z UMK „dostali" kawałek Torunia

2025-12-03, 19:20
Nie godzimy się na trucie społeczeństwa. Konfederacja przeciwko umowie z Mercosurem

„Nie godzimy się na trucie społeczeństwa". Konfederacja przeciwko umowie z Mercosurem

2025-12-03, 18:30
Gęś na bieżni, w kajaku i na talerzu Marszałkowskie konkursy rozwiązane. Znamy laureatów [zdjęcia]

Gęś na bieżni, w kajaku i na talerzu! Marszałkowskie konkursy rozwiązane. Znamy laureatów [zdjęcia]

2025-12-03, 17:42
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę