Trzeci rok bez kwesty? Włocławskie nekropolie czekają na decyzję o zbiórce

2024-10-23, 11:46  Marek Ledwosiński/Redakcja
Cmentarz komunalny we Włocławku/fot. By Rafał Jendrzejewski - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org

Cmentarz komunalny we Włocławku/fot. By Rafał Jendrzejewski - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org

Do Dnia Wszystkich Świętych coraz bliżej, tymczasem nadal nie wiadomo, czy na cmentarzu we Włocławku odbędzie się tradycyjna kwesta na ratowanie historycznych nagrobków. Na pewno wiadomo, że lokalne stowarzyszenie, które kwestowało przez minione lata, w tym roku do akcji się nie włączy.

Nie znika fatum znad cmentarnej kwesty we Włocławku. W tej chwili nikt nie wie, czy będą zbierane pieniądze, a jeśli nie, to będzie to już trzeci kolejny rok bez kwesty.
Dziewięć poprzednich zbiórek było udanych. Kwestorzy zebrali kilkadziesiąt tysięcy złotych. Udało się odnowić zabytkowe nagrobki ważne dla historii miasta między innymi działaczki społecznej Izabeli Zbiegniewskiej, kompozytora Kazimierza Łady, czy XIX-wiecznego przedsiębiorcy i filantropa Ludwika Bauera.

Co się wydarzyło? Otóż stowarzyszenie, które organizowało kwestę, nie rozliczyło finansów, praktycznie zaprzestało swojej działalności, a zbiegło się to ze śmiercią lidera komitetu, włocławskiego historyka i archiwisty Tomasza Dzikiego.
Oczywiście, nikt niczego nie ukradł. Pieniądze z puszek zdeponowano na rachunku Urzędu Miasta. Problem polega na tym, że komitet nie zamknął kwestii oficjalnie i formalnie, a zatem wniosek o kolejną kwestię nie może być rozpatrzony przez Ministerstwo Finansów.

Czy coś się zmieni? Z wieści nieoficjalnych wynika, że kwesta będzie, ale przeprowadzi ją zupełnie inne stowarzyszenie. Czasu jest niewiele. Oficjalne wieści mają się pojawić tuż przed weekendem.

Relacja Marka Ledwosińskiego

Region

W Inowrocławiu długi mieszkaniowe można odpracować. Nie wszystkim się chce...

W Inowrocławiu długi mieszkaniowe można odpracować. Nie wszystkim się chce...

2022-02-01, 08:38
Co bydgoskie Bractwo 18. Południka robiło na stadionie piłkarskim w Sztokholmie

Co bydgoskie Bractwo 18. Południka robiło na stadionie piłkarskim w Sztokholmie?

2022-02-01, 07:45
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała pięknie Teraz pięknie się rozlicza

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała pięknie! Teraz pięknie się rozlicza

2022-01-31, 21:10
Wojciech O. zatrzymany przez bydgoską policję. Mówił o zabijaniu posłów

Wojciech O. zatrzymany przez bydgoską policję. Mówił o zabijaniu posłów

2022-01-31, 21:03
Prof. Jamiołkowski przed sądem. IPN zarzuca byłemu rektorowi UMK współpracę z SB

Prof. Jamiołkowski przed sądem. IPN zarzuca byłemu rektorowi UMK współpracę z SB

2022-01-31, 18:38
Władze Bydgoszczy chcą pomóc Afgańczykom. Co stoi na przeszkodzie

Władze Bydgoszczy chcą pomóc Afgańczykom. Co stoi na przeszkodzie?

2022-01-31, 16:51
Z ulicy i z drona. Bydgoska policja patrolowała przejścia. Było groźnie [wideo]

Z ulicy i z drona. Bydgoska policja patrolowała przejścia. Było groźnie! [wideo]

2022-01-31, 16:00
Coraz mniej mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego i jesteśmy coraz starsi

Coraz mniej mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego i jesteśmy coraz starsi

2022-01-31, 14:49
Fałszywy prokurator wyłudził pieniądze od seniorki w Żninie. Jest zatrzymany

Fałszywy prokurator wyłudził pieniądze od seniorki w Żninie. Jest zatrzymany

2022-01-31, 13:53
Nieprawidłowości finansowe w WZL nr 2 w Bydgoszczy Bada to ABW

Nieprawidłowości finansowe w WZL nr 2 w Bydgoszczy? Bada to ABW

2022-01-31, 12:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę