Marek Południak: Trzeba ograniczyć liczbę sklepów z alkoholem i podwyższyć ceny [Rozmowa Dnia]

2024-10-08, 09:03  Redakcja
Gość „Rozmowy Dnia" - Marek Południak

Gość „Rozmowy Dnia" - Marek Południak

Zakaz promocji cenowej alkoholu, obostrzenia dotyczące opakowań, obowiązek sprawdzania wieku klienta - to część zmian proponowanych przez ministerstwo zdrowia. Czy były konsultowane z organizacjami zajmującymi się uzależnieniami? O to m.in. Maciej Wilkowski pytał Marka Południaka, dyrektora Poradni Leczenia Uzależnień MONAR w Bydgoszczy.

Maciej Wilkowski pytał swojego gościa o jego spostrzeżenia na przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu, jego reklamy, czy ochrony najmłodszych.

- Spożycie alkoholu w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie, jednostkowo wyższym niż w całej Europie - przypomina Marek Południak. - Mężczyzna w Polsce wypija prawie 19 litrów czystego spirytusu rocznie. Czas zacząć to ograniczać. Ja wiem, że to jest bardzo ciężka i trudna praca, i jest małe małe prawdopodobieństwo, że w krótkim okresie uzyskamy jakieś efekty. Nasze przepisy są bardzo liberalne, liczba sklepów z alkoholem w Polsce, w Bydgoszczy jest po prostu przerażająca. Dostęp do alkoholu jest bardzo łatwy.

(...) Każdy pomysł, który dąży do ograniczenia konsumpcji będę popierał, natomiast te propozycje są zbyt mało radykalne (...) - podkreśla dyrektor Poradni Leczenia Uzależnień MONAR w Bydgoszczy. - Przede wszystkim ograniczyłbym liczbę sklepów sprzedających alkohole - to po pierwsze. Po drugie, podoba mi się propozycja, którą wystosowała Światowa Organizacja Zdrowia mówiąca o tym, żeby znacząco podwyższyć cenę alkoholu poprzez, na przykład, wyższą akcyzę. Dalej: żeby przestać reklamować alkohol, bo to znacząco wpływa na konsumpcję alkoholu w późniejszym wieku - jeżeli chodzi o dzieci i młodzież.
Równie ważne, zdaniem Południaka, jest to, żeby zwiększyć liczbę placówek i dostępność tych placówek. - Chodzi o krótką interwencję, czy krótką terapię dla osób, które piją w sposób szkodliwy, ale jeszcze bez znamion uzależnienia, albo dla osób uzależnionych. Dzisiaj kolejki do takich poradni są kilkutygodniowe. I jeszcze jeden problem, który dość często się ostatnio przewija, a dotyczy pijanych kierowców. Przydałoby się wymyślić jakiś sposób na to, żeby oni nie siadali w tym stanie za kółko (...).

I jeszcze sprawa stacji benzynowych:
- Wyrzuciłbym alkohol ze stacji benzynowych, bo skoro mamy tyle sklepów, ile mamy, również nocnych, to po co ten alkohol na stacjach benzynowych? Oczywiście, zdaje sobie sprawę z tego, że pojawiłaby się szara strefa, ale jestem zwolennikiem nie koncentrowania się na przeszkodach, tylko na rozwiązaniach (...).

Cała rozmowa do wysłuchania niżej, wcześniejsze zamieszczamy: TUTAJ

„Rozmowa Dnia" - Marek Południak

Region

Sprzeciwiają się chodzeniu po grobach. Koncepcja rewitalizacji parku Witosa budzi wątpliwości

Sprzeciwiają się chodzeniu po grobach. Koncepcja rewitalizacji parku Witosa budzi wątpliwości

2025-02-27, 17:47
Różowa woda w jeziorze koło Żnina to sprawka bakterii. Są już wyniki badań

Różowa woda w jeziorze koło Żnina to sprawka bakterii. Są już wyniki badań

2025-02-27, 16:41
Jak oni parkują Rekordowa liczba telefonów do bydgoskiej Straży Miejskiej [zdjęcia]

Jak oni parkują?! Rekordowa liczba telefonów do bydgoskiej Straży Miejskiej [zdjęcia]

2025-02-27, 14:47
Nie żyje kierowca ciężarówki. Wypadek czterech pojazdów na DK 10 [zdjęcia]

Nie żyje kierowca ciężarówki. Wypadek czterech pojazdów na DK 10 [zdjęcia]

2025-02-27, 13:21
Jak się żyje w Bydgoszczy Mieszkańcy komentują ranking najbardziej przyjaznych miast [sonda]

Jak się żyje w Bydgoszczy? Mieszkańcy komentują ranking najbardziej przyjaznych miast [sonda]

2025-02-27, 13:07
Toruński proces o zabójstwo z romansem w tle. Strzelił trzy razy, grozi mu dożywocie

Toruński proces o zabójstwo z romansem w tle. Strzelił trzy razy, grozi mu dożywocie

2025-02-27, 12:20
Inowrocław: Szef MON podpisał umowę na leasing od USA ośmiu śmigłowców Apache

Inowrocław: Szef MON podpisał umowę na leasing od USA ośmiu śmigłowców Apache

2025-02-27, 11:44
Policjantki obchodziły swoje święto. Sto lat temu do służby przyjęto pierwsze kobiety [wideo]

Policjantki obchodziły swoje święto. Sto lat temu do służby przyjęto pierwsze kobiety [wideo]

2025-02-27, 11:15
Pączki idą w boczki Idą, ale raz w roku przymykamy na to oko i bijemy rekordy [sonda]

Pączki idą w boczki? Idą, ale raz w roku przymykamy na to oko i bijemy rekordy! [sonda]

2025-02-27, 10:30
Można uzyskać do 50 tys. zł. Wiceminister Marek Krawczyk promuje ważny program [Rozmowa Dnia]

Można uzyskać do 50 tys. zł. Wiceminister Marek Krawczyk promuje ważny program [Rozmowa Dnia]

2025-02-27, 09:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę