Ks. Sławomir Bar: Przy Bazylice powstanie bar i park przyjazny każdemu człowiekowi [Rozmowa Dnia]

2024-07-19, 08:59  Maciej Wilkowski/Redakcja
Ksiądz Sławomir Bar, proboszcz parafii pw. św Wincentego a

Ksiądz Sławomir Bar, proboszcz parafii pw. św Wincentego a'Paulo w Bydgoszczy/fot. Tomasz Kaźmierski

- Zamierzamy pomagać potrzebującym, a jednocześnie być nowoczesną, niskoemisyjną, ekologiczną parafią - tak o inwestycjach przy bydgoskiej Bazylice mówił w „Rozmowie Dnia” ksiądz Sławomir Bar, proboszcz parafii pw. św. Wincentego a'Paulo. Opowiadał też tworzeniu baru socjalnego.

Bar jest prawie gotowy. - Musimy jeszcze otrzymać wszystkie niezbędne zgody i spełnić wszystkie wymogi formalne - mówił ks. Bar. - Posiłki będą wydawane za symboliczną opłatą. Z baru będą mogli korzystać ludzie, którzy tego potrzebują - mają zaświadczenie, że ktoś kieruje taką osobę do nas, żebyśmy ją wsparli, udostępnili posiłki. Zauważyliśmy, że musimy zająć się grupą społeczną ludzi starszych, schorowanych, samotnych, których nie stać na prawdziwe, godne życie. To są ludzie dumni, a tworzymy dla nich miejsce spotkania, nie tylko dla samego jedzenia. Św. Wincenty, nasz patron zawsze mówił: „najpierw dajcie ludziom jeść, a później mówcie im o ważnych rzeczach, o wartościach, o Panu Bogu”.

Bar ma zacząć działać jesienią, jego poświęcenie zaplanowane jest na 29 września. W trakcie realizacji jest też duża inwestycja, która ma sprawić że Bazylika będzie samowystarczalna energetycznie. Ale będzie to też miejsce dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i drugiego człowieka. - Wywierciliśmy 100 dziur, założyliśmy pompę ciepła. Jesteśmy w trakcie załatwiania pozwoleń na farmę fotowoltaiczną - po to, żeby napędzała właśnie nam te pompy – tłumaczy proboszcz Bazyliki. - To ma być farma z ulami, chcemy zrobić też małe mini zoo, bo tam ma być kwietna polana. Chcemy, żeby teren był otwarty dla ludzi – taki park przyjazny dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy chodzą do kościoła, a dla każdego, kocha przyrodę i drugiego człowieka.

Z ks. Barem rozmawialiśmy też o hejcie, z jakim mają do czynienia ludzie pomagający innym.

Cała „Rozmowa Dnia" poniżej.
INNE ROZMOWY DNIA

PR PiK - Rozmowa Dnia - ks. Sławomir Bar

Region

Z rowerowej przejażdżki prosto do aresztu. Policja sprawdziła kieszenie i mieszkanie [zdjęcia]

Z rowerowej przejażdżki prosto do aresztu. Policja sprawdziła kieszenie i mieszkanie [zdjęcia]

2024-12-03, 14:57
Był tak pijany, że nie wiedział czy samochód przed nim stoi, czy jedzie. Po wypadku pod Bydgoszczą

Był tak pijany, że nie wiedział czy samochód przed nim stoi, czy jedzie. Po wypadku pod Bydgoszczą

2024-12-03, 14:03
Dachowanie samochodu osobowego w Ślesinie Koniec utrudnień na krajowej dziesiątce

Dachowanie samochodu osobowego w Ślesinie! Koniec utrudnień na krajowej „dziesiątce"

2024-12-03, 13:45
Firmy prezentują się na pięciu wydziałach UMK. Trwa Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy

Firmy prezentują się na pięciu wydziałach UMK. Trwa Mikołajkowy Jarmark Praktyk i Pracy

2024-12-03, 12:00
Grudziądz szykuje się do Wigilii dla Seniora. Trwają telefoniczne zapisy

Grudziądz szykuje się do Wigilii dla Seniora. Trwają telefoniczne zapisy

2024-12-03, 09:47
Jak się żyje w Polsce z niepełnosprawnością Coraz lepiej, ale problemów nie brakuje [Rozmowa Dnia]

Jak się żyje w Polsce z niepełnosprawnością? „Coraz lepiej, ale problemów nie brakuje” [Rozmowa Dnia]

2024-12-03, 09:04
Śmierć na stanowisku pracy to wcale nie rzadkość. Na czele listy zawały i udary

Śmierć na stanowisku pracy to wcale nie rzadkość. Na czele listy zawały i udary

2024-12-03, 07:58
Sprawca wypadku na trasie Stryszek - Bydgoszcz był pijany. Zderzyły się tam trzy auta [zdjęcia]

Sprawca wypadku na trasie Stryszek - Bydgoszcz był pijany. Zderzyły się tam trzy auta [zdjęcia]

2024-12-02, 21:02
Co było przyczyną uszkodzenia mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy Drogowcy już wiedzą

Co było przyczyną uszkodzenia mostu Bernardyńskiego w Bydgoszczy? Drogowcy już wiedzą

2024-12-02, 20:58
Wstęgi przecięte, oby jeździło się bezpiecznie Na tę drogę mieszkańcy czekali od 2012 roku [zdjęcia]

Wstęgi przecięte, oby jeździło się bezpiecznie! Na tę drogę mieszkańcy czekali od 2012 roku [zdjęcia]

2024-12-02, 20:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę