Ks. Sławomir Bar: Przy Bazylice powstanie bar i park przyjazny każdemu człowiekowi [Rozmowa Dnia]

2024-07-19, 08:59  Maciej Wilkowski/Redakcja
Ksiądz Sławomir Bar, proboszcz parafii pw. św Wincentego a

Ksiądz Sławomir Bar, proboszcz parafii pw. św Wincentego a'Paulo w Bydgoszczy/fot. Tomasz Kaźmierski

- Zamierzamy pomagać potrzebującym, a jednocześnie być nowoczesną, niskoemisyjną, ekologiczną parafią - tak o inwestycjach przy bydgoskiej Bazylice mówił w „Rozmowie Dnia” ksiądz Sławomir Bar, proboszcz parafii pw. św. Wincentego a'Paulo. Opowiadał też tworzeniu baru socjalnego.

Bar jest prawie gotowy. - Musimy jeszcze otrzymać wszystkie niezbędne zgody i spełnić wszystkie wymogi formalne - mówił ks. Bar. - Posiłki będą wydawane za symboliczną opłatą. Z baru będą mogli korzystać ludzie, którzy tego potrzebują - mają zaświadczenie, że ktoś kieruje taką osobę do nas, żebyśmy ją wsparli, udostępnili posiłki. Zauważyliśmy, że musimy zająć się grupą społeczną ludzi starszych, schorowanych, samotnych, których nie stać na prawdziwe, godne życie. To są ludzie dumni, a tworzymy dla nich miejsce spotkania, nie tylko dla samego jedzenia. Św. Wincenty, nasz patron zawsze mówił: „najpierw dajcie ludziom jeść, a później mówcie im o ważnych rzeczach, o wartościach, o Panu Bogu”.

Bar ma zacząć działać jesienią, jego poświęcenie zaplanowane jest na 29 września. W trakcie realizacji jest też duża inwestycja, która ma sprawić że Bazylika będzie samowystarczalna energetycznie. Ale będzie to też miejsce dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i drugiego człowieka. - Wywierciliśmy 100 dziur, założyliśmy pompę ciepła. Jesteśmy w trakcie załatwiania pozwoleń na farmę fotowoltaiczną - po to, żeby napędzała właśnie nam te pompy – tłumaczy proboszcz Bazyliki. - To ma być farma z ulami, chcemy zrobić też małe mini zoo, bo tam ma być kwietna polana. Chcemy, żeby teren był otwarty dla ludzi – taki park przyjazny dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy chodzą do kościoła, a dla każdego, kocha przyrodę i drugiego człowieka.

Z ks. Barem rozmawialiśmy też o hejcie, z jakim mają do czynienia ludzie pomagający innym.

Cała „Rozmowa Dnia" poniżej.
INNE ROZMOWY DNIA

PR PiK - Rozmowa Dnia - ks. Sławomir Bar

Region

SOR to pewnego rodzaju drzwi do szpitala. Trwa generalny remont w Świeciu [zdjęcia]

„SOR to pewnego rodzaju drzwi do szpitala”. Trwa generalny remont w Świeciu [zdjęcia]

2025-01-03, 21:02
Sprzedawali towar, którego nie mieli. Oszukali 12 osób na ponad 200 tys. złotych

„Sprzedawali” towar, którego nie mieli. Oszukali 12 osób na ponad 200 tys. złotych

2025-01-03, 20:15
Mateusz Morawiecki w Inowrocławiu: Najbogatsze miasta zostały jeszcze uprzywilejowane

Mateusz Morawiecki w Inowrocławiu: Najbogatsze miasta zostały jeszcze uprzywilejowane

2025-01-03, 20:02
Odsiedział 25 lat za gwałt i morderstwo. Po wyjściu na wolność groził dwóm kobietom

Odsiedział 25 lat za gwałt i morderstwo. Po wyjściu na wolność groził dwóm kobietom

2025-01-03, 19:29
Wręczyli bon na naukę węgierskiego. Młodzi socjaldemokraci komentują azyl polityka PiS

Wręczyli „bon” na naukę węgierskiego. Młodzi socjaldemokraci komentują azyl polityka PiS

2025-01-03, 18:22
Marszałek o intensywnej terapii dla dzieci w Toruniu: Cieszę się, że szpital znalazł możliwości

Marszałek o intensywnej terapii dla dzieci w Toruniu: Cieszę się, że szpital znalazł możliwości

2025-01-03, 17:27
Stary cennik do śmietnika Od stycznia bydgoszczanie płacą więcej za wywóz odpadów

Stary cennik do śmietnika! Od stycznia bydgoszczanie płacą więcej za wywóz odpadów

2025-01-03, 16:38
Ponad 4,5 tysiąca zgłoszeń w 2024 roku. Na czele listy: prędkość, parkowanie, alkohol

Ponad 4,5 tysiąca zgłoszeń w 2024 roku. Na czele listy: prędkość, parkowanie, alkohol

2025-01-03, 15:42
Mateusz Morawiecki apeluje o budowę Via Pomerania. Nie zabierajcie pieniędzy na rozwój

Mateusz Morawiecki apeluje o budowę Via Pomerania. „Nie zabierajcie pieniędzy na rozwój”

2025-01-03, 14:42
Koniec utrudnień po kolizji na dziesiątce w Nakle nad Notecią. Jedna osoba w szpitalu

Koniec utrudnień po kolizji na „dziesiątce” w Nakle nad Notecią. Jedna osoba w szpitalu

2025-01-03, 14:26
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę