Rzecznik JFTC: Bydgoszcz nazywana jest polską stolicą NATO [Rozmowa dnia]

2024-03-12, 08:58  Maciej Wilkowski/Redakcja
Rzecznik bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych - komandor porucznik Piotr Adamczak (z prawej) i dziennikarz PR PiK Maciej Wilkowski/fot. Michał Zaręba

Rzecznik bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych - komandor porucznik Piotr Adamczak (z prawej) i dziennikarz PR PiK Maciej Wilkowski/fot. Michał Zaręba

- Prestiż i pieniądze - to zdaniem komandora porucznika Piotra Adamczaka daje naszemu regionowi obecność Polski w NATO. Rzecznik bydgoskiego Centrum JFTC był gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK.

We wtorek (12 marca) mija 25 lat od dnia, w którym nasz kraj stał się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Pierwszą NATO-wską jednostką, która została utworzona na terenie Polski i nie tylko, bo w całej Europie Środkowo-Wschodniej, była ta, która powstała w Bydgoszczy – opowiada komandor porucznik Piotr Adamczak. - Centrum Szkolenia Sił Połączonych istnieje od 20 lat i stanowiło podwaliny dla innych jednostek, które zostały utworzone w Bydgoszczy – potem powstał jeszcze Trzeci Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, Jednostka Integracyjna NATO - wymienia. - Jest tu naprawdę skupisko jednostek, dlatego Bydgoszcz jest nazywana polską stolicą NATO.

Co to daje Bydgoszczy? - Przede wszystkim prestiż – podkreśla rzecznik. - Rozpoznawalność na świecie, bo już teraz ludzie, którzy przyjeżdżają do nas na ćwiczenia - przede wszystkim w środowisku NATO-wskim - doskonale wiedzą, gdzie leży Bydgoszcz i czego można oczekiwać od tego miasta. Nie należy też zapominać o kwestii finansowej. Co roku w naszej jednostce szkoli się kilka tysięcy żołnierzy i to jest profit dla miasta, bo korzystają oni z bazy hotelowej, kawiarni, restauracji. Zostawiają w mieście pieniądze. (…)

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy, działające w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ciągu 20 lat istnienia przeszkoliło kilkadziesiąt tysięcy dowódców, oficerów sztabów i doradców. Obecnie dowódcą Centrum jest gen. dyw. Norbert Wagner z Niemiec, a zastępcą dowódcy - szefem sztabu gen. bryg. Petr Svoboda z Czech.

Cała „Rozmowa dnia” - poniżej

INNE ROZMOWY DNIA

Na Państwa pytania i uwagi czekamy pod mailowym adresem: rozmowadnia@radiopik.pl

PR PiK - Rozmowa dnia - Piotr Adamczak

Bydgoszcz

Region

Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna Bydgoskie Okole dla powodzian

Ludzi dobrej woli nie brakuje, a pomoc wciąż potrzebna! Bydgoskie Okole dla powodzian

2024-10-22, 15:35
Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

Kręcą film o bohaterze z Krąplewic. Zginął, bo nie chciał wstąpić do Wehrmachtu [zdjęcia]

2024-10-22, 13:13
65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

65-latek po pijanemu usiadł za kółkiem, skończył w rowie. Kluczyki zabrał mu policjant po służbie

2024-10-22, 11:50
Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

Tu maturzyści mogą się zainspirować. Na Politechnice Bydgoskiej trwają Inżynieralia

2024-10-22, 11:28
Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie [Rozmowa Dnia]

Polityczna kłótnia o 800 plus. Ile zyskujemy, a ile tracimy na programie? [Rozmowa Dnia]

2024-10-22, 09:02
Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi wyszło... cmentarzysko [zdjęcia]

Jeszcze tydzień temu kopali tam ziemniaki, a teraz spod ziemi „wyszło”... cmentarzysko! [zdjęcia]

2024-10-22, 07:00
Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano. WORD Inowrocław przestawia zegarek

„Trzeba też umieć jeździć wieczorem, nie tylko rano". WORD Inowrocław przestawia zegarek!

2024-10-21, 21:00
W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

W tydzień klub seniora przy ul. Dworcowej odwiedziło tysiąc osób. To były piękne dni

2024-10-21, 19:49
Odszedł za wcześnie. Ostatnie pożegnanie naszego radiowego kolegi Bartosza Kustry

„Odszedł za wcześnie". Ostatnie pożegnanie naszego radiowego kolegi Bartosza Kustry

2024-10-21, 16:39
Wdrapali się na sosnę, by założyć ogromne gniazdo. Rybołowy mogą się wprowadzać [zdjęcia]

Wdrapali się na sosnę, by założyć ogromne gniazdo. Rybołowy mogą się wprowadzać! [zdjęcia]

2024-10-21, 15:59
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę