„Celem była gehenna Polaków”. W Toruniu uczczono rocznicę pierwszej wywózki na Sybir [zdjęcia]

2024-02-09, 13:39  Michał Zaręba/Redakcja
Uroczystość pod pomnikiem na terenie VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Uroczystość pod pomnikiem na terenie VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu/fot. Michał Zaręba

Torunianie oddali hołd sybirakom. W 84. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir przedstawiciele władz miasta, szkoły i Związku Sybiraków złożyli kwiaty przed pomnikiem przy VI Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu.

– Jako czteroletni to niewiele pamiętam [z wywózki – przyp. red.], ale sam pobyt tak – mówi sybirak Stanisław Dubiel. – Wracając, miałem już lat 11, ojciec pracował wtedy na kolei, wycinali tajgę, głodny człowiek był. No i w nocy – wszy, pluskwy – wspomina.

– Nawet Rosjanie nie wiedzieli, co jest celem. Po prostu gehenna Polaków – podkreśla Jan Myrcha, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu. – Po prostu wywózka z kraju, przemieszanie ludności, zaludnienie Syberii. To się nigdy nie udało.

– Wojna jest czymś, co powinno zawsze być potępiane, co powinno być odbierane jako zło, które nigdy nie powinno się powtórzyć – zaznacza prezydent Michał Zaleski.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir została przeprowadzona przez NKWD w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono wtedy około 140 tys. Polaków. Historycy szacują, że w sumie w czterech wywózkach na Syberię przetransportowano od 300 tysięcy do ponad miliona osób.

Relacja Michała Zaręby

Region

Wojskowe pieśni, przemówienia i duma. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w regionie [zdjęcia, wideo]

Wojskowe pieśni, przemówienia i duma. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w regionie [zdjęcia, wideo]

2024-05-02, 14:07
Motoambulans nie wyjedzie tego lata na bydgoskie ulice. Pierwsza musi być karetka

Motoambulans nie wyjedzie tego lata na bydgoskie ulice. Pierwsza musi być karetka

2024-05-02, 13:41
Uratował życie niejednego wcześniaka. Dr Szułczyński po 45 latach opuszcza Szpital Miejski

Uratował życie niejednego wcześniaka. Dr Szułczyński po 45 latach opuszcza Szpital Miejski

2024-05-02, 11:33
Majówka na półmetku. Policja z regionu zatrzymała około 50 nietrzeźwych kierowców

Majówka na półmetku. Policja z regionu zatrzymała około 50 nietrzeźwych kierowców

2024-05-02, 10:27
Tam mieszkał zasłużony organista z Bierzgłowa. Muzeum w dawnej organistówce

Tam mieszkał zasłużony organista z Bierzgłowa. Muzeum w dawnej organistówce

2024-05-02, 09:30
Kto wymyślił polskie godło i barwy narodowe Trzeba się cofnąć do średniowiecza [Rozmowa Dnia]

Kto wymyślił polskie godło i barwy narodowe? Trzeba się cofnąć do średniowiecza [„Rozmowa Dnia"]

2024-05-02, 08:46
Osiem godzin szkolenia dla każdego Weź udział w akcji Trenuj z wojskiem

Osiem godzin szkolenia dla każdego! Weź udział w akcji „Trenuj z wojskiem”

2024-05-02, 06:45
Potężny pożar stajni w Wypaleniskach. Na miejscu pracowało prawie 70 strażaków

Potężny pożar stajni w Wypaleniskach. Na miejscu pracowało prawie 70 strażaków

2024-05-01, 23:35
W ruinach Zamku Krzyżackiego ożyła historia. Stał się areną walk na Medievaliach

W ruinach Zamku Krzyżackiego ożyła historia. Stał się areną walk na Medievaliach

2024-05-01, 21:01
Na Rynku Staromiejskim zabrzmiała Oda do radości. Toruń świętował 20-lecie Polski w UE

Na Rynku Staromiejskim zabrzmiała „Oda do radości”. Toruń świętował 20-lecie Polski w UE

2024-05-01, 19:37
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę