Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Region
2023-01-22, 15:07 Michał Zaręba/Redakcja

Zlicytowali dzieło Dalego i portrety Kopernika. Po Balu Dobroczynnym Marszałka [wideo, zdjęcia]

Bal rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska/fot. Szymon Zdziebło dla UM
Bal rozpoczął polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska/fot. Szymon Zdziebło dla UM
W sali na toruńskich Jordankach odbywał się w sobotni wieczór 11. Marszałkowski Bal Dobroczynny. Dochód z imprezy trafi do czterech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym.
Na dochód z balu złożą się wpłaty od par i środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. Podczas licytacji głównej „pod młotek poszedł" między innymi tryptyk portretów Mikołaja Kopernika, który osiągnął cenę 50 tysięcy złotych, za obraz nieżyjącej toruńskiej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej uzyskano 40 tysięcy złotych, a nowy właściciel kopii Kodeksu Korwina - jednego z najcenniejszych zabytków kultury polskiej, znajdującego się kolekcji Książnicy Kopernikańskie - zapłacił za dzieło 30 tysięcy złotych. Najdroższym wylicytowanym przedmiotem - za 60 tysięcy złotych - było dzieło Salvadora Dalego. Uczestnicy balu licytowali też „koty w worku", czyli trzy paczki o nieznanej zawartości. Łącznie przyniosły kwotę 31 tysięcy złotych.

Na licytację cichą darczyńcy przekazali blisko 170 przedmiotów, między innymi dzieła sztuki, biżuterię i ciekawe wydawnictwa. Najdroższym przedmiotem okazał się obraz Jacka Zielińskiego sprzedany za kwotę 6,5 tysiąca złotych, za taką samą kwotę wylicytowano koszulkę Roberta Lewandowskiego. Nowy właściciel zestawu przypraw kujawskich zasili konto balu kwotą 5 tysięcy złotych, a repliki dzieła toruńskiego astronoma „De revolutionibus orbium coelestium" - 4 tysięcy złotych.

Oprawę muzyczną zapewnili Eljazz Big Band oraz Paderewski Quartet. Gwiazdami wieczoru byli: Siostry Melosik, Jan Kliment i Natan Grzybowski, wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. - Nie żyjemy tylko dla siebie, ale dla społeczeństwa, więc niezmiernie ważne jest, by – jeśli mamy takie możliwości – pomagać innym – mówili uczestnicy balu.

Pieniądze zebrane podczas balu przekazane zostaną dla Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) i Całodobowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Toruniu. Wsparcie trafi też do niepełnosprawnej młodzieży z Ukrainy, która od marca ubiegłego roku przebywa w Toruniu. Ile ostatecznie udało się zebrać, będzie wiadomo w lutym, gdy podsumowane zostaną kwoty wszystkich wpłat.
Relacja Michała Zaręby
Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska i Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy/wideo: Michał Zaręba

Region

2023-02-05, godz. 22:14 Tragedia w powiecie wąbrzeskim. Nie żyje półroczne dziecko Policja pod nadzorem prokuratora ustala okoliczności śmierci 6-miesięcznego dziecka. Do tragedii doszło w niedzielę (5 lutego) po południu we wsi Wronie… » więcej 2023-02-05, godz. 18:45 Historyczny pomnik i uroczystość. Jubileusz 100-lecia TMMB [wideo, zdjęcia] Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Seminaryjnej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:15 Obory: uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [zdjęcia] W Oborach w powiecie golubsko-dobrzyńskim odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Odprawiona została uroczysta msza… » więcej 2023-02-05, godz. 14:15 Budowa mostów nad Brdą: zmiany drogowe chwilowo odwołane![aktualizacja] ZDMiKP zapowiadał od poniedziałku (6 lutego) zmiany w organizacji ruchu przy budowanych mostach nad Brdą, jednak ostatni komunikat drogowców odwołuje wszystkie… » więcej 2023-02-05, godz. 10:30 Tak się zmienia dworzec we Włocławku. Peronu numer 1 i toru już nie ma [zdjęcia] Rozpoczęła się rewitalizacja stacji Włocławek. Rozebrano peron nr 1 wraz z torem. Z nowej, wyższej konstrukcji podróżni łatwiej wsiądą do pociągów… » więcej 2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbywa się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej
1234567