Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Region
2023-01-23, 13:45 Michał Zaręba/Redakcja

Powstały dwie hale i pracownia agrotroniki. Szkoła w Gronowie przeszła rewolucję! [zdjęcia]

Uczniowie będą uczyć się rolnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn rolniczych i symulatorów/fot. Michał Zaręba
Uczniowie będą uczyć się rolnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn rolniczych i symulatorów/fot. Michał Zaręba
Uczniowie będą uprawiać sport w świetnych warunkach, a rolnictwa uczyć się na nowoczesnym sprzęcie. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie zyskał halę sportową, halę maszyn rolniczych i pracownię agrotroniki.
Nowe pomieszczenia uroczyście otwarto 23 stycznia. Na hali sportowej będzie można korzystać m.in z boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę, sali fitness i siłowni. Do ogrzewania budynku wykorzystano pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. – To jest naprawdę niesamowita inwestycja. Wcześniej mieliśmy naprawdę małą salę, nie mogliśmy w pełni się wykazać – komentują uczniowie.

Poza halą sportową uruchomiono też halę maszyn i pracownię agrotroniki. – Pierwszy z obiektów zapewnia nam zaplecze maszyn, sprzętu, który użytkujemy na co dzień do prowadzenia praktycznej nauki zawodu, a pracownia służy do kształcenia w zakresie precyzyjnego rolnictwa – tłumaczy Michał Rycharski, kierownik zajęć kształcenia praktycznego. – To chociażby siew, oprysk z dokładnością nawet do kilku centymetrów. Udało nam się zakupić nowoczesny ciągnik rolniczy, kombajn, ale także, symulatory. Pozwalają – bez konieczności wyjeżdżania w teren – na testowanie wszystkich ustawień maszyn, także na pewno nam się to sprawdza podczas prowadzenia zajęć.

Modernizacja ma zachęcić młodych ludzi do wyboru właśnie tej placówki. – Ta szkoła nie ma swojego rejonu, ona funkcjonuje w regionie, więc musimy pozyskiwać uczniów, a pozyskać ich można tylko dobrym poziomem nauczania, atrakcyjną bazą dydaktyczną – podkreśla starosta toruński Marek Olszewski.

– Rolnictwo ma kluczowe znaczenie dla gospodarki naszego województwa. Dlatego Gronowo jest jednym z ważniejszych ośrodków rozwoju regionu – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
 
Wartość przedsięwzięcia – dofinansowanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Województwa Kujawsko-Pomorskiego – to ponad 20 mln złotych.

Z hali sportowej będą korzystać nie tylko uczniowie i kadra placówki, ale także mieszkańcy Gronowa.
Relacja Michała Zaręby

Region

2023-02-05, godz. 22:14 Tragedia w powiecie wąbrzeskim. Nie żyje półroczne dziecko Policja pod nadzorem prokuratora ustala okoliczności śmierci 6-miesięcznego dziecka. Do tragedii doszło w niedzielę (5 lutego) po południu we wsi Wronie… » więcej 2023-02-05, godz. 18:45 Historyczny pomnik i uroczystość. Jubileusz 100-lecia TMMB [wideo, zdjęcia] Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Seminaryjnej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:15 Obory: uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [zdjęcia] W Oborach w powiecie golubsko-dobrzyńskim odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Odprawiona została uroczysta msza… » więcej 2023-02-05, godz. 14:15 Budowa mostów nad Brdą: zmiany drogowe chwilowo odwołane![aktualizacja] ZDMiKP zapowiadał od poniedziałku (6 lutego) zmiany w organizacji ruchu przy budowanych mostach nad Brdą, jednak ostatni komunikat drogowców odwołuje wszystkie… » więcej 2023-02-05, godz. 10:30 Tak się zmienia dworzec we Włocławku. Peronu numer 1 i toru już nie ma [zdjęcia] Rozpoczęła się rewitalizacja stacji Włocławek. Rozebrano peron nr 1 wraz z torem. Z nowej, wyższej konstrukcji podróżni łatwiej wsiądą do pociągów… » więcej 2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbywa się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej
1234567