Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
2023-01-20, 07:50 Redakcja

Zabawy z Babcią i Dziadkiem, koncerty, spektakle i wystawy [przewodnik na weekend]

Pałac Młodzieży z Bydgoszczy zaprasza na koncert z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka/fot. Facebook
Pałac Młodzieży z Bydgoszczy zaprasza na koncert z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka/fot. Facebook
Dzieci mogą spędzić weekend na długim spacerze albo imprezach razem z babciami i dziadkami, dorośli mogą zaplanować koncert albo spektakl. Specjalne wydarzenia planuje Inowrocław, który świętuje imieniny. Co jeszcze wydarzy się w weekend?
BYDGOSZCZ

„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające”
20-21.01 (piątek-sobota), godz. 12.00, barka „Lemara” cumująca przy nadbrzeżu Brdy, tuż koło spichrzy
Mobilna ekspozycja złożona z reprodukcji plastycznych udostępnionych przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zabiera widzów do miasta nad Brdą sprzed wielu lat. Na zabytkowej barce „Lemara” zobaczą dorobek artystów tworzących tu w czasach politycznego i społecznego przełomu – na granicy XIX i XX wieku.

„Straszny dwór”
20-21.01 (piątek-sobota), godz. 19.00, 22.01 (niedziela), godz.18.00; Opera Nova (ul. Focha)
Bydgoska Opera sięgała już po „Straszny dwór” czterokrotnie (1958, 1969, 1976, 1994). Obecna realizacja, upamiętniająca obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jest pierwszą przygotowaną na scenie Opery Nova przy ul. Focha.

Mała kultura na świeżym
21.01 (sobota), zbiórka o godz. 9.00 w na rynku w Starym Fordonie
Wycieczka do Ostromecka jest przygotowana przede wszystkim dla najmłodszych. - Skrojona na ich miarę: nie za długa, nie za krótka, lecz w sam raz. To pewnie Wy, rodzice/opiekunowie/ciotki/babcie/wujki będziecie musieli oszacować, czy dany dystans jest dla dziecka odpowiedni. Na pierwszy ogień, choć bardziej na mróz, bierzemy Ostromecko – zapowiadają organizatorzy Miejskie Centrum Kultury. - Wspólnie przejdziemy przez most nad Wisłą i dalej ścieżką do Rezerwatu Wielka Kępa i do Ostromecka. W Pałacu Nowym zjemy ciasteczka i wypijemy ciepłą, rozgrzewającą herbatę, a następnie go sobie trochę pozwiedzamy. Gdy odpoczniemy, ruszymy w drogę powrotną. Wycieczkę kończymy na rynku w Starym Fordonie.

Focus pełen winyli
21.01 (sobota), godz. 9.00-21.00, galeria Focus Mall
Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski przywiozą swoje płytowe skarby. Będzie metal, będzie rock, będzie jazz, funk, soul, country, muzyka elektroniczna, filmowa i wiele innych.

Joga w Młynach Rothera
21.01 (sobota), godz. 10.00, Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej
Darmowe zajęcia jogi. To okazja, aby poznać różne style jogi, pod okiem doświadczonych nauczycieli.

Dzień Babci i Dziadka w Pałacu Młodzieży
21.01 (sobota), godz. 10.00, Pałac Młodzieży (ul. Jagiellońska)
W programie: sala sportowa 10.00 - 10.30 – Zabawy rekreacyjno-sportowe; 10.30 - 10.50 – „Zatańcz ze mną” – nauka prostych układów tanecznych; 10.50 - 11.10 – Zabawy z chustą animacyjną; 11.10 - 11.30 – Animacje dla dziadków i wnuków; 12.00 - 13.30, sala widowiskowa - Koncert dla Babci i Dziadka, reż. Enia Rożankowska; 12.00 - 13.30, sala sportowa - Koszykówka – wspólne zajęcia dla dziadków i wnuków; 13.30 - 15.00, sala sportowa - Piłka nożna – wspólne zajęcia dla dziadków i wnuków; 14.00, sala widowiskowa - seans filmowy: „Świat Bustera” (Buster), reż. Martin Miehe-Renard. Film w polskiej wersji językowej dla dzieci i ich dziadków.

Zagadki Babci
21.01 (sobota), godz. 11.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Stary Rynek)
- Poznamy znakomitą, pouczającą i wzruszającą, a przy tym zabawną książkę o babciach, autorstwa Sylwii Chutnik, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Grzegorza Kasdepkego, Tomasza Samojlika, Zofii Staneckiej, Marcina Szczygielskiego i Ewy Winnickiej. Wysłuchamy jednego z opowiadań i twórczo się zabawimy razem z babcią lub dziadkiem – zapowiadają organizatorzy.

Musica Spiritus Movens
21.01 (sobota), godz. 16.00, Dom Polski (ul. Grodzka)
Wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej: Anna Bralewska, Irina Haich, Roksana Korban, Małgorzata Krajewska, Simona Skrebutenaite, Michał Justa, Mateusz Oleksiak, Dorota Demidowicz, Ewa Leszczyńska, Alicja Tarczykowska, Radosław Zaworski – fortepian, ks. dr Mateusz Ziemlewski – słowo.
W programie m.in.: H. Berlioz, A. Boito, C. Debussy, L. Delibes, A. Dvořák, V. Komitas, R. Strauss, G. Verdi. Wstęp wolny.

Dziewczynka z herbacianych pól
21.01 (sobota), godz. 16.00, Teatr Kameralny (ul. Grodzka)
Sztuka oparta na balijskich opowieściach. Historię na potrzeby polskiego widza zaadaptował Arkadiusz Klucznik, odpowiedzialny również za reżyserię spektaklu.
Widzowie poznają Ayu, dziewczynkę z wyspy Bali, oraz jej rodzinę – matkę i ciotki. Mieszkanka wsi leżącej nieopodal góry Agung wspólnie z lekarzem oraz zwierzętami poszukuje lekarstwa, które pomoże jej mamie, Ketut, nawiedzonej przez ducha choroby. Dzielna Ayu, pomimo ułomności wzroku, podejmuje się niebezpiecznej wyprawy i poszukiwania jaskółczych gniazd, podstawy lekarstwa niezbędnego do uratowania Ketut. Podróż jest dla niej niezwykłą nauką, a razem z nią tajemniczą, odległą wyspę eksplorują odbiorcy spektaklu.

Jubileusz 50-lecia Chóru Akademickiego UKW
21.01 (sobota), godz. 17.00, Filharmonia Pomorska (ul. Szwalbego)
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Benedykt Odya – dyrygent, Bernard Mendlik – dyrygent, Anna Wilk – sopran, Krzysztof Zimny – tenor, Damian Wilma – bas. Repertuar: Franz Schubert – Msza G-dur, utwory a cappella.

„F***ing in Brussels”
21.01 (sobota), godz. 19.00, 22.01 (niedziela), godz. 18.00, Teatr Polski (al. Mickiewicza)
Spektakl to mroczna opowieść o młodym emigrancie, próbującym się odnaleźć w Zachodniej Europie, która z racji jego pochodzenia stopniowo go odrzuca.

Poranek Muzyczny dla dzieci z rodzicami
22.01 (niedziela), godz. 11.30, sala Koncertowa im. prof. R. Sucheckiego, ul. Staszica 3
Koncert pt. „Muzyczna podróż po Europie” z udziałem m.in. studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Inauguracja Roku Andrzeja Szwalbego w Ostromecku
22.01 (niedziela), godz. 16.00, pałac w Ostromecku
Występ Łukasza Ojdany – pianisty jazzowego i kompozytora, członka RGG – jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. Artysta współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Paolem Fresu, Evanem Parkerem, Trevorem Wattsem, Adamem Bałdychem, Adamem Pierończykiem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Ojdana był wielokrotnie wyróżniony nominacjami do prestiżowej nagrody Fryderyk, jest także członkiem sekcji jazzowej Akademii Fonograficznej przyznającej nominacje i nagrody polskiej branży muzycznej.

Koncert familijny w tanecznym nastroju
22.01 (niedziela), godz. 17.00, Filharmonia Pomorska
Koncert przeznaczony dla całych rodzin, niezależnie od wieku. Oprócz wysłuchania najpopularniejszych tańców będzie można również je zobaczyć w wykonaniu dzieci i młodzieży z Fabryki Tańca Joanny Grabowskiej. Koncert poprowadzi Sławomir Chrzanowski.

Piosenki Ewy Demarczyk / List do czarnego Anioła
22.01 (niedziela), godz. 19.00, klub Eljazz (ul. Kręta)
Piosenki Ewy Demarczyk zaśpiewa Patrycja Ziniewicz - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku „musical”. Wystąpi z zespołem.

TORUŃ

Bożonarodzeniowy Koncert Kolęd
21.01 (sobota), godz. 19.30, kościół Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Frelichowskiego (ul. Panny Marii 2)
Wystąpi chór Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej pod dyr. Ady Gliszczyńskiej oraz ks. Macieja Kępczyńskiego. W ich wykonaniu zabrzmią kolędy w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego. Nie zabraknie także improwizacji organowych na temat kolęd, które wykona toruński organista improwizator Jarosław Ciechacki. Wstęp wolny.

Dwóm tańczyć się zachciało
22.01, godz. 15.00 i 16.30, sala na Jordankach
- Karnawałowe, roztańczone spotkanie, podczas którego przekonamy się jak piękną i trudną sztuką jest taniec – zapowiadają organizatorzy. - Koncerty z cyklu „Czas dla nas” powstały z myślą zarówno o dzieciach, jak i rodzicach. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia. Wszystkie prowadzone są w sposób przystępny i swobodny, z udziałem profesjonalnych artystów.

Kaido Ole. Counting to ten
Cały weekend, wystawa czasowa w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” (Wały gen. Sikorskiego 13)
CSW zaprasza na wystawę prac Kaido Olego, jednego z najbardziej znanych współczesnych malarzy estońskich. Brał udział w licznych wystawach, głównie indywidualnych, jest także zdobywcą wielu nagród i stypendiów.

Szopki krakowskie
cały weekend, wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym (Wały gen. Sikorskiego 19)
Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę szopek krakowskich. Tradycja szopkarstwa w Krakowie sięga II połowy XIX wieku. Szopki pokazywane są na ekspozycjach na całym świecie, a od 2018 są wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycją stały się również doroczne konkursy szopek na Rynku Głównym w Krakowie, z których najlepsze trafiają do Muzeum Krakowa. Wystawę tworzą zbiory krakowskiego muzeum i Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

GRUDZIĄDZ

Leśnym spacerem w Nowy Rok
21.01 (sobota), zbiórka o godz. 11.00 na parkingu leśnym przy rondzie im. Ks. Jana Popiełuszki.
Na trasie przewidziano wiele atrakcji, w tym leśne kalambury oraz konkurs z nagrodami. Aby je zdobyć, przyda się wiedza o drzewach: sosnach, grabach, bukach, brzozach czy dębach. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, mile widziane będą całe rodziny. Obowiązują zapisy, których można dokonywać pod numerem telefonu 726-301-636. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zalecają ciepły ubiór i terenowe obuwie.

INOWROCŁAW

Imieniny Inowrocławia – Krzysztof Daukszewicz
21.01 (sobota), godz. 16.00 i 19.30, Teatr Miejski (pl. Klasztorny 2)
Na deskach teatru wystąpi felietonista, poeta, kompozytor, satyryk - Krzysztof Daukszewicz w programie „STARE and NOWE. Artysta zaprezentuje swój autorski program. Satyryk opisuje w nim i wyśmiewa absurdy, do których dochodzi na co dzień w kraju nad Wisłą.
W teatrze nastąpi także otwarcie ekspozycji fotografii „Tak zmienia się Inowrocław”, która przedstawia, jak zmieniło się miasto w ciągu ostatnich 20 lat oraz wystawy prac konkursowych „Tak to widzę”, prezentującą ciekawe miejsce widziane oczami dzieci. Uczestnicy poczęstowani zostaną imieninowym tortem.

Imieniny Inowrocławia – Polifonika
22.01 (niedziela), godz. 18.00, Teatr Miejski
Zespół Polifonika wystąpi w programie „Gus Edwards Overview”. Tego dnia także przewidziano słodki poczęstunek z okazji imienin Inowrocławia.

Miasto moje, a w nim
20.01 (piątek), Biblioteka Główna (ul. Kilińskiego 16)
Inowrocław obchodzi w tym roku swoje 838. imieniny. Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca miasta, pojawiła się w dokumencie nadającym przywileje biskupowi włocławskiemu z dochodów inowrocławskiego targu.
Z tej okazji Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza przygotowała imieninową zabawę pt. „Miasto moje, a w nim...”. Czytelnicy, którzy 20 stycznia br. odwiedzą Wypożyczalnię Biblioteki Głównej (ul. Jana Kilińskiego 16), będą mieli okazję spróbować swoich sił w rozwiązaniu krzyżówki związanej z Inowrocławiem i jego historią. Dla tych, którym uda się poprawnie rozwiązać krzyżówkę, przygotowano książkową nagrodę.

Kultura

2023-02-05, godz. 14:45 Tribute to Stan Getz, czyli połączenie klasyki i jazzu w Filharmonii Pomorskiej Piotr Baron - saksofonista, który od lat czaruje dźwiękiem, wystąpi w niedzielę (5 lutego), o godz. 17:00 w Filharmonii Pomorskiej razem z Capellą Bydgostiensis… » więcej 2023-02-05, godz. 12:15 Jakub Elwertowski długo dojrzewał do minimalizmu. Wystawa we Włocławku „Minimal' to tytuł wystawy Jakuba Elwertowskiego prezentowanej w Galerii Sztuki „Antresola” w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Jest to odsłona… » więcej 2023-02-05, godz. 09:22 Orchestra4Young oczarowała publiczność w Filharmonii Pomorskiej W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbyło się koncertowe podsumowanie projektu Orchestra4Young. To autorski projekt filharmonii, który wymyśliła… » więcej 2023-02-04, godz. 17:55 „Czas to miłość”. Wystawa w toruńskiej „Wozowni” dotyka straty szczególnej Czy ogromny ból można wyrazić poprzez sztukę? Podjęła się tego Anna Frąckowicz, która w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu prezentuje wystawę… » więcej 2023-02-03, godz. 08:00 Pomyśl dwa razy – to przekaz wystawy Arkadiusza Karapudy w toruńskiej Wozowni Patrzeć nie widząc, widzieć nie patrząc, prawda nie istnieje - między innymi takie hasła pojawiają się na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej… » więcej 2023-02-02, godz. 08:46 Bovska rysuje, i to śpiewająco! Wystawa w Galerii BWA w Bydgoszczy „Bovska - rysuje” - to tytuł wystawy, która w najbliższy piątek (3 lutego) zostanie otwarta w dawnym Kantorku, dzisiejszej siedzibie Galerii Miejskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 09:47 Nie żyje Leonard Pietraszak, wspaniały aktor urodzony w Bydgoszczy. Miał 86 lat Leonard Pietraszak, wspaniały, legendarny aktor i dumny ze swego pochodzenia bydgoszczanin, zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Ma na swoim koncie wiele kultowych… » więcej 2023-01-30, godz. 20:45 Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 09:50 „Orchestra4Young”: Adam Sztaba podzieli się z młodymi wiedzą i pasją Po ubiegłorocznym sukcesie „Orchestra4Young” znów rozpoczyna próby w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przez pięć dni młodzi będą intensywnie pracować… » więcej 2023-01-29, godz. 18:51 Towarzystwo Śpiewu „Halka" laureatem nagrody prymasa Glempa „Ku chwale" Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu odbyły się uroczystości nawiązujące do 10. rocznicy śmierci Kardynała Józefa Glempa… » więcej
1234567