Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
2023-01-24, 20:07 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

Mikołaj Kopernik zszedł na ziemię! Wystawa w domu astronoma w Toruniu [zdjęcia]

Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich". Ekspozycja przygotowywana jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu./fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku - to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich". Ekspozycja przygotowywana jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu./fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Dywany, talerze, przyciski do papieru, pudełka do cygar, a także stroje z filmu o Koperniku z 1972 roku – to wszystko zobaczymy na wystawie „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich”. Ekspozycja przygotowywana jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przedmioty są sentymentalną podróżą w przeszłość. Szczególnie bogato jest reprezentowany rok 1973, kiedy to obchodzone były 500. urodziny astronoma. Iwona Muszytowska-Rzeszotek rozmowę o pamiątkach rozpoczęła od przejrzenia inwentarza z kuratorką Alicją Lubowicką. Zapisane są w nim niezwykle cenne informacje.

– Ta historia szybko mija na naszych oczach, co widzimy oglądając strony tego inwentarza – mówi Alicja Lubowicka. – Pierwsza pamiątka, która została tutaj wpisana to są lata 60., czyli dużo szybciej niż kojarzymy otwarcie samego Domu Mikołaja Kopernika w latach 70. Tych wpisów jest ponad 1200, a w ramach jednego może być nawet 27 drobnych przedmiotów, więc niech państwo sobie policzą, ile tego dobra tak naprawdę w naszej kolekcji jest.

Pod numerem 161 kryje się...

– Jest to wpis z 1976 roku, mała szklanka z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, która była rozpowszechniana w sklepach gospodarstwa domowego w okresie obchodów 500-lecia urodzin wielkiego astronoma w 1973 roku. Widzimy, że dar pochodził od pani Haliny Żytkowicz z Torunia. Z ciekawszych rzeczy mamy także lupkę filatelistyczna z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, która tak naprawdę pokazuje nam fenomen organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć w tym 1973 roku. Niemal do każdego przedsięwzięcia produkowane były pamiątki z Kopernikiem.

Na wystawie są także pamiątki starsze.

– Mamy między innymi bilety na odczyty z 1873 roku. Na odwrocie tego biletu widzimy nagłówek, na którym napisane jest hasło: „Godne widzenia” i mamy wymienioną całą listę miejsc, które w Toruniu związane są z Mikołajem Kopernikiem, a które warto zwiedzić, jak się ktoś na obchody w 1873 roku do Torunia wybierał (...).

Wystawa pamiątek kopernikańskich w Domu Mikołaja Kopernika dostępna będzie od piątku (27 stycznia).

Więcej w relacji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Relacja Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2023-02-05, godz. 14:45 Tribute to Stan Getz, czyli połączenie klasyki i jazzu w Filharmonii Pomorskiej Piotr Baron - saksofonista, który od lat czaruje dźwiękiem, wystąpi w niedzielę (5 lutego), o godz. 17:00 w Filharmonii Pomorskiej razem z Capellą Bydgostiensis… » więcej 2023-02-05, godz. 12:15 Jakub Elwertowski długo dojrzewał do minimalizmu. Wystawa we Włocławku „Minimal' to tytuł wystawy Jakuba Elwertowskiego prezentowanej w Galerii Sztuki „Antresola” w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Jest to odsłona… » więcej 2023-02-05, godz. 09:22 Orchestra4Young oczarowała publiczność w Filharmonii Pomorskiej W piątek wieczorem w Filharmonii Pomorskiej odbyło się koncertowe podsumowanie projektu Orchestra4Young. To autorski projekt filharmonii, który wymyśliła… » więcej 2023-02-04, godz. 17:55 „Czas to miłość”. Wystawa w toruńskiej „Wozowni” dotyka straty szczególnej Czy ogromny ból można wyrazić poprzez sztukę? Podjęła się tego Anna Frąckowicz, która w Galerii Sztuki Współczesnej Wozownia w Toruniu prezentuje wystawę… » więcej 2023-02-03, godz. 08:00 Pomyśl dwa razy – to przekaz wystawy Arkadiusza Karapudy w toruńskiej Wozowni Patrzeć nie widząc, widzieć nie patrząc, prawda nie istnieje - między innymi takie hasła pojawiają się na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej… » więcej 2023-02-02, godz. 08:46 Bovska rysuje, i to śpiewająco! Wystawa w Galerii BWA w Bydgoszczy „Bovska - rysuje” - to tytuł wystawy, która w najbliższy piątek (3 lutego) zostanie otwarta w dawnym Kantorku, dzisiejszej siedzibie Galerii Miejskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 09:47 Nie żyje Leonard Pietraszak, wspaniały aktor urodzony w Bydgoszczy. Miał 86 lat Leonard Pietraszak, wspaniały, legendarny aktor i dumny ze swego pochodzenia bydgoszczanin, zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Ma na swoim koncie wiele kultowych… » więcej 2023-01-30, godz. 20:45 Przygotowania do 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Muzeum Okręgowe w Toruniu szykuje atrakcje Wystawy, nowa odsłona portretu Mikołaja Kopernika, debaty, koncerty - Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje się na 550. urodziny astronoma. Wydarzenia zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 09:50 „Orchestra4Young”: Adam Sztaba podzieli się z młodymi wiedzą i pasją Po ubiegłorocznym sukcesie „Orchestra4Young” znów rozpoczyna próby w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej. Przez pięć dni młodzi będą intensywnie pracować… » więcej 2023-01-29, godz. 18:51 Towarzystwo Śpiewu „Halka" laureatem nagrody prymasa Glempa „Ku chwale" Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu odbyły się uroczystości nawiązujące do 10. rocznicy śmierci Kardynała Józefa Glempa… » więcej
1234567