Uczcili internowanych do obozów wojskowych. Uroczystość w Chełmnie

2022-11-04, 15:52  Marcin Doliński/Redakcja
Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

40 lat temu powstały Wojskowe Obozy Internowania – największy z nich, do którego trafiło ponad 300 związkowców Solidarności, w Chełmnie. W piątek (4 listopada) uczczono tam pamięć wszystkich internowanych.

– Trafiliśmy tam za działalność związkową, za te, żeśmy bronili ludzi pracy – nie podobało się to esbekom, nie podobało się to dyrekcji – mówili dawni więźniowie obozu.

Przetrzymywano ich tam przez kilka zimowych miesięcy, w bardzo ciężkich warunkach. – Jeden był na tyle zniszczony, że zamykał się w sobie, zaniechał działalności, inny jeszcze więcej robił. Od rana do wieczora kopaliśmy rowy. Przychodziło się zmęczonym, kładło się na pryczy w tym mokrym mundurze i tak do rana trzeba było wytrzymać. Niektórym zęby drgały tak, że cały namiot słyszał, z tego zimna – wspominali.

– Ta służba była połączona z udręczeniami, z bezsensownością wykonywanych prac, rozkazów. Ci żołnierze dawali świadectwo swojego patriotyzmu – mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramalu.

Łącznie do kilku Wojskowych Obozów Internowania w całej Polsce w 1982 roku trafiło prawie dwa tys. związkowców „Solidarności”. 

Ogólnopolskie obchody upamiętniające 40. rocznicę utworzenia tych obozów odbyły się w czwartek (3 listopada) w Bydgoszczy. W programie znalazła się m.in. konferencja naukowa „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Region

Zaglądamy do lodówki społecznej w Świeciu. Raz jest pełna, raz pusta, czyli działa

Zaglądamy do lodówki społecznej w Świeciu. Raz jest pełna, raz pusta, czyli działa!

2023-12-27, 13:07
Na Kujawach i Pomorzu walki były najcięższe. Rocznica Powstania Wielkopolskiego [wideo. galeria]

Na Kujawach i Pomorzu walki były najcięższe. Rocznica Powstania Wielkopolskiego [wideo. galeria]

2023-12-27, 12:10
Z promilami na drodze - niemal 60 takich kierowców w święta zatrzymała policja

Z promilami na drodze - niemal 60 takich kierowców w święta zatrzymała policja

2023-12-27, 11:47
   ,    - ,

„Тепло серця в банці", дім сиріт в Папуа-Новій Гвінеї, Торунське колядування

2023-12-27, 11:20
Rozbój w szkole: grożąc pobiciem wyłudzili 350 zł za rzekome uszkodzenie okularów

Rozbój w szkole: grożąc pobiciem wyłudzili 350 zł za rzekome uszkodzenie okularów

2023-12-27, 11:15
Ks. Kawecki: Wojna jest w naszych sercach, w pewnym sensie jest także w Polsce [Rozmowa Dnia]

Ks. Kawecki: Wojna jest w naszych sercach, w pewnym sensie jest także w Polsce [Rozmowa Dnia]

2023-12-27, 09:45
Od stycznia na mapie Polski pojawią się 34 nowe miasta - trzy na Kujawach i Pomorzu

Od stycznia na mapie Polski pojawią się 34 nowe miasta - trzy na Kujawach i Pomorzu

2023-12-27, 09:00
Bydgoski Rower Aglomeracyjny od 1 marca wróci na ulice. Umowa podpisana

Bydgoski Rower Aglomeracyjny od 1 marca wróci na ulice. Umowa podpisana

2023-12-27, 06:45
Było siedzenie przy stole, czas na trening Świąteczne Bieganie w Bydgoszczy

Było siedzenie przy stole, czas na trening! Świąteczne Bieganie w Bydgoszczy

2023-12-26, 17:18
Zamiast wyrzucać, przekażmy innym W tych miejscach można zostawić nadmiar jedzenia

Zamiast wyrzucać, przekażmy innym! W tych miejscach można zostawić nadmiar jedzenia

2023-12-26, 15:10
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę