Uczcili internowanych do obozów wojskowych. Uroczystość w Chełmnie

2022-11-04, 15:52  Marcin Doliński/Redakcja
Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

Obchody 40. rocznicy utworzenia Wojskowego Obozu Internowania w Chełmnie/fot. Marcin Doliński

40 lat temu powstały Wojskowe Obozy Internowania – największy z nich, do którego trafiło ponad 300 związkowców Solidarności, w Chełmnie. W piątek (4 listopada) uczczono tam pamięć wszystkich internowanych.

– Trafiliśmy tam za działalność związkową, za te, żeśmy bronili ludzi pracy – nie podobało się to esbekom, nie podobało się to dyrekcji – mówili dawni więźniowie obozu.

Przetrzymywano ich tam przez kilka zimowych miesięcy, w bardzo ciężkich warunkach. – Jeden był na tyle zniszczony, że zamykał się w sobie, zaniechał działalności, inny jeszcze więcej robił. Od rana do wieczora kopaliśmy rowy. Przychodziło się zmęczonym, kładło się na pryczy w tym mokrym mundurze i tak do rana trzeba było wytrzymać. Niektórym zęby drgały tak, że cały namiot słyszał, z tego zimna – wspominali.

– Ta służba była połączona z udręczeniami, z bezsensownością wykonywanych prac, rozkazów. Ci żołnierze dawali świadectwo swojego patriotyzmu – mówił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramalu.

Łącznie do kilku Wojskowych Obozów Internowania w całej Polsce w 1982 roku trafiło prawie dwa tys. związkowców „Solidarności”. 

Ogólnopolskie obchody upamiętniające 40. rocznicę utworzenia tych obozów odbyły się w czwartek (3 listopada) w Bydgoszczy. W programie znalazła się m.in. konferencja naukowa „Wojskowe Obozy Internowania jako szczególna forma represji w stanie wojennym”.

Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Region

Zaczynają remont, skończą przed wakacjami. Prace na drodze pod Włocławkiem

Zaczynają remont, skończą przed wakacjami. Prace na drodze pod Włocławkiem

2024-02-06, 13:10
   ,   ,

Курси мед допомоги ПЧХ, інвестиції в Ґрудзьондзі, давнє зерно

2024-02-06, 12:00
34-latek z Radziejowa rzucił się z maczetą na policjantów. Groził, że ich potnie i zabije

34-latek z Radziejowa rzucił się z maczetą na policjantów. Groził, że ich potnie i zabije

2024-02-06, 11:52
Wiceprezydent Mól: Chcemy, by Toruń stał się inteligentnym miastem [Rozmowa dnia]

Wiceprezydent Mól: Chcemy, by Toruń stał się inteligentnym miastem [Rozmowa dnia]

2024-02-06, 10:00
Kujawsko-Pomorskie pomaga ofiarom przemocy. Dyżury w regionie, ważne telefony

Kujawsko-Pomorskie pomaga ofiarom przemocy. Dyżury w regionie, ważne telefony

2024-02-06, 09:15
Będą uczyć się o przyrodzie w przyjaznym otoczeniu. W Grudziądzu odnowią XIX-wieczny pałac

Będą uczyć się o przyrodzie w przyjaznym otoczeniu. W Grudziądzu odnowią XIX-wieczny pałac

2024-02-06, 08:31
Niech społeczeństwo zostanie wysłuchane. Ruszają zapisy do akcji Masz Głos [infografiki]

Niech społeczeństwo zostanie wysłuchane. Ruszają zapisy do akcji „Masz Głos” [infografiki]

2024-02-06, 07:43
Andrzej Adamczyk w Toruniu: Darmowy przejazd autostradą A1 jest niezmiernie ważny

Andrzej Adamczyk w Toruniu: Darmowy przejazd autostradą A1 jest niezmiernie ważny

2024-02-05, 21:13
Zmiany w strażackiej Komendzie Wojewódzkiej. Rok nie jest łatwy, zaczynamy od zmian

Zmiany w strażackiej Komendzie Wojewódzkiej. „Rok nie jest łatwy, zaczynamy od zmian”

2024-02-05, 20:25
Bydgoszcz z ekologią za pan brat. Miasto zapowiada kolejne akcje [zdjęcia, wideo]

Bydgoszcz z ekologią za pan brat. Miasto zapowiada kolejne akcje [zdjęcia, wideo]

2024-02-05, 19:37
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę