Niedziela, 29 stycznia 2023 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Region
2022-10-07, 09:01 Elżbieta Rupniewska/Redakcja/PAP

Radny Robert Kufel jedzie na protest do Warszawy: „Podwyżki cen energii zabiją samorządy"

Bydgoski radny Robert Kufel uczestniczyć będzie w proteście przeciwko horrendalnym podwyżkom cen energii./fot. nadesłane
Bydgoski radny Robert Kufel uczestniczyć będzie w proteście przeciwko horrendalnym podwyżkom cen energii./fot. nadesłane
„Tylko ciemność" - protest pod takim hasłem organizują dziś przed Kancelarią Premiera w Warszawie organizacje samorządowe. Manifestacja ma związek z gwałtowną podwyżką cen prądu. Do Warszawy wyjechała też grupa osób z Bydgoszczy, wśród nich Robert Kufel, radny bydgoskiej Rady Miasta.
- To, co się teraz dzieje na rynku energetycznym, to, co się dzieje w kwestii podwyżek to wszystko zabija samorządy. Podwyżki o 500 procent dotyczące prądu zabiją nas pod kątem decyzyjności. Komunikacja miejska, latarnie - w tym zakresie przyszłość jest niepewna, te sfery są zagrożone. Boimy się o przyszłość - mówi bydgoski radny Robert Kufel.

Przypomnijmy, Bydgoska Grupa Zakupowa musiała unieważnić przetarg na zakup energii elektrycznej na 2023 rok dla miasta i 11 sąsiednich samorządów, ponieważ Enea - jedyny oferent, który zgłosił się do przetargu zaproponował 5-krotnie wyższą cenę od obecnych.

Protest organizują: „Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski”, „Związek Miast Polskich”, „Unia Metropolii Polskich” i „Związek Powiatów Polskich”.

Zdaniem wicerzeczniczki PiS Urszuli Ruseckiej, organizatorom protestu chodzi głównie o to, żeby wzbudzić niepokoje, straszyć mieszkańców, zamiast zakasać rękawy i zabrać się do pracy.
- To protest ludzi, którzy są związani z opozycją, totalną opozycją - dodała.

Rusecka zaznaczyła, że tego typu wydarzenia są wpisywaniem się w „dużą politykę", polegającą na wspieraniu „działań Putina". - Wiemy czym spowodowany jest brak węgla, spekulacje na rynku energetycznym, i że cała Europa się z tym mierzy - dodała posłanka PiS.

Oceniła, że samorządowcy, zamiast zająć się sprawami w swoim regionie, bo przecież to samorząd jest blisko ludzi, poświęcają czas na organizację przyjazdu do Warszawy i protest w tak zwanej „obronie samorządów". Rusecka podkreśliła, że samorządy poprzez podległe im jednostki najlepiej znają potrzeby mieszkańców odnośnie kupna węgla.
Mówi radny Robert Kufel

Region

2023-01-29, godz. 08:00 Kiedy wreszcie powstanie bydgoskie Centrum Pomocy dla Bezdomnych? O tej inwestycji mówi się od lat. Centrum ma powstać na bydgoskim Siernieczku. Prawie dwa lata temu miasto otrzymało na ten cel 3,5 miliona dofinansowania… » więcej 2023-01-28, godz. 22:35 Pożar i potężny wybuch w stolarni w Osiu koło Świecia. Palacz zginął na miejscu Do tragedii doszło w sobotę, w godzinach popołudniowych. Ogień pojawił się w kotłowni, w odrębnym budynku zakładu stolarskiego w Osiu. Doszło do wybuchu… » więcej 2023-01-28, godz. 18:48 Pożar kamienicy przy Fordońskiej. Prawdopodobnie w domu wybuchł piec [zdjęcia] Dramatyczna akcja bydgoskich strażaków. W sobotę, tuż po godzinie 15 wpłynęło zgłoszenie o wybuchu przy ul. Fordońskiej. Okazało się, że płonęło… » więcej 2023-01-28, godz. 16:55 Była szkoła wyższa, a jest akademia. Wielki sukces KPSW Bydgoszcz Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zmieniła się w Akademię Kujawsko-Pomorską. To jedyna uczelnia niepubliczna w Bydgoszczy, która dołączyła… » więcej 2023-01-28, godz. 13:50 Sobota w wojsku! Cywile już ćwiczą na kujawsko-pomorskich poligonach [zdjęcia] W Toruniu i Grudziądzu rozpoczęły się pierwsze na Kujawach i Pomorzu szkolenia w ramach akcji „Trenuj z wojskiem w ferie'. Na toruńskim poligonie ćwiczy… » więcej 2023-01-28, godz. 12:27 Wiosłowanie - pomaganie. Toruń i Bydgoszcz biją rekord dla WOŚP [wyniki, wideo, zdjęcia] Rozpoczęło się „Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy'. Wydarzenie odbywa się w 10 miastach - w tym w Toruniu i Bydgoszczy. Na chętnych… » więcej 2023-01-28, godz. 09:55 Pomagają rodzinie w potrzebie! Więźniowie z Fordonu przygotowują mieszkanie Odgruzowują i porządkują po to, żeby w mieszkaniu wkrótce mogła zamieszkać rodzina potrzebująca pomocy. Czterech więźniów z bydgoskiego zakładu karnego… » więcej 2023-01-28, godz. 08:37 Nocny pożar we Włocławku. Trzynaście osób zostało bez dachu nad głową Ogień wybuchł około godziny 3:00, w nocy z piątku na sobotę. Płomienie pojawiły się na pierwszym piętrze włocławskiej kamienicy. Ewakuowano 13 osób… » więcej 2023-01-28, godz. 07:50 Strażacy z Inowrocławia zyskali nowe wozy! Specjalistyczne pojazdy przekazane Blisko pięć milionów złotych - tyle warte są trzy specjalistyczne samochody pożarnicze, które otrzymała Komenda Powiatowej PSP w Inowrocławiu. - Nowoczesny… » więcej 2023-01-27, godz. 22:02 Dziennikarze PR PiK nagrodzeni w Konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2022”! Jolanta Fischer i Wojciech Sobociński otrzymali pierwszą nagrodę w Konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla zdrowia”. Nasi redakcyjni… » więcej
1234567