Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-08-15, 07:30 Redakcja/Marek Ledwosiński/Michał Zaręba

Kilka tysięcy żołnierzy służy w Kujawsko-Pomorskiem. Wojsko Polskie świętowało [wideo]

Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Święto Wojska Polskiego w Toruniu./fot. Michał Zaręba
Uroczyste ceremonie oraz wojskowe pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego odbywały się w poniedziałek (15 sierpnia) w całym regionie.
TORUŃ
Toruńskie obchody, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w kościele garnizonowym o godz. 12.00. Po nabożeństwie wojskowi i goście przemaszerowali na Rynek Staromiejski, gdzie odbył się uroczysty apel.

WŁOCŁAWEK
Włocławek w sierpniu 1920 roku odegrał ważną rolę w obronie kraju. Rosjanie chcieli przekroczyć Wisłę na Kujawach i uderzyć na Warszawę od zachodu. Na drodze stał Włocławek. Jego obrońcy powstrzymali przeprawę Rosja na lewy brzeg, nie oddali miasta i bolszewicki plan upadł.

Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Prezydent Włocławka, doktor nauk historycznych Marek Wojtkowski, zwrócił uwagę na to, w jak trudnej sytuacji przyszło nam w tym roku świętować. Później delegacje samorządowców, organizacji społecznych i służb mundurowych przejechały na drugą stronę rzeki pod pomnik Obrońców Wisły. W rzeczywistości jest to zbiorowa mogiła kilkudziesięciu żołnierzy polskich, poległych w sierpniu dwudziestego roku. W sumie w obronie Włocławka oddało życie niemal trzystu żołnierzy i cywilów. Miejskie uroczystości zakończyła msza za poległych w katedrze diecezjalnej.

INOWROCŁAW
Inowrocław także uczcił Święto Wojska Polskiego. Po mszy w Kościele Garnizonowym na placu musztry 2. Pułku Inżynieryjnego odbył się uroczysty apel. Zasłużeni żołnierze otrzymali awanse na wyższe stopnie wojskowe, wręczono też medale i wyróżnienia. W obchodach uczestniczył prezydent Ryszard Brejza. Złożono również kwiaty pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Aeroklubu Kujawskiego. 102. rocznicę Cudu nad Wisłą upamiętnili mi.in. wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, radni PiS i Honorowy Obywatel Inowrocławia Edmund Mikołajczak.

BYDGOSZCZ
W Bydgoszczy w poniedziałek, o godz. 18.00 w kościele Jezuitów odbyła się msza święta i poświęcenie obelisku z tablicą poświęconą żołnierzom wyklętym z Pomorza i Kujaw,

- Święto narodowych sił zbrojnych obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą - czyli właśnie zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, stoczonej podczas wojny bolszewickiej. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, ponieważ łączy się z liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele katolickim – przypomina Urząd Marszałkowski.

W Kujawsko-Pomorskiem służy kilka tysięcy żołnierzy i działa kilkadziesiąt jednostek wojskowych: ważnych instytucji NATO, terenowych organów administracji wojskowej, garnizonów oraz innych formacji. W Bydgoszczy mieszczą się między innymi NATO-wskie: Centrum Szkolenia Sił Połączonych oraz Force Integration Unit, a także Wojewódzki Sztab Wojskowy, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych oraz 1 Brygada Logistyczna. W Toruniu działa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Inowrocław jest siedzibą 2. Pułku Inżynieryjnego oraz 56. Bazy Lotniczej. W Chełmnie stacjonuje 3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy, a w Brodnicy 4. Pułk Chemiczny.

Więcej o Bitwie Warszawskiej: TUTAJ

Życzenia dla żołnierzy - od żołnierzy, także państw sojuszniczych: TUTAJ
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami) - Toruń
Materiał Marka Ledwosińskiego (Popołudnie z nami) - Włocławek

Wiadomości lokalne

2022-12-05, godz. 20:05 Rynek pracy i wymiana doświadczeń. Sesja z udziałem niepełnosprawnych Rozmawiali o problemach prawnych, ekonomicznych i społecznych oraz szukali możliwości ich rozwiązania. XII Sesja Osób z Niepełnosprawnościami odbywała… » więcej 2022-12-05, godz. 18:18 Związany z Bydgoszczą abp Jan Romeo Pawłowski z Nagrodą im. Wyszyńskiego Abp Jan Romeo Pawłowski został laureatem Nagrody im. kardynała Stefana Wyszyńskiego, którą przyznaje Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego… » więcej 2022-12-05, godz. 17:25 To nie boli, a może uratować komuś życie. Młodzi szukają dawców szpiku Studenci Collegium Medicum UMK organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Do końca tygodnia stanowiska rejestracyjne będą funkcjonować m.in… » więcej 2022-12-05, godz. 16:29 Strażnicy miejscy razem z mieszkańcami Bydgoszczy oddawali krew [zdjęcia] Ponad 15 litrów krwi udało się zebrać podczas poniedziałkowej zbiórki, zorganizowanej w Bydgoszczy. » więcej 2022-12-05, godz. 15:38 Pomaganie innym daje im radość! Dzień Wolontariusza świętowano w Inowrocławiu Upominki i zabawy w hali widowiskowo-sportowej w Inowrocławiu były prezentem dla wolontariuszy z okazji ich święta. W obchodach zorganizowanych przez inowrocławską… » więcej 2022-12-05, godz. 14:40 Zachęcają samorządy do dbania o rodzinę. „Więzi decydują o poczuciu bezpieczeństwa” Jak zmotywować gminy do aktywnej polityki prorodzinnej - o tym w Bydgoszczy dyskutowali samorządowcy i przedstawiciele rządowych instytucji. W urzędzie wojewódzkim… » więcej 2022-12-05, godz. 13:51 Mieszkańcy Grudziądza uczcili 155. urodziny Józefa Piłsudskiego - Dla całych pokoleń stał się twarzą odrodzonej Polski - mówił prezydent Maciej Glamowski podczas uroczystości z okazji 155. urodzin Józefa Piłsudskiego… » więcej 2022-12-05, godz. 12:53 Ingerował w pomiary drogomierza, odpowie przed sądem Wysoki mandat, utrata prawa jazdy i zarzuty za złamanie przepisów drogowych to konsekwencje dla kierowcy ciężarówki, który wyruszył w trasę, wcześniej… » więcej 2022-12-05, godz. 12:05 В Ґрудзьондзу розпочинається Ярмарок св. Миколая Головна садиба Національного Фонду Здоров'я у Бидгощі і філії у Торуні та Влоцлавку працюватимуть… » więcej 2022-12-05, godz. 11:31 Premier: ponad dwa tysiące gmin podpisało umowy na dostawy węgla Weszliśmy w cały ciąg logistyczny: od importu przez przeładunek węgla w portach - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że… » więcej
1234567