Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2022-08-15, 13:10 Elżbieta Rupniewska/Michał Zaręba/Redakcja

„W czołgu ciasno, ale w rosomaku da się wytrzymać". Jak było na wojskowych piknikach? [zdjęcia]

Piknik wojskowy w Więcborku./fot. Elżbieta Rupniewska
Piknik wojskowy w Więcborku./fot. Elżbieta Rupniewska
Pikniki wojskowe pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” były częścią obchodów Święta Wojska Polskiego. Imprezie towarzyszyły m.in pokazy sprzętu i występy orkiestry wojskowej. Pikniki odbyły się w Radziejowie i w Kowalewie Pomorskim. Ostatnim przystankiem na Kujawach i Pomorzu był Więcbork.
Jakie wrażenia? Z uczestnikami pikników w Radziejowie i Kowalewie rozmawiał nasz reporter Michał Zaręba.

- W czołgu ciasno, ale w rosomaku da się wytrzymać...

- Odbyłem służbę wojskową i myślę, że może syn pójdzie w moje ślady...

- Moi wnukowie, a mam ich czterech, zawsze marzyli o tym, żeby być albo policjantem, albo żołnierzem. To zawód z misją, ale ja też mam zawód z misją, jestem pielęgniarką. To też jest poniekąd mundurówka...

Na osoby poważnie zainteresowane wojskiem czekali rekruterzy.

- Ideą tego projektu jest zachęcenie ludzi do ukończenia dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. Służba składa się z dwóch etapów: ze szkolenia podstawowego i szkolenia specjalistycznego do 11 miesięcy, za które ochotnik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4560 zł za miesiąc odbytej służby - mówił porucznik Grzegorz Ostrowski, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Brodnicy.

Pikniki odbywają się w ramach akcji „Weekendy z Wojskiem". Ostatni odbył się w Więcborku, gdzie była redaktor Elżbieta Rupniewska. Pytała m.in. o kwestię naboru do służby wojskowej.

- Jest zainteresowaniem naborem do wojska. W Radziejowie 12 osób złożyło wnioski formalne o powołanie do służby wojskowej. W Kowalewie taką wolę wyraziło 14 osób - mówi ppłk Andrzej Sowa, nieetatowy rzecznik prasowy Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - W Więcborku już na początku pikniku zgłosiły się dwie osoby, przypuszczam, że chętnych do końca dnia będzie więcej. Rekrutujemy do różnych form służby wojskowej: do terytorialsów, do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a jeśli ktoś jest żołnierzem rezerwy, może się zainteresować służbą zawodową.

Więcej o pikniku w Więcborku i o wynikach rekrutacji w materiale Elżbiety Rupniewskiej.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami) - Kowalewo Pomorskie
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami) - Więcbork
Materiał Elżbiety Rupniewskiej (Popołudnie z nami) - rekrutacja do wojska: wyniki

Wiadomości lokalne

2022-09-25, godz. 07:45 Raj dla ogrodników i działkowców. Jesienny kiermasz w Bydgoszczy Jesień to czas wysadzania w ogrodach wielu roślin, zwłaszcza drzew i krzewów. Wielu miłośników zieleni, właścicieli ogródków i działek rodzinnych korzysta… » więcej 2022-09-24, godz. 20:35 „Baza przygody”, czyli nowa siedziba włocławskich harcerzy Włocławscy harcerze mają nową siedzibę. Z wielką pompą w parku na Słodowie otwarto „Bazę przygody” - tak bowiem będzie się nazywać siedziba włocławskiego… » więcej 2022-09-24, godz. 19:35 100 lat inowrocławskiej „Konopy”. Jubileusz liceum II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu obchodzi jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w tamtejszym Teatrze Miejskim odbyła… » więcej 2022-09-24, godz. 17:30 Bydgoski Londynek zmienia oblicze i... świętuje Malowanie twarzy, zjeżdżalnie, wata cukrowa - to oraz inne atrakcje czekały na dzieci na ul. Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie odbyło się święto ulicy i dzielnicy… » więcej 2022-09-24, godz. 14:45 Święto toruńskiego Przedzamcza. Piknik na ulicy Koncerty, pokazy rycerskie, animacje dla dzieci i zabawy taneczne - to część atrakcji Święta ulicy Przedzamcze w Toruniu. Przygotowano też jarmark produktów… » więcej 2022-09-24, godz. 13:15 Terytorialsi gotowi na każde wyzwanie. Wspierają walkę o życie 18-miesięcznej Zosi [wideo] Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyłączyli się do akcji pomocy dla Zosi Szcześniewskiej z Wałdowa, chorującej na SMA - rdzeniowy… » więcej 2022-09-24, godz. 11:45 Minister Schreiber apeluje do senatorów KO o poparcie ustawy blokującej fuzję bydgoskich szpitali O jak najszybsze rozpatrzenie przez Senat ustawy zawierającej poprawkę, która blokuje fuzję bydgoskich szpitali uniwersyteckich apeluje minister Łukasz Schreiber… » więcej 2022-09-24, godz. 08:15 Bohaterem tego wydawnictwa ma być Nowy Fordon. Trwa zbiórka zdjęć! Zdjęć, ale też innych materiałów dokumentujących powstawanie Nowego Fordonu poszukuje jeden z redaktorów portalu „Fordon na co dzień'. Błażej Bembnista… » więcej 2022-09-23, godz. 21:00 Do psychiatry zwykle jest dalej, niż bliżej. Cel: centrum pomocy w każdym powiecie Za 5 lat w każdym powiecie powinno działać Centrum Zdrowia Psychicznego. Pilotażowo program realizowany jest już w Toruniu, gdzie dziś odbyło się VII Kujawsko-Pomorskie… » więcej 2022-09-23, godz. 20:30 100 lat „Uranii”! Czasopismo znają wszyscy miłośnicy astronomii Dwumiesięcznik „Urania - Postępy Astronomii” świętuje w Toruniu 100-lecie swojego istnienia. To jedno z najstarszych polskich czasopism i jeden z trzech… » więcej
1234567