Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2022-08-15, 12:00 Polska Agencja Prasowa/Michał Zaręba

Flisacy i wikingowie rozgościli się w Toruniu. Trwa Festiwal Wisły [program]

Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Facebook
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Facebook
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Michał Zaręba
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Michał Zaręba
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Michał Zaręba
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Michał Zaręba
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Michał Zaręba
Festiwal Wisły dotarł do Torunia/fot. Michał Zaręba
Wszyscy pływający rzeką podczas Festiwalu Wisły na tradycyjnych łodziach podkreślają, że nie sposób odmówić pasji organizatorom wydarzenia. Impreza z Włocławka w niedzielę przeniosła się do Torunia.
- Rekonstruujemy to, co widać za nami, czyli wczesne średniowiecze, a zasadniczo Skandynawię — Danię, Norwegię. My zajmujemy się bardziej wschodnią Rusią. Osoby zajmujące się taką rekonstrukcją pływają na swoich krypkach (duża otwarta łódź o płaskim dnie) na ludowo. Tylko żagiel, tylko wiosła. Tak jak to drzewiej bywało. Głupio byłoby inaczej – mówi Kayman Waaldmarson pływający Freyą Drugą.

Kayman parę razy był w Norwegii — często autostopem, ale też motocyklem. Przyznaje, że północ cały czas go ciągnie. - Jestem przy okazji szkutnikiem. Jesteśmy jedyną taką grupą, która nie dość, że buduje łodzie, pływa na nich, to jeszcze wychodzi do walki i bierze udział w każdej tego rodzaju imprezie. Jeżeli są to imprezy rekonstrukcyjne, bo na komercję się raczej nie piszemy. 17 lat temu trafiłem niedaleko Ostródy do małej miejscowości, gdzie poznałem Marka „Jarmeryka" Szablińskiego, który zmarł w lutym. To był najstarszy polski wiking. On budował wtedy Morąg, czyli tę łódź, która zawiesiła się trzy lata temu na jednym z konarów podczas spływu Wisłą – mówił. Przyznał, że mimo ogromnej pasji i zaangażowania nie może to być pełnoetatowe zajęcie. - Nie żyję z tego. Owszem, buduję parę takich łodzi, ale żadnej nie udało mi się jeszcze sprzedać.

Przyznaje, że osób pasjonujących się historią wikingów i „bawiących się" w tego rodzaju rekonstrukcje jest czasami więcej, a czasami mniej. - Robię to od 17 lat. Wspominałem wcześniej niejakiego Jarmeryka. On zajmował się tym od lat pięćdziesięciu i był historią, jednym z pierwszych wikingów w tym kraju, o ile nie pierwszym. Moda na wikingów jednak przybywa, wybywa. Czasami jakiś serial spowoduje większe zainteresowanie. I to tak ciągnie — raz w jedną, raz w drugą stronę. My jesteśmy nieustająco zainteresowani tym co robimy. Nie ulegamy modzie – wyjaśnił.

Flisacy, żeglarze, wioślarze i wikingowie w niedzielę przypłynęli z Włocławka do Torunia, gdzie impreza jest kontynuowana przez cały poniedziałek (15 sierpnia).

PROGRAM FESTIWALU

PONIEDZIAŁEK (15 SIERPNIA)
TORUŃ – Błonia Nadwiślańskie, plaża k. Zamku Dybów

10:00 - 19:00 - bezpłatne rejsy dla publiczności (Przystań AZS - bilety codziennie do pobrania na stanowisku organizatora)

10:00 - 19:00 - piknik wiślany „Lewy Brzeg” (plaża naprzeciwko Zamku Dybów)
W programie m.in.: spotkania z ludźmi Wisły - podróżnikami, społecznikami, artystami, zwiedzanie Zamku Dybowskiego z przewodnikiem - 10:00, wiślana joga - 10:00, warsztaty artystyczne z Moniką Tomaszewską, kajakarką i artystką - 11:00-13:00, warsztat hydrologiczny dla dzieci - 12:00-13:30, Zen Sand Garden - warsztaty artystyczne z graficzką Mają Żądło - 13:00-16:00. Partnerzy projektu: Fundacja Wolna Wisła, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju

11:00 - 19:00 - stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody m.in. szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo, kulturę i folklor regionów nadwiślańskich

11:00 - 21:30 - targi tradycyjnych produktów regionów nadwiślańskich

11:00 - 21:30 - Jarmark „Nadwiślańskie Smaki”

11:00 - 15:00 - rejs do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Partner projektu: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (bezpłatne bilety dostępne od 5.08 w sklepikach: Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce i Muzeum Etnograficznego w Toruniu)

11:00 - 13:00 - Regaty „Między Mostami” o puchar Prezydenta Miasta Torunia – Przystań Toruń

17:00 - 17:20 - parada wzdłuż Bulwarów kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych

18:00 - 19:00 - zwiedzanie statków i łodzi przybyłych na festiwal, zapoznawanie się z ich historią, konstrukcją, zastosowaniem (Przystań AZS)

18:00 - 19:00 - "Statek poetów i pieśniarzy" – rejsy galarem „Maria” połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (galar Maria, Przystań AZS - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)

18:00 - 19:00 - „Rejsy z Szamanem z rzeki” – animacje edukacyjne dla dzieci połączone z czytaniem fragmentów książki "Szaman z rzeki. Opowieści wiślane” autorstwa Andrzeja Stańskiego - pisarza, żeglarza, miłośnika Wisły (krypa Basonia, Przystań AZS - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)

18:00 - 19:00 - „Na rozprzach, pychu i pojazdkach” - rejsy połączone z pokazem żeglarstwa tradycyjnego w wykonaniu Piotra Sadurskiego, rekonstruktora dawnych technik nautycznych, archeologa i fotografa (bat Bocian, Przystań AZS - bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)

18:00 - 19:00 - Buen Camino de Vistula - rejs połączony z opowieścią o Flisie św. Jakuba i przywróceniu wiślanego szlaku pielgrzymkowego do Santiago de Compostela (Nasuta Copernicus, Przystań Toruń – bezpłatne bilety do pobrania na stanowisku organizatora)

18:00 - 20:00 - koncert zespołu Mygrena

20:00 - 20:30 - uroczyste zakończenie Festiwalu Wisły, przemówienia oficjalne (scena główna)

20:30 - 21:00 - nastrojowa parada wszystkich festiwalowych łodzi i statków, w świetle rac, widowisko światło-woda-dźwięk

21:00 - 22:00 - koncert zespołu VELESAR
Relacja Michała Zaręby z Torunia
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2022-12-07, godz. 06:50 Oddali swoje prywatne kolekcje. Bydgoskie Archiwum świętowało Dzień Darczyńcy - W naszej siedzibie gościliśmy Darczyńców, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat przekazali nam swoje prywatne archiwa - poinformowało Archiwum Państwowe… » więcej 2022-12-06, godz. 20:44 „Mikołajek” na mikołajki! Wyjątkowi goście czytali dzieciom w Toruniu W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w Szkole Podstawowej nr 9 w Toruniu we wtorek (6 grudnia) odbyło się tradycyjne czytanie „Mikołajka”. Wybrane… » więcej 2022-12-06, godz. 18:57 Nowa interna w Więcborku otwarta! Remont kosztował cztery mln złotych Zakończyła się modernizacja oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu Powiatowym w Więcborku. Inwestycja kosztowała prawie cztery miliony złotych, z czego… » więcej 2022-12-06, godz. 17:54 Zbudował szopkę z 82 tys. zapałek! Można ją podziwiać w urzędzie wojewódzkim Pięć miesięcy pracy, 82 tys. zapałek - tyle potrzebował Przemysław Kozłowski, by wykonać swoją drugą największą szopkę. Dzieło niepełnosprawnego… » więcej 2022-12-06, godz. 16:54 Prezes bydgoskich MZK: Jeśli stawki na komunikację autobusową nie wzrosną, wizja upadłości będzie realna 37 mln zł - tyle wynosi strata Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy po realizacji dziewięcioletniego kontraktu na przewozy autobusowe. Obecnie firma… » więcej 2022-12-06, godz. 15:52 Pożar domu jednorodzinnego w Lipnie. Z ogniem walczyło 8 zastępów straży Poddasze zapaliło się w jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Wspólnej w Lipnie. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. » więcej 2022-12-06, godz. 15:15 Dobroczynny jarmark w Chełmnie. Dochód dla dzieci polskich i ukraińskich Rękodzieło, pierogi i barszcz ukraiński - na kiermaszu świątecznym zorganizowanym w Chełmnie oferowano mnóstwo atrakcji, a wszystko to dla potrzebujących… » więcej 2022-12-06, godz. 15:00 Zderzenie na „dziesiątce” w pobliżu Lipna. Trzy osoby poszkodowane Do wypadku doszło we wtorek (6 grudnia) krótko po godz. 14.00 w miejscowości Konotopie w powiecie lipnowskim (gm. Kikół). W wyniku zderzenia dwóch aut osobowych… » więcej 2022-12-06, godz. 14:14 „Szlachetna Paczka” już się pakuje, ale w bazie wciąż czekają rodziny! [wideo, zdjęcia] Finał Szlachetnej Paczki już w najbliższy weekend (10-11 grudnia), tymczasem w bazie nadal są osoby, które nie uzyskały wsparcia. We wtorek przed południem… » więcej 2022-12-06, godz. 12:30 Чергові новини для Українців: Джамала виступить cьогодні у Торун… Джамала - українська зірка, переможниця пісенного конкурсу Євробачення. Співачка виступить… » więcej
1234567