Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-22, 17:45 Michał Zaręba/PAP/Redakcja

RDOŚ: Wycinka na Kępie Bazarowej nie zaszkodziła naturze. Co na to społecznicy? [DECYZJA]

Kępa Bazarowa w Toruniu - krajobraz po wycince./fot. nadesłane
Kępa Bazarowa w Toruniu - krajobraz po wycince./fot. nadesłane
Społecznicy nie zgadzają się z decyzją RDOŚ, która uznała, że nie doszło do szkody w środowisku po wycince drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu. Będą wnosili do GDOŚ o uchylenie tej decyzji i ponowne rozpatrzenie sprawy. Chodzi o blisko trzy hektary lasu na obszarze Natura 2000.
W tej sprawie prezydent Torunia, Michał Zaleski zwołał w środę (22 czerwca) konferencję prasową. Opowiedział o decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 13 czerwca, w której umarza się postępowania ws. wydania decyzji nakładającej na podmiot korzystający ze środowiska obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych w związku z prawdopodobieństwem wystąpienia szkody w środowisku w gatunkach chronionych i chronionych siedliskach przyrodniczych na skutek wycinki drzew.

- Na podstawie powyższych ustaleń stwierdzono, że przeprowadzona wycinka drzew i krzewów nie wpłynęła znacząco negatywnie na obszar Natura 2000 - mówił prezydent Zaleski.(...) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wskazuje natomiast na konieczność podjęcia działań zmierzających do odtworzenia powstałych strat środowiskowych. W decyzji RDOŚ wymieniono m.in. montaż 25 skrzynek dla ptaków, nasadzenia na terenach leśnych oraz różnych drzew z gatunków właściwych dla siedliska, odtworzenia łąk i ustawienia tablic informacyjnych dotyczących gatunków ptaków i ich siedlisk.

- Pojawiają się w dalszej części decyzji informacje, że zasięg ewentualnego negatywnego oddziaływania był na poziomie 0,003 procenta. (...) Decyzja jest ostateczna, prawomocna i obowiązująca wszystkie strony, jak i osoby, które są decyzją zainteresowane - mówił prezydent Zaleski.

- Ze zdumieniem przyjęliśmy informację, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy umorzyła postępowanie ws. wycinki na Kępie Bazarowej - uznając, iż nie doszło do szkody w środowisku w chronionych gatunkach i siedliskach przyrodniczych na obszarze 15 ha lasu łęgowego. Przypomnijmy, że są to lasy związane głównie z rzekami i stanowią 0,4 procenta wszystkich lasów w Polsce. To bardzo mało, więc są to bardzo cenne lasy. Na tym terenie całkowicie wycięto drzewa i krzewy na powierzchni trzech hektarów, co w stosunku do 15 hektarów całego lasu, na którym prowadzone były prace, stanowi 20 procent tego terenu - powiedział Mariusz Warachim z Fundacji Zielone Kujawy.

RDOŚ - jak wskazał Warachim, obliczając powierzchnię szkody odniosła wycięte trzy hektary do powierzchni - uwaga - wszystkich lasów łęgowych w całym kraju, których jest 100 tysięcy hektarów.

W jego ocenie jest to tak, jakby wyciąć wielki las w jednym miejscu i powiedzieć, że nic się stało, bo w Polsce mamy jeszcze wiele innych lasów.

- Uważamy, że jest to wysoce niesprawiedliwe podejście, a praktyki stosowane przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w naszym kraju są bardzo krzywdzące w stosunku do przyrody i do nas samych - obywateli. W związku z tym, jako organizacja społeczna stojąca na straży ochrony środowiska zamierzamy zawnioskować o uchylenie decyzji o nieuznaniu wycinku na Kępie Bazarowej za szkodę w środowisku - przekazał Warachim.

Odwołanie od decyzji RDOŚ zapowiedział także Piotr Marach z Zielonego Torunia.

- Wniosłem już o przesłanie mi decyzji RDOŚ o umorzeniu, żeby się od niej odwołać. Byłem bowiem zawiadamiającym w tej sprawie, a nie zostałem przez RDOŚ poinformowany o swoich prawach na wcześniejszych etapach postępowania. Dlatego będę wnosił do GDOŚ o uchylenie tej decyzji i ponowne wszczęcie postępowania. Tym razem z udziałem strony społecznej. Taką możliwość uchylenia przewiduje Kodeks Postępowania Administracyjnego, więc w żadnym razie obecna decyzja RDOŚ nie jest ostateczna. W moim odczuciu pominięcie moich praw powoduje, że decyzja u umorzeniu jest bezprawna - powiedział Marach.

Sylwester Jankowski z Partii Zieloni z Torunia powiedział , że w tej sprawie naruszone zostało nie tylko prawo społeczników, ale przede wszystkim dobro najwyższe, jakim jest przyroda.

Rzecznik RDOŚ w Bydgoszczy Anna Gondek powiedziała, że w trakcie dotychczasowego postępowania ustalono strony postępowania, którymi są prezydent Torunia i Miejski Zarząd Dróg i nie wpłynął do nas żaden wniosek o nadanie statusu strony w sprawie kolejnym podmiotom.

Przekazała też, że w sprawie wycinki drzew na Kępie Bazarowej inne postępowania wyjaśniające prowadzone są również przez Komisariat Policji Toruń Podgórz, Prokuraturę Rejonową Toruń Zachód oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Toruńska prokuratura wszczęła ona śledztwo ws. wycinki drzew na Kępie Bazarowej podczas remontu mostu im. Piłsudskiego. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski przekazał w środę (22 czerwca), że nadal trwają prace nad wyjaśnieniem tej sprawy.

- Wszczęte zostało śledztwo z artykułu 181 par. 1 Kk, który mówi o tym, że kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tej sprawie wchodzą w grę zniszczenia w świecie roślinnym o znacznych rozmiarach. Postępowania zostało wszczęte. Poczekajmy, dajmy czas prokuratorowi, żeby wszystko w tej sprawie sprawdził - powiedział Kukawski.Kępa Bazarowa to wyspa między Wisłą, a jej południową odnogą Małą Wisłą — zlokalizowana dokładnie naprzeciwko historycznego centrum Torunia — średniowiecznego zespołu miejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)
Decyzja umarzająca RDOŚ

Wiadomości lokalne

2022-06-26, godz. 17:10 Polska wróciła na mapę świata. 103 lata temu podpisali Traktat Wersalski [wideo] Przy tablicy Romana Dmowskiego przy ulicy Jagiellońskiej 9 zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy. Bydgoscy narodowcy upamiętnili 103. rocznicę podpisania… » więcej 2022-06-26, godz. 13:58 „Nie chcemy wojny, musimy mieć potężną armię". Jarosław Kaczyński w regionie - Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy. Nie chcemy zniszczonych miast, pomordowanych i zgwałconych ludzi - powiedział w niedzielę w Grudziądzu… » więcej 2022-06-26, godz. 11:40 Pałac i park przekażą samorządowi województwa. Wielki piknik w Nawrze Spadkobiercy rodziny Sczanieckich - ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry - oficjalnie przekażą w niedzielę (26 czerwca) pałac i otaczający go park… » więcej 2022-06-26, godz. 10:26 40-latek z Bydgoszczy podejrzany o zabójstwo. Rzucił się z nożem na kolegę Sąd w Bydgoszczy aresztował na trzy miesiące 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka. » więcej 2022-06-26, godz. 08:10 Impreza na toruńskim Wrzosowisku. Lato, djembe, gitara. I wszystko gra! [zdjęcia] Koncert bębniarzy, spacer na bosaka, opowieści o drzewach oraz pokazy rekonstruktorów i rozgrywki sportowe wypełniły program Wielkiego Święta Wrzosowiska… » więcej 2022-06-26, godz. 06:30 Martwe dziecko znalezione w domu we wsi Szabda - ojciec z zarzutem zabójstwa Zarzut zabójstwa dwuletniej córki i zbezczeszczenia zwłok usłyszał Bartosz Ch. z Szabdy. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Zwłoki dziecka znaleziono… » więcej 2022-06-25, godz. 16:36 Historyczne chwile - Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich Uroczysta msza święta, specjalne posiedzenie Rady Miejskiej, wreszcie koncerty, spektakle, słowem: urodziny jak się patrzy. Kruszwiczanie zapraszają do składania… » więcej 2022-06-25, godz. 15:10 Pałac w Nawrze wkrótce wypięknieje, ale wcześniej zorganizowano piknik Podtoruńska Nawra - miejsce magiczne! Niegdyś odegrało znaczącą rolę w dziejach politycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza. » więcej 2022-06-25, godz. 13:41 Nie będzie nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Obecne do obniżenia? Nie będzie budowy nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu - potwierdził dziennikarzom Polskiego Radia PiK i PAP Sławomir Wiśniewski, dyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 12:30 Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Toruniu: Żyliśmy w kraju okradanym na potęgę Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. W sobotę (25 czerwca) szef PiS był w Toruniu i we Włocławku… » więcej
1234567