Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2022-06-22, 18:30 Michał Zaręba/Redakcja

Hematologia toruńskiego szpitala miejskiego od lipca bez lekarzy? Lecznica odpowiada [oświadczenie]

Protest przed Szpitalem Miejskim/fot. Magda Jasińska
Protest przed Szpitalem Miejskim/fot. Magda Jasińska
Nie doszło do porozumienia pomiędzy dyrekcją Szpitala Miejskiego w Toruniu a lekarzami Oddziału Hematologii. To oznacza, że 1 lipca jedenastu specjalistów odejdzie z pracy. Niewykluczone, że przeniosą się do szpitala wojewódzkiego. – Większy szpital – większe możliwości - komentują. Tymczasem lecznica wydała w tej sprawie oświadczenie.
Jak już informowaliśmy, lekarze wycofali się ze swoich oczekiwań finansowych, ale chcieli dalej pracować na tych samych warunkach i w tym samym składzie osobowym. Nie zgodzili się też na powrót byłego ordynatora.

Dyrekcja nie przedstawiła żadnej nowej propozycji, w związku z czym nasze umowy wygasają z dniem 30 czerwca przekazał nam jeden z lekarzy.

Niedawno przed placówką odbył się protest pacjentów przeciwko zmianom na oddziale. Z protestującymi rozmawiali wówczas uczestniczący w otwarciu SOR-u wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Pisma do dyrekcji Miejskiego Szpitala ze swoimi obawami wysłali krajowy i wojewódzki konsultant w dziedzinie Hematologii.

Mediacje nie doprowadziły do porozumienia stron. Oto oświadczenie szpitala z 22 czerwca:

Uprzejmie informujemy, że prowadzone z lekarzami Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku negocjacje co do warunków umów o udzielanie przez powyższych lekarzy świadczeń zdrowotnych pacjentom Szpitala w okresie od 1.07.2022 roku, zostały w dniu 21 czerwca 2022 roku zakończone rezygnacją lekarzy z dalszej współpracy ze Szpitalem.

Pełnomocnik 10 lekarzy specjalistów pracujących do 30 czerwca na Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku poinformował w dniu 21 czerwca Dyrekcję Szpitala, że żaden z lekarzy nie wyraża woli kontynuowania współpracy ze Szpitalem. Lekarze argumentują swoją decyzję utratą zaufania do Dyrekcji Szpitala. Pełnomocnik nie przedstawił innych powodów takiej decyzji lekarzy.

Podczas spotkania mediacyjnego z udziałem przedstawicieli samorządu lekarskiego (Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu) oraz wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie hematologii Dyrekcja Szpitala, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lekarzy oraz chcąc osiągnąć kompromis, poczyniła liczne ustępstwa w zakresie proponowanych warunków dalszej współpracy zespołu lekarskiego i Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Dyrekcja Szpitala zgodziła się spełnić główny postulat lekarzy dot. zmian personalnych w Oddziale, nie przyczyniło się to jednak do osiągnięcia porozumienia.

Zapewniamy, że pacjenci Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu mają obecnie i będą mieli w przyszłości zapewnioną opiekę, gwarantującą ich bezpieczeństwo i ciągłość leczenia. Nie jest planowana żadna przerwa w działaniu Oddziału czy ograniczenie udzielanych świadczeń zdrowotnych.

W skład obsady pracującej w Szpitalu od 1 lipca wchodzić będzie co najmniej dwóch lekarzy transplantologów (czyli co najmniej tylu, ilu obecnie), będzie to zatem obsada, która zapewni ciągłość wykonywania procedur wysokospecjalistycznych. Wskazujemy również, że wszelkie procedury hematologiczne prowadzone dotychczas, po 1 lipca 2022 roku nadal będą wykonywane.

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że pacjenci Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku oraz Poradni Hematologicznej mogą uzyskać szczegółowe informacje dotyczące kontynuacji leczenia pod numerem telefonu 572 167 543 (Dział Zarządzania i Obsługi Pacjentów).

Podpisano: Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika Justyna Wileńska i Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa Sergiusz Sowiński.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-06-26, godz. 17:10 Polska wróciła na mapę świata. 103 lata temu podpisali Traktat Wersalski [wideo] Przy tablicy Romana Dmowskiego przy ulicy Jagiellońskiej 9 zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy. Bydgoscy narodowcy upamiętnili 103. rocznicę podpisania… » więcej 2022-06-26, godz. 13:58 „Nie chcemy wojny, musimy mieć potężną armię". Jarosław Kaczyński w regionie - Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy. Nie chcemy zniszczonych miast, pomordowanych i zgwałconych ludzi - powiedział w niedzielę w Grudziądzu… » więcej 2022-06-26, godz. 11:40 Pałac i park przekażą samorządowi województwa. Wielki piknik w Nawrze Spadkobiercy rodziny Sczanieckich - ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry - oficjalnie przekażą w niedzielę (26 czerwca) pałac i otaczający go park… » więcej 2022-06-26, godz. 10:26 40-latek z Bydgoszczy podejrzany o zabójstwo. Rzucił się z nożem na kolegę Sąd w Bydgoszczy aresztował na trzy miesiące 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka. » więcej 2022-06-26, godz. 08:10 Impreza na toruńskim Wrzosowisku. Lato, djembe, gitara. I wszystko gra! [zdjęcia] Koncert bębniarzy, spacer na bosaka, opowieści o drzewach oraz pokazy rekonstruktorów i rozgrywki sportowe wypełniły program Wielkiego Święta Wrzosowiska… » więcej 2022-06-26, godz. 06:30 Martwe dziecko znalezione w domu we wsi Szabda - ojciec z zarzutem zabójstwa Zarzut zabójstwa dwuletniej córki i zbezczeszczenia zwłok usłyszał Bartosz Ch. z Szabdy. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Zwłoki dziecka znaleziono… » więcej 2022-06-25, godz. 16:36 Historyczne chwile - Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich Uroczysta msza święta, specjalne posiedzenie Rady Miejskiej, wreszcie koncerty, spektakle, słowem: urodziny jak się patrzy. Kruszwiczanie zapraszają do składania… » więcej 2022-06-25, godz. 15:10 Pałac w Nawrze wkrótce wypięknieje, ale wcześniej zorganizowano piknik Podtoruńska Nawra - miejsce magiczne! Niegdyś odegrało znaczącą rolę w dziejach politycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza. » więcej 2022-06-25, godz. 13:41 Nie będzie nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Obecne do obniżenia? Nie będzie budowy nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu - potwierdził dziennikarzom Polskiego Radia PiK i PAP Sławomir Wiśniewski, dyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 12:30 Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Toruniu: Żyliśmy w kraju okradanym na potęgę Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. W sobotę (25 czerwca) szef PiS był w Toruniu i we Włocławku… » więcej
1234567