Środa, 10 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Borysa, Filomeny, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-05-17, 15:30 Polska Agencja Prasowa/inf. własne

Jest prokuratorskie śledztwo ws. wycinki drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu

Wycinka na Kępie Bazarowej w Toruniu. Fot. Polskie Radio PiK
Wycinka na Kępie Bazarowej w Toruniu. Fot. Polskie Radio PiK
Toruńska prokuratura wszczęła śledztwo ws. wycinki drzew podczas remontu mostu im. Piłsudskiego. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski przekazał, że „wykazana została większa wycinka drzew niż ta ujęta w decyzjach środowiskowych”.
O możliwości popełnienia czynu zabronionego ws. wycinki drzew na wyspie Kępa Bazarowa w Toruniu prokuraturę zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

- Wszczęte zostało śledztwo z artykułu 181 par. 1 Kk, który mówi o tym, że kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W tej sprawie wchodzę w grę zniszczenia w świecie roślinnym o znacznych rozmiarach. Postępowania zostało wczoraj wszczęte. Poczekajmy, dajmy czas prokuratorowi, żeby wszystko w tej sprawie sprawdził - powiedział prokurator Kukawski.

W trakcie czynności sprawdzających prokuratura wykazała, że doszło do wycinki drzew w większych rozmiarach niż w decyzjach środowiskowych w tej sprawie.

- Wycięto nie do końca to, co trzeba i ile trzeba. Chodzi o różne rodzaje drzew, o różnej średnicy pni. Na pewno udało nam się ustalić, że dokonano tego niezgodnie z pozwoleniami. Jeszcze ustalimy, kto w naszej ocenie za to odpowiada. Mamy dwie firmy - pierwsza przygotowywała inwentaryzację, a druga wykonywała wycinkę - powiedział prokurator Kukawski.

Kępa Bazarowa to wyspa między Wisłą a jej południową odnogą Małą Wisłą — zlokalizowana dokładnie naprzeciwko historycznego centrum Torunia — średniowiecznego zespołu miejskiego wpisanego na lista światowego dziedzictwa UNESCO.

W sprawie wycinki drzew było kilka doniesień do prokuratury - także miejskich społeczników. W części wskazywano na możliwą odpowiedzialność w tej sprawie prezydenta miasta Michała Zaleskiego.

Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa w tym aspekcie sprawy.

- Kwestia ewentualnego nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prezydenta miasta Torunia zakończyła się już odmową wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Motywowane jest to brakiem ustawowych znamion czynu zabronionego. Mamy tu decyzje o inwestycji polegającej na przebudowie mostu drogowego. Prezydent i jego urzędnicy powierzyli wykonywanie obowiązków w zakresie tej inwestycji - m.in. kwestii przyrodniczych - podmiotom profesjonalnym. Te miały wykonać swoje prace zgodnie z decyzjami RDOŚ, jak i wojewody. Pierwsze dotyczy uwarunkowań przyrodniczych, a drugie samej inwestycji drogowej. Podmioty profesjonalne - wbrew temu, co powinny zrobić - nie do końca wywiązały się ze swoich obowiązków należycie. W związku z powyższym - za ich działania i zaniechania prezydent nie może w naszej ocenie odpowiadać - powiedział rzecznik toruńskiej prokuratury.

Pytany o funkcję sprawowanie funkcji kontrolnej Kukawski wskazał, że w zakresie inwentaryzacji kontrola była, a w trakcie wykonywanych prac nadzoru przyrodniczego nie było, ale „nie musiało być”.

Z decyzją prokuratury w zakresie braku wszczęcia śledztwa dotyczącego możliwego nadużycia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prezydenta miasta, nie zgadzają się społecznicy i osoby składające zawiadomienie w tej sprawie.

- Na pewno zaskarżę postanowienie prokuratury od odmowie wszczęcia śledztwa w tym aspekcie tej sprawy. Złożę do sądu wniosek o nadanie statusu osoby pokrzywdzonej. Boli mnie serce i nie mogę pogodzić się z tym, co się tam stało. Tam wycięto - a mam taką informację z RDOŚ - 2,9 ha lasu bez pozwolenia. Będę dochodził sprawiedliwości w tej sprawie. Prokurator śledczy, który w końcu będzie rozpoznawał tę sprawę, jest w stanie ocenić, że w tej sprawie było sterowanie ręczne przez prezydenta - powiedział Piotr Marach z Zielonego Torunia.

Rzecznik prasowa RDOŚ Bydgoszcz Anna Gondek informowała wcześniej PAP, że „skala naruszenia środowiska przyrodniczego, w tym zniszczenie roślin, wykracza poza zakres decyzji RDOŚ w Bydgoszczy o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia oraz decyzji Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej”.

Dodała, że wycinka zadrzewień nie została poprzedzona uzyskaniem zezwolenia, w trybie ustawy o ochronie przyrody.

- W ramach inwestycji do wycinki przewidziano 136 sztuk drzew, a rzeczywistej wycince bez stosownego zezwolenia poddano dodatkowe 25 sztuk drzew, zlokalizowanych na terenie inwestycji w pasie drogowym oraz pasie tymczasowego zajęcia (określonych w projekcie budowlanym). Ponadto wycięto bez zezwolenia drzewa zlokalizowane poza pasem drogowym, a trwające postępowanie wyjaśniające ustali ich dokładną liczbę. Kwestie ewentualnego naruszenia form ochrony przyrody i ochrony gatunkowej zostaną wyjaśnione na etapie wszczętego postępowania w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, celem ustalenia możliwości wystąpienia szkody w środowisku - poinformowała Gondek.
Jest prokuratorskie śledztwo ws. wycinki drzew na Kępie Bazarowej w Toruniu (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-09, godz. 20:53 Ekipy remontowe na dachu. Świątynia w centrum Bydgoszczy wypięknieje [wideo] Trwa remont dachu bydgoskiego kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Po remoncie ma wrócić do swojego pierwotnego wyglądu. » więcej 2022-08-09, godz. 19:17 Szef klubu Lewicy: Pieniądze z UE to szansa dla Polski na wyjście z kryzysu - Ci, którzy przykładają rękę do tego by nie było pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, dokładają rękę do zdrady stanu - powiedział we wtorek w Bydgoszczy… » więcej 2022-08-09, godz. 18:25 Stworzyli Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia. Wnioskują o ponad 88 mln euro 36 samorządów utworzyło Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia. We wtorek w Dworze Artusa uroczyście założono stowarzyszenie, które będzie działać na rzecz… » więcej 2022-08-09, godz. 16:56 Ciężarówka wpadła na samochód osobowy, a ten zaliczył czołowe zderzenie Zablokowana była droga krajowa nr 91 w Chełmnie, gdzie w wypadku uczestniczyły dwa samochody osobowe i ciężarówka. Obecnie już wszystko wróciło do no… » więcej 2022-08-09, godz. 16:15 Bulwar Filadelfijski: Narodowy Instytut Dziedzictwa kontra prezydent Torunia - Narodowy Instytut Dziedzictwa nie wydawał opinii ani w ogóle nie odnosił się do budowy pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim - na stronie Instytutu pojawiło… » więcej 2022-08-09, godz. 15:15 Po regionie jeździ urobus, w którym panów uczy się badań jądrowych. To ważne! Fundacja Neuca dla Zdrowia prowadzi kampanię poświęconą męskim chorobom urologicznym, przede wszystkim rakowi jąder. Specjalny urobus jest w trasie, ostatnio… » więcej 2022-08-09, godz. 14:29 MPEC Włocławek wyda na węgiel nawet 100 mln zł! Spółka chce mieć w rezerwie gaz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku przygotuje rezerwową instalację gazową, która ma być zabezpieczeniem na wypadek kryzysu węglowego… » więcej 2022-08-09, godz. 13:00 Zderzenie busa i ciężarówki z acetylenem. Kierowca był zakleszczony w aucie Kierowca busa, który brał udział w wypadku na trasie A1 w powiecie świeckim jest już w szpitalu. Przypomnijmy: do zdarzenia doszło we wtorek (9 sierpnia)… » więcej 2022-08-09, godz. 12:10 Інформація для України: Центрум крвіодавства запрасза давцóв Кров можна здати в Регіональному центрі донорс тва та лікування крові в Бидгощі на вул… » więcej 2022-08-09, godz. 11:29 Oto Słowo Boże: wystawa dla teologa, konesera i rapera. Przyda się lupa! Biblie w języku aramejskim, polskim, śląskim, a nawet... w języku raperów, czy w postaci komiksu można od wtorku (9 sierpnia) podziwiać w sieleckim Dworze… » więcej
1234567