Piątek, 12 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-02-16, 17:15 Adriana Andrzejewska-Kuras/Michał Zaręba/Redakcja/PAP

Mnóstwo drzew poszło w Toruniu pod topór! Nie za dużo? Teraz będzie kontrola [zdjęcia]

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wstrzymała wycinkę drzew przy remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu. Po doniesieniach medialnych urzędnicy udali się w środę (16 lutego) na miejsce./fot. Michał Zaręba
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wstrzymała wycinkę drzew przy remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu. Po doniesieniach medialnych urzędnicy udali się w środę (16 lutego) na miejsce./fot. Michał Zaręba
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wstrzymała wycinkę drzew przy remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu. Po doniesieniach medialnych urzędnicy udali się w środę (16 lutego) na miejsce. Mieszkańcy są porażeni skalą wycinki...
- Jest strasznie pusto, zupełnie inaczej...

- Nie podoba nam się. Tak już mało mamy zieleni dookoła. Strasznie...

- To nie jest najbardziej atrakcyjny widok, zdecydowanie nie...

- Wydaje mi się, że to mogło być czyjeś widzimisię...

- Zwierzęta, ptaki tracą swoje domy... - mówili naszym reporterom mieszkańcy Torunia.

Wcześniej temat ten poruszył prezydent Michał Zaleski.

- W decyzji środowiskowej, którą wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest obowiązek wycięcia około 1500 sztuk klonów jesionolistnych. To są chwasty, które wyniszczają szlachetne gatunki drzew, wpływają agresywnie na swoje otoczenie. Ta wycinka musi zostać zrealizowana po to, żebyśmy mogli uzyskać pozwolenie na użytkowanie i rozliczenie całej inwestycji - odpowiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Wycinka jest związana z inwestycją mostową. Dotyczyła pasa drzew wzdłuż mostu, drzew, które mogą zagrażać bezpieczeństwu mostu i poruszający się po nim ludzi - wyjaśnia Tomasz Kozłowski, kierownik Referatu Utrzymania Zieleni w Wydziale Środowiska i Edukacji. - Ta cała przestrzeń, do tych 200 metrów odległości od mostu, to jest ten teren wskazany w zaleceniu, które nam wydał RDOŚ. Chodzi o usunięcie klona jesionolistnego, a myśmy to rozszerzyli o drzewa, które wymagają usunięcia w celu prowadzenia prawidłowej hodowli nasadzanych przez nas później drzew. Nasze wątpliwości dotyczą tak naprawdę tego, czy była potrzeba usuwania wszystkich drzew. Są pewne wątpliwości, ale przykładów nie podam, dopóki nie zbadamy tej sprawy (...).

- Zakres wycinki drzew jest znacznie większy, niż wskazany w decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji przebudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Po weryfikacji w terenie zauważono, że wycięte zostały topole, wierzby, a także olcha czarna o znacznych rozmiarach. W tym momencie trwa postępowanie wyjaśniające - wskazała rzecznik prasowa RDOŚ w Bydgoszczy Anna Gondek.

Dr Dariusz Kamiński z Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu UMK w Toruniu napisał w mediach społecznościowych, że „lasy łęgowe, nawet tak jak w tym przypadku - częściowo o charakterze starej, porzuconej uprawy, są bardzo cennym siedliskiem w obrębie dolin rzecznych, miejscem życia licznych gatunków roślin i zwierząt".

„Lasy łęgowe nazywane są polskimi lasami deszczowymi. Ze względu na przydatność rolniczą mad nadrzecznych, łęgi zostały w większości przypadków wycięte, a tereny które zajmowały, zamienione w użytki rolne, przez co lasy tego typu są rzadkie we współczesnym krajobrazie. Dlatego utrata nawet stosunkowo niewielkiego ich fragmentu, jest stratą dotkliwą. Tym dotkliwszą, że powstałą w środku miasta, ochoczo ostatnio ogałacanego z drzew" - wskazał naukowiec.

Starszy wykładowca w tej katedrze dr Lucjan Rutkowski wskazał podczas wizyty na miejscu na wycinkę m.in. topól białych, czarnych, wiązów i olch. Sprawę wycinki m.in. topól, olch i wierzb ma rozstrzygnąć właśnie postępowanie wyjaśniające, które wszczęła RDOŚ w Bydgoszczy.

Zgodnie z decyzją środowiskową miasto mogło wyciąć tylko te drzewa, które kolidowałyby z rozbudową mostu.

Więcej w materiale Adriany Andrzejewskiej - Kuras i Michała Zaręby.Komunikat UM Toruń:

„Miejski Zarząd Dróg został zobowiązany do usunięcia drzew gatunku klon jesionolistny na terenie przylegającym w odległości 200 m od mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego o łącznej powierzchni ok. 15 ha. Wynika to z ochrony siedliska 91E0 łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe (obszar Natury 2000). Czynności rozpoczęto późną jesienią ubiegłego roku i były prowadzone do dnia dzisiejszego.

Obszar wyżej wymienionych prac jest, zgodnie z mapami geodezyjnymi, lasem objętym „Uproszczonym planem urządzenia lasów dla miasta Torunia na okres 01.01.2016 – 31.12.2025” na podstawie którego oraz zgodnie z Ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1275) zakres wycinki prowadzonej przez MZD został rozszerzony, w porozumieniu z Wydziałem Środowiska i Ekologii o usuwanie drzew suchych, zamierających, złomów, wywrotów i drzew zagrażających bezpieczeństwu.

Działanie takie wynika wprost z zapisów ustawy i nie wymaga dodatkowych zgód i decyzji. Wyeliminowanie takich drzew jest, nie tylko porządkowaniem lasu, ale też umożliwi prace polegające na pielęgnacji wartościowego podrostu oraz nasadzenia nowych drzew, zgodnie z warunkami siedliskowymi. Prowadzenie prac jednocześnie z usuwaniem klonów jesionolistnych miało na celu jednorazową ingerencję w teren. Przywoływany medialnie przykład gatunku topola czarna o dużym obwodzie to pozostałość drzewa obumierającego, wielokrotnie złamanego, zagrażającego bezpieczeństwu osób poruszających się drogą wzdłuż Wisły.

Dziś Miejski Zarząd Dróg zarządził wstrzymanie prac przy wycince oraz zorganizował wizje lokalną w terenie przy udziale przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W związku z wątpliwościami w trakcie wizji, co do zgodności prac realizowanych przez wykonawcę ze zleconym zakresem, został wezwany on do złożenia stosownych wyjaśnień, które zostaną przekazane RDOŚ. Jednocześnie informujemy, iż firmę wykonującą prace wybrano w trybie zapytania ofertowego i musiała legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem w realizacji tożsamych zadań."
Materiał Adriany Andrzejewskiej-Kuras i Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-08-11, godz. 20:46 Szymon Hołownia w Ciechocinku: Sytuacja seniorów w Polsce jest coraz trudniejsza Lider Ruchu Polska 2050 mówił na spotkaniu w słynnym kujawsko-pomorskim uzdrowisku o programie aktywizacji seniorów i planach polityki senioralnej swojego… » więcej 2022-08-11, godz. 18:49 Uchodźcy z Ukrainy zostawili swoje domy. Te nowe trzeba poznać i polubić „Dom Włocławek” to projekt fundacji Ładowarka, który ma zintegrować mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy. W ogólnopolskim konkursie włocławski… » więcej 2022-08-11, godz. 17:10 Prezes MZK Bydgoszcz wciąż niewybrany. Przed kandydatami jeszcze jedno zadanie Procedura konkursowa na stanowisko prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy przedłużona. Rada nadzorcza spółki zleciła kandydatom dodatkowe… » więcej 2022-08-11, godz. 16:22 21 nowych policjantów trafi do komend w regionie. Najpierw ślubowanie [zdjęcia] Ślubowanie nowych policjantów odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Do służby przyjęto 21 młodych ludzi. » więcej 2022-08-11, godz. 15:37 Ma połączyć miasta leżące nad rzeką. Startuje Festiwal Wisły 2022 [program] Kolejna edycja Festiwalu Wisły rozpocznie się w piątek (12 sierpnia) we Włocławku. W tym roku potrwa cztery dni i znów ściągnie na wodę tradycyjne łodzie… » więcej 2022-08-11, godz. 14:40 W weekend znowu będzie bardzo gorąco! Ostrzeżenie dla całego regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przez upałem dla większości powiatów województwa kujawsko-pomorskiego - od… » więcej 2022-08-11, godz. 13:45 Po wybuchu odbudowują kamienicę. Mieszkańcy będą mogli wrócić do mieszkań Trwa odbudowa kamienicy przy ulicy Staszica w Inowrocławiu, uszkodzonej w lipcu przez wybuch gazu. Wstępnie prace oszacowano na 400 tys. złotych. » więcej 2022-08-11, godz. 12:50 Пільги для біженців у Торуні. Безкоштовні виставки у Влоцлавеку Торунський центр сімейних допомог повідомляє, що з 1 серпня громадяни України, які легально… » więcej 2022-08-11, godz. 12:00 Zaparkowany citroen zsunął się do Brdy. Pojazd musieli wyciągać strażacy Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę wieczorem w Bydgoszczy. Samochód osobowy marki Citroen Xsara zjechał do Brdy. » więcej 2022-08-11, godz. 09:10 Nostalgiczna podróż w przeszłość zabytkowym autobusem Mieszkańcy Bydgoszczy (i nie tylko) w najbliższy weekend (13 - 15 sierpnia) będą mogli przejechać się zabytkowymi autobusami. Przejazdy realizowane będą… » więcej
1234567