Po nawałnicy rosną nowe lasy. Razem posadzili miliony drzew [zdjęcia]

2022-06-15, 13:47  Monika Siwak/Redakcja
25 milionów drzew posadzono w nadleśnictwie Szubin (powiat nakielski) od czasu nawałnicy w 2017 roku/fot. Monika Siwak

25 milionów drzew posadzono w nadleśnictwie Szubin (powiat nakielski) od czasu nawałnicy w 2017 roku/fot. Monika Siwak

25 milionów drzew posadzono w nadleśnictwie Szubin (powiat nakielski) od czasu nawałnicy w 2017 roku. W środę w Starym Jarużynie podsumowano pracę m.in. leśników, strażaków, policjantów i uczniów.

– Została wykonana niesamowita praca, więc wszystkim, którzy wzięli w niej udział postanowiliśmy powiedzieć „dziękuję” – mówi Grzegorz Gust, nadleśniczy Nadleśnictwa Szubin. – Tę burzę z 2017 roku nazwaliśmy symbolicznie klęską stulecia, ponieważ nie było tak dużych zniszczeń w historii lasów – trudno doszukać się podobnych szkód w lasach Europy – dodaje.

W Nadleśnictwie Szubin – na 10 tysiącach hektarów – drzewa w mniejszym lub większym stopniu zostały połamane i poprzewracane, a ponad 2 tys. hektarów trzeba było przywrócić od początku. – Kupowaliśmy sadzonki z innych nadleśnictw, zgodnych z rejonem pochodzenia. To jest dla nas istotne, żeby nasionka zbierać z odpowiednich miejsc – tłumaczy nadleśniczy. Sadzono średnio 5 milionów drzew rocznie. – Nad każdym ktoś musiał się pochylić, więc wielkie podziękowanie dla wszystkich firm i placówek świadczących dla nas usługi.

Sadzili także uczniowie. – Korzystamy z tych dóbr, więc kiedy Nadleśnictwo zwróciło się do nas o pomoc, byłam jak najbardziej za tym, żeby dzieci z razem z wychowawcami wzięły w tym udział – mówi Marlena Posadzy, dyrektorka Szkoły nr 1 w Szubinie.

Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)

Region

Są w dobrym stanie, po co je wyrzucać. Coraz więcej osób dzieli się zniczami

„Są w dobrym stanie, po co je wyrzucać”. Coraz więcej osób dzieli się zniczami

2024-11-01, 15:44
Znani bydgoszczanie biorą udział w kweście. Z puszkami stoją m.in. prezydent miasta i minister

Znani bydgoszczanie biorą udział w kweście. Z puszkami stoją m.in. prezydent miasta i minister

2024-11-01, 13:12
Pamięć o nich pozostanie. Wspominamy osoby z regionu, które odeszły w ostatnim roku

Pamięć o nich pozostanie. Wspominamy osoby z regionu, które odeszły w ostatnim roku

2024-11-01, 11:52
22. kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Zbiórka na renowację pomnika wiceprezydenta miasta [zdjęcia]

22. kwesta na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Zbiórka na renowację pomnika wiceprezydenta miasta [zdjęcia]

2024-11-01, 10:47
Ten robot potrafi badać jakość wody. Studenci UKW stworzyli bioniczną meduzę

Ten robot potrafi badać jakość wody. Studenci UKW stworzyli bioniczną meduzę

2024-11-01, 09:23
Już są oszczędności. Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy po termomodernizacji [zdjęcia]

„Już są oszczędności”. Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy po termomodernizacji [zdjęcia]

2024-10-31, 21:08
Dwie dziewczynki potrącone na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Jedna trafiła do szpitala

Dwie dziewczynki potrącone na osiedlu Leśnym w Bydgoszczy. Jedna trafiła do szpitala

2024-10-31, 20:23
Luteranie obchodzą Święto Reformacji. To pamiątka ogłoszenia tez przez Marcina Lutra

Luteranie obchodzą Święto Reformacji. To pamiątka ogłoszenia tez przez Marcina Lutra

2024-10-31, 20:15
Był jednym z ojców niepodległości Polski. Witos uczczony w rocznicę śmierci

Był jednym z ojców niepodległości Polski. Witos uczczony w rocznicę śmierci

2024-10-31, 19:11
Ulica w centrum Inowrocławia zamknięta Kamienicy grozi katastrofa budowlana

Ulica w centrum Inowrocławia zamknięta! Kamienicy grozi katastrofa budowlana

2024-10-31, 18:33
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę