Sobota, 02 lipca 2022 r.   Imieniny: Jagody, Urbana, Marii
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Utrudnienia na autostradzie A1 w kierunku Gdańska między węzłami Turzno - Lisewo. Samochód uderzył w bariery
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
Plichta
2021-01-05, 18:15 Magdalena Gill/Redakcja

Ferie po królewsku, z żołnierzami i w teatrze. Przewodnik po wydarzeniach online

Na wirtualne „Ferie po królewsku" zaprasza siedem rezydencji królewskich/fot. Facebook
Na wirtualne „Ferie po królewsku" zaprasza siedem rezydencji królewskich/fot. Facebook
Najnowszy spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu pt. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” przez pół roku dostępny jest online za darmo/fot. materiały teatru
Najnowszy spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu pt. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” przez pół roku dostępny jest online za darmo/fot. materiały teatru
Spektakle dla dzieci z teatrów w Bydgoszczy i Toruniu, warsztaty dla maluchów i nastolatków, gry i zadania dla dzieci – wszystko w wersji online. Tegoroczne ferie zimowe nie muszą być nudne, ale wydarzenia planować można tylko w Internecie.
Z uwagi na pandemię COVID-19 tegoroczne ferie zimowe odbywają dla wszystkich uczniów w tym samym terminie – od poniedziałku (4 stycznia) do niedzieli (17 stycznia). Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku - półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół i oddziałów mistrzostwa sportowego. Dla wszystkich innych pozostają propozycje online, które przygotowały instytucje kultury z regionu i nie tylko.

Katarzyna Figura w roli Macochy
Bydgoski Teatr Polski zaprasza dzieci na transmisje na żywo spektaklu „Kopciuszek” z udziałem Katarzyny Figury. Odbędą się w piątek i sobotę (15 i 16 stycznia) o godz. 18.00. Spektakl wyreżyserował Łukasz Gajdzis. Spektakl będzie dostępny przez 24 godziny po wykupieniu dostępu na platformie vod.teatrpolski.pl.

Rodzinne ferie w muzeum
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w dniach od 4 do 17 stycznia zaprasza chętne dzieci do wspólnej zabawy online. Na stronie muzeum i w jego mediach społecznościowych dwa razy w tygodniu dostępne będą tutoriale z cyklu DIY, które umilą czas i zachęcą do rodzinnego spędzania czasu.

Zbuduj domek dla owadów
Galeria miejska bwa w Bydgoszczy proponuje podróż, której przewodnikami są Sonia Rammer i Aleksander Radziszewski. Zabiorą chętnych na wyprawę, której szlak wiedzie od ogromnych masywów najwyższych gór świata do świata owadów. Opowiedzą o magii Himalajów oraz o tym, jak zbudować przytulny owadzi domek przy pomocy kawałka tektury, kilku rurek i patyczków. Warsztaty online dostępne są na stronie galerii.

Szopki bożonarodzeniowe i teatr w pudełku
Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na pierwszą odsłonę noworocznego Teatru w pudełku. Będzie można obejrzeć interpretację jednej z bajek Ignacego Krasickiego pt. „Noga i but”. - Dlaczego Krasicki chcąc przekazać pewną prawdę o ludziach wybrał akurat ten na pozór pasujący do siebie duet? Nie ma jak to wygodne buty, powiadają ci, którzy mieli do czynienia z ciasnym obuwiem. Stopa bez pantofla jest w stanie jakoś sobie poradzić, chociaż nie jest w komforcie, zwłaszcza, kiedy przychodzą jesienne słoty i zimowe chłody. A odwrotnie? Co czuje but bez nogi? Na pewno nie jest mu po drodze… - czytamy w zapowiedziach spektaklu. Premiera online odbędzie się 7 stycznia po godz. 16.00 na profilu Facebook i kanale YouTubebydgoskiego WOKiS.
Już teraz na stronie instytucji można oglądać wystawę szopek bożonarodzeniowych - wirtualnągalerięrzeźb i obrazów stworzonych przez wielu różnych autorów.

Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy
Trzy różne propozycje - i tym razem nie online - ma na ferie zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. Pierwsza to „Wędrówka z misją, czyli KarsiQuue i tajemnica kolorowej skrzyni” - warsztaty, podczas której zgłoszone rodzinne drużyny będą szukać tajemniczej kolorowej skrzyni z eksponatami pochodzącymi od zwierząt. Dla najlepszych będą nagrody. Dni, w których będą umieszczane eksponaty w kolorowej skrzyni (w każdej odsłonie inne) to: 5 i 7 stycznia (odsłona pierwsza), 8 i 11 stycznia (druga), 12 i 13 stycznia (trzecia), 14 i 15 stycznia (czwarta). Godziny poszukiwania skrzyni: 10.00-14.00 (więcej szczegółów dotyczących konkursu – na stronie LPKiW).

Ponadto – tak, jak w minionych latach - od 4 do 17 stycznia w godz. 10.00-15.30 na terenie zoo będzie rozpalone ognisko i udostępnione zostaną kijki. - Tym razem prosimy o dostosowanie się do zasad obowiązujących w czasie pandemii – apelują w Leśnym Parku.
Trzecia propozycja to zimowa zabawa pn. „Zimowy zawrót głowy, czyli zadania śnieżnej sowy”. Na terenie zoo zostały rozwieszone tabliczki z zadaniami, natomiast na stronie internetowej zoo oraz w kasie do pobrania jest karta zabawy. Na karcie znajdują się: podpowiedź dotycząca trasy, wskazówki, gdzie szukać zadań i miejsca na odpowiedzi (trzeba mieć coś do pisania). Od 4 do 17 stycznia zoo czynne jest codziennie w godzinach 10-16.


O żołnierzyku i kapeluszu Pana Wrony
Najnowszy spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu pt. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” przez pół roku dostępny jest online za darmo. Premiera spektaklu w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego odbyła się 29 grudnia na kanale You Tube. To opowieść na motywach baśni Andersena.
Wcześniej - 22 grudnia, także online - miała miejsce premiera spektaklu „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. On także jest dostępny na kanale You Tube Teatru Baj Pomorski.

Warsztaty dla każdego
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu przygotował na ferie zimowe ofertę dla różnych grup wiekowych - od czwartego roku życia po osiemnastolatków. Proponowane warsztaty odbywać się będą online na platformie ZOOM i potrwają od 30 minut do 1,5 godziny. Zimowy „rozkład jazdy” na dwa tygodnie dostępny jest na stronie ośrodka. Podczas spotkań z instruktorami będzie można m.in. zgłębić tajniki fotografii oraz dowiedzieć się jak poprawnie kadrować, odkrywać tajemnice teatru, bawić się rytmem i budować instrumenty. Niecodzienną propozycją dla całych rodzin będzie interaktywny spacer online, podczas którego uczestnicy odbędą spacer po własnej, bliskiej okolicy.

Eksperymenty z Młynem Wiedzy
W okresie ferii Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do skorzystania z mini warsztatów oraz pomysłów na eksperymenty i zabawy artystyczne, które będzie można wykonać w domu. W przygotowanych filmach (kartach pracy) krok po kroku będzie można zobaczyć, jak wykonać doświadczenie lub skonstruować zabawkę do późniejszej zabawy. Wszystkie materiały zostaną udostępnione od 4 stycznia nieodpłatnie na stronie instytucji.

Bajki dla odważnych
Słuchowiska „Bajki dla odważnych” to nowa propozycja toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Projekt przy współpracy z aktorami Teatru Baj Pomorski realizowany był w 2013 roku , teraz jednak zyskał nową odsłonę i jest dostępny w Internecie.Teksty zaadaptowanych na potrzeby słuchowiska bajek zostały zapisane na Kujawach w latach 50. XX wieku. Stanowią część zbiorów Archiwum Folkloru Słownego Muzeum Etnograficznego. Nagrania dostępne są na stronie instytucji.


Gry kujawsko-pomorskie
Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – strona gry.kujawsko-pomorskie.pl to jedna z propozycji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na ferie. Portal powstał kilka lat temu, dzięki niemu dzieci i młodzież zdobywają i poszerzają wiedzę o Kujawach i Pomorzu.

Przygoda w wadowickim muzeum
Aplikację z interaktywnymi grami i zadaniami dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat przygotowało na ferie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Dostępna będzie od 4 do 15 stycznia na stronie placówki – podała rzecznik muzeum Magdalena Maślona. - Każdego dnia ferii, z wyłączeniem weekendów, zostanie odblokowana jedna interaktywna gra, której pomyślne przejście pozwoli na pobranie tzw. drukowanki, czyli karty z dodatkowymi zadaniami do wykonania razem z rodzicami, bez konieczności uruchamiania komputera – podała Maślona. Aplikacja dostępna będzie na stronie internetowej www.domjp2.pl/gra. Nawiązuje tematycznie do wydanej przez muzeum książki dla dzieci autorstwa Marcina Kobierskiego „Przygoda w wadowickim Muzeum, czyli 100 listów do Jana Pawła II”. Jej bohaterem jest Maks, który zagubiony podczas szkolnej wycieczki odkrywa tajemnice wadowickiego muzeum i poznaje życiorys Karola Wojtyły.

Wojskowe ferie online
4 stycznia rozpoczęły się Wojskowe Ferie online - Ćwicz z nami! Najlepsi żołnierze sportowcy razem z rodzinami i przyjaciółmi zachęcają do wspólnych ćwiczeń. W czasie ferii, które według zaleceń epidemiologów warto spędzić w domu, pomogą dbać o formę fizyczną i wzmacniać w ten sposób ogólną kondycję, wytrzymałość i odporność. Można poznać tajniki treningów i różne dyscypliny sportowe: lekkoatletykę, zapasy, strzelectwo, wioślarstwo, biathlon, MMA.
30-minutowe ćwiczenia będą odbywać się od poniedziałku do piątku przez całe ferie. Transmisje będzie można śledzić na facebookowym profilu MON, a także na kontach sportowców uczestniczących w akcji.

Ferie w rezydencjach królewskich
Minister kultury z siedmioma rezydencjami królewskimi zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży. W akcji biorą udział: Zamki Królewskie w Warszawie i na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowe w Lublinie. Przez całe ferie, codziennie na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych tych instytucji (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter)będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Rezydencje zapraszają do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z cyklu Muzeum oczami dziecka, a znani youtuberzy zaskoczą Zamkowymi trendami.Będą też Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich, a na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy. Każdego dnia będą też dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy z nagrodami.

Festiwal Teatrów dla dzieci
„Dzieci z Bullerbyn”, „Bajki robotów”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka” – to kilka z wielu tytułów, które znalazły się w programie Festiwalu Teatrów dla Dzieci, przygotowanego w sieci przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie na czas ferii. Wydarzenie potrwa od 4 do 15 stycznia. Darmowe przedstawienia można oglądać codziennie na stronie internetowej festiwalteatrow.pl, a także w mediach społecznościowych instytucji. Po wybranych przedstawieniach Centrum zaprasza na warsztaty nawiązujące do tematyki spektaklu lub omawiające różne techniki okołoteatralne. Będzie też konkurs na minisztukę, przygotowaną przez małych widzów. Najciekawsze spektakle zostaną nagrodzone i zaprezentowane na wirtualnej scenie NCK.

Dla rodziny

2022-07-01, godz. 08:45 Ludzkim głosem o zwierzętach: O ptakach, które mają szlary [wideo, zdjęcia] Płomykówki, puszczyki, puchacze, uszatki i włochatki - te sowy można podziwiać w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku. A czy sowy mają uszy? » więcej 2022-06-29, godz. 08:40 Dobry start dla każdego ucznia. Rodzice mogą wysyłać wnioski od 1 lipca Na myśl o 1 września i powrocie do szkoły część uczniów nie może się doczekać spotkania z przyjaciółmi, a inni mają nietęgie miny - w końcu to także… » więcej 2022-06-27, godz. 14:45 Dzieci potrzebują zastępczych matek i ojców. MOPR w Toruniu we wszystkim pomoże! „Jestem Mamą zastępczą, jestem Tatą zastępczym - Ty też możesz mieć supermoc” - to hasło kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze w Toruniu… » więcej 2022-06-27, godz. 09:25 Seniorzy wychodzą z domu. Urząd Marszałkowski dorzuca się do imprez dla nich Projekt „Aktywni 60 plus” z powiatu aleksandrowskiego, „Podpatrując Polę Negri” z bydgoskiej Fundacji Arka czy warsztaty z zakresu prawa, medycyny i… » więcej 2022-06-27, godz. 08:40 Wielobój Ojcowski i zabawa dla całych rodzin. Po Festynie „Rusz Serce” [wideo, zdjęcia] Starsi korzystali z bezpłatnych badań, a młodsi z przygotowanych dla nich atrakcji - był dmuchany zamek, malowanie twarzy, animacje i zabawy. Każdy mógł… » więcej 2022-06-26, godz. 21:00 Zbudowali tratwy z plastikowych butelek. Kto pierwszy dotarł na metę? [wideo, zdjęcia] Wielki Wyścig Butelkowy był w niedzielę największą atrakcją Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz, który zakończył się w Bydgoszczy. » więcej 2022-06-26, godz. 17:40 Latami czekali na remont boiska sportowego. W końcu sami się za to zabrali Mieszkańcy toruńskich Wrzosów nie mogli doczekać się pomocy ze strony urzędników, dlatego sami postanowili naprawić boisko sportowe. Zawiesili m.in nowe… » więcej 2022-06-25, godz. 17:40 Razem z latem czeka rzeka! Rozpoczął się Ster na Bydgoszcz [wideo, zdjęcia] Spotkania z podróżnikami, muzyka szantowa, rejsy Brdą, wodny wyścig butelkowy i przegląd pięknych jednostek pływających, które goszczą w Bydgoszczy… » więcej 2022-06-25, godz. 13:18 Żnin: motorowodne mistrzostwa na jeziorze, a na lądzie świetna zabawa! [zdjęcia] Na akwenie Jeziora Żnińskiego Małego odbywa się druga eliminacja Mistrzostw Świata F-500 i rywalizacja o tytuł mistrza Europy F-250. To świetna okazja… » więcej 2022-06-25, godz. 10:45 Do Pieczysk jest bliżej, niż do Las Palmas! Przybywajcie na Powitanie Lata! [wideo] Konkurs wianków, wyścigi smoczych łodzi, koncerty - tak Koronowo kusi swoją wakacyjną, plażową imprezą. Impreza potrwa od 10 do 22. » więcej
1234567