Film dokumentalny „Pan Nikt kontra Putin/Mr. Nobody Against Putin" , rozpoczyna Bydgoski Aneks Millennium Docs Against Gravity/fot. materiały organizatorów/Kino Orzeł/Facebook
Kadr z wcześniejszego Biegu Piastowskiego/fot. Bieg Piastowski/Facebook
Kolejny majowy weekend to zaproszenie na spotkanie z historią, z dobrym filmem, muzyką, ale to nie wszystko. Tradycyjnie odbywają się także miejskie spacery, czy biegi. Weekendowe wydarzenia zebraliśmy w naszym przewodniku.
BYDGOSZCZ
Koncert galowy 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego
sobota (10 maja), godz. 14:00, Kinoteatr, ul. Dwernickiego 1
W Bydgoszczy trwa 27. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. W sobotę odbędzie się koncert galowy. Wstęp wolny.
Europejska Bydgoszcz - rewitalizacja obiektów poprzemysłowych
sobota (10 maja), godz. 15:00, Spichrze nad Brdą
Podczas wykładu omówione zostaną liczne funkcje procesu rewitalizacji w urbanistyce oraz narzędzia wykorzystywane do jego realizacji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona funduszom europejskim przeznaczonym na działania rewitalizacyjne, sposobom rozdysponowywania tych środków oraz ich znaczeniu w całym procesie. Dodatkowo, wykład będzie bogato ilustrowany przykładami działań rewitalizacyjnych na konkretnych obiektach związanych z przemysłem oraz handlem w Bydgoszczy. Więcej: TUTAJ
Wystawa fotografii Anny Wibig
9 maja (piątek, godz. 18) / Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 2
Galeria Wieży Ciśnień zaprasza na najnowszą wystawę, w przestrzeni dawnego zbiornika wodnego w Wieży Ciśnień, W Muzeum Wodociągów będzie można podziwiać ekspozycję pt. „Ania Wibig. Pierwsze spotkanie”. Wystawa dostępna będzie również w sobotę i niedzielę. Więcej: TUTAJ
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
piątek, sobota, niedziela (8-11 maja)
Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Także w weekend odbywają się spotkania, seanse filmowe, wystawy i warsztaty. Więcej: TUTAJ.
Spacer tematyczny: Okaleczona Bydgoszcz piątek (9 maja), godz. 12:00, Spichrze - Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego
ul Grodzka 7-11; bilety: 15 zł
Spacer tematyczny połączony ze zwiedzaniem wystawy „Inne miasto. Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939-1945)" z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Prowadzenie: Filip Semrau, Dział Historii MOB
Wykład „Sztuka naskalna i jej obecność w sztuce współczesnej" prof. Andrzeja Rozwadowskiego
Wykład wprowadza w świat sztuki naskalnej z perspektywy jej współczesnego znaczenia kulturowego. Opowieść będzie poświęcona znaczeniu pradziejowych malowideł i rytów naskalnych dla współczesnych artystów, szczególnie tych wywodzących się z kultur tubylczych, dla których malowidła naskalne są wciąż żywymi śladami ich przodków. Bazując na własnych badaniach prowadzonych w Kanadzie i Syberii, prelegent podzieli się bogatym materiałem ilustracyjnym oraz wnioskami wynikającymi z wielu lat studiów nad tym zagadnieniem. Przybliży bardzo słabo nam znane światy sztuki naskalnej i sztuki współczesnej Syberii i Kanady.
Prof. dr hab. Andrzej Rozwadowski, urodzony w Bydgoszczy, jest pracownikiem Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz honorowym członkiem Instytutu Badań Sztuki Naskalnej na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu (RPA). Bada malowidła i ryty naskalne od ponad trzydziestu lat w różnych rejonach świata. Kierował kilkoma projektami badawczymi, ostatni z nich poświęcony był współczesnej recepcji sztuki naskalnej w Kanadzie, Azji Centralnej i na Syberii.
#KPCKoncert: Muzyka Północy - Sara i Natan Kosętka piątek (9 maja), godz. 18:00, Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury
plac Kościeleckich 6; bilety: 20 zł
Projekt tworzą: Natan Kosętka (skrzypce) oraz Sara Kosętka (fortepian).
Projekt ten to połączenie dźwięków folku skandynawskiego, improwizacji jazzowej oraz energetycznych i porywających do tańca, tradycyjnych melodii irlandzkich. Klasyczne brzmienie fortepianowe i skrzypcowe, wraz z efektami typu looper, octaver, reverb, tworzą unikatową muzyczną przestrzeń, do której zapraszają wszystkich słuchaczy.
#KPCKoncert to cykl trzech koncertów, których zadaniem jest pokazać rozpiętość gatunkową i geograficzną współczesnej muzyki, w której znane hity i propozycje serwisów streamingowych to zaledwie czubek lodowej góry. Na scenie Salonu Hoffman wystąpią mniej znani utalentowani artyści i instrumentaliści z całego kraju prezentujący utwory, których na co dzień próżno szukać w popularnych kanałach dystrybucji.
Koncert „Missa pro pace Wojciecha Kilara" w 80. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej
piątek (9 maja), godz. 19:00, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego
ul. Szwalbego A. 6; bilety: 53 zł
„To jest forma, o której zawsze myślałem i użyję tu patetycznych słów: marzyłem o niej! Myślę, że chyba każdy twórca chciałby napisać mszę" – tak mówił Wojciech Kilar w wywiadzie udzielonym dziennikarce Programu 2 Polskiego Radia, Annie Skulskiej, przy okazji prawykonania „Missa pro pace" w 2001 roku. Kompozycja powstała na zamówienie Kazimierza Korda z okazji jubileuszu stulecia Filharmonii Narodowej. Jest wyrazem zatroskania kompozytora wobec otaczającej go rzeczywistości, modlitwą o pokój dla świata stojącego u progu trzeciego tysiąclecia. Kilar zwraca się tu do archaicznej formy mszy, sięgając do jej najdawniejszych, średniowiecznych korzeni.
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Raoul Grüneis dyrygent
Alessia Schumacher sopran
Merlind Constanze Pohl alt
Rafał Bartmiński tenor
Simon Robinson bas
Tomasz Kotwica, przygotowanie chóru UKW
XXXI Bydgoski Festiwal Operowy „Luiza Miller. Intryga i miłość” - dzień 7
piątek (9 maja), godz. 19:00, Opera Nova - Duża Sala, ul. Focha 5: bilety: 120 zł W tej operze jest wszystko, co fascynuje w sztuce Verdiego dramatyczne arie, pełne ekspresji duety oraz potężne chóralne sceny, wciągające widza w świat pełen miłości, zdrady i namiętności. „Luiza Miller”, jedna z najpiękniejszych oper Giuseppe Verdiego, zaledwie kilka miesięcy temu doczekała się polskiej prapremiery.
Opera Verdiego, bazująca na dramacie Friedricha Schillera pt. „Intryga i miłość”, dotychczas w Polsce była praktycznie nieznana – została wykonana tylko raz w wersji koncertowej w Operze Bałtyckiej w 2001 r. Aż wreszcie polskiej prapremiery włoskiego arcydzieła jesienią 2024 r. podjęła się Opera Śląska w Bytomiu we współpracy z Operą Grand Avignon, Operą de Tours (Francja) oraz Teatro di Como (Włochy).
Koncert Flunk – nowy album i ostatnia trasa w karierze
piątek (9 maja), godz. 20:45, Kawiarnia Szpulka Miejskiego Centrum Kultury
ul. Marcinkowskiego 12; bilety: 70 zł
Legenda norweskiej muzyki alternatywnej na koncertach w Polsce promować będą swój ostatni krążek „Take Me Places”, który jest ich ostatnim wydawnictwem w karierze. Okładka albumu została została zaprojektowana przez Polkę – Dorotę Piechocińską.
Koncert Flunk odbędzie się w ramach europejskiej trasy promujących najnowsze wydawnictwo „Take Me Places”. Będzie to też ostatnia trasa w historii zespołu. Flunk to połączenie muzyki elektronicznej, popu, downtempo oraz trip hopu.
Millennium Docs Against Gravity: Pan Nikt kontra Putin + inauguracja Bydgoskiego Aneksu piątek (9 maja), godz. godz. 17.00 – oficjalna inauguracja Bydgoskiego Aneksu
godz. 17.15 – „Pan Nikt kontra Putin/Mr. Nobody Against Putin" (konkurs), 90’,
godz. 19.15 – „Coexistence, My Ass" (konkurs), 95’
Opis pierwszego filmu: „Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Pracuje w tej samej szkole, do której sam uczęszczał. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin wprowadza patriotyczną politykę, która skutkuje militaryzacją szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka."
Opis drugiego filmu: „Noam Shuster Eliassi potrafi z humorem podejść do każdej sytuacji. Wychowała się w „Oazie Pokoju” – jedynej takiej osadzie w Izraelu zamieszkałej przez żydowsko-palestyńską społeczność. Mimo żydowskiego pochodzenia biegle mówi po arabsku, a jej najlepszą koleżanką jest Palestynka Ranin, z którą zna się z piaskownicy (...). Gdy wybuchają demonstracje przeciw rządom Netanjahu, Noam przyłącza się do nich ze swoim hasłem – nie ma demokracji bez Palestyńczyków. Tragiczne wydarzenia z października 2023 roku stawiają przed nią jednak nowe wyzwania."
Rubble zaprasza na plac budowy piątek - sobota (9-10 maja), start: godz. 14:00, Centrum Rozrywkowo-Handlowe Focus Park (Focus Mall), ul. Jagiellońska 39-47 CH Focus zamieni się w prawdziwy plac budowy pełen zabawy, wyzwań i uśmiechów. Wszystko za sprawą super wydarzenia z udziałem bohatera animowanej serii „Rubble i jego ekipa". W programie warsztaty, majsterkowanie, sterowanie koparką i wiele innych atrakcji.
Przesyłka z zaświatów, spektakl w reżyserii Cezarego Żaka
„Przesyłka z zaświatów" to pełna humoru, ciepła i wzruszeń komedia o przyjaźni „na wieki” w reż. Cezarego Żaka. W domu w Kalifornii od lat na brydżowych wieczorkach spotykają się cztery przyjaciółki. Wydawać by się mogło, że śmierć jednej z nich, Mary, zakończy ten zwyczaj. Nic bardziej mylnego! Rezolutna Millie „wypożycza” urnę z jej prochami by wraz z Connie i Leną zagrać po raz ostatni. Okazuje się, że będzie to szalony wieczór, który odmieni życie przyjaciółek!
Reżyseria – Cezary Żak
Grają: Kinga Preis, Katarzyna Żak, Katarzyna Kwiatkowska,
Justyna Ducka, Kuba Gąsowski/Michał Kucharski
Tłumaczenie - Bogusława Plisz-Góral
Scenografia - Wojciech Stefaniak
Kostiumy - Sylwester Krupiński
Muzyka – Elvis Presley i James Brown
Choreografia – Rafał Maserak
Plakat - Iza Grzybowska
Spektakl dla widzów od lat 16
Sztuka z papieru. Warsztaty z rwandyjskim artystą Aimable Mugabo
piątek (9 maja), godz. 17:30, Młyny Rothera - Park Kultury w Bydgoszczy
ul Mennica 10 - obowiązują zapisy przez stronę Młynów Rothera
Opis organizatorów: „Czy zastanawiałeś się kiedyś, co można zrobić z tych wszystkich papierów, które gromadzisz dookoła siebie? A gdyby tak zamienić je w coś niezwykłego? Podczas warsztatów papercraft z Aimable Mugabo, rwandyjskim artystą multidyscyplinarnym, nauczysz się, w jaki sposób przekształcić makulaturę w wyjątkowe misy. Za pomocą zaledwie kilku prostych materiałów, kleju, nożyczek, zaokrąglonego patyczka i własnych rąk stworzysz coś artystycznego i przyjaznego dla środowiska. Doświadczenie nie jest wymagane, wystarczy odrobina kreatywności."
Parkrun Bydgoszcz
sobota (10 maja), godz. 9:00, Park nad Kanałem Bydgoskim, ul. Nakielska. Opis organizatorów: „Biegi parkrun rozgrywane są na dystansie 5 km i przeznaczona są dla wszystkich biegających, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, niezależnie od ich poziomu zaawansowania, czy też wieku. Parkrun to doskonała okazja do sprawdzenia swoich możliwości lub uzupełnienia planu treningów. Naszym celem jest zachęcić wszystkich do wspólnego, regularnego biegania. Biegi parkrun są otwarte dla wszystkich i co ważne, udział w nich jest BEZPŁATNY!
Jedynym warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie rejestracji w systemie parkrun w celu możliwości identyfikowania uczestników i podania ich rezultatów. Po dokonaniu rejestracji wystarczy wydrukować nadany indywidualny kod kreskowy i przynieść go ze sobą na bieg. Rejestracja w systemie jest jednorazowa i nie trzeba dokonywać jej ponownie przed kolejnym biegiem."
22. Millennium Docs Against Gravity – Bydgoski Aneks - dzień 2 sobota (10 maja), godz. 11:00, Kino Orzeł w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12; bilety: 12 zł
Opis organizatorów: „Zapraszamy na bydgoską edycję największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – 22. Millennium Docs Against Gravity. Bydgoski Aneks MDAG. W Bydgoszczy pokażemy kilkadziesiąt znakomitych filmów dokumentalnych. Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Millennium Docs Against Gravity jest drugim co do wielkości festiwalem filmów dokumentalnych w Europie, zaraz po festiwalu IDFA w Amsterdamie. Hasło tegorocznej edycji MDAG odnosi się do poczucia wspólnoty i brzmi „Między nami cały świat”.
Program Bydgoskiego Aneksu:
godz. 11.00 – „Akta Bibiego"/ The Bibi Files, 116’
godz. 13.30 – „Tylko na Ziemi"/ Only on Earth (konkurs), 93’godz. 16.00 – „Moja utracona planeta"/ My Stolen Planet (konkurs), 96’
godz. 18.00 – „A w niej pragnienie"/ A Want in Her (konkurs), 81’
godz. 20.00 – „One to One: John & Yoko", 100’
Spotkanie Autorskie „Żydów bydgoskich ślady niezatarte"
sobota (10 maja), godz. 12:00, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego
ul. Gdańska 4
Jest to spotkanie w ramach cyklu „Regionalia". Gościem Muzeum będzie Mariusz Rettig, autor książki „Bromberg, czyli Bydgoszcz, która Żydów nie chciała".
Prelegent zaprasza uczestników spotkania do owianego aurą tajemniczości, nieistniejącego już, świata bydgoskich Izraelitów. Przybliży sylwetki tych najbardziej zasłużonych dla miasta. W trakcie wirtualnego spaceru postara się wykazać, iż materialne ślady obecności Żydów w grodzie nad Brdą nadal istnieją i jest ich wiele.
Mariusz Rettig to były oficer Wojska Polskiego i Policji. Absolwent szkoły oficerskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i KPSW w Bydgoszczy. Autor trzech obszernych publikacji historycznych, z których dwie najnowsze dotyczą historii Bydgoszczy i jej mieszkańców.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich: wykład Filipa Semrau, asystenta w Dziale Historii MOB
sobota (10 maja), godz. 15:00, Spichrze - Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego
ul Grodzka 7-11; bilety: 10 zł
Podczas prelekcji omówione zostaną liczne funkcje procesu rewitalizacji w urbanistyce oraz narzędzia wykorzystywane do jego realizacji. Szczególna uwaga zostanie poświęcona funduszom europejskim przeznaczonym na działania rewitalizacyjne, sposobom rozdysponowywania tych środków oraz ich znaczeniu w całym procesie. Dodatkowo, wykład będzie bogato ilustrowany przykładami działań rewitalizacyjnych na konkretnych obiektach związanych z przemysłem oraz handlem w Bydgoszczy. Poprzez analizę tych przykładów uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć praktyczne aspekty procesu oraz jego wpływ na rozwój i ożywienie miejskich obszarów.
Koncert - The Watch plays Genesis sobota (10 maja), godz. 20:00, Klub Kuźnia - Restauracja - Hotel
ul. Gdańska 67; bilety: 149 zł
The Watch zaprasza na serię koncertów prezentujących arcydzieła zespołu Genesis z lat 1972-1973 „Foxtrot" i „Selling England by the Pound" w ramach nowego show „FOXTROT & SELLING ENGLAND BY THE POUND - A Genesis Experience". The Watch to pięcioosobowy zespół z Mediolanu we Włoszech, który specjalizuje się w odtwarzaniu muzyki legendarnej grupy Genesis z okresu, gdy jej wokalistą był Peter Gabriel (lata 1970-1975). Zespół powstał w 1997 roku, a jego liderem jest wokalista, główny kompozytor i nauczyciel Simone Rossetti. Od 2001 roku The Watch wydali osiem albumów studyjnych. Na ich siódmej płycie studyjnej „Seven" gościnnie wystąpił również gitarzysta Genesis, Steve Hackett. Melodyjność i energia są głównymi cechami ich muzyki, a koncerty na żywo stanowią ich bardzo mocną stronę.
„Tu kiedyś było..." - spacer z przewodnikiem po nieistniejących już punktach na mapie sobota (10 maja), godz. 10:00 i 12:45, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ul Szymanowskiego K. 3
Opis organizatorów: „Odkryj Bydgoszcz podczas spaceru śladami miejsc, które zniknęły z mapy, ale przetrwały w pamięci mieszkańców..! Przenieś się w czasie, spacerując tam, gdzie kiedyś tętniło życie - od nieistniejących ogródków działkowych po dawne zakłady przemysłowe i architekturę. To niezwykła okazja, by poznać historię miasta."
Targi turystyczne, festiwal regionów i produktów regionalnych
sobota (10 maja), godz. 12:00, Hala Targowa, ul. Podwale 4 Targi turystyczne, festiwal regionów i produktów regionalnych to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pasję do podróży, odkrywania nowych miejsc i smaków, a także promowania lokalnych tradycji. Podczas tego wydarzenia odwiedzający mają szansę zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną różnych regionów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Stoiska wystawiennicze pełne są materiałów informacyjnych, propozycji wycieczek, ofert hoteli, atrakcji turystycznych oraz unikalnych produktów regionalnych.
22. Millennium Docs Against Gravity – Bydgoski Aneks - dzień 3 niedziela (11 maja), godz. 11:00, Kino Orzeł w Bydgoszczy, ul. Marcinkowskiego 12; bilety: 12 zł
Opis organizatorów: „Zapraszamy na bydgoską edycję największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – 22. Millennium Docs Against Gravity. Bydgoski Aneks MDAG. W Bydgoszczy pokażemy kilkadziesiąt znakomitych filmów dokumentalnych. Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Millennium Docs Against Gravity jest drugim co do wielkości festiwalem filmów dokumentalnych w Europie, zaraz po festiwalu IDFA w Amsterdamie. Hasło tegorocznej edycji MDAG odnosi się do poczucia wspólnoty i brzmi „Między nami cały świat”."
Program Bydgoskiego Aneksu:
godz. 11.00 – Sally, 90’
godz. 13.30 – Yintah (konkurs), 110’
godz. 16.00 – Apokalipsa w tropikach/ Apocalypse in the Tropics (konkurs), 110’
godz. 18.30 – Nagłe przebłyski głębi istnienia/ A Sudden Glimpse to Deeper Things (konkurs), 88’
godz. 20.30 – Enigma, 94’
Gregorian Grace - Polska Trasa Koncertowa 2025
niedziela (11 maja), godz. 16:00 i 19:30, Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30; bilety: 99 zł Polski zespół Gregorian Grace (nazywany nie raz Polskimi Gregorianami) po serii koncertów w Niemczech, Danii i Holandii wraca do Polski, aby ponownie przenieść widzów w świat chorału gregoriańskiego i światowych hitów ubranych w średniowieczną szatę.
Wsłuchując się w tę piękną harmonię dźwięków będzie można podziwiać starodawne melodie oraz harmonię współbrzmienia różnych stylów i gatunków muzycznych: obok autentycznej i tajemniczej chorałowej muzyki średniowiecza, której poświęcona będzie część rozpoczynająca koncert, zaprezentowane zostaną światowe hity pop, blues i rock, takie jak „Ameno", „Adiemus", „Sound of Silence" oraz wiele, wiele innych (niekiedy zaskakujących), które w połączeniu z mistycznym śpiewem gregoriańskim staną się tego wieczoru prawdziwymi dziełami sztuki.
XXXI Bydgoski Festiwal Operowy „Makbet” - dzień 8
niedziela (11 maja), godz. 18:00, Opera Nova - Duża Sala, ul. Focha 5; bilety: 120 zł Opis organizatorów: „Nie miłość, lecz żądza władzy i konflikty moralne napędzają tu akcję. Tak jest w „Makbecie” - pierwszej z szekspirowskich oper Giuseppe Verdiego, którą na finał XXXI BFO przywiozą goście z Opery Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.
Inscenizację dla Narodowej Opery Ukrainy przygotował – ceniony za swój wkład w odrodzenie i nowoczesne spojrzenie na dzieła operowe z XVIII i XIX w. – włoski reżyser Italo Nunziata. I chociaż premiera sztuki na scenie kijowskiej miała miejsce w połowie 2007 roku, to wpisana w dzieło Verdiego demoniczność jako pierwotna podstawa wszystkiego, co się dzieje, koresponduje z tragizmem wojny toczącej się w Ukrainie."
Swingująca Bydgoszcz 2025: Jazz Big Band '75 - koncert
niedziela (11 maja), godz. 19:30, Centrum artystyczne Eljazz, ul. Kręta 3 Początki działalności „Jazz Big Bandu '75" sięgają roku 1975, kiedy to w pracowni instrumentalnej nowopowstałego Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy została utworzona orkiestra dęta. Założycielem i wieloletnim dyrygentem zespołu był Jerzy Rawicki. Zespół nadal prężnie działa koncertując w mieście Bydgoszczy i regionie. W 2014 roku Urząd Miasta Bydgoszczy przyznał formacji tytuł: „Kulturalna Marka Oświatowa".
Także w 2014 r. Jazz Big Band ’75 zdobył po raz pierwszy GRAND PRIX podczas XIX Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu.
SOLEC KUJAWSKI czwartek - niedziela (8, 10, 11 maja) Solec Kujawski świętuje 700 - lecie. Z tej okazji przygotowano szereg imprez okolicznościowych. W sobotę, w godz. 14:45-19:00, odbywać się będzie Festyn Św. Stanisława. Start: Skwer dra Jordana, później barwny korowód pójdzie na Plac Jana Pawła II. W niedzielę, w godz. 13:00 - 15:30 zaplanowano rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle, przejażdżki quadami z grupą Kobra Squad, pokaz sprzętu ratownictwa wodnego WOPR Solec Kujawski, pokaz sprzętu ratowniczego, militarnego GRS OP Bizon Solec Kujawski - zbiórka: Stanica Wodna WOPR „Salina". Więcej: TUTAJ
TORUŃ
Weekendowe oprowadzanie po Muzeum Toruńskiego Piernika „Piernikowy spacer”
sobota - niedziela (9-10 maja), godz. 13:15 i 15:15, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4;bilety: 31 zł Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, przygotowało ofertę weekendowego oprowadzania. Jest to świetna okazja, by dokładnie poznać kolekcję muzeum oraz jego historię. Edukatorzy muzealni opowiedzą o toruńskiej tradycji piernikarskiej w kontekście zbiorów muzealnych.
Muzealni edukatorzy zadbają, aby te spotkania były atrakcyjnym dodatkiem i wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich, którzy na weekend zaplanowali zwiedzanie muzeum. Liczba uczestników jest ograniczona.
Koncert Barokowe konstelacje #2 Vivaldi „Cztery pory roku"
piątek (9 maja), godz. 19:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp.z o.o.
al Solidarności 1/3; bilety: 50 zł
Podczas drugiego koncertu cyklu „Barokowe konstelacje” zabrzmi twórczość czołowych przedstawicieli baroku – Georga Friedricha Händla, Jana Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego. Ich dzieła: Muzyka ogni sztucznych, IV suita orkiestrowa D-dur BWV 1069 i Cztery pory roku charakteryzują się harmonią, porządkiem i majestatem. Świetnie ukazują obraz wszechświata, który ówcześni uczeni tak bardzo starali się zgłębić. Wykonawcy:
Iohan Coman – skrzypce – laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Mieczysława Wajnberga
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Adam Banaszak – dyrygent
W programie:
A. Vivaldi – Cztery pory roku
J.S. Bach – IV Suita orkiestrowa D-dur BWV 1069
G. F. Händel – Muzyka ogni sztucznych
Koncert odbywa się z okazji Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza oraz Roku Wilhelminy Iwanowskiej oraz z okazji 340. rocznicy urodzin G. F. Händla.
Koncert Kwartetu ProForma
piątek (9 maja), godz. 19:00, Kombinat Kultury (dawny Dom Muz), ul. Podmurna 1/3, bilety: 50 zł Kwartet Proforma to jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce, a może i na świecie zespół, który znalazł uznanie słuchaczy m.in. dzięki kooperacji z Kazikiem Staszewskim w ramach projektu „Kazik&Kwartet Proforma" zwieńczonej trzema płytami : „Tata Kazika kontra Hedora", „Wiwisekcja" oraz wydany tej jesieni „Po moim trupie". Oprócz utworów z tych płyt grupa zaprezentuje utwory z albumu „Leonard Cohen. Wiemy, Kim Jest". Krążek zawiera utwory z repertuaru kanadyjskiego barda Leonarda Cohena, okraszone nowymi, autorskimi aranżacjami nawiązującymi do oryginału Nie zabraknie też utworów znanych z naszych pozostałych płyt, jak również piosenek z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.
Parkrun Toruń
piątek (10 maja), godz. 9:00, Las na Skarpie Biegi parkrun rozgrywane są na dystansie 5 km i przeznaczona są dla wszystkich biegających, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, niezależnie od ich poziomu zaawansowania, czy też wieku. Parkrun to doskonała okazja do sprawdzenia swoich możliwości lub uzupełnienia planu treningów. Biegi parkrun są otwarte dla wszystkich i co ważne, udział w nich jest bezpłatny.
Jedynym warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie rejestracji w systemie parkrun w celu możliwości identyfikowania uczestników i podania ich rezultatów. Po dokonaniu rejestracji wystarczy wydrukować nadany indywidualny kod kreskowy i przynieść go ze sobą na bieg. Rejestracja w systemie jest jednorazowa i nie trzeba dokonywać jej ponownie przed kolejnym biegiem.
Sobotnie Oprowadzanie z przewodnikiem po Ratuszu Staromiejskim
sobota (10 maja), godz. 12:00, Muzeum Okręgowe w Toruniu - Ratusz Staromiejski
ul Rynek Staromiejski 1; bilety: 45 zł
Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na oprowadzania z przewodnikiem po Ratuszu Staromiejskim. Jest to doskonała okazja, aby zanurzyć się w fascynującej historii jednego z najważniejszych zabytków miasta. Podczas każdego zwiedzania przewodnik przybliży bogatą historię Ratusza Staromiejskiego oraz przedstawi kluczowe wydarzenia i postacie związane z jego dziejami. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemnice tego imponującego budynku oraz poznać losy Torunia i jego mieszkańców na przestrzeni wieków.
Etnoigraszki: Baju baj! niedziela (11 maja), godz. 11:00-12:30, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Sikorskiego 19; bilety: 15 zł
Na zajęcia z cyklu rodzinnych imprez umuzykalniających zaproszone są całe rodziny. W maju prowadzący zajrzą do skarbca bajek i opowieści ludowych.
Na ich kanwie zaproponowane zostaną dawne zabawy dzieci wiejskich, gra na niewielkich instrumentach i tworzenie ludowej kapeli. Nie zabraknie ruchu i śpiewu. Spotkanie odbędzie się w ramach Roku Dzieci i Młodzieży Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Prowadzenie: Marta Domachowska i Oliwia Gemza
Koncert wśród tysiąca świec: Największe hity Adele
niedziela (11maja), godz. 18:00, Centrum Kultury - Dwór Artusa, ul. Rynek Staromiejski 6; bilety: 80 zł Opis organizatorów: „Odkryj magię muzyki Adele w niezwykłej oprawie świec. Candle Live Music zaprasza na wieczór pełen emocji, gdzie najpiękniejsze utwory tej legendarnej artystki zabrzmią w magicznych aranżacjach fortepianowych. Zanurz się w emocjonalnych dźwiękach takich hitów jak Hello, Someone Like You, Rolling in the Deep, Set Fire to the Rain, Skyfall i wielu innych. Przyjdź i doświadcz muzyki Adele w zupełnie nowym wydaniu!"
Program:
„Hello"
„Make You Feel My Love"
„Rolling in the Deep"
„Set Fire to the Rain"
„Skyfall"
„Someone Like You"
„When We Were Young"
...i wiele innych
Koncert wśród tysiąca świec: Muzyka filmowa - Hans Zimmer i inni
niedziela (11 maja), godz. 20:00, Centrum Kultury - Dwór Artusa, ul. Rynek Staromiejski 6; bilety: 80 zł Opis organizatorów" „Candle Live Music zaprasza na koncert instrumentalny w pięknej lokalizacji i niecodziennej atmosferze - przy blasku setek świec. Zatop się w dźwiękach muzyki z takich filmów jak: Piraci z Karaibów, Mission Impossible, Interstellar, James Bond, Lista Schindlera, Czterdziestolatek, Gladiator, Gra o Tron i wielu innych. Pozwól ponieść się zmysłom i nastroić pozytywnie na kolejne dni i tygodnie!"
Artyści: Kwartet smyczkowy Arco Quartet, w składzie: Kinga Kozel- skrzypce I, Małgorzata Musidlak- skrzypce II, Weronika Grenda- altówka, Joanna Królikiewicz- wiolonczela
Program:
Ścieżka dźwiękowa z filmów: „Star Wars", „Mission Impossible", „Gladiator", „Madagaskar", „James Bond", „Czterdziestolatek", „Piraci z Karaibów", „Mamma Mia!", „Lista Schindlera", „Gra o tron", „Ojciec Chrzestny", „Incepcja", „Amelie", „Harry Potter"
...i wiele innych.
INOWROCŁAW
W świecie kolażu – warsztaty kreatywne dla dzieci od 6. roku życia piątek (9 maja), godz. 16.00; filia nr 7 Biblioteki Miejskiej, ul. ul. Marulewska 7
w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Dzieci wykonają spersonalizowany kolaż inspirowany ulubioną książką; obowiązują zapisy; Filia nr 7 BM.
KRUSZWICA
XVI Bieg Piastowski – półmaraton z Kruszwicy do Inowrocławia sobota (10 maja), godz. 9:50, start: Mysia Wieża/meta: Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków
Trasa rozpoczyna się u stóp słynnej Mysiej Wieży – symbolu pradawnych Piastów –
i prowadzi przez malownicze tereny Powiatu Inowrocławskiego i Gminy Inowrocław. Ostatni odcinek biegu zlokalizowany jest w wyjątkowym miejscu – w sercu Parku Solankowego, perły Inowrocławia. Meta znajdować się będzie na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków – miejscu, gdzie czekać będzie gorący doping, muzyka i atmosfera prawdziwego święta. Tegoroczna edycja biegu będzie wyjątkowa, ponieważ przypada na czas jubileuszu 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław.
Bieg Piastowski to część większego święta biegowego jakim jest Piastowski Festiwal Biegowy, w ramach którego odbędą się również biegi na 5 i 10 km, a dzień wcześniej, w piątek, emocje rozgrzeją biegi młodzieżowe. Zapisy na półmaraton i dystans 5 km wciąż trwają! Elektroniczny system został właśnie zamknięty, ale zgłoszenia przyjmowane są w formie kart zgłoszeniowych w siedzibie Organizatora: Ośrodek Sportu i Rekreacji, al. Niepodległości 4, 88 - 100 Inowrocław, tel. 52 355 53 50. Jeśli limit miejsc nie zostanie osiągnięty, chętni będą mogli dokonać zapisu także w biurze zawodów w dniach 9 i 10 maja 2025 r.
ŻNIN
Teresa Werner - Koncert „Marzeniami do sukcesu"
piątek (9 maja), godz. 16:00, Żniński Dom Kultury, ul. Pocztowa 15; bilety: 100 zł Teresa Werner to polska piosenkarka pochodząca z Nakła Śląskiego. Kariera Teresy Werner przyspieszyła po nagraniu takich hitów, jak „Miłość jest piękna", „Dałabym Ci dała" czy „Kocham swoje morze", które wielokrotnie i bezkonkurencyjnie wygrywały telewizyjne i radiowe listy przebojów. Jej kompozycje oraz teledyski są emitowane na antenach stacji radiowych i telewizyjnych.
Dotychczas w dorobku artystki ukazały się płyty CD oraz DVD. Pierwszy album „Spełnić Marzenia" uzyskał najpierw status Złotej Płyty, a następnie Platynowej Płyty. Artystka została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej".
GRUDZIĄDZ
Koncert Wiedeński: 5 - lecie Orkiestry Księżniczek
sobota (10 maja), godz. 17:00, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, ul. Teatralna 1; bilety: 199 zł Opis organizatorów: „Gwiazdorska obsada, soliści, balet, zjawiskowe głosy, oszałamiające show świetlne i przede wszystkim pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek. Jedyny taki projekt na świecie. Bestseller, którego nie możesz przegapić! Doskonała zabawa dla widzów w każdym wieku, znakomity kontakt z Publicznością, różnorodny repertuar i mnóstwo humoru."
Dni Funduszy Europejskich „Kupieckie opowieści - gra muzealna"
niedziela (11 maja), godz. 10:30, Muzeum Handlu Wiślanego Flis, ul. Spichrzowa 33/35
Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich Muzeum Handlu Wiślanego zaprasza do zwiedzania w formie interaktywnej gry z przewodnikiem, który wcieli się w postać średniowiecznego kupca. Dzięki tej formule uczestnicy będą mogli nie tylko poznać historię handlu na Wiśle, ale także aktywnie w niej uczestniczyć poprzez różne zadania i wyzwania związane z dawnymi realiami.
Kolejny wieczór kawalerski, czyli Na gorącym uczynku
niedziela (11 maja), godz. 15:30 i 18:30, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, ul. Teatralna 1; bilety: 100 zł Opis organizatorów: „Zapraszamy na przezabawną farsę w gwiazdorskiej obsadzie!
Niezależną kontynuację wielkiego hitu teatralnego „Wieczór kawalerski".
Będziesz płakać i skręcać się ze śmiechu oraz zajrzysz za kulisy własnego związku podczas najlepszej z fars Robina Hawdona w interpretacji Macieja Kowalewskiego! W rolach głównych: ekskluzywny londyński apartament, dwóch prawników, cztery panie i błąd w kalendarzu."
Obsada:
JEREMY - Rafał Mohr / Krzysztof Wieszczek
DANIEL - Paweł Koślik / Sebastian Cybulski
LOUISE - Monika Mariotti / Ewa Gawryluk
SUZANNE - Anna Gzyra / Małgorzata Lewińska
LULU - Dominika Gwit / Karolina Michalik
CINDY - Michał Piróg / Jakub Sokołowski
Autor: Robin Hawdon
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Maciej Kowalewski
Scenografia: Witek Stefaniak
Producent: Prismedia
LIPNO
Mateusz Socha stand-up - program: „Szczur"
niedziela (11 maja), godz. 17:30 i 20:30, Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie, ul. Powstańców Wielkopolskich 7; bilety: 130 zł
Opis organizatorów: „Na scenie od 2016. W tym czasie przyciągnął do siebie miliony widzów, którzy chętnie oglądają jego poczynania. Komik, którego potrzebujecie i na którego zasługujecie, o zaraźliwym śmiechu i poczuciu humoru, które pozwala setkom ludzi w jednym miejscu przez chwilę poczuć się poza światem.
Na scenę wypędzili mnie moi koledzy z pracy w banku. Do dzisiaj nie wiem czy mnie wspierali czy mieli dosyć. To był najlepszy ruch jaki w życiu zrobiłem, dzięki niemu, mogę dzisiaj docierać do setek tysięcy z Was i Was bawić. Przez długi czas sam sobie byłem managerem i stworzyłem kilka projektów komediowych, z których najbardziej znanym dla Was może być Nowe Rozdanie. Mało rzeczy w życiu daje taką satysfakcję, jak poczucie, że kiedy opowiadam ze sceny swoje osobiste historie, to wielu z Was się z nimi identyfikuje."
Wcielili się w rolę detektywa, poznawali swoich przodków i odkrywali ich wpływ na losy kraju. W Archiwum Państwowym w Bydgoszczy odbyła się wojewódzka… Czytaj dalej »
Wystawa promująca pieczę zastępczą dotarła do Bydgoszczy. Na zdjęciach autorstwa Artura Wesołowskiego możemy podziwiać codzienne życie rodzin zastę… Czytaj dalej »
W Inowrocławiu zaczyna się realizacja miejskiego programu „Zgoda buduje”. Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych poznają sposoby rozwiązywania… Czytaj dalej »
Kolorowy przemarsz przez miasto zainaugurował „Literacki odlot” - czyli festiwal literatury dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie organizuje Miejska Biblioteka… Czytaj dalej »
„Czasem rękawiczki. Zawsze higiena rąk” - to tegoroczne hasło obchodzonego 5 maja Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk. O tym, dlaczego należy myć ręce… Czytaj dalej »
Było coś dla młodszych i starszych. Torunianie którzy wybrali się dziś na stadion miejski, wzięli udział w sportowym pikniku rodzinnym zorganizowanym przez… Czytaj dalej »
Najmłodsi odkrywali tajemnice Starego Rynku, poznawali sławnych mieszkańców i króla Kazimierza Wielkiego, a na koniec pobawili się na Wyspie Młyńskiej… Czytaj dalej »
Kilkadziesiąt stoisk z jedzeniem, koncerty, piana party, zabawy sportowe - Miasto Bydgoszcz zaprasza na Wielką Majówkę na Wyspie Młyńskiej. Impreza trwa… Czytaj dalej »
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. Rozumiem i wchodzę na stronę