Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rodzina
2023-01-19, 12:13 Polska Agencja Prasowa/Redakcja

Zaczyna się nabór wniosków do nowej edycji programu „Maluch plus”

Niektóre gminy w Polsce nadal nie mają żłobków. Nowa edycja programu ma zachęcić samorządy, by to zmienić/fot. ilustracyjna, Pixabay
Niektóre gminy w Polsce nadal nie mają żłobków. Nowa edycja programu ma zachęcić samorządy, by to zmienić/fot. ilustracyjna, Pixabay
Nowa edycja programu została ogłoszona w czwartek na briefingu prasowym z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceminister Barbary Sochy oraz ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy/fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, gov.pl
Nowa edycja programu została ogłoszona w czwartek na briefingu prasowym z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wiceminister Barbary Sochy oraz ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy/fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, gov.pl
– Polityka prorodzinna to przede wszystkim kompleksowe, długofalowe wsparcie – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg, ogłaszając nową edycję programu „Maluch plus”. Jak poinformowała, budżet programu to 5,5 mld zł, będzie ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej, 837 zł na dziecko przez trzy lata.
Nabór wniosków do nowej edycji programu „Maluch plus” potrwa do 19 lutego. – Polityka prorodzinna to przede wszystkim systemowe, kompleksowe, długofalowe wsparcie. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, na co mogą liczyć, na jakie wsparcie od państwa. Fundamentem naszych działań jako rządu PiS jest rodzina – podkreśliła minister.

Poinformowała, że budżet programu „Maluch plus” wynosi 5,5 mld złotych. – Planujemy ponad 102 tys. miejsc opieki żłobkowej. (...) Program będzie wieloletni, przewidywane jest 837 zł na jedno miejsce dla dziecka przez trzy lata – podała szefowa MRiPS.

Największy program tego typu w Europie
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że po dwóch latach negocjacji z Komisją Europejską udało się wypracować rozwiązania, które będą służyły wszystkim rodzicom dzieci do lat trzech.

– Uruchamiamy największy w Europie program rozwoju opieki nad najmłodszymi dziećmi – podkreślił. Dodał, że na ten cel przeznaczono ponad 5,5 mld zł (ponad 1 mld euro). – To naprawdę rekordowa kwota, z której planujemy powstanie 102 tys. nowych miejsc opieki – zapowiedział. Wskazał, że chodzi nie tylko o żłobki, ale też placówki opieki tymczasowej czy u tzw. dziennego opiekuna.

Minister liczy, że „ten program będzie wyznacznikiem dla innych państw”. – Inne kraje europejskie wskazują Polskę jako lidera w wykorzystaniu środków europejskich, ale również lidera rozwiązań, z których później inne państwa mogą korzystać – stwierdził.
Według Pudy środki z programu „Maluch plus” pomogą rodzicom w podjęciu pracy i nowych wyzwań. Uruchomi to, jak mówił, „efekt śnieżnej kuli dla polskiej gospodarki w postaci tego, że rodzice nadal będą pracować, podejmować nowe wyzwania”.

Minister dodał, że uzupełnieniem „Malucha plus” będą projekty umożliwiające szkolenia i podnoszenie kwalifikacji kadr w instytucjach opieki. Wyraził nadzieję, że program „spotka się z zainteresowaniem ze strony samorządów” oraz rodziców, którzy na co dzień z tych środków będą mogli skorzystać.

Zachęta dla gmin bez żłobka
Wiceminister rodziny Barbara Socha poinformowała, że obecnie działa 230 tys. miejsc opieki żłobkowej. Przypomniała, że w 2015 r. było ich około 80 tysięcy. Socha zaznaczyła jednocześnie, że nadal istnieją gminy, w których nie ma żadnego żłobka ani przedszkola.
– Naszym głównym celem jest tak zmienić program „Maluch plus”, aby wszystkie bariery, które do tej pory powodowały, że samorządy miały trudności ze zrealizowaniem takich inwestycji, z budową żłobków, żeby te bariery konsekwentnie likwidować – powiedziała.
Poinformowała, że program został skonstruowany inaczej niż poprzednie edycje.

Zaznaczyła, że samorządy będą miały trzy lata, by wybudować nowy żłobek lub zaadaptować istniejące budynki i kolejne trzy lata dofinansowania do utrzymania opieki żłóbkowej do wysokości ponad 800 zł na jedno miejsce. – Aby zachęcić samorządy – szczególnie te, w których nie ma jeszcze żłobków – do tego, by rozważyły podjęcie takiej inwestycji, stworzyliśmy specjalny algorytm, który ten budżet przeznaczony na budowę, na tworzenie nowych miejsc dzieli na wszystkie gminy istniejące w Polsce – poinformowała.

Jak wyjaśniła, algorytm ten bierze pod uwagę dwie zmienne – średni dochód w gminie na osobę i udział dzieci nieobjętych opieką żłobkową. – Każda gmina w Polsce już otrzymała od nas informację, ile algorytm przewidział środków dla poszczególnych gmin na stworzenie ilu miejsc – powiedziała wiceminister.

Dofinansowanie może być wyższe, niż wyliczył algorytm
Zaznaczyła, że na utworzenie jednego miejsca w żłóbku dla samorządów przewidziane zostały środki w wysokości 35,8 tys. złotych. Natomiast dla pozostałych podmiotów, takich jak osoby fizyczne, prawne lub instytucje publiczne przewidziane zostały środki w wysokości 12 tys. złotych. – Każda gmina może wystąpić o środki, które przewiduje dla niej algorytm bądź wyższe – wskazała Socha, wyjaśniając że samorządy, które pytają o to, czy mogą rozważać inwestycje większe niż te, które wyliczył dla nich algorytm, mogą to zrobić. – Kwota wyliczona przez algorytm nie jest kwotą maksymalną. Zachęcam i apeluję do samorządowców, aby składając wnioski (...) zgłosiły rzeczywiste zapotrzebowanie, które widzą na terenie swojej gminy, nie ograniczając się do tego, co przewidział dla nich algorytm – podkreśliła wiceszefowa MriPS. Jak dodała, w tej edycji nie jest wymagany wkład własny.

Wnioski można składać do 19 lutego. – Żeby złożyć wniosek nie będzie konieczny w przypadku samorządów nawet tytuł do nieruchomości np. działki, na której ta inwestycja ma powstać, ani dokładny opis inwestycji. To ma być podanie zapotrzebowania liczby miejsc, które dany samorząd chce utworzyć – zastrzegła Socha.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 28 kwietnia

Rodzina

2023-02-03, godz. 17:30 Kolekcja strażaków ze Świecia. Jedyne takie muzeum w regionie [zdjęcia] Ponad stuletni oryginalny sztandar strażacki to jedna z najcenniejszych pamiątek, która znajduje się w Muzeum Pożarnictwa w Świeciu. Obiekt będzie otwarty… » więcej 2023-02-03, godz. 10:45 Marsjańskie półkolonie! Do tej misji potrzebne są klocki i wyobraźnia [zdjęcia, wideo] Z sali lekcyjnej można wybrać się na Marsa! To możliwe, jeśli bierzemy udział w marsjańskich półkoloniach. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. podstawy… » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Wycieczki, koncerty, spektakle. Jak spędzić pierwszy weekend lutego? [przewodnik] Dzieci i młodzież od kilku dni cieszą się wolnym. Z tej okazji w naszym regionie w ten weekend nie zabraknie interesujących wydarzeń. Oto krótkie zestawienie… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ferie z pasją: na tych półkoloniach taniec jest na pierwszym miejscu [zdjęcia, wideo] Jedni wyjechali, inni zostali w domu, ale chodzą na półkolonie. Oferta tego typu zajęć jest bogata, dzieci i rodzice mają z czego wybierać. Sprawdziliśmy… » więcej 2023-02-01, godz. 13:01 Zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie z programu „Aktywni plus” Od 1 lutego można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych „Aktywni plus”. Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność… » więcej 2023-02-01, godz. 07:17 „Bransoletki życia” dla seniorów. Trwa rekrutacja do programu teleopieki! Czujnik upadku, pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem - to niektóre funkcje, które posiadają „bransoletki życia”. Mieszkańcy województwa zainteresowani… » więcej 2023-01-30, godz. 07:00 Ślizgaj się za darmo przez całe ferie. Torbyd zaprasza bydgoskich uczniów [wideo] Podczas ferii zimowych bydgoskie lodowisko Torbyd oraz ślizgawka we Fordonie będą darmowe dla bydgoskich uczniów. » więcej 2023-01-28, godz. 11:00 WOŚP gra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. Tyle się wydarzy w regionie! Tradycyjna ściskawa na Starówce, bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, koncerty i licytacje - tak wygląda 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej… » więcej 2023-01-27, godz. 20:50 W regionie zaczynają się wyjazdy na ferie. Policja apeluje: nie róbmy wyścigów! Już w weekend wielu z nas wyruszy na zimowe wakacje. Policja radzi, co robić, aby podróż była bezpieczna. » więcej 2023-01-27, godz. 07:46 Darmowe baseny i lodowiska, zabawa na balu i w zoo. Ferie w regionie! [przewodnik] W Kujawsko-Pomorskiem w sobotę (28 stycznia) rozpoczynają się ferie. Jak zaplanować czas dzieciom? Warto zajrzeć do naszego przewodnika. » więcej
1234567