Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rodzina
2023-01-21, 07:45 Michał Zaręba/torun.pl/Redakcja

To miejsce przyjazne seniorom. W Toruniu otwarto Dom Dziennego Pobytu

Placówka jest przeznaczona dla 30 osób starszych. 20 stycznia odbyło się uroczysto otwarcie/fot. Michał Zaręba
Placówka jest przeznaczona dla 30 osób starszych. 20 stycznia odbyło się uroczysto otwarcie/fot. Michał Zaręba
Różnorodne zajęcia, dwa posiłki i towarzystwo – na to wszystko mogą liczyć podopieczni Domu Dziennego Pobytu „Senior+”. Budynek przy ul. Bydgoskiej 74 to trzecia tego typu placówka w Toruniu.
– Domy Dziennego Pobytu tworzymy po to, aby toruńskim seniorkom i seniorom było bliżej ze swoich osiedli do miejsca, gdzie będą mogli spędzać razem czas. Proszę zatem zachęcać swoich sąsiadów, znajomych do spotkań przy ul. Bydgoskiej 74 – mówił prezydent Michał Zaleski podczas otwarcia placówki.

– Jak ktoś jest samotny, nie ma żadnej pomocy, dzieci już gdzieś pojechały – to jest duży plus – mówi o Domu jedna z seniorek. – Jak się wszystko zintegruje, może być bardzo ładna, duża rodzina – dodaje inny z podopiecznych. – Jestem pełna zachwytu wobec tego, jak to przygotowano – komentuje seniorka.

Dom jest prowadzony przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. – W placówce mamy 30 miejsc dla seniorów, którzy ze względu na wiek lub niepełnosprawność są osobami niesamodzielnymi i wymagają wsparcia w codziennej egzystencji. Warunki stworzone w ośrodku wsparcia są zbliżone do warunków domowych – mówi Dagmara Zielińska, dyrektorka TCUS. – Staraliśmy się, by były to wnętrza ciepłe, przytulne, które sprawią, że seniorzy będą się tu po prostu dobrze czuli – dodaje.

– Program jest finansowany z „Senior+”. Seniorzy będą tutaj otrzymywać śniadania i obiady, będą terapia zajęciowa, zajęcia kulturalno-oświatowe, integracyjne – tłumaczy Małgorzata Sienkiewicz, kierownik Dziennych Domów Pobytu w Toruniu.

W budynku znajdują się też mieszkania chronione oraz miejsca dla osób opuszczających rodziny zastępcze i wychodzących z bezdomności. Koszt inwestycji to ponad 3 mln złotych. Większość pochodzi ze środków unijnych.

Dzienny Dom Pobytu „Senior+” jest jednym z trzech domów dziennego pobytu w strukturze Toruńskiego Centrum Usług Społecznych. W październiku 2022 r. otwarto Dzienny Dom Pobytu „Aktywny Senior” przy ul. Mickiewicza 57, a w listopadzie 2022 r. – Dzienny Domu Pobytu „Seniorzy Razem” w kamienicy przy ul. Podgórskiej 2.
Relacja Michała Zaręby

Rodzina

2023-02-03, godz. 17:30 Kolekcja strażaków ze Świecia. Jedyne takie muzeum w regionie [zdjęcia] Ponad stuletni oryginalny sztandar strażacki to jedna z najcenniejszych pamiątek, która znajduje się w Muzeum Pożarnictwa w Świeciu. Obiekt będzie otwarty… » więcej 2023-02-03, godz. 10:45 Marsjańskie półkolonie! Do tej misji potrzebne są klocki i wyobraźnia [zdjęcia, wideo] Z sali lekcyjnej można wybrać się na Marsa! To możliwe, jeśli bierzemy udział w marsjańskich półkoloniach. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. podstawy… » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Wycieczki, koncerty, spektakle. Jak spędzić pierwszy weekend lutego? [przewodnik] Dzieci i młodzież od kilku dni cieszą się wolnym. Z tej okazji w naszym regionie w ten weekend nie zabraknie interesujących wydarzeń. Oto krótkie zestawienie… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ferie z pasją: na tych półkoloniach taniec jest na pierwszym miejscu [zdjęcia, wideo] Jedni wyjechali, inni zostali w domu, ale chodzą na półkolonie. Oferta tego typu zajęć jest bogata, dzieci i rodzice mają z czego wybierać. Sprawdziliśmy… » więcej 2023-02-01, godz. 13:01 Zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie z programu „Aktywni plus” Od 1 lutego można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych „Aktywni plus”. Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność… » więcej 2023-02-01, godz. 07:17 „Bransoletki życia” dla seniorów. Trwa rekrutacja do programu teleopieki! Czujnik upadku, pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem - to niektóre funkcje, które posiadają „bransoletki życia”. Mieszkańcy województwa zainteresowani… » więcej 2023-01-30, godz. 07:00 Ślizgaj się za darmo przez całe ferie. Torbyd zaprasza bydgoskich uczniów [wideo] Podczas ferii zimowych bydgoskie lodowisko Torbyd oraz ślizgawka we Fordonie będą darmowe dla bydgoskich uczniów. » więcej 2023-01-28, godz. 11:00 WOŚP gra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. Tyle się wydarzy w regionie! Tradycyjna ściskawa na Starówce, bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, koncerty i licytacje - tak wygląda 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej… » więcej 2023-01-27, godz. 20:50 W regionie zaczynają się wyjazdy na ferie. Policja apeluje: nie róbmy wyścigów! Już w weekend wielu z nas wyruszy na zimowe wakacje. Policja radzi, co robić, aby podróż była bezpieczna. » więcej 2023-01-27, godz. 07:46 Darmowe baseny i lodowiska, zabawa na balu i w zoo. Ferie w regionie! [przewodnik] W Kujawsko-Pomorskiem w sobotę (28 stycznia) rozpoczynają się ferie. Jak zaplanować czas dzieciom? Warto zajrzeć do naszego przewodnika. » więcej
1234567