Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rodzina
2023-01-18, 10:10 Monika Siwak/Redakcja

W Sławsku Dolnym dużo się dzieje. Stowarzyszenie Civitas aktywizuje całą wieś [zdjęcia]

Barbara Śmigiel - szefowa Stowarzyszenia Civitas Sławsko Dolne i sołtys wsi/fot. Monika Siwak
Barbara Śmigiel - szefowa Stowarzyszenia Civitas Sławsko Dolne i sołtys wsi/fot. Monika Siwak
Boisko do siatkówki plażowej, warsztaty aromaterapii, kino pod chmurką – takie m.in. atrakcje zapewnia mieszkańcom stowarzyszenie Civitas Sławsko Dolne. W 300-osobowej wsi pod Strzelnem (powiat mogileński) udaje się aktywizować dzieci i młodzież.
Łatwy dostęp do pól i lasów nie oznacza, że automatycznie dzieci spędzają więcej czasu twórczo i na świeżym powietrzu. Na wsi młodych ludzi do aktywności także trzeba zachęcać. Z sukcesem udaje się to w Sławsku Dolnym koło Strzelna, gdzie stowarzyszenie Civitas organizuje wiele rozmaitych wydarzeń - m.in. warsztaty skrapowe - tworzenia z papieru, wykonywania lasu w słoiku czy aromaterapii.

- We wsi odbywają się też plenerowe seanse filmowe, koncerty i festyny oraz rozgrywki w siatkówkę plażową, chociaż żadnej plaży, jeziora czy rzeki u nas nie ma – opowiada Barbara Śmigiel - szefowa Stowarzyszenia Civitas Sławsko Dolne i sołtys wsi. - Mieliśmy kiedyś płytki betonowe, które leżały dosyć długo pod świetlicą. Dzieci razem z dorosłymi zabrały się do pracy i wyłożyły z tych płytek parkiet pod świetlicą wiejską, gdzie teraz odbywają się różnego rodzaju imprezy. Dzieci w ogóle chętnie się angażują - jak jest kino pod chmurką, to pomagają nam rozstawiać krzesła, a potem sprzątać po tym wydarzeniu; jak organizujemy porządki we wsi na wiosnę, przychodzą ze swoimi grabiami i grabią liście. Teraz myślimy już o balu karnawałowym dla dzieci, o warsztatach i o dniu z grami planszowymi – zapowiada.

Działacze społeczni ze Sławska Dolnego i całego powiatu mogileńskiego będą też wkrótce świętować urodziny Stowarzyszenia Pozarządowego Mogilno.
Relacja Moniki Siwak

Rodzina

2023-02-03, godz. 17:30 Kolekcja strażaków ze Świecia. Jedyne takie muzeum w regionie [zdjęcia] Ponad stuletni oryginalny sztandar strażacki to jedna z najcenniejszych pamiątek, która znajduje się w Muzeum Pożarnictwa w Świeciu. Obiekt będzie otwarty… » więcej 2023-02-03, godz. 10:45 Marsjańskie półkolonie! Do tej misji potrzebne są klocki i wyobraźnia [zdjęcia, wideo] Z sali lekcyjnej można wybrać się na Marsa! To możliwe, jeśli bierzemy udział w marsjańskich półkoloniach. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. podstawy… » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Wycieczki, koncerty, spektakle. Jak spędzić pierwszy weekend lutego? [przewodnik] Dzieci i młodzież od kilku dni cieszą się wolnym. Z tej okazji w naszym regionie w ten weekend nie zabraknie interesujących wydarzeń. Oto krótkie zestawienie… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ferie z pasją: na tych półkoloniach taniec jest na pierwszym miejscu [zdjęcia, wideo] Jedni wyjechali, inni zostali w domu, ale chodzą na półkolonie. Oferta tego typu zajęć jest bogata, dzieci i rodzice mają z czego wybierać. Sprawdziliśmy… » więcej 2023-02-01, godz. 13:01 Zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie z programu „Aktywni plus” Od 1 lutego można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych „Aktywni plus”. Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność… » więcej 2023-02-01, godz. 07:17 „Bransoletki życia” dla seniorów. Trwa rekrutacja do programu teleopieki! Czujnik upadku, pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem - to niektóre funkcje, które posiadają „bransoletki życia”. Mieszkańcy województwa zainteresowani… » więcej 2023-01-30, godz. 07:00 Ślizgaj się za darmo przez całe ferie. Torbyd zaprasza bydgoskich uczniów [wideo] Podczas ferii zimowych bydgoskie lodowisko Torbyd oraz ślizgawka we Fordonie będą darmowe dla bydgoskich uczniów. » więcej 2023-01-28, godz. 11:00 WOŚP gra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. Tyle się wydarzy w regionie! Tradycyjna ściskawa na Starówce, bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, koncerty i licytacje - tak wygląda 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej… » więcej 2023-01-27, godz. 20:50 W regionie zaczynają się wyjazdy na ferie. Policja apeluje: nie róbmy wyścigów! Już w weekend wielu z nas wyruszy na zimowe wakacje. Policja radzi, co robić, aby podróż była bezpieczna. » więcej 2023-01-27, godz. 07:46 Darmowe baseny i lodowiska, zabawa na balu i w zoo. Ferie w regionie! [przewodnik] W Kujawsko-Pomorskiem w sobotę (28 stycznia) rozpoczynają się ferie. Jak zaplanować czas dzieciom? Warto zajrzeć do naszego przewodnika. » więcej
1234567