19 września 2024
2024-09-18
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak szybko opady deszczu mogą spowodować prawdziwy kataklizm. Efekty kilkudniowych opadów obserwujemy od kilku dni w południowo-zachodniej Polsce. Czy mieszkamy na terenach w ogóle niezagrożonych? Kiedy powstają „powodzie błyskawiczne” i jak im można zaradzić?
Pracownicy i studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako pierwsi w regionie kreślą mapy zagrożeń dla miast narażonych na nagłe powodzie powodowane opadami deszczu.
Czy jest sens budowania kolejnych zbiorników retencyjnych również na naszym terenie? Z czego wynikają te różnice, że na południu mamy klęskę żywiołową spowodowaną przez powódź, a na północy cały czas odnotowujemy niskie stany rzek i suszę hydrologiczną?
Na te pytania spróbują odpowiedzieć goście Magdy Jasińskiej:
dr Michał Habel, profesor UKW, dziekan - elekt Wydziału Nauk Geograficznych UKW. dotychczas kierownik Katedry Rewitalizacji Dróg Wodnych.
Bogdan Bąk - meteorolog
Rafał Maszewski - Klimatolog. Autor i pomysłodawca serwisu pogodowego pogodawtoruniu.pl.
Ireneusz Nitkiewicz - pełnomocnik wojewody ds. kontaktu z organizacjami pozarządowymi
18 września 2024
2024-09-18
Wyniki badania są niepokojące, gdyż świadczą o problemach z rozpoznawaniem mobbingu i o braku odpowiednich procedur wsparcia w firmach.
Z innego raportu wynika, że co trzeci pracownik był ośmieszany przed współpracownikami bądź spotkał się z przemocą psychiczną. Z raportu „Mobbing w miejscu pracy” można wyczytać, że aż 93 proc. respondentów wskazuje, że przynajmniej raz w swoim miejscu pracy doświadczyło sytuacji, którą można by uznać za zachowanie mobbingowe.
Co zalicza się do mobbingu? Jak można udowodnić mobbing? Patrząc na zdrowie – jakie spustoszenie w naszej psychice może wywołać mobbing? Dyskutowali o tym goście Magdy Jasińskiej:
Dariusz Kistela z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy
Sławomir Witkowicz z Forum Związków Zawodowych
psycholog Marlena Steglińska z Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.
17 września 2024
2024-09-17
Pomorska Fabryka Mebli, Bioetanol, Don Trucking to firmy, które w tym roku w naszym regionie nie przetrwały kryzysu, teraz poważne problemy ma inowroclawskie Solino. Bezrobocie w Kuj- Pom. wzrosło niewiele w 2024 roku, jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem jest nieco wyższe.
W tym samym czasie na świecie mówi się o „Cudzie gospodarczym” w Polsce, bo wzrost wynosi ponad 3%. Wojna na Ukrainie wywiera niekorzystny wpływ na gospodarki wielu krajów. Jak radzi sobie nasz region jeśli chodzi o poziom zatrudnienia i rynek pracy? Czy zatrudnianie ukraińskich robotników wciąż jest ratunkiem dla wielu firm? Co zrobią lokalni przedsiębiorcy, jeśli Ukraińcy w większej liczbie zaczną wyjeżdżać na Zachód Europy?
Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli:
Małgorzata Majewska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu
Katarzyna Marszałkowska, dyrektor biura Nadwiślańskiego Związku Pracodawców
Sebastian Gawronek ze Związku Zawodowego „Solidarność”
12 września 2024
2024-09-11
O tym rozmawiali Bogna Derkowska-Kostkowska z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, Janusz Fleming z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Sławomir Łaniecki – Pełnomocnik Wojewody ds. Dziedzictwa Historycznego oraz w toruńskim studio Wicemarszałek Województwa Zbigniew Ostrowski. Audycję prowadziła Żaneta Walentyn.
11 września 2024
2024-09-10
Porozmawialismy o tym z pracownikami Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku: dr Dominiką Guldą i dr Moniką Lik. Do odsłuchania zaprasza Małgorzata Burchardt.
10 września 2024
2024-09-09
Jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Kiedy możemy mówić o suszy? Jakie mamy rodzaje suszy? Jak uchronić się przed suszą i czy są programy, które mogą przeciwdziałać suszy? Dyskutowaliśmy z naszymi gośćmi: prof. Jackiem Żarski, z Politechniki Bydgoskiej oraz doradcami energetycznymi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu: Dariuszem Sokołowskim i Robertem Śpiewakowskim. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
5 września 2024
2024-09-05
O nowym roku szkolnym, oczekiwaniach, możliwościach i problemach. W jaki sposób mądrze wprowadzić młodsze dzieci w świat szkoły? Jakiego wsparcia potrzebują pierwszoklasiści? Jak budować odporność uczniów na nadmierną rywalizację? Czy trzeba być dobrym ze wszystkiego? W jaki sposób odnaleźć się w szkole bez zadań domowych? Na ile szkodliwe dla uczniów są telefony i komputery? Między innymi o tym, na progu nowego roku szkolnego rozmawialiśmy w audycji „Pytać każdy może”. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
4 września 2024
2024-09-03
Oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych. To tzw. vishing, przestępcy dzwonią do nas z nieznanych numerów, podając się za policjantów, przedstawicieli banków i innych instytucji, a nawet za członków naszej rodziny! Niby wszyscy o tym wiemy, ale wpadamy ciągle w tę pułapkę, tracąc dane osobowe, czy oszczędności życia. Co więcej, dajemy się oszukać, bo słyszymy głos kogoś z rodziny albo osoby znanej, cieszącej się szacunkiem, a to przy pomocy sztucznej inteligencji spreparowane nagranie. Jak powinniśmy się zachować? Zgłaszać każdy taki przypadek na policję? Odbierać niezapisane numery telefonu? Jak odzyskać stracone dane, czy pieniądze? Czy ktoś, wykorzystując nasze dane, może wziąć na nas kredyt, który będziemy musieli spłacać?
Gośćmi w audycji Magdy Jasińskiej byli: przedstawiciele policji, ekspertka z instytutu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ds. komunikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa, przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej i biegły sądowy w dziedzinie ochrony danych osobowych.
3 września 2024
2024-09-02
Metropolia Bydgosko-Toruńska, Metropolie Bydgoska i Toruńska, a może wcale nie będzie metropolii ponadregionalnej w naszym województwie? Władze Bydgoszczy nie zgadzają się ze stanowiskiem radnych Sejmiku Wojewódzkiego. Ci ostatni bowiem wystosowali apel do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o ujęcie w Koncepcji Rozwoju Kraju metropolii ponadregionalnej złożonej z obu miast. Co dalej? Czy istnieje pole do kompromisu?
O tym w audycji „Pytać każdy może” rozmawiali goście Żanety Walentyn:
- Wiceprezydent Bydgoszczy - Łukasz Krupa,
- Wiceprezydent Torunia - Rafał Pietrucień,
- radni wojewódzcy - Marek Gralik i Tadeusz Pogoda.
29 sierpnia 2024
2024-08-28
W audycji „Pytać każdy może” spotkaliśmy się z leśnikami i strażakami, by porozmawiać o bezpieczeństwie w lesie. Mówiliśmy o tym, kiedy jest możliwe biwakowanie w lesie? Kiedy możemy tam wjechać samochodem? Czy nad jeziorem możemy używać grilla? Jak zbierać grzyby by się nie zgubić? Czy możemy spuścić psa ze smyczy? Poznaliśmy również statystyki Straży Pożarnej dotyczące niebezpiecznych zdarzeń w lesie. Do wysłuchania audycji zaprasza Tomasz Kaźmierski.
Idziemy śladem spraw, które niesie życie
Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90