Pytać każdy może

22 marca 2023


W ostatnich tygodniach coraz częściej dochodzą informacje o brutalnych i agresywnych nastolatkach, którzy wszczynają bójki a nagranie filmiki trafiają do Internetu. W Zamościu zamordowany został w ten sposób szesnastolatek. W Zakopanem dwie 16 latki biły się na oczach tłumów i zachęcano je do większej brutalności. W Ostrołęce dwaj 13 latkowie bili się na oczach filmujących to kolegów. Skąd bierze się wzrost agresji u nastolatków? Jak postępować z agresywnym nastolatkiem? Jakie zachowania, poza bójkami, należy uznać za agresję? O tym rozmawiam z dr Joanną Jarczyńską z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, panią Moniką Herman z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i z panią Agnieszką Okulską, psychologiem.

21 marca 2023


Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom. Dla sześciolatków przedszkole (zerówka) jest obowiązkowe. Kiedy i gdzie zapisać dziecko do przedszkola czy szkoły? Jak to zrobić? Jakie są kryteria przyjęć? Co jeśli w ulubionej placówce nie ma już miejsc? Kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola? Czy dziecko musi być zameldowane, żeby iść do przedszkola czy szkoły? Na te i inne pytania odpowiadają szefowe edukacji w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.03.2023

16 marca 2023


Każdy z nas jest konsumentem. Czy znamy swoje prawa, dochodzimy swoich racji? W audycji przypomnimy podstawowe prawa konsumenta, powiemy gdzie szukać wiedzy i ewentualnej pomocy w sytuacjach spornych. Na pytania Słuchaczy odpowiadać będą przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcji Handlowej oraz Miejski Rzecznik Konsumentów w Toruniu. Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90. Zaprasza Ireneusz Sanger.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.03.2023

15 marca 2023


Jesteśmy tym, co jemy - to nie jest tylko znany slogan. Co jemy? Jak jemy? Co wybierać, aby zdrowo żyć? Czy eko jest eko, a gluten jest szkodliwy? Pochłaniamy za dużo soli, za dużo cukru i tyjemy. Trudno tego uniknąć tym bardziej kiedy sięgamy po produkty gotowe i wysoko przetworzone. Zachwyt Polaków nad fast foodami i ich konsumpcja może budzić przerażenie. Gotujemy wielokrotnie wodę w czajniku. Gotujemy w woreczkach zdrową kaszę, czy ryż. Czy rzeczywiście dbamy o zdrowe nawyki żywieniowe? Na pytania Słuchaczy odpowiadać będą lekarze, dietetyk i przedstawiciel Sanepidu.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.03.2023
Katarzyna Napiókowska - internista, pulmunolog/fot. Henryk Żyłkowski

14 marca 2023


Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku.
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części wynika z prawa europejskiego, a jego celem jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie. Dzięki temu właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania.
Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości. Naszym gościem będzie pan Łukasz Osiński, który ma uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.03.2023

9 marca 2023


Rozmawiamy o programach wsparcia dla rolników. Goście Michała Jędryki: dyrektor Jarosław Ciemniewski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ryszard Kierzek prezes Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.03.2023

8 marca 2023


Już co siódmy Polak padł ofiarą wycieku lub kradzieży danych osobowych, 40 proc. doświadczyło osobiście takiej próby, a 60 proc. słyszało o podobnych przypadkach wśród rodziny i znajomych. Nic dziwnego, że ponad 60 proc. Polaków obawia się o swój PESEL, a tylko 16 proc. uważa, że jest on bezpieczny.

Po co chronić dane osobowe? Jak może dojść do kradzieży danych osobowych? Jak chronić swoje dane osobowe? Jakie nasze słabe punkty wykorzystują oszuści? Jak przygotować domowników na zmierzenie się z takimi sytuacjami?

W studiu na pytania Słuchaczy odpowiadać będą przedstawiciele policji, delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej i biegły sądowy w dziedzinie ochrony informacji niejawnych i danych osobowych. Telefon czynny w trakcie programu: 52-345-50-90

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 8.03.2023

7 marca 2023


Wiele osób znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji nie zasięga porady prawnej obawiając się wysokich kosztów. Jeśli jednak mamy trudną sytuację życiową, na przykład potrzebujemy pomocy w rozłożeniu długu na raty, grozi nam eksmisja, mamy wątpliwości związane z naszą umową o pracę lub problem ze ściągalnością alimentów, staliśmy się ofiarą oszustów, trapią nas niesnaski sąsiedzkie, to możemy skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej, którą udzieli doradca obywatelski. Takich punktów doradztwa jest obecnie w Polsce 1500. Kto może skorzystać z takiej porady obywatelskiej? Kto jej udziela? Jakie dokumenty przygotować ? Gdzie skorzystać z takiej usługi?

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 7.03.2023

2 marca 2023


Audycja Wojciecha Sobocińskiego.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 2.03.2023

1 marca 2023

Dr Tomasz Mierzwa, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Fot. Magda Jasińska/Archiwum Dr Tomasz Mierzwa, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej. Fot. Magda Jasińska/Archiwum

Większość badań profilaktycznych jest refundowana lub dostępna za niewielką opłatą. Wraz z wiekiem w organizmie zachodzi szereg zmian: mięśnie i naczynia krwionośne tracą elastyczność, metabolizm zwalnia, funkcjonowanie narządów i układów staje się zaburzone. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić poprzez regularną kontrolę stanu zdrowia.

Niedługo, za niespełna tydzień, w Bydgoszczy zorganizowane zostanie Miasteczko Profilaktyczne i konferencja naukowo-szkoleniowa „Dbaj o zdrowie". My, zapraszając na to wydarzenie mówić będziemy, jakie badania wykonać, w jakim wieku? Kiedy należy wykonywać EKG, a jak często mammografię, cytologię czy badanie prostaty?

W studiu lekarze oraz przedstawiciele NFZ i Sanepidu. Czekam na pytania Słuchaczy przez cały czas audycji pod numerami telefonów 52 345-50-90 i 52 345-50-60

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 1.03.2023

Idziemy śladem spraw, które niesie życie

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

wtorek - czwartek, godz.12:15

Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90