Piątek, 23 lipca 2021 r.   Imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Plichta

Pytać każdy może

22 lipca 2021

Zdrowe, ekologiczne produkty z regionu, mają być bardziej dostępne. Urząd Marszałkowski pracuje nad wprowadzeniem systemu dostaw certyfikowanej, dobrej żywności. To niepierwsza inicjatywa, która ma połączyć producentów z Kujaw i Pomorza z klientami. Czy zainteresowanie takimi produktami wzrasta? Czy klienci zwracają uwagę na skład produktu i jego pochodzenie? Porozmawiamy z przedstawicielami urzędu i producentami. Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.07.2021

21 lipca 2021

Czy polski rynek pracy i gospodarka potrzebują cudzoziemców? Połowa imigrantów zarobkowych z Ukrainy pracujących w Polsce ma wykształcenie wyższe, dlaczego zatem blisko 3/4 Ukraińców pracuje poniżej swoich kompetencji? Czy pracodawcy są przygotowani na czwartą falę zakażeń? O tym dyskutować będą goście w audycji Magdy Jasińskiej przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.07.2021

20 lipca 2021

Pijani i zbyt szybcy, to polski wielki problem społeczny i ekonomiczny i warto do niego wracać. W minionym tygodniu pod Włocławskiem doszło do kolejnej drogowej masakry, której sprawca okazał się 40 latek, któremu cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdów. To kolejny przykład drogowego zabójcy. Czy w końcu znajdzie się sposób na ukrócenie drogowego piractwa? Premier Morawiecki pytany o termin złożenia ustawy do Sejmu, powiedział, że jest to kwestia dni, bowiem każda doba to okazja dla piratów drogowych. Drastyczne podwyższenie wysokości mandatów, a nawet konfiskowanie auta, jako narzędzia przestępstwa. Czy Polacy chcą takich zmian? Czy podwyższenie kary spowoduje trzeźwienie polskich kierowców? Czy nowe przepisy będą mogły być wprowadzone w życie, gdyż konfiskata samochodu jest pomysłem kontrowersyjnym? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.07.2021

15 lipca 2021

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności – wynika z badania „Polaków portfel własny: nowa normalność". Zabezpieczenie finansowe większości z nas to kwota dwu- lub trzykrotności wynagrodzenia. Jak skutecznie oszczędzać? A może bardziej opłaca się żyć, wydając pieniądze na bieżąco? Co zrobić, by zgromadzone pieniądze nie traciły na wartości? Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.07.2021

14 lipca 2021

Coraz częściej pojawiają się głosy o niskich zasobach wody pitnej. Jednocześnie eksperci przypominają o rosnącym zagrożeniu suszami, co jest pokłosiem zachodzących zmian klimatycznych. Czy powinniśmy zmienić nawyki w obawie przed brakiem wody pitnej?
Woda pitna w Polsce pochodzi z dwóch głównych źródeł: około 70% to ujęcia podziemne, a pozostałe 30% stanowią ujęcia powierzchniowe. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej i zyskania większego dostępu do funduszy wspólnoty, polskie samorządy dokonały znacznych inwestycji w infrastrukturę wodnokanalizacyjną. Pozwoliło to z jednej strony na zapewnienie dodatkowych ujęć wody pitnej, a z drugiej na polepszenie jej jakości. Jednak czy to wystarczy?

Minie jeszcze sporo czasu, zanim nauczymy się odpowiednio gospodarować „deszczówką”. Dlatego musimy już teraz zmienić nawyki podczas codziennego użytkowania wody, aby zacząć ją oszczędzać. Co możemy zrobić? Jakie są zagrożenia? Jakie mamy systemowe rozwiązania?

O tym w audycji Magdy Jasińskiej dyskutowali naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i bydgoskiego MWiK-u.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.07.2021

13 lipca 2021

„Pytać każdy może” - zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.07.2021

8 lipca 2021

Co z programem „Kolej plus” w Kujawsko-Pomorskiem? Jesienią ub. roku wybrano 79 projektów połączeń kolejowych, z czego sześć z naszego województwa. To jednak dopiero pierwszy etap. W drugim etapie samorządy miały przygotować studium planistyczno-programowe. To jednak spory wydatek dla lokalnych samorządów, zwłaszcza że mają one pokryć 15 procent projektu. Czy w sprawę zaangażuje się Marszałek Województwa? O tym dyskutowali goście w audycji Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 08.07.2021

7 lipca 2021

1 lipca br. ruszył program „Profilaktyka 40 plus”. Kto może skorzystać z program badań profilaktycznych? Jakie badania są pakiecie? Jak można z nich skorzystać? Dlaczego warto korzystać z profilaktyki? Czy „Profilaktyka 40 plus” wzbudziła zainteresowanie podmiotów medycznych działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego? O tym w audycji Magdy Jasińskiej dyskutowali dr Waldemar Gadziński, Barbara Nawrocka z Narodowego Funduszu Zdrowia i Maciej Puto promujący kampanię.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 07.07.2021

6 lipca 2021

Czas pandemii nie był łatwy dla rolników. Szacuje się, że tylko części zadłużonych osób udało się spłacić długi. Reszta wpadła w jeszcze głębsze tarapaty. Do tego widać, że dłużnicy zazwyczaj zgłaszają się po pomoc niemal w ostatniej chwili, czyli tuż przed licytacją majątku. Ale nawet wtedy nie jest jeszcze za późno. Rozwiązań jest kilka. Jeżeli rolnik wybierze upadłość, straci dobytek. Korzystniejsza jest więc restrukturyzacja, która pozwala zatrzymać gospodarstwo. Daje też ochronę przed wierzycielami oraz komornikiem. Z kolei najtańszym rozwiązaniem jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Jak uruchomić restrukturyzację? Na to pytanie odpowiadali goście w audycji Wojciecha Sobocińskiego - specjaliści z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 06.07.2021

1 lipca 2021

Bydgoszcz i Toruń zajęły ostatnie miejsca w rankingu miast przyjaznych kierowcom. Kryteria rankingu to m.in. warunki parkowania, liczba kolizji, ceny paliw, OC, prędkość jazdy czy stacje ładowania dla samochodów elektrycznych. Jak komentują to drogowcy z Bydgoszczy i Torunia? Jak oceniają warunki i komfort jazdy dla zmotoryzowanych mieszkańców dwóch największych miast naszego regionu?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 1.07.2021
1234567