Środa, 21 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa / Przeniesiono Bydgoski Węzeł Radiowy do wilii przy ul. Gdańskiej 50 (1945)
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Miko wyprzedaże

Pytać każdy może

21 kwietnia 2021

Ochotnicze Hufce Pracy to organizacja, która już działa od ponad 60 lat, a po roku 1989 na innych zasadach. Czym zajmują się OHP? Jakie wykonują zadania i do kogo je adresują? Czy znajdą tam pomoc jedynie dzieci i młodzież z rodzin trudnych?

Czasem młodym ludziom trudno podjąć decyzję, co tak naprawdę chcą robić w życiu. Nie potrafią stwierdzić, w czym tak naprawdę się spełniają. Na ile OHP mogą przyjść z pomocą? O tym wszystkim dyskutować i odpowiadać na pytania słuchaczy będą przedstawiciele Ochotniczych Hufców Pracy, także pracodawcy, absolwenci i doradcy zawodowi.

20 kwietnia 2021

Nowe zasady prawa spadkowego w Polsce obowiązują od 28 czerwca 2020 roku, kiedy to zmianie uległy przepisy Kodeksu Cywilnego właśnie w zakresie dziedziczenia ustawowego. Ustawa po nowelizacji znacząco rozszerzyła krąg spadkobierców uprawnionych z mocy prawa do dziedziczenia. Obecnie także dziadkowie czy wujostwo może stać się spadkobiercami. Gościem programu będzie pani mecenas Katarzyna Sajda, radca prawny.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.04.2021

15 kwietnia 2021

Wiele osób wciąż odczuwa skutki zarażenia koronawirusem, mimo że od zachorowania minęły miesiące. Problemy z kondycja, oddychaniem, węchem, koncentracją, depresja. NFZ przygotowuje dla nich program rehabilitacji. Ma trwać od 2 do 6 tygodni. Pacjentom ma przysługiwać opieka lekarska, pielęgniarska i psychologiczna. O rehabilitacji porozmawiamy z lekarzem, fizjoterapeuta i przedstawicielami NFZ.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.04.2021

14 kwietnia 2021

W latach 2005-2008 polskie banki udzieliły obywatelom prawie 900 tysięcy kredytów frankowych. To były czasy, kiedy kurs franka szwajcarskiego był bardzo niski. Teraz liczba składanych pozwów przeciwko bankom cały czas rośnie, a frankowicze coraz częściej uzyskują korzystne dla siebie wyroki. 13 kwietnia Sąd Najwyższy miał wypowiedzieć się w sześciu kluczowych sprawach dotyczących kredytów we frankach, tak by ujednolicić orzecznictwo w tej sprawie, bowiem poszczególne sądy w Polsce czasem zupełnie odmiennie interpretowały umowy zawarte przez banki. Jaka była decyzja sędziów Sądu Najwyższego? Co to oznacza dla zadłużonych i banków? Gościem audycji będzie mecenas Przemysław Smoczyński, specjalizujący się w tej tematyce.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.04.2021

13 kwietnia 2021

Jak wygląda rynek pracy i bezrobocie w dobie pandemii. Dlaczego sporą grupę bezrobotnych stanowią najmłodsi? Jakie są dla nich propozycje i perspektywy.

Dyskutować będą przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy, pracodawców i związków zawodowych.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.04.2021

8 kwietnia 2021

Według niedawnych zapowiedzi wojewody, w ciągu dwóch miesięcy zaszczepionych ma zostać prawie milion mieszkańców naszego województwa. Powstają punkty masowych szczepień. Tymczasem niektórzy starsi narzekają, że młodsi już się zaszczepili, podczas kiedy oni wciąż nie mają terminu. Kto może zostać zaszczepiony w domu? Jak to jest z tą kolejnością poszczególnych grup społecznych?

Monika Siwak porozmawia z wojewódzkim konsultantem medycyny rodzinnej i szefem firmy, która podpisała kontrakt na objazdowe szczepienia. Na Państwa głosy czekamy pod telefonem: 52 345-50-90.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 8.04.2021

7 kwietnia 2021

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez Internet, choć to niejedyna opcja. Jak to zrobić? Ile mamy na to czasu? Jakie dane będą potrzebne? Co nas czeka jeśli nie dopełnimy tego obowiązku?

Na pytania słuchaczy odpowiadać będą: dr Wiesława Gierańczyk - zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego w Bydgoszczy i Małgorzata Górka Kierownik Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 7.04.2021

6 kwietnia 2021

Osoby, które na początku lat 90. XX wieku wzięły sprawy w swoje ręce, czyli założyły biznesy, są teraz albo u progu emerytury, albo (także dzięki koronawirusowi) nie ma ich już wśród nas. Spadkobiercy są w tej sytuacji w trudnym położeniu, bowiem procedura przejęcia firmy musi trwać. Zatem jak przekazać sukcesję? Czy możemy, jeszcze pracując, powołać naszego następcę lub osobę, która czasowo opanuje biznes? Co o przekazywaniu przedsięwzięć i gospodarstw rolnych, bo to też interes, mówi polskie prawo spadkowe.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 6.04.2021

1 kwietnia 2021

Od poniedziałku zamknięte są przedszkola i żłobki. Najmłodsze dzieci są w domach razem z rodzicami na zasiłku lub z babciami czy dziadkami. Niektóre maluchy mogą jednak być pod opieką nauczycieli w placówkach. Według rządu, takie prawo mają dzieci rodziców pracujących w ramach walki z COV-idem. Czyli kogo dokładnie? Bo jak się okazuje, chętnych jest sporo.
O rozmawiamy z szefową Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Dyrektor Zespołu Żłobków w Bydgoszczy i przedstawicielką kuratorium.

Zaprasza Monika Siwak, która czeka na Państwa w trakcie programu pod numerem 52 345-50-90.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 1.04.2021

31 marca 2021

Naukowcy zdobywają coraz więcej wiedzy o tym, kto ma większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i śmierci z powodu tej choroby. Cynk, witamina D, odpowiedni poziom glukozy i sodu we krwi, to przykładowe czynniki, które oprócz wieku czy chorób towarzyszących wydają się wpływać na poziom zagrożenia. Czy jednak Polacy nie za bardzo wsłuchują się w te opinie, nadużywając suplementów diety, zamiast w przypadku zauważenia pierwszych objawów, kontaktować się z lekarzem? Jak w czasie pandemii traktujemy apteki? Czy nie zastępują one nam często lekarzy POZ?

Na pytania słuchaczy odpowiadać będą:
- dr Waldemar Gadziński - lekarz rodzinny - konsultant wojewódzki medycyny rodzinnej,
- Marcin Piątek - farmaceuta, pasjonat opieki farmaceutycznej. Okręgowa Rada Aptekarska w Bydgoszczy. Kierownik apteki ogólnodostępnej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 31.03.2021
1234567