Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Spółdzielnia

Pytać każdy może

14 stycznia 2021

1 stycznia weszły w życie nowe przepisy odnośnie jednorazowego plastiku. Z rynku mają zniknąć plastikowe słomki, kubeczki, talerzyki i patyczki do uszu. Jak dużym problemem jest jednorazowy plastik? Czy da się go łatwo zastąpić ekologicznymi zamiennikami? Co mają dać nowe przepisy i czy każdy plastik jest zły? Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.01.2021

13 stycznia 2021

Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja, umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19. Umożliwi on zapisywanie się na konkretne terminy szczepienia. Będzie to możliwe do zrealizowania trzema kanałami: pierwszy, przez internetowe konto pacjenta, drugi, to infolinia 989, a ostatni sposób, to zapisywanie się bezpośrednio w punktach szczepień

Czy dzięki szczepieniom złagodzimy skutki trzeciej fali zakażeń koronawirusem? Czy razem z rozpoczęciem szczepień w tzw. pierwszej grupie będzie można złagodzić restrykcje wprowadzone 28 grudnia?

Zdaniem wirusologów, dopóki nie zostanie zaszczepione przeciw COVID-19 80 proc. populacji, każdy wzrost aktywności będzie łączył się z pewnym wzrostem zachorowań.

Goście Mgady Jasińskiej: dr. Paweł Rajewski - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny, dr Waldemar Gadziński - lekarz rodzinny, konsultant wojewódzki medycyny rodzinnej, Barbara Nawrocka - rzecznik NFZ i Marek Gralik - kurator oświaty.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.01.2021

12 stycznia 2021

W grudniu 2020 r. Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła, bez poprawek, rewolucyjne zmiany w przepisach drogowych. Po pierwsze, piesi maja pierwszeństwo na przejściach. Co to oznacza dla pieszych i kierowców? Wchodzimy na jezdnie niezależnie od sytuacji, bo mamy pierwszeństwo? Po drugie, piesi nie mogą używać elektroniki na przejściach. Tylko kto ma im te słuchawki zdejmować? Po trzecie, hulajnogi nie mogą poruszać się po chodnikach, tylko po jezdniach. Czy to oznacza, że dzieciak na hulajnodze musi mieć coś więcej niźli kartę rowerową? A co z tymi, którzy nie mają żadnych uprawnień? Po czwarte, na drogach szybkiego ruchu obowiązują odstępy między pojazdami, w myśl zasady, prędkość podzielona przez dwa, czyli 100 km/h, odstęp 50 metrów. Ponoć policja niemiecka ma już urządzenia, które to mierzą. Po piąte, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Sporo tego. Ponoć maja być jakieś unijne dotacje na kampanie edukacyjna w tej sprawie.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.01.2021

7 stycznia 2020

Rozpoczęły się ferie, wyjątkowe, bo w czasie pandemii. Z jednej strony dzieci i młodzież mają teraz mniej obowiązków, ale jak mogą zagospodarować wolny czas, przy zamkniętych instytucjach kultury, sportowych i miejscach rekreacji? Zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność, co do odpowiedniego przygotowania – oto z czym mierzą się w ostatnich miesiącach uczniowie. Jak pandemia koronawirusa wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży? Jak rodzice powinni zorganizować wolny czas swoim dzieciom? Kiedy szukać pomocy profesjonalistów? O tym dyskutować będą psycholożki z Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może 7.01.2021

6 stycznia 2021

W święto Trzech Króli porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma ta data dla kultury chrześcijańskiej. Sprawdzimy, jak postaci trzech króli były przedstawiane w kulturze ludowej i jak współczesne orszaki nawiązują do tradycji kolędowania. Powiemy także o tym, jak to święto obchodzone jest w innych krajach.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 6.01.2021

5 stycznia 2020

Dariusz Wrzos - z-ca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Dariusz Wrzos - z-ca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Program "Czyste powietrze" wspiera finansowo tych, którzy chcą wymienić stare, nierentowne i szkodliwe dla środowiska instalacje grzewcze. Dobrym przykładem w naszym województwie jest podbydgoska gmina Białe Błota, która za szeroką wymianę kopciuchów uzyskała nagrodę Eko-Orła. Jednak nie o zaszczytu tu chodzi, ale o czyste powietrze, a do tego jeszcze w naszym kraju daleko. Zaprasza Wojciech Sobociński.

Telefony czynne w trakcie audycji: 52 345-50-90 i 52 345-50-60.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 4.01.2021

1 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020. Zaprasza Michał Jędryka.
Polskie Radio - PiK - Podsumowanie roku 2020 z 1.01.2021

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2021 ROKU *

30 grudnia 2020

Na ile perturbacje wywołane pandemią przyniosły wzrost bezrobocia rejestrowanego? Jakie są skutki koronawirusa na rynku pracy, czy mogą być odroczone? Czy już się przyzwyczailiśmy do pracy zdalnej na tak dużą skalę? Co nas może czekać w 2021 roku? O tym dyskutowali zaproszeni do udziału w audycji Magdy Jasińskiej związkowcy: Leszek Walczak - Solidarność, Sławomir Wittkowicz - Forum Związków Zawodowych oraz Roman Rogalski - wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 30.12.2020

29 grudnia 2020

Ruszył Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19, jednak wielu z nas ma jeszcze wątpliwości czy poddać sie temu zabiegowi. Nie wiemy do końca, które schorzenia wykluczaja nas z mozliwości zaszczepienia i gdzie się zgłosić po szczepionkę. Wyjaśniać to bedziemy z przedstawicielami medycyny rodzinnej i pracownikami Narodowego Funfuszu Zdrowia. Kto pyta, nie choruje, twierdzi autor audycji Wojciech Sobociński.

Telefony czynne w trakcie programu: 52 345-50-90 i 52 345-50-60.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 29.12.2020
1234567