Pytać każdy może

29 marca 2023


Wszystko o pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego i dorabianiu do emerytury. Prawo do świadczenia emerytalnego nabywają osoby, które zgodnie z przepisami mogą pobierać wcześniejszą emeryturę oraz ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny. W zależności od tego, do której grupy się zaliczamy, zależy, ile możemy sobie dorobić, nie tracąc przy tym prawa do świadczenia emerytalnego.

Czy kiedy osiągniemy wiek emerytalny, bardziej nam się opłaca przejść na świadczenie i dorabiać do emerytury, czy nadal pracować na etacie? O ile wzrośnie nasza emerytura, jeśli przedłużymy aktywność zawodową? Na te i inne pytania odpowiedzą przedstawiciele ZUSu. Będziemy czekać na pytania słuchaczy podczas audycji pod numerami: 52 345-50-90 i 52 345-50-60.

28 marca 2023


W minionym tygodniu w całej Polsce policja prowadziła działania kontrolno-prewencyjne pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi - napisano w zapowiedzi akcji. Pora na podsumowanie i zadanie pytań tyczących dyskusyjnego przepisu - pieszy może śmiało wchodzić na przejście, niezależnie od sytuacji kierującego. A przy okazji warto zapytać o miejsca szczególnie niebezpieczne, o ich zgłaszanie na policje i podejmowane działania.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 28.03.2023

23 marca 2023


Wszystko o PPK, czyli Pracowniczych Planach Kapitałowych. Kogo dotyczą, czym ta forma oszczędzania różni się od Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy można ponownie przystąpić do programu po wcześniejszej rezygnacji albo - przeciwnie - zrezygnować, jeśli objął nas autozapis? Kiedy można wypłacić zgromadzone w PPK oszczędności i na jakich zasadach? Zaprasza Ireneusz Sanger.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 23.03.2023

22 marca 2023


W ostatnich tygodniach coraz częściej dochodzą informacje o brutalnych i agresywnych nastolatkach, którzy wszczynają bójki a nagranie filmiki trafiają do Internetu. W Zamościu zamordowany został w ten sposób szesnastolatek. W Zakopanem dwie 16 latki biły się na oczach tłumów i zachęcano je do większej brutalności. W Ostrołęce dwaj 13 latkowie bili się na oczach filmujących to kolegów. Skąd bierze się wzrost agresji u nastolatków? Jak postępować z agresywnym nastolatkiem? Jakie zachowania, poza bójkami, należy uznać za agresję? O tym rozmawiam z dr Joanną Jarczyńską z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, panią Moniką Herman z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i z panią Agnieszką Okulską, psychologiem.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.03.2023

21 marca 2023


Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom. Dla sześciolatków przedszkole (zerówka) jest obowiązkowe. Kiedy i gdzie zapisać dziecko do przedszkola czy szkoły? Jak to zrobić? Jakie są kryteria przyjęć? Co jeśli w ulubionej placówce nie ma już miejsc? Kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola? Czy dziecko musi być zameldowane, żeby iść do przedszkola czy szkoły? Na te i inne pytania odpowiadają szefowe edukacji w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.03.2023

16 marca 2023


Każdy z nas jest konsumentem. Czy znamy swoje prawa, dochodzimy swoich racji? W audycji przypomnimy podstawowe prawa konsumenta, powiemy gdzie szukać wiedzy i ewentualnej pomocy w sytuacjach spornych. Na pytania Słuchaczy odpowiadać będą przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcji Handlowej oraz Miejski Rzecznik Konsumentów w Toruniu. Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90. Zaprasza Ireneusz Sanger.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.03.2023

15 marca 2023


Jesteśmy tym, co jemy - to nie jest tylko znany slogan. Co jemy? Jak jemy? Co wybierać, aby zdrowo żyć? Czy eko jest eko, a gluten jest szkodliwy? Pochłaniamy za dużo soli, za dużo cukru i tyjemy. Trudno tego uniknąć tym bardziej kiedy sięgamy po produkty gotowe i wysoko przetworzone. Zachwyt Polaków nad fast foodami i ich konsumpcja może budzić przerażenie. Gotujemy wielokrotnie wodę w czajniku. Gotujemy w woreczkach zdrową kaszę, czy ryż. Czy rzeczywiście dbamy o zdrowe nawyki żywieniowe? Na pytania Słuchaczy odpowiadać będą lekarze, dietetyk i przedstawiciel Sanepidu.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.03.2023
Katarzyna Napiókowska - internista, pulmunolog/fot. Henryk Żyłkowski

14 marca 2023


Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku.
Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części wynika z prawa europejskiego, a jego celem jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie. Dzięki temu właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania.
Sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej nie jest wcale nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia nowelizacją przepisów pojawiło się wokół tego tematu wiele pytań i wątpliwości. Naszym gościem będzie pan Łukasz Osiński, który ma uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.03.2023

9 marca 2023


Rozmawiamy o programach wsparcia dla rolników. Goście Michała Jędryki: dyrektor Jarosław Ciemniewski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ryszard Kierzek prezes Kujawsko Pomorskiej Izby Rolniczej.

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.03.2023

8 marca 2023


Już co siódmy Polak padł ofiarą wycieku lub kradzieży danych osobowych, 40 proc. doświadczyło osobiście takiej próby, a 60 proc. słyszało o podobnych przypadkach wśród rodziny i znajomych. Nic dziwnego, że ponad 60 proc. Polaków obawia się o swój PESEL, a tylko 16 proc. uważa, że jest on bezpieczny.

Po co chronić dane osobowe? Jak może dojść do kradzieży danych osobowych? Jak chronić swoje dane osobowe? Jakie nasze słabe punkty wykorzystują oszuści? Jak przygotować domowników na zmierzenie się z takimi sytuacjami?

W studiu na pytania Słuchaczy odpowiadać będą przedstawiciele policji, delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej i biegły sądowy w dziedzinie ochrony informacji niejawnych i danych osobowych. Telefon czynny w trakcie programu: 52-345-50-90

Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 8.03.2023

Idziemy śladem spraw, które niesie życie

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

wtorek - czwartek, godz.12:15

Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90