Poniedziałek, 27 września 2021 r.   Imieniny: Wincentego, Mirabeli, Justyny
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Ogłoszenie własne nadawcy

Pytać każdy może

23 września 2021

Więcej o mobbingu i dyskrymiacji . Co ma zrobić pracownik, który czuje się mobbingowany. No i jak ten mobbing udowodnić, zwłaszcza że w razie przeganej w sadzie najprawdowobniej straci pracę. Zapytamy. Naszymi goścmi będą przedstawiciele związków zawodowych i Państwowej Inspekcji Pracy.
Polskie Radio Pik - Pytać każdy może z 23.09.2021

22 września 2021

Wszystko o obowiązkach i prawach najemcy i wynajmującego mieszkanie? Czy wszystko trzeba zapisać w umowie najmu? Rodzaje umów? Czego nie trzeba definiować w umowie? Jak wreszcie znaleźć odpowiednie mieszkanie - jaka jest rola pośrednika... Czy jak pozbyć się niechcianego lokatora? Na te i inne pytania odpowiadać będą: Martyna Szczawińska ze Stowarzyszenia Mieszkanicznik i Profesor Bartosz Rakoczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.09.2021

21 września 2021

We wtorek obchodzimy Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Czy się uda? Czy nikt nie zginie w wypadku? Dlaczego dochodzi do wypadków drogowych? Dlaczego jeździmy zbyt szybko, dlaczego nie przestrzegamy innych przepisów? Czy uważamy jako piesi? O tym rozmawiamy z policjantem, psychologiem i oczywiście z Państwem. Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90. Zaprasza Monika Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.09.2021

16 września 2021

Rozpoczyna się tydzień zrównoważonego transportu, porozmawiamy zatem o bezpiecznym współdzieleniu dróg przez różnych użytkowników. Coraz częściej mówi się o zwiększaniu udziału ruchu rowerowego i pieszego w miastach. Trzy miesiące temu wprowadzono też nowe przepisy, dające pierwszeństwo pieszym na pasach. Sprawdzimy zatem co się zmieniło i co trzeba jeszcze zrobić, by było bezpieczniej? Czy bylibyśmy gotowi na ograniczenie prędkości w miastach do 30 km/h? Mówić będą o tym przedstawiciele środowisk rowerowych, stowarzyszeń pieszych i osoby zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 16.09.2021

15 września 2021

Czy mamy już do czynienia z czwartą falą zakażeń? Na co powinniśmy się przygotować? Co z trzecią dawką szczepionki? Raport "The Lancet" wykazał, że nawet przy zagrożeniu, jakim jest Delta, "zwiększona liczba dawek dla ogólnej populacji nie jest odpowiednia na tym etapie pandemii". Jak przebiega akcja szczepień w szkołach?

Na te i inne pytania odpowiadać będą: dr Paweł Rajewski - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i dr Waldemar Gadziński - lekarz rodzinny - konsultant wojewódzki medycyny rodzinnej.

Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 15.09.2021

14 września 2021

Po co powstały Wojska Obrony Terytorialnej? Jakie jest ich zadanie? Kto może zostać terytorialsem? Czy jest dużo chętnych? Co ze szkoleniami, wyposażeniem, wynagrodzeniem i pracą zawodową? O tym wszystkim porozmawiamy dziś m.in. z przedstawicielami WOT-u i z Państwem.

Zaprasza Monika Siwak.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.09.2021

9 września 2021

Od 1 stycznia 2022 roku w największych miastach Kujaw i Pomorza, czyli w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu, a także w uzdrowiskach: Inowrocławiu, Ciechocinku i Wieńcu-Zdroju oraz w Nakle nad Notecią nie będzie można eksploatować instalacji na paliwo stałe, jeśli istnieje dostępna sieć ciepłownicza lub gazowa. Zakaz nie dotyczy instalacji, których użytkowanie rozpoczęło się przed tym terminem - tak zdecydował na ostatniej sesji Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jednak zakaz eksploatacji pieców węglowych w nowych inwestycjach to jedno, a konieczność wymiany starych „kopciuchów” to drugie. Czy właścicieli mieszkań lub budynków będzie stać na wymianę źródła ciepła? Zwłaszcza, że są gminy, gdzie programy oferujące dotacje na wymianę pieców węglowych cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem. Dlaczego? Użytkownicy twierdzą, że paliwa dopuszczalne po 2023 r są wciąż drogie i w związku z tym wymiana instalacji jest nieopłacalna. O tym w programie Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.09.2021

8 września 2021

Dla wielu z nas nowe technologie to zdobycze 20. i 21. wieku, pomocne narzędzia w pracy i życiu. Dla dzieci, które urodziły się w otoczeniu komputerów, smartfonów czy tabletów to urządzenia, bez których oni nie wyobrażają sobie życia... Jakie są negatywne skutki nadużywania internetu i telefonu komórkowego? Czy to normalne, że dzieci budzą się i zasypiają ze smartfonem? Kiedy młody człowiek staje się uzależniony? Czy zabraniać, limitować a może nie walczyć z uzależnieniem od nowych technologii? O tym dyskutować będą psychologowie i pedagodzy!

Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 8.09.2021

7 września 2021

A audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras rozmawiamy o dostępności miejsc publicznych dla osób niepełnosprawnych. Od poniedziałku można składać skargi do PFRON, jeśli, np. urząd czy przychodnia są niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Jak osoby z niepełnosprawnościami oceniają dotychczasową likwidację barier? Co jeszcze należy poprawić? O tym rozmawiamy z urzędnikami, przedstawicielką PFRON i samymi niepełnosprawnymi.
Polskie Radio Pik - Pytać każdy może z 7 września 2021

2 września 2021

Od 30 sierpnia straż miejska ma nowe uprawnienia, może karać mandatami kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i rowerzystów. W maju weszły w życie nowe przepisy, dotyczące hulajnóg, które dotąd egzekwowała policja. Czy użytkownicy hulajnóg stosują się do regulacji? Jak swoje bezpieczeństwo po zmianach oceniają piesi? Zaprasza Adriany Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio Pik - Pytać każdy może z 2 września 2021
1234567