Niedziela, 03 lipca 2022 r.   Imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Rycerski

Pytać każdy może

30 czerwca 2022

O bezkosztowym oszczędzaniu energii, a także programach "Czyste powietrze" i "Eko-klimat" mówią eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 30.06.2022

29 czerwca 2022

Zajmiemy się urlopami. Ile dni nam przysługuje? Czy każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu? Kiedy złożyć wniosek o urlop? Czy musimy wykorzystać urlop w całości i do kiedy? Ekwiwalent, odwołanie pracownika z urlopu itd.
Na Państwa pytania czekać będą przedstawiciele Okręgowej Inspekcji Pracy. Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 29.06.2022

28 czerwca 2022

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym niż Polska państwie UE.
Co ważne, EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie, co oznacza, że nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Jeżeli planujesz wyjazd do Wielkiej Brytanii najlepiej zapoznać się z zasadami obowiązującymi po 31 grudnia 2020 r. czyli po brexicie.

Jeśli jesteś osobą niewidomą i niedowidzącą, na Twoje życzenie karta EKUZ może być oznakowana naklejką z tekstem w alfabecie Braille’a.

Dlaczego warto zabrać na wakacje kartę EKUZ? Jak długo jest ważny ten dokument? Jak i gdzie wyrobić Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego ?

Zaprasza Ewa Kurzawa.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 28.06.2022

23 czerwca 2022

Pierwsza wakacyjna sobota na naszej antenie pod znakiem Motorowodnych Mistrzostw Europy w Żninie. Już teraz zapraszamy do słuchania relacji, ale także do odwiedzania punktu informacyjnego organizowanego wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To w sobotę, tymczasem w czwartek po 12.15 opowiemy o ekologicznych projektach realizowanych w Żninie. Mówić będziemy także o programach "Czyste powietrze" i "Moje ciepło". Na Państwa pytania czekać będą doradcy energetyczni. Do Państwa dyspozycji będą numery telefonów: 52 345 50 60 oraz 52 345 50 90.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 23.06.2022

22 czerwca 2022

Polacy nie zawsze wiedzą, co robić w przypadku wyłudzenia danych osobowych. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Czy potrafimy ustrzec się oszustów? Niewiele ponad połowa Polaków wie, co należy zrobić w przypadku wyłudzenia danych osobowych. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest publikacja w sieci zdjęcia swoich dokumentów.
Oszuści przeprowadzają masową kampanię sms-ową, która informuje o błędnym adresie dostawy. To kolejna próba wyłudzenia danych, ale i pieniędzy z kont bankowych. Mamy też do czynienia z tzw. phishingiem, na czym tego typu oszustwa polegają?

O tym, w audycji, mówić będą eksperci: biegli sądowi w dziedzinie ochrony informacji niejawnych i danych osobowych .
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.06.2022

21 czerwca 2022

W jaki sposób prawidłowo przewozić motorówkę? Jaka kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia kampera lub holowania przyczepy campingowej? D ilu kilogramów możemy obciążyć samochód przewożąc rowery? Jakie przepisy obowiązują pasażerów kampera? Jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami przewozić w samochodzie psa?

Zaprasza Ewa Kurzawa.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.06.2022

15 czerwca 2022

To już druga, po Nowem nad Wisłą, radiowa wizyta w gminach województwa kujawsko-pomorskiego, Tym razem gościć będziemy w Brześciu Kujawskim gdzie wespół z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, sprawdzamy jak mieszkańcy radzą sobie z ekologią. Interesuje nas jakie działania podejmują mieszkańcy, lokalne samorządy i społecznicy, by w gminie żyło się bezpiecznie. Interesuje nas jak mieszkańcy gminy radzą sobie z segregacja odpadów, z przechodzeniem na ekologiczne i odnawialne źródła energii, by zachować przyrodnicze wartości jakie posiadają. W audycji wezmą udział także doradcy energetyczni z WFOŚiGW, którzy będą służyli mieszkańcom gminy i słuchaczom radami jak ochronić czystość wód, powietrza i zmniejszać rachunki za energię.
Polskie Radio PiK - Pytac kazdu moze z 15.06.2022

14 czerwca 2022

Dzisiaj obchodzimy światowy Dzień Krwiodawstwa. Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka.

Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.

Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.06.2022

9 czerwca 2022

Do 30 czerwca 2022 r. trzeba złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i rodzaju spalanych paliw w naszym domu. Spis kopciuchów, bo tak jest popularnie nazywany, to tworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakich źródeł ciepła używa. Czasu niedużo, a jak złożyć deklarację powiemy w trakcie audycji.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 9.06.2022

8 czerwca 2022

Apteki. Przez cztery miesiące tego roku Polacy podobno wydali w aptekach już 15 miliardów zł. To średnio 400 zł na osobę. Nie tylko kupujemy więcej leków, ale dużą rolę odgrywa też inflacja.

Ilość leków przeciwbólowych, które są pochłaniane przez pacjentów, jest obłędna. Wielu pacjentów wierzy, że jak coś jest reklamowane, to na pewno jest dobre. Drugi problem to łatwa dostępność. Najpopularniejsze są leki bez recepty na objawy przeziębienia lub grypy, wzrasta popularność preparatów witaminowych. Czy uzależniliśmy się od leków? Czy apteka stała się niejako "lekarzem pierwszego kontaktu"?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 8.06.2022
1234567