Niedziela, 24 stycznia 2021 r.   Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Plichta

Pytać każdy może

21 stycznia 2021

W poniedziałek najmłodsze dzieci wróciły do szkół. Jak poradziły sobie placówki z zapewnieniem bezpieczeństwa epidemicznego? Jak radzą sobie nauczyciele po powrocie do nauki stacjonarnej? O to zapytamy przedstawicieli kuratorium i szkół. Telefony czynne w trakcie programu: 52 345-50-90 i 52 345-5-0-60.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 21.12.2021

20 stycznia 2021

Polacy coraz mniej donoszą na spalających odpady w domowych piecach. W październiku i listopadzie ubiegłego roku straże miejskie przyjęły mniej zgłoszeń o zadymieniu i prawdopodobnym spalaniu odpadów, niż w analogicznym okresie 2019 roku. Czy to efekt pewnych zachowań w czasie pandemii? Może przestaliśmy reagować na zanieczyszczone powietrze, przyjmując to, co czujemy za normę? Może to reakcja na efekty naszych wcześniejsze zgłoszeń?

O tym dyskutować będą przedstawiciele Straży Miejskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.01.2021

19 stycznia 2021

Po wprowadzeniu podatku od tzw. małpek czyli mocnego alkoholu w małych opakowaniach, według badań, wcale nie zmalała ich sprzedaż. Co znamienne, z trzech milionów "małpek" sprzedawanych dziennie, aż dwie trzecie przypadają na godziny poranne i w południe. Oznacza to, że przeciętnie 600 tysięcy Polaków może być w pracy pod wpływem alkoholu. Do tego dochodzą środki odurzające, od których, jak pokazało życie, nie stronią nawet kierowcy komunikacji miejskiej.

Co może pracodawca, gdy stwierdzi, że pracownik jest pod wpływem substancji odurzających? Federacja Polskich Pracodawców od dawna postuluje, by pracodawcy, a nie tylko policja, mieli prawo do stwierdzenia ciężkiego naruszenia prawa pracy. W Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej powołano zespół roboczy dla zmiany przepisów.

Co dzisiaj musi i powinien zrobić pracodawca gdy pracownik jest nietrzeźwy? Jak udowodnić, bez udziału policji, że pracownik spożywał alkohol lub narkotyki w trakcie pracy? Jakie prawa ma pracownik, którego podejrzewa się o bycie pod wpływem substancji odurzających?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 19.01.2021

14 stycznia 2021

1 stycznia weszły w życie nowe przepisy odnośnie jednorazowego plastiku. Z rynku mają zniknąć plastikowe słomki, kubeczki, talerzyki i patyczki do uszu. Jak dużym problemem jest jednorazowy plastik? Czy da się go łatwo zastąpić ekologicznymi zamiennikami? Co mają dać nowe przepisy i czy każdy plastik jest zły? Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 14.01.2021

13 stycznia 2021

Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja, umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19. Będzie to możliwe do zrealizowania trzema kanałami: pierwszy, przez internetowe konto pacjenta, drugi, to infolinia 989, a ostatni - bezpośrednio w punktach szczepień.

Czy dzięki szczepieniom złagodzimy skutki trzeciej fali zakażeń koronawirusem? Czy razem z rozpoczęciem szczepień w tzw. pierwszej grupie będzie można złagodzić restrykcje wprowadzone 28 grudnia?

Zdaniem wirusologów, dopóki nie zostanie zaszczepione przeciw COVID-19, 80 proc. populacji, każdy wzrost aktywności będzie łączył się z pewnym wzrostem zachorowań.

Goście Mgady Jasińskiej: dr. Paweł Rajewski - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny, dr Waldemar Gadziński - lekarz rodzinny, konsultant wojewódzki medycyny rodzinnej, Barbara Nawrocka - rzecznik NFZ i Marek Gralik - kurator oświaty.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.01.2021

12 stycznia 2021

W grudniu 2020 r. Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła, bez poprawek, rewolucyjne zmiany w przepisach drogowych. Po pierwsze, piesi maja pierwszeństwo na przejściach. Co to oznacza dla pieszych i kierowców? Wchodzimy na jezdnie niezależnie od sytuacji, bo mamy pierwszeństwo? Po drugie, piesi nie mogą używać elektroniki na przejściach. Tylko kto ma im te słuchawki zdejmować? Po trzecie, hulajnogi nie mogą poruszać się po chodnikach, tylko po jezdniach. Czy to oznacza, że dzieciak na hulajnodze musi mieć coś więcej niźli kartę rowerową? A co z tymi, którzy nie mają żadnych uprawnień? Po czwarte, na drogach szybkiego ruchu obowiązują odstępy między pojazdami, w myśl zasady, prędkość podzielona przez dwa, czyli 100 km/h, odstęp 50 metrów. Ponoć policja niemiecka ma już urządzenia, które to mierzą. Po piąte, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Sporo tego. Ponoć maja być jakieś unijne dotacje na kampanie edukacyjna w tej sprawie.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.01.2021

7 stycznia 2020

Rozpoczęły się ferie, wyjątkowe, bo w czasie pandemii. Z jednej strony dzieci i młodzież mają teraz mniej obowiązków, ale jak mogą zagospodarować wolny czas, przy zamkniętych instytucjach kultury, sportowych i miejscach rekreacji? Zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność, co do odpowiedniego przygotowania – oto z czym mierzą się w ostatnich miesiącach uczniowie. Jak pandemia koronawirusa wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży? Jak rodzice powinni zorganizować wolny czas swoim dzieciom? Kiedy szukać pomocy profesjonalistów? O tym dyskutować będą psycholożki z Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może 7.01.2021

6 stycznia 2021

W święto Trzech Króli porozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma ta data dla kultury chrześcijańskiej. Sprawdzimy, jak postaci trzech króli były przedstawiane w kulturze ludowej i jak współczesne orszaki nawiązują do tradycji kolędowania. Powiemy także o tym, jak to święto obchodzone jest w innych krajach.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 6.01.2021

5 stycznia 2020

Dariusz Wrzos - z-ca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Dariusz Wrzos - z-ca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Program "Czyste powietrze" wspiera finansowo tych, którzy chcą wymienić stare, nierentowne i szkodliwe dla środowiska instalacje grzewcze. Dobrym przykładem w naszym województwie jest podbydgoska gmina Białe Błota, która za szeroką wymianę kopciuchów uzyskała nagrodę Eko-Orła. Jednak nie o zaszczytu tu chodzi, ale o czyste powietrze, a do tego jeszcze w naszym kraju daleko. Zaprasza Wojciech Sobociński.

Telefony czynne w trakcie audycji: 52 345-50-90 i 52 345-50-60.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 4.01.2021

1 stycznia 2021

Podsumowanie roku 2020. Zaprasza Michał Jędryka.
Polskie Radio - PiK - Podsumowanie roku 2020 z 1.01.2021
1234567