Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Barcin

Pytać każdy może

8 grudnia 2022

Dodatek elektryczny, to kolejny finansowy rodzaj wsparcia dla gospodarstw domowych po dodatku węglowym oraz dodatku do innych źródeł ogrzewania. Kto może się o niego ubiegać, jakie są warunki otrzymania pieniędzy i gdzie złożyć wniosek? Poza tym o zamrożeniu cen prądu i limitach na 2023 r. O tym w czwartkowej audycji z cyklu „Pytać każdy może”. Masz pytanie do naszych ekspertów? Zadzwoń w czasie audycji 52 345 50 90.

7 grudnia 2022

Polskie miasta znajdują się w czołówce rankingów miejsc z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Niekiedy mieszkańcy ze względu na smog nie powinni wychodzić z domu i powinni unikać aktywności na świeżym powietrzu.
Skąd to zanieczyszczenie? Z wielu nieekologicznych pieców. Czy rzeczywiście co niektórzy czują się bezkarni, paląc byle czym?
Eksperci prognozują, że w porównaniu z poprzednimi sezonami grozi nam wzrost zanieczyszczeń. Straże miejskie nie zaniechały w tym sezonie kontroli pieców, posypały się pierwsze mandaty za spalanie śmieci.
Co grozi tym, którzy nie przestrzegają przepisów i zanieczyszczają powietrze? Na ile sytuację uporządkuje uchwała antysmogowa?
O tym dyskutować będą przedstawiciele Straży Miejskich, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 7.12.2022

6 grudnia 2022

Polityka senioralna staje się coraz bardziej potrzebna w obliczu starzenia się polskiego społeczeństwa. Program Senior+ ma wspierać organizacje pozarządowe i samorządy w organizowaniu Domów Dziennego Pobytu dla seniorów. Właśnie ruszał kolejny nabór do tego programu. Naszym gościem jest wiceminister Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz prowadzący DDP na Kujawach i Pomorzu.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 6.12.2022

1 grudnia 2022

Ekoschematy to obecnie najbardziej dyskutowane wśród polskich rolników decyzje w ramach płatności bezpośrednich UE na lata 2023-2027. Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich. Kto może ubiegać się o dopłaty w ramach ekoschemató ? Jakie trzeba spełniać kryteria? Od czego zależy wysokość dopłat?
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 1.12.2022

30 listopada 2022

Kradzież danych osobowych, szczególnie teraz, kiedy dokonujemy zakupów, czy innych transakcji przez telefon lub Internet. Niestety często sami znacznie ułatwiamy zadanie cyberprzestępcom, których aktywność i tak w ostatnich lata sukcesywnie rośnie.

Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych przetwarzanych przez sklepy internetowe, jest wysokie. Jednocześnie 90 proc. ankietowanych deklaruje, że decydując się na zakupy w sieci, wybiera tylko popularne i działające od dłuższego czasu sklepy internetowe. Podobny odsetek (89 proc.) z nas dokonując płatności korzysta tylko z certyfikowanych pośredników.

Każdy z nas powinien uważać nie tylko na fałszywe sklepy, ale też na takie, które podczas zakupów będą wymagały podania nieuzasadnionej ilości danych.

Czy tak naprawdę dbamy tylko o bezpieczeństwo swojego portfela i to tylko doraźnie? Czy potrafimy zabezpieczyć się przed oszustami?

O tym dyskutować będą biegli w zakresie danych osobowych, przedstawiciele policji i Politechniki Bydgoskiej. 52 345-50-90.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 30.11.2022

29 listopada 2022

Notariusza kojarzymy zwykle jako kogoś, kto spisuje testament czy umowę kupna sprzedaży. Jednak zakres spraw, które można i trzeba załatwić u notariusza jest znacznie więcej - od umów małżeńskich po umowy zbycia spadku. Naszym gościem będzie radca prawny, notariusz - pani Alicja Lehmann. Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 29.11.2022

24 listopada 2022

Ile zapłacimy za energię elektryczną w 2023 r.? Czym jest zamrożenie cen prądu, a czym jego maksymalna cena? Jakie rozwiązania zostały przyjęte dla gospodarstw domowych, a jakie dla małych i średnich firm, samorządów i innych uprawnionych podmiotów? Jakie warunki należy spełnić, by zagwarantować sobie niższe opłaty za energię elektryczną? Kto i w jakim terminie powinien złożyć oświadczenie do sprzedawcy energii? Kto może złożyć do gminy wniosek o dodatek elektryczny? O tym w czwartkowej audycji z cyklu „Pytać każdy może”. W czasie programu czekać będziemy także na pytania od Słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 24.11.2022

23 listopada 2022

Rozpoczęły się cykliczne spotkania konsultacyjne w ramach akcji "Wtorek z farmaceutą".
Z jakich porad mogą skorzystać pacjenci? Czy to jest kontrpropozycja dla porad u lekarza rodzinnego? Kiedy udać się do apteki, a kiedy do POZ? Czy każda apteka ma obowiązek udzielania konsultacji? Czy dzięki tym konsultacjom skrócą się kolejki do lekarzy?
Na te i inne pytania odpowiadać będą farmaceuci i lekarze.

Czekamy na Państwa telefoniczne pytania podczas audycji: 52 345-50-90.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 23.11.2022

22 listopada 2022

Zmiany w Kodeksie Drogowym. Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 22.11.2022

17 listopada 2022

Rolnictwo: dofinansowania, wnioski.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 17.11.2022
1234567