Wtorek, 25 stycznia 2022 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Pytać każdy może
Plichta

Pytać każdy może

25 stycznia 2022

Eksperci rynku mieszkaniowego nie mają wątpliwości - ceny mieszkań w 2022 roku muszą wzrosnąć, bowiem drożeją grunty, materiały budowlane i kredyty. W ubiegłym roku średnia cena mieszkania w Polsce wzrosła o 9 procent. Wielu znawców rynku deweloperskiego mówi też o tzw. bańce mieszkaniowej. Dzięki spekulacjom, ceny metra kwadratowego gwałtownie rosną, by potem równie gwałtownie spaść. Czy bańka pęknie właśnie w 2022 roku?

20 stycznia 2022

Według wyników niedawnego sondażu, Polacy mają duże problemy, aby zrozumieć, jak reforma podatkowa wpłynie na ich wynagrodzenia. Według danych zebranych ankieterów, tylko 27 proc. badanych wie, ile w tym roku wyniesie ich pensja. Pomagamy rozwiać te wątpliwości. W naszym studiu będą doradcy podatkowi, który spróbują rozwikłać zawiłości Polskiego Ładu i odpowiedzieć na pytania słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 20.01.2022

19 stycznia 2022

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne? Jakie przepisy regulują ubezpieczenia komunikacyjne? Kiedy umowa ubezpieczenia jest nieważna, jakie są prawa i obowiązki stron umowy? Jaką rolę pełni OC - najpopularniejsze ubezpieczenie komunikacyjne? Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC? Jednym zdaniem — wszystko o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Na państwa pytania odpowiadać będą eksperci z ogólnopolskiej agencji ubezpieczeniowo — finansowej Diamond Finance.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 19.01.2022

18 stycznia 2022

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 18.01.2022

13 stycznia 2022

W wielu miejscach regionu zimą notujemy przekroczenia norm czystości powietrza. W walce z tym zjawiskiem ma pomóc program "Czyste powietrze". Jakie zmiany czekają nas w tym roku? Kto i jak może skorzystać z dofinansowania? Jak wygląda procedura? O tym będziemy rozmawiać z przedstawicielami samorządów i WFOŚiGW.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 13.01.2022

12 stycznia 2022

Dr n. med. Katarzyna Napiórkowska-Baran/fot. Henryk Żyłkowski
Dr n. med. Katarzyna Napiórkowska-Baran/fot. Henryk Żyłkowski
Dr Waldemar Gadziński/fot. Henryk Żyłkowski
Dr Waldemar Gadziński/fot. Henryk Żyłkowski
Czy Polacy to lekomani? Przyjmujemy za dużo antybiotyków, stosując je bez właściwej diagnostyki, a także często zbyt wcześnie przerywamy antybiotykoterapię. Nagminnie i bez kontroli lekarza sięgamy po antybiotyki przy przeziębieniu i infekcjach wirusowych, które wymagają innego leczenia. Prawdziwą zmorą stało się samoleczenie Polaków. Kupujemy paramedykamenty licząc na to, że pomogą. Sięgamy bardzo często po kuszące wyglądem opakowania suplementów diety. Czy takie zachowania mogą bardziej pomóc, czy zaszkodzić naszemu zdrowiu?
Dyskutują lekarze i dietetycy.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 12.01.2022

11 stycznia 2022

Przygotował Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 11.01.2022

6 stycznia 2022 - Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli przejdą przez Polskę. W tym roku pod hasłem "Dzień dziś wesoły" odbędą się w ok. 670 miejscowościach. W nawiązaniu do przekazów zawartych w Ewangelii, w uroczystość Objawienia Pańskiego trzej królowie złożą hołd narodzonemu Bogu, Jezusowi Chrystusowi. Główny organizator pochodów, Fundacja Orszak Trzech Króli przygotowała scenariusz jasełek, ponad 300 tysięcy koron i 100 tysięcy śpiewników. Zostały wysłane do lokalnych organizatorów, także do Bydgoszczy gdzie odbywa się jeden z najliczniejszych orszaków w kraju.

Ewa Dąbrowska
Polskie Radio PiK - Trzech Króli z 6.01.2022

5 stycznia 2022

Kim są Sygnaliści i jaki jest ich status? O sygnalistach zrobiło się głośniej w związku z pracami legislacyjnymi prowadzonymi w ramach wspólnoty. Czy sygnalista to nowa nazwa donosiciela? W jaki sposób jego działalność może oddziaływać na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Czy z uwagi na podjęte czynności przysługują mu jakiekolwiek mechanizmy ochronne? Kogo obowiązuje unijna dyrektywa?
O tym porozmawiamy z biegłymi sądowymi w dziedzinie ochrony informacji niejawnych i danych osobowych. Podczas audycji będzie też można wyjaśnić problemy związane z ochroną danych osobowych.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 5.01.2022

4 stycznia 2022

Sporo zmian czeka kierowców w 2022, nie tylko z powodu zmiany taryfikatora mandatowego. Policja zapowiada bezwzględną walkę z drogowymi piratami. Nieujawnienie sprawcy przekroczenia prędkości w chwili popełnienia wykroczenia będzie grozić mandatem do 8 tys. zł dla właściciela pojazdu .Spowodowanie kolizji ma kosztować nie mniej niż 1500 zł, a spowodowanie jej po spożyciu alkoholu minimum 2500 zł.
Tablice rejestracyjne, przy zmianie pojazdu, będą mogły być przypisane do kierowcy. Inny będzie tryb wyrejestrowywania samochodów i ponownego przysposobienia ich do ruchu. Przeglądy techniczne dokonywane będą wraz z sesją zdjęciową, co ma wyeliminować "lewe" przeglądy. Nie będzie obowiązkowa naklejka z numerem rejestracyjnym na szybie. Zmian jest sporo i warto o tym poinformować.
Polskie Radio PiK - Pytać każdy może z 4.01.2022
1234567