Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
8 maja 2025
2025-05-07
Dlaczego wobec tego tak bardzo zależy nam na zachowaniu różnic między nami? Czy w dobie swoistego uniwersalizmu, który „zafundował” nam postęp technologiczny, różnice np. regionalizmy wciąż są ważne? O tym w czwartkowej audycji, na którą zapraszają Zaneta Walentyn i regionaliści.
7 maja 2025
2025-05-07
Specjaliści z całej Polski zjechali do Torunia na Kongres Energetyki Przyszłości. Dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, geopolityce i transformacji energetycznej. Wydarzeniu patronowało Polskie Radio PiK.
W audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras odpowiedź na pytania: Jak powinna wyglądać energetyka przyszłości? Jak będzie rozwijać się fotowoltaika, energetyka wiatrowa czy produkcja paliw z biomasy? Czy Polska jest zabezpieczona przed blackoutami?
6 maja 2025
2025-05-06
Kosmetyki naturalne czy mieszanki ziołowe na różne dolegliwości zyskują na popularności. Ten zwrot ku naturze będzie się utrzymywać - uważają uczestnicy konferencji, która odbywa się w Golubiu-Dobrzyniu. Na zamek – tam, gdzie działała zafascynowana ziołami Anna Wazówna – przyjechali specjaliści z całej Polski i Europy, by dyskutować o nowoczesnym zielarstwie i ziołolecznictwie. Relacja z wydarzenia w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
5 maja 2025
2025-05-04
W czwartek obchodzić będziemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja. W studiu bibliotekarze z regionu opowiadali o swojej pracy, miłości do książek i problemach dnia codziennego. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
2 maja 2025
2025-05-05
W inowrocławskich szkołach podstawowych będzie realizowany program „Zgoda buduje”. Uczniowie nauczą się m.in., jak rozwiązywać konflikty wśród rówieśników. Więcej w audycji Marcina Glapiaka.
1 maja 2025
2025-05-01
Czas rozpocząć majówkę! Oprócz już nieco tradycyjnego grilla, to czas spotkań ze znajomymi, wyjazdów i odpoczynku na łonie natury. Właśnie ta forma cieszy się rosnącą popularnością. Jednak jedno się nie zmienia – bezpieczeństwo przede wszystkim! Jak należy zachować się w lesie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Zasady przypomnieli leśnicy i strażacy. Do wysłuchania audycji zaprasza Monika Kaczyńska.
30 kwietnia 2025
2025-04-30
Wszystkie dzieci są objęte obowiązkiem szkolnym. Coraz częściej jednak rodzice decydują się nie puszczać swoich pociech do publicznych szkół i wybierają prywatne placówki. Z roku na rok rośnie też liczba dzieci uczących się w edukacji domowej. Jak wygląda taka nauka? Jakie są jej plusy i minusy? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
29 kwietnia 2025
2025-04-28
Były pokazy ratownictwa, odwiedziny w prosektorium i przemowy do wyobraźni. Opowiadaliśmy o wyjątkowych warsztatach dla młodzieży, które zorganizował Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum i wyjaśniliśmy, dlaczego nie warto sięgać po „pierwszego papierosa”. Do wysłuchania audycji zaprasza Jolanta Fischer.
28 kwietnia 2025
2025-04-27
O likwidacji Zakładów Qemetica Soda w Janikowie i problemach innych zakładów w regionie – będą dyskutować przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców. Także w tym gronie porozmawiamy, czy potrzebne nam są kolejne święta i dni wolne od pracy? Gośćmi audycji byli: Roman Rogalski, Sławomir Wittkowicz i Sebastian Gawronek. Do wysłuchania zaprasza Magda Jasińska.