Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
31 maja 2023
2023-05-30
Rozmawiamy o zbliżającym się Eko-Dniu Dziecka w Kęsowie, wiemy jakie czekają tam atrakcje. Rozmawiamy o programach „Czyste powietrze” i „Mój prąd”. Dla kogo przeznaczone są te programy? Jak starać się o dofinansowanie? Co to jest magazyn energii i na jakiej zasadzie działa pompa ciepła? Odpowiedzi w audycji!
30 maja 2023
2023-05-29
29 maja 2023
2023-05-27
Odwiedzamy Państwową Szkołę Muzyczną w Inowrocławiu im. Juliusza Zarębskiego.
Ambicją inowrocławian było od zawsze stworzenie znaczącego środowiska artystycznego na mapie kulturalnej Polski. Istniejące Uzdrowisko sprzyjało projektom kulturalnym. W Towarzystwach muzycznych miasta pojawiła się potrzeba powołania szkoły muzycznej, na prawach państwowych. O długoletniej historii, teraźniejszości i ambicjach szkoły mówić będą: Józef Henke - dyrektor szkoły, Małgorzata Rona - zastępca dyrektora oraz Marcin Kopczyński - kompozytor, nauczyciel i prezes Towarzystwa Muzycznego ProArte.
26 maja 2023
2023-05-25
W jaki sposób wojna na Ukrainie wpłynie na wspólną pamięć o Rzezi Wołyńskiej? W ostatnich dniach doszło do dyplomatycznego spięcia między dyplomatami z Polski i Ukrainy. Jak rozmawiać o trudnej przeszłości i czego Polska może realnie oczekiwać od Ukrainy? W programie rozmawiamy też o tym, na ile zapowiedzi transferów socjalnych są atrakcyjne dla wyborców? Wracamy do projektu, który ma przełamać pat w Trybunale Konstytucyjnym i sejmowych prac nad powołaniem komisji do zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski.
Goście Michała Słobodziana:
- prof. Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu,
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu,
- dr Marcin Wałdoch, politolog z UKW w Bydgoszczy
25 maja 2023
2023-05-24
Są w różnym wieku, mają różne zawody i zainteresowania. Łączy ich pasja dokumentowania tragicznej przeszłości. Dziś w audycji o fenomenie na skalę ogólnopolską. Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego od lat realizuje dokumenty dotyczące niemieckich zbrodni na Pomorzu w pierwszych miesiącach II Wojny Światowej. Filmowcy rozpoczęli właśnie pracę nad kolejnym obrazem. Tym razem będzie to opowieść o piekle jakim był obóz przesiedleńczy w toruńskiej Szmalcówce. Przez obóz przeszło około 10 tysięcy osób. Kilkaset zmarło, w tym wiele dzieci. Więcej na ten temat w audycji Michała Słobodziana.
24 maja 2023
2023-05-23
W maju świętują strażacy. Postanowiliśmy lepiej poznać tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Ilu strażaków jest w naszym regionie? Czy w tej służbie są kobiety? Jak dostać się do straży? Jak Państwowa Straż Pożarna współpracuje z Ochotniczą? Czy w działania tej formacji może zaangażować się młodzież? Jak straż się zmienia? Czy w Solcu Kujawskim jest muzeum straży pożarnej? Zaprasza Tomasz Kaźmierski.
23 maja 2023
2023-05-22
Po 20-30 latach spędzonych w Domu Pomocy Społecznej, zaczęli samodzielne życie. W Regionalnym Punkcie Widzenia odwiedzamy Centrum Wsparcia Społecznego we Włocławku, gdzie powstały mieszkania wspomagane dla seniorów. Jest też możliwość pobytu dziennego. Na zajęcia przychodzą Ci, którym najbardziej doskwiera samotność.
22 maja 2023
2023-05-20
O nowych kierunkach, jakie powstają na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, opowiedzą pracownicy naukowi tych uczelni. Do kogo adresują swoją ofertę? Jaka przyszłość czeka absolwentów nowych kierunków?
19 maja 2023
2023-05-19
"Jeśli będą stwierdzone zaniechania, będzie wyciągnięta odpowiedzialność" - zapowiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera w związku ze sprawą odnalezienia fragmentów rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Minister Obrony Narodowej zarzuca jednemu z generałów brak należytej reakcji. Wojskowi zapewniają jednak, że procedury zostały spełnione. Jakie wnioski trzeba wyciągnąć po tym incydencie? Mówimy także o programowych propozycjach Prawa i Sprawiedliwości i reakcji opozycji na nie. Pytamy o efekty europejskiej podróży jednego z ważnych chińskich dyplomatów. Goście Michała Słobodziana: prof. Janusz Golinowski i dr Sławomir Sadowski - politolodzy z UKW w Bydgoszczy.