Wsłuchaj się w region


W programie turystyczna promocja regionu, wyprawy w najciekawsze (znane i jeszcze nie do końca odkryte miejsca Pomorza i Kujaw), promocja aktywnego wypoczynku oraz zaproszenia na koncerty i imprezy w regionie.

W sezonie turystycznym audycja prowadzona jest „na żywo” także z różnych ciekawych lokalizacji województwa kujawsko-pomorskiego.

Co tydzień opowiadamy też niezwykłe legendy Pomorza i Kujaw. Proponujemy również wyprawy z przewodnikiem i podróże tematyczne szlakami regionu. Na wyprawy po regionie zaprasza m.in. Marek Weckwerth - dziennikarz Gazety Pomorskiej.

W każdą sobotę także przegląd prasy lokalnej i dla naszych Słuchaczy konkurs ze znajomości Pomorza i Kujaw. Nie zabraknie też dużej ilości przebojowej muzyki na sobotnie przedpołudnie.

1 kwietnia 2023

Stare i nowe. Pocztówka z Bydgoszczy/fot. (jw) Stare i nowe. Pocztówka z Bydgoszczy/fot. (jw)

Propozycje na weekend. Odwiedzamy zapomniane zamki w naszym regionie, ruiny zamku w Bobrownikach niedaleko Lipna, zamki w Pokrzywnie i w Rogóźnie. W Toruniu, z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika można obejrzeć unikatowe pierwsze wydania słynnego dzieła "De revolutionibus orbium coelestium". W cyklu "Lubię tu być'' zapraszamy do Żnina. Przypominamy słynny ród Krzycki. Proponujemy też dużo wiosennej muzyki!

Stare i nowe. Pocztówka z Bydgoszczy/wideo: (jw)

25 marca 2023


Propozycje spędzenia pierwszego wiosennego weekendu poza domem, na koncercie, w kinie czy w teatrze, ale też aktywnie, na sportowo. Nie zabraknie również wypraw w ciekawe miejsca Pomorza i Kujaw i opowieści o zapomnianych zamkach regionu. Trwa Rok Mikołaja Kopernika, a u nas kolejna opowieść o mniej znanych faktach z życia wielkiego astronoma. Spora dawka wiosennej muzyki na sobotnie przedpołudnie!

18 marca 2023

Spacer brzegiem Brdy w poszukiwaniu wiosny. (jw) Spacer brzegiem Brdy w poszukiwaniu wiosny. (jw)

W kolejną marcową sobotę zabierzemy Słuchaczy na wycieczkę "Szlakiem Piastowskim". Powiemy o nowych nasadzeniach w lasach regionu. Przekażemy relację z biegowej "operacji" pod hasłem "Odlotowa Piątka". Jak zwykle zachęcać będziemy do aktywności fizycznej oraz przedstawimy kulturalne propozycje nie tylko na weekend. Zaprasza Małgorzata Burchardt.

Spacer brzegiem Brdy w poszukiwaniu wiosny. (jw)

11 marca 2023


Idziemy do Muzeum Soli i Warzelnictwa w Ciechocinku. To doskonały punkt mogący uatrakcyjnić pobyt w tej uzdrowiskowej miejscowości. Wśród eksponatów muzeum znajdują się różnego rodzaju przedmioty i maszyny związane z warzelnictwem, ale będące również świadectwem powstania i działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku. Polecamy także Słuchaczom ciekawe miejsca w Borach Tucholskich, gdzie zdecydowanie nie ma czasu na nudę. W programie także kulturalne i sportowe propozycje nie tylko na weekend.

4 marca 2023


Zapraszamy Słuchaczy na Bieg Tropem Wilczym. Jesteśmy na Nocy Sów we Wdeckim Parku Krajobrazowym. W cyklu "Lubię tu być" odwiedzamy Centrum Czynnej Przyrody w Tleniu. Przedstawiamy także kulturalne propozycje na weekend. Zaprasza Małgorzata Burchardt.

25 lutego 2023


Wyprawy w ciekawe, często nieznane miejsca Pomorza i Kujaw oraz propozycje aktywnego i kulturalnego spędzenia wolnego czasu. Opowiadamy m.in. o tragicznych historiach, które łączą zapomniane dwory w Czystem, Dobiesławicach i w Radzimiu. A w kilka dni po 550 urodzinach Mikołaja Kopernika nie zabraknie ciekawostek związanych z wielkim astronomem. No i oczywiście, jak zwykle, duża dawki muzyki na sobotnie przedpołudnie!

11 lutego 2023


W programie propozycje nie tylko weekendowego wypoczynku, ale też wyprawy w ciekawe miejsca Pomorza i Kujaw! Co prawda Walentynki przypadają we wtorek, ale „polska stolica zakochanych”, czyli Chełmno, świętuje już przez cały weekend! W sobotę nasz radiowy wóz satelitarny będzie w Chełmnie i zaprosimy słuchaczy do tego pięknego miasta! Poza tym opowiemy o unikatowych na skalę światową zabytkach Strzelna i odwiedzimy stację kolejową, ale niezwykłą zapomnianą stację w Pruszczu-Bagienicy.

4 lutego 2023


W samym środku ferii zimowych, na Pomorzu i Kujawach sporo propozycji wypoczynku, nie tylko dla najmłodszych. Będą zaproszenia do muzeum, do kina i do teatru, ale nie zabraknie też czegoś dla tych, którzy kochają wypoczywać aktywnie! Tym, którzy lubią poznawać nasz region opowiemy o niezwykłych, wspaniałych zabytkach Strzelna i o zapomnianym kościele w miejscowości Zrazim. W naszym cyklu związanym z "Rokiem Kopernika" przybliżymy też kolejne, nieznane fakty i ciekawostki z życia wielkiego astronoma.

28 stycznia 2023


W ten weekend będziemy mieli prawdziwą kumulację imprez! To początek ferii zimowych w naszym regionie, ale przed nami też niedzielny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz feryjnego i orkiestrowego "rozkładu jazdy" zaproponujemy też wyprawy w ciekawe i często nie do końca odkryte miejsca Pomorza i Kujaw. Opowiemy m.in. o burzliwej historii słynnego niegdyś kościoła w Wieldządzu i o prawdziwej perle architektonicznej regionu, czyli o klasztorze w Mogilnie. A wracając jeszcze do ferii - nasz wóz satelitarny zatrzyma się na poligonie Toruniu i pokażemy, że w ferie można trenować z wojskiem. Cieszy się to ogromnym zainteresowaniem!

14 stycznia 2023


W programie nie zabraknie zaproszeń na koncerty i wydarzenia kulturalne, ale będą również propozycje dla osób lubiących wypoczywać aktywnie. Naszych Słuchaczy zabierzmy też w podróż po Pomorzu i Kujawach, proponując m.in. odwiedzenie ginących i zapomnianych, a godnych uwagi miejsc. Opowiemy o niezwykłym pałacu w Runowie Krajeńskim i o dworze w miejscowości Niedźwiedź. W roku Mikołaja Kopernika proponujemy też cykl poświęcony wielkiemu astronomowi - cykl dzięki któremu poznamy wiele ciekawostek z jego życia codziennego. Oczywiście nie zapomnimy o dużej porcji optymistycznej muzyki na sobotnie przedpołudnie.


Kujawy i Pomorze znane i nieznane... czym kuszą mieszkańców regionu i turystów? Co szykują na weekend dla zainteresowanych wypoczynkiem, kulturą i sportem?

Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć w audycji...


W każdą sobotę
od godz. 10:05 do 12:00
zaprasza
DARIUSZ GROSS


Zapraszamy do kontaktu
pod adresem:

„Wsłuchaj się w region”
Polskie Radio PiK,
ul.Gdańska 48,
85-006 Bydgoszcz


Dla Lasu, Dla Ludzi