Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza

Cykl „Lubię tu być” to wyprawy w ciekawe i atrakcyjne i często nie do końca poznane zakątki Pomorza i Kujaw:
  • od Pojezierza Brodnickiego po Bory Tucholskie;
  • od bydgoskich Młynów Rothera po Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim;
  • od domu pracy twórczej „Ciafrotowo” w Średniej Hucie po Kozią Dolinę w Ojrzanowie;
  • od „paszportu turystycznego” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej po „Rok flisactwa” Fundacji „Wolna Wisła”.
Po prostu: „Lubię tu być”… Zaprasza Dariusz Gross.

Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza przybliżają Państwu:
Tatiana Adonis, Monika Kaczyńska, Agnieszka Marszał, Marcin Glapiak i Marcin Doliński.

Program dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

21 września 2024 - Szlakiem kujawsko-pomorskich murali

2024-09-21
Szlakiem kujawsko-pomorskich murali - Barcin. Fot. nadesłane/Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Szlakiem kujawsko-pomorskich murali - Barcin. Fot. nadesłane/Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Szlakiem kujawsko-pomorskich murali - Sępólno Krajeńskie. Fot. nadesłane/Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Szlakiem kujawsko-pomorskich murali - Sępólno Krajeńskie. Fot. nadesłane/Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

To ostatni tego lata odcinek radiowego cyklu „Lubię tu być”. Tym razem wraz z Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną odwiedzimy miejsca, gdzie turystyka łączy się ze sztuką. Po „Paszporcie do Natury”, w ramach którego mieszkańcy i turyści mogli odwiedzać parki krajobrazowe, po „Paszporcie od kuchni”, czyli propozycji odkrywania regionalnych smaków oraz „Kosmicznym paszporcie”, który zachęcał do podróży śladami Mikołaja Kopernika, czas na „street-art”. Najnowsza odsłona paszportowa, to „MURALokacje”, czyli wycieczka po najciekawszych miejscach z muralami w Kujawsko-Pomorskiem. W przestrzeni miejskiej do odkrycia jest 65 wielkoformatowych obrazów związanych historią naszego regionu. O tym, którędy prowadzą artystyczne szlaki Kujaw i Pomorza, w rozmowie z Tatianą Adonis opowiadają Magdalena Bławat-Lewandowska i Rafał Frąckiewicz z biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 21 września 2024 - Szlakiem kujawsko-pomorskich murali

14 września 2024 - Ścieżka Ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym...

2024-09-14
Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego powstała Ścieżka Ciszy. Fot. Marcin Doliński/PR PiK

Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego powstała Ścieżka Ciszy. Fot. Marcin Doliński/PR PiK

Ma 11 kilometrów, a jej jedyną i najważniejszą atrakcją są odgłosy przyrody. We Wdeckim Parku Krajobrazowym w Borach Tucholskich powstała Ścieżka Ciszy, którą Słuchaczom postanowił przybliżyć Marcin Doliński.

- Nie potrafimy czasami docenić tego co jest dookoła nas. Okazało się, że Wdecki Park Krajobrazowy posiada jeszcze sporo takich miejsc, które nie są zanieczyszczone hałasem. My chcemy zaprosić do docenienia tej atrakcji jaką jest nasza przyroda, nasza przyroda, nasze ptaki, nasza ta głośna cisza. O takiego typu turystę nam chodzi - mówi Daniel Siewert z Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

- Województwo kujawsko-pomorskie jako pierwsze i jedyne w Polsce zaprojektowało i uruchomiło na terenie Wdeckiego Parku nowy produkt turystyczny, którym jest Ścieżka Ciszy. Kiedy pójdziemy w sam środek lasu i zamkniemy oczy, to skupimy się na dźwiękach, które do nas dochodzą - zawsze jest to wiatr, ptaki, czy szelest liści, więc są to wartości dźwiękowe oscylujące w granicach 35-38 decybeli. I tej ciszy szukamy - mówi Katarzyna Rzemykowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ścieżka Ciszy ma 11 km długości. Rozpoczyna się w Starej Rzece, a kończy w okolicach Tlenia.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 14 września 2024 - Ścieżka Ciszy we Wdeckim Parku Krajobrazowym

7 września 2024 - Dolina Dolnej Wisły i 24. „Święto Śliwki” w Strzelcach Dolnych

2024-09-05
Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych. Fot. Maciej Miś/arch. PR PiK

Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych. Fot. Maciej Miś/arch. PR PiK

Pierwszy wrześniowy weekend w ramach cyklu „Lubię tu być” spędzamy w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. W kilkunastu miejscowościach Doliny Dolnej Wisły roznosi się o tej porze zapach smażonych powideł śliwkowych, wydobywający się tradycyjnie z miedzianych kotłów, w których od stuleci śliwki smaży się śliwki według tej samej metody. Przyjeżdżający co roku do Strzelców Dolnych mogą obserwować ten proces i oczywiście posmakować powideł w trakcie „Święta Śliwki”. Polskie Radio PiK tradycyjnie też tam było! Relacje Dariusza Grossa ze Strzelec Dolnych pojawiły się w audycjach „Wsłuchaj się w region” oraz „Raz na zielono”.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 7 września 2024 - Dolina Dolnej Wisły i 24. „Święto Śliwki” w Strzelcach Dolnych

22 czerwca 2024 - Po relaks do Brodnicy i na Pojezierze Brodnickie

2024-06-24
Zrewitalizowana plaża nad jeziorem Niskie Brodno. Fot. Monika Kaczyńska/PR PiK

Zrewitalizowana plaża nad jeziorem Niskie Brodno. Fot. Monika Kaczyńska/PR PiK

Jezioro Strażym. Fot. facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy

Jezioro Strażym. Fot. facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy

„Brodnica zachwyca”! W ostatnim przed wakacjami odcinku cyklu „Lubię tu być” Monika Kaczyńska zabiera Słuchaczy do Brodnicy, gdzie można zażyć relaksu na zrewitalizowanej plaży nad jeziorem Niskie Brodno, którą poleca Katarzyna Watkowska z Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Zachwyca i szeroką ofertę relaksu i rekreacji oferuje też Pojezierze Brodnickie czyli kraina ponad 100 jezior, wielogatunkowych lasów i urozmaiconej rzeźby terenu, które przemierzyć możemy rowerem i pieszo! To miejsce, w którym można dotlenić się, odpocząć, ale też aktywnie spędzać czas. Zalety tych malowniczych terenów otoczonych lasami i jeziorami przybliżają: Paweł Kaźmierczyk - sympatyk rekreacji rowerowej i Monika Karpińska - zachwalająca ścieżki dla amatorów biegania.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 22 czerwca 2024 - Po relaks do Brodnicy i na Pojezierze Brodnickie

8 czerwca 2024 - Z wizytą u „Bandy Kota Ciafrota”

2024-06-08
Marcin Doliński prowadzi do leśnej osady Ciafrotowo, gdzi stoi niezwykle barwny i wesoły dom. Fot. Marcin Doliński/PR PiK

Marcin Doliński prowadzi do leśnej osady Ciafrotowo, gdzi stoi niezwykle barwny i wesoły dom. Fot. Marcin Doliński/PR PiK

W czerwcowym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być” odwiedzimy niezwykle kolorowy dom w Borach Tucholskich. Marcin Doliński zaprasza Słuchaczy do Ciafrotowa w leśnej osadzie Średnia Huta w gminie Warlubie. To niesamowite miejsce pracy twórczej dla dzieci i dorosłych, w którym naprawdę można wypocząć od zgiełku miasta. Tutaj budzimy się i zasypiamy wraz z ptasim śpiewem. Z mikrofonem Polskiego Radia PiK, Marcin Doliński odwiedził gospodarzy tego niezwykłego domu w trakcie warsztatów z dziećmi. Bogatą ofertę tego miejsca przybliża pani Magda Kostrzewska, gospodyni kolorowego domu w Ciafrotowie.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 8 czerwca 2024 - Z wizytą u „Bandy Kota Ciafrota”

25 maja 2024 - Z wizytą w „Koziej Dolinie”

2024-05-25
Odwiedź i polub „Kozią Dolinę”. Fot. Marcin Glapiak

Odwiedź i polub „Kozią Dolinę”. Fot. Marcin Glapiak

W ostatnim majowym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być” Marcin Glapiak zabiera Słuchaczy do „Koziej Doliny”. Na granicy Kujaw i Pałuk, w powiecie żnińskim, pod Łabiszynem w miejscowości Ojrzanowo odnaleźć można niezwykłą dolinę... to „Kozia Dolina”. Na terenie o powierzchni 1,5 hektara spotkamy ponad 160 niezwykle łagodnych kóz. Każda z nich ma imię i uwielbia być przytulana. Na zwiedzających oprócz zwierząt czekają przeróżne „kozie warsztaty”. Można tutaj poznać tajniki koziego serowarstwa, wziąć udział w warsztatach pod hasłem „Koza jak malowana” lub pozjeżdżać z ogromnej piaskownicy. O wszystkich atrakcjach „Koziej Doliny” opowiada i zaprasza właściciel koziego stadka - Mariusz Antczak.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 25 maja 2024 - Z wizytą w „Koziej Dolinie”

11 maja 2024 - Rok Flisactwa w Toruniu

2024-05-11
Nasuta Copernicus. Atrakcje z oferty „Roku Flisactwa” w Toruniu poleca Monika Kaczyńska. Fot. nadesłane

Nasuta Copernicus. Atrakcje z oferty „Roku Flisactwa” w Toruniu poleca Monika Kaczyńska. Fot. nadesłane

2024 jest Rokiem Flisactwa w Toruniu. Święto ma przypominać o tym, że przez blisko 700 lat właśnie w Toruniu działał jeden z ważniejszych w Polsce portów, a flisacy na stałe wpisali się w dzieje Grodu Kopernika. Tradycje flisackie wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w uznaniu za ważne dla historii ludzkości. W rozmowie z Moniką Kaczyńską, o Wiśle, flisakach i wydarzeniach, które jeszcze w tym roku czekają zainteresowanych w Toruniu, opowiada Marcin Karasiński z Fundacji „Wolna Wisła”.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 11 maja 2024 - Rok Flisactwa w Toruniu

27 kwietnia 2024 - Na majówkę z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną

2024-04-27
Na „MegaWeekend” z mega atrakcjami zaprasza Tatiana Adonis. Grafika: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Na „MegaWeekend” z mega atrakcjami zaprasza Tatiana Adonis. Grafika: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Przed nami długi majowy weekend. W kolejnym odcinku radiowego cyklu pod hasłem „Lubię tu być” zaproszamy więc Słuchaczy na majówkę. Wraz z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zachęcamy do spędzenia tego czasu w naszym regionie. Atrakcji nie zabraknie. W ramach rozpoczynającej się akcji „MegaWeekend” przygotowano ponad sto różnych wydarzeń w 20 miejscowościach – od spacerów z przewodnikiem i rejsów po Wiśle, przez wystawy, festiwale i koncerty, po wycieczki rowerowe i militarne opowieści. Przyglądamy się zatem dostępnym propozycjom i podpowiadamy gdzie się wybrać - w zależności od wieku, kondycji czy upodobań. Tegoroczny „MegaWeekend” potrwa od 27 kwietnia do 5 maja. Akcja oficjalnie inauguruje sezon turystyczny na Pomorzu i Kujawach. O tym, co ciekawego przygotowano, w rozmowie z Tatianą Adonis opowiada Rafał Frąckiewicz z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 27 kwietnia 2024 - Na majówkę z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną

20 kwietnia 2024 - Wędrówka z Kujawsko-Pomorskim Paszportem Turystycznym

2024-04-20
Na wycieczkę po Pomorzu i Kujawach z nietypowym przewodnikiem zaprasza Tatiana Adonis. Fot. nadesłane

Na wycieczkę po Pomorzu i Kujawach z nietypowym przewodnikiem zaprasza Tatiana Adonis. Fot. nadesłane

W kolejnym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być” odwiedzamy Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną, której przedstawiciele proponują zwiedzanie i poznawanie regionu z Paszportem Turystycznym. To bezpłatna aplikacja, która w sposób bardzo ciekawy i przystępny podpowie, co warto zobaczyć w województwie, zaprowadzi do atrakcyjnych miejsc oraz wskaże ciekawe szlaki rowerowe. Ten mobilny przewodnik ma ułatwić mieszkańcom i turystom poznanie atrakcji Pomorza i Kujaw, a dodatkową zachętą do odkrywania „pereł” naszego regionu jest konkurs. W rozmowie z Tatianą Adonis, o aplikacji, zwiedzaniu, zbieraniu punktów i wygrywaniu nagród opowiada Rafał Frąckiewicz z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 20 kwietnia 2024 - Wędrówka z Kujawsko-Pomorskim Paszportem Turystycznym

30 marca 2024 - Wizyta w Brześciu Kujawskim

2024-03-30
Do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim prowadzi Słuchaczy Agnieszka Marszał. Fot. wahadlo.brzesckujawski.pl

Do Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim prowadzi Słuchaczy Agnieszka Marszał. Fot. wahadlo.brzesckujawski.pl

Cześć tu Brześć!” - Tak witają gości w Brześciu Kujawskim - grodzie króla Władysława Łokietka. Zabieramy Państwa w podróż na Kujawy, do królewskiego miasta, siedziby książąt kujawskich. Ślady osadnictwa w Brześciu pochodzą z epoki neolitu. Od XIII wieku był to ważny gród obronny. W 1250 roku uzyskał prawa miejskie. Historię i tradycje Brześcia i Kujaw można poznać w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. Multimedialna wystawa pt. „Wahadło czasu” pozwala na przenoszenie się w czasie, samodzielne odkopywanie zabytków archeologicznych, podglądanie dawnych światów i nasłuchiwanie ich odgłosów. W „Wahadle” można też spróbować tradycyjnych regionalnych potraw. W menu kluski z serem, czarnina lub jak kto woli czernina czy placki na sodzie nazywane tradycyjnie ruchańcami.

Brzeskie Centrum Kultury i Historii to także ciekawe wydarzenia kulturalne, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez w regionie, m.in. Festiwal muzyki Jazzowej – Kuj Jazz, (najbliższe wydarzenie już 13 kwietnia), Festiwal zespół Folklorystycznych imienia Tadeusza Zielińskiego (4 maja br. odbędzie się już VIII edycja wielkiego święta folkloru z różnych stron polski), Święto Żuru Kujawskiego (najbliższe już w czerwcu), GramOFFon, czyli Brzeskie Spotkania Teatrów Ulicznych oraz festiwal filmowy „Kultura Nas Ocali”, podczas którego prezentowane są filmy krótkometrażowe, a widzowie spotykają się z reżyserami obrazów oraz aktorami.

O atrakcyjnej ofercie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii mówi Patryk Kamiński.

Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 30 marca 2024 - Wizyta w Brześciu Kujawskim
Są piękne, wyjątkowe i stanowią wizytówkę naszego województwa. Z jednej strony pokazują jego ogromną wartość przyrodniczą, którą trzeba chronić, a z drugiej zachęcają do wypoczynku z dala od zgiełku miast…

Parki Krajobrazowe Pomorza i Kujaw to prawdziwe skarby przyrody i tereny wyjątkowo cenne pod względem kulturowym i środowiskowym!
W sobotę w audycji
„Wsłuchaj się w region”
o godz. 10:30
„Lubię tu być”

zaprasza
Dariusz Gross

KALENDARIUM SPOTKAŃ:
            • 16 marca 2024
            • 30 marca 2024

            • 20 kwietnia 2024
            • 27 kwietnia 2024

            • 11 maja 2024
            • 25 maja 2024

            • 8 czerwca 2024
            • 22 czerwca 2024

            • 7 września 2024
            • 14 września 2024
            • 21 września 2024

            • 5 października 2024
            • 12 października 2024

            • 2 listopada 2024
            • 16 listopada 2024

            • 7 grudnia 2024
            • 14 grudnia 2024
Lubię tu być!
Program dofinansowany
z budżetu samorządu
Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę