Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza

Cykl „Lubię tu być” to wyprawy w najciekawsze i najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym zakątki Pomorza i Kujaw:
 • od malowniczych zakoli Wdy we Wdeckim Parku Krajobrazowym po zalesione tereny i ciekawostki przyrodnicze Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego;
 • od wyprawy kajakowej szlakiem Brdy w Tucholskim Parku Krajobrazowym - jednym z najpiękniejszych szlaków w Europie - po rowerowy wypad do Kruszwicy i nad Gopło do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia;
 • od wypoczynku nad jeziorami i w lasach Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego poprzez fascynujące nadwiślańskie krajobrazy i zabytki Zespołu Parków Krajobrazowych Nad Dolną Wisłą, aż po malowniczy krajobraz falistych pól, rozsiane pomiędzy nimi niewielkie osady, czyste jeziora i kompleksy leśne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Po prostu: „Lubię tu być”… Zaprasza Dariusz Gross.

Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza przybliżają Państwu:
Monika Kaczyńska, Agnieszka Marszał i Marcin Doliński.

Program dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

30 grudnia 2023

2023-12-30
Generał Władysław Sikorski wpisał się w historię wsi Parchanie. Fot. Piotr Walczak

Generał Władysław Sikorski wpisał się w historię wsi Parchanie. Fot. Piotr Walczak

To już ostatni w 2023 roku odcinek radiowego cyklu „Lubię tu być”. Tym razem razem z Dariuszem Grossem odkrywamy kolejne niezwykłe, nie do końca znane miejsca na Pomorzu i Kujawach. Prowadzi nas Marek Weckwerth - dziennikarz „Gazety Pomorskiej”, wytrawny kajakarz i podróżnik, z którym udamy się w okolice Inowrocławia do miejscowości Pieranie i Parchanie. Poznamy niezwykłe zabytkowe kościoły, dowiemy się co łączy Pieranie z królem Stanisławem Leszczyńskim i dlaczego we wsi Parchanie pamięta się o generale Władysławie Sikorskim.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 30 grudnia 2023

16 grudnia 2023

2023-12-16
Do lasu w zimowej szacie zaprasza Marcin Doliński. Fot. Marcin Doliński

Do lasu w zimowej szacie zaprasza Marcin Doliński. Fot. Marcin Doliński

Choć grudzień i zimno, to w „gorączce przygotowań” do świąt Bożego Narodzenia łatwo zapomnieć o całej gamie zalet, które zapewnić może nam wycieczka do lasu. W prognozach świątecznych przewidziane są opady śniegu, warto zatem wybrać się np. w Bory Tucholskie i podziwiać lasu w zimowej szacie. Czy las o tej porze jest równie atrakcyjny jak latem? Na co powinniśmy zwracać uwagę, jakie miejsca są ciekawe? Czy zimą można ciekawie spędzić czas na łonie natury? W rozmowie z Marcinem Dolińskim, odpowiedzi na powyższe pytania udziela Dawid Warzyński - zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Osie.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 16 grudnia 2023

2 grudnia 2023

2023-12-02
Dobrzyń nad Wisłą, widok z lotu ptaka. Fot. Marcin Karasiński

Dobrzyń nad Wisłą, widok z lotu ptaka. Fot. Marcin Karasiński

W pierwszą sobotę grudnia, na naszym radiowym szlaku krajobrazowych wędrówek w roli głównej Wisła! W rejs po historii i rzece zabierają Słuchaczy Tatiana Adonis i Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej.

Piękna i majestatyczna - Wisła, najdłuższa rzeka Polski. Jej długość wynosi 1047 kilometrów, z czego 205 kilometrów liczy kujawsko-pomorski odcinek rzeki. Nad jej brzegami znajdują się cztery największe miasta regionu: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz. Królowa polskich rzek była dawniej jednym z najważniejszych szlaków handlowych i stanowiła koło zamachowe gospodarki, a jej nieodłączną część stanowili flisacy. To Wiśle nasz region zawdzięcza... Kopernika, bo gdyby nie Wisła i handel, to ojciec wybitnego astronoma robiłby interesy w Krakowie i do Torunia mógłby nigdy nie dotrzeć. Obecnie rzeka nie odgrywa tak ważnej roli gospodarczej i jest tylko elementem krajobrazu, jednak nie brakuje entuzjastów, którzy czynią starania o turystyczne ożywienie Wisły. Chcą, by Polacy, tak jak kiedyś, spędzali nad nią czas i podziwiali uroki rzeki oraz miejscowości, które się nad nią znajdują. Taki cel stawiają sobie organizatorzy „Festiwalu Wisły”. „Flis Wiślany” już udało się wpisać na listę UNESCO. W planach jest także stworzenie Kujawsko-Pomorskiego Szlaku Wisły. Więcej o historii i rzece w rozmowie z Tatianą Adonis opowiada Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 2 grudnia 2023

18 listopada 2023

2023-11-18
Codzienność w takiej scenerri musi uwraźliwiać artystów. Do Kozielca zaprasza Tatiana Adonis. Fot. nadesłane

Codzienność w takiej scenerri musi uwraźliwiać artystów. Do Kozielca zaprasza Tatiana Adonis. Fot. nadesłane

W kolejną sobotę listopada, w pełnej odcieni i barw jesiennej oprawie Tatiana Adonis proponuje Słuchaczom wycieczkę do Kozielca - miejsca, w którym sztuka spotyka się z malowniczym krajobrazem. Kozielec, wieś położona w gminie Dobrcz, na stromym zboczu doliny Wisły, na północny wschód od Bydgoszczy. Tu swoją przestrzeń do życia znalazło dwoje artystów - Elżbieta Jabłońska i Wojciech Kotwicki. Tu siedzibę ma także, założona przez nich Fundacja W788. Artyści realizują ciekawe projekty osadzone nad Wisłą. Zapraszają twórców z całej Polski, którzy pracując w nadwiślańskim otoczeniu, m.in. podczas warsztatów, odnoszą się w swojej twórczości do tego wyjątkowego miejsca, jednak przede wszystkim znajdują tam przestrzeń, która pozwala im odseparować się od świata i... zniknąć. Wszystko w ramach prowadzonego przez fundację programu rezydencyjnego „Znikając nad Wisłą”. Na terenie Kozielca położony jest również Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły. Na styku sztuki i cudów natury, o twórczej aktywności i zapierających dech w piersiach widokach, w rozmowie z Tatianą Adonis opowiadają: Elżbieta Jabłońska - prezeska Fundacji W788 i Wojciech Kotwicki - członek rady programowej Fundacji W788.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 18 listopada 2023

11 listopada 2023

2023-11-11
Na szlak „Niech Cię Zakole” zaprasza Piotr Lenart. Fot. nadesłane/prywatne zbiory Piotra Lenarta

Na szlak „Niech Cię Zakole” zaprasza Piotr Lenart. Fot. nadesłane/prywatne zbiory Piotra Lenarta

W świąteczną sobotę, 11 listopada w jesiennym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być”, Tatiana Adonis zabiera Słuchaczy na kulinarny szlak Doliny Dolnej Wisły. To coś więcej niż uczta dla ciała, gdyż szlak ów przyciąga nie tylko smakiem lokalnych produktów, ale urzeka także malowniczymi krajobrazami. Historia, przyroda, kulinaria i kultura to połączenie, które ma wiele do zaoferowania. Dolina Dolnej Wisły - to tu królowa polskich rzek ostro skręca tworząc w swej pradolinie urokliwe Zakole. To tu można odkryć dziedzictwo kulinarne osadników z Niderlandów. Na trasie „Mennonickiej Pętli Smaku”, która znajduje się na kulinarno-turystycznym szlaku „Niech Cię Zakole” znajduje się Strzelecka Dolina Śliwkowa, XIX-wieczna Nadwiślańska Chata w Luszkowie, Winnica przy Talerzyku, XVIII-wieczna Chata Mennonicka w Chrystkowie oraz Gruczno ze starym młynem wodnym, który co roku zaprasza na „Festiwal Smaku”. Na uczestników wyprawy śladem Olędrów czeka m.in. degustacja słynnych powideł strzeleckich, spacer botaniczny oraz warsztaty zielarskie, piknik ze specjałami z jagnięciny, czy gęsiny, zwiedzanie winnicy wraz z degustacją win i serów oraz pokaz kulinarny. A do tego toskańskie widoki. O tym co jeszcze oferuje szlak „Niech Cię Zakole” w rozmowie z Tatianą Adonis opowiada jego koordynator Piotr Lenart.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 11 listopada 2023

28 października 2023

2023-10-28
Z wizytą w zamku Diabła Weneckiego. Fot. FlyDrone/Urząd Miejski w Żninie

Z wizytą w zamku Diabła Weneckiego. Fot. FlyDrone/Urząd Miejski w Żninie

Na lewym brzegu rzeki Gąsawka odnajdujemy ruiny zamku starostów w Szubinie. Fot. fot. Kamila Czechowska/Muzeum Ziemi Szubińskiej

Na lewym brzegu rzeki Gąsawka odnajdujemy ruiny zamku starostów w Szubinie. Fot. fot. Kamila Czechowska/Muzeum Ziemi Szubińskiej

W ostatnią sobotę października, w kolejnym jesiennym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być”, Marcin Glapiak proponuje wycieczkę na Pałuki, do świata ruin, skarbów i dawnych legend, gdzie można podziwiać pierwsze prywatne zamki w Polsce. Zaczynamy od zamku w Wenecji niedaleko Żnina, zbudowanego pod koniec XIV wieku przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza, zwanego „Krwawym Diabłem Weneckim”. Jak głosi legenda, budowli od wieków strzeże jej właściciel Podobno w samych ruinach ukryte są też drogocenne skarby. Zamek obronny powstał w ramach wielkiej akcji fortyfikacji Polski, podjętej jeszcze w czasach Kazimierza Wielkiego. Z kolei na lewym brzegu rzeki Gąsawka odnajdujemy ruiny zamku starostów w Szubinie. Właścicielem zamku był niegdyś Sędziwój VI Pałuki herbu Topór. W drugiej połowie XIV wieku Sędziwój piastował najważniejsze funkcje w Królestwie Polskim. To między innymi za jego sprawą sprowadzono z Węgier do Polski Jadwigę, która wyszła za litewskiego księcia Władysława Jagiełłę. Słynny Sędziwój założył też miasto Szubin.
Sam zamek został wybudowany wówczas na trudno dostępnym wzniesieniu położonym wśród bagien. To przykład typowego zamku nizinnego. Historyczny obiekt powstał na planie regularnego czworoboku o wymiarach 42 na 42 metry, z cofniętym południowo-wschodnim narożnikiem. O historii wspomnianych zamków i ich właścicielach, w rozmowie z Marcinem Glapiakiem opowiada Kamila Czechowska - dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 28 października 2023

14 października 2023 - W Górznie bywa różnie...

2023-10-14
Do malowniczego Górzna zaprasza wszystkich Monika Kaczyńska. Fot. facebook.com/mojegorzno

Do malowniczego Górzna zaprasza wszystkich Monika Kaczyńska. Fot. facebook.com/mojegorzno

W kolejnym tej jesieni odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być”, Monika Kaczyńska zabiera Słuchaczy do Górzna. To liczące niewiele ponad 1300 mieszkańców miasto jest jednym z najpiękniejszych nie tylko na Kujawach i Pomorzu, ale również w Polsce. Nie dziwi zatem rosnąca rzesza odwiedzających, a pogodna jesień sprzyja wycieczkom, choćby szlakami Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego kuszącymi sympatyków wypraw pieszych i rowerowych. W każdy z tych sposobów można dotrzeć choćby do styku trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Połączenie rekreacji z uprawianiem amatorskiego sportu i podziwianiem walorów natury proponuje choćby „Sztafeta do Trójstyku”, zapewniająca udział w grach pozwalających odkryć ciekawostki przyrodnicze oraz historyczne Górzna i okolic. Jak mówią - „w Górznie bywa różnie” – miasteczko pełne jest skarbów, a trafić do nich można właśnie wchodząc tutaj na trasę „geocachingową”. W rozmowie z Moniką Kaczyńską zalety Górzna przedstawia Agnieszka Nadolska z Urzędu Miasta i Gminy Górzno.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 14 października 2023

7 października 2023 - Obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach

2023-10-09
„Roland” z obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach to największy amatorski teleskop w Polsce. Fot. Marcin Glapiak

„Roland” z obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach to największy amatorski teleskop w Polsce. Fot. Marcin Glapiak

W pierwszą sobotę października Marcin Glapiak proponuje Słuchaczom wycieczkę do Obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach niedlaeko Szubina. Obiekt powstał w 2001 roku z inicjatywy ludzi działających w Pałucko-Pomorskim Stowarzyszeniu Astronomiczno-Ekologicznym „Grupa Lokalna”. Siedzibą ośrodka jest budynek dawnej szkoły podstawowej w Niedźwiadach, położony - co bardzo istotne - z dala od miejskich świateł. Obserwatorium w Niedźwiadach może pochwalić się największym w kraju teleskopem systemu Newtona o średnicy 600 mm. Ten największy amatorski teleskop w Polsce nosi imię ROLAND na cześć zmarłego członka stowarzyszenia. Obserwatorium posiada jeszcze teleskopy o średnicy 250 mm i 400 mm oraz sprzęt umożliwiający obserwacje Słońca. Na terenie ośrodka organizowane są wykłady, prelekcje oraz Ogólnopolskie Zloty Miłośników Astronomii. O tym w rozmowie z Marcinem Glapiakiem opowiada Marek Nikodem - prezes Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologiczngo „Grupa Lokalna”, jeden z założycieli obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być z 7 października 2023

16 września - Kcynia! Miasto Jana Czochralskiego

2023-09-16
Dom w Kcyni, w którym urodził się Jan Czochralski. Fot. nadesłane

Dom w Kcyni, w którym urodził się Jan Czochralski. Fot. nadesłane

W kolejnym wrześniowym odcinku radiowego cyklu „Lubię tu być” Marcin Glapiak zaprasza do Kcyni, miasta dumnego z Jana Czochralskiego, który tutaj urodził się w 1885 roku. To najczęściej cytowany naukowiec na świecie i nazywany „ojcem elektroniki”. Do jego najważniejszych osiągnięć należą: radiomikroskop - pierwowzór skaningowego mikroskopu analizującego, stop do łożysk kolejowych zwany „metalem B” oraz tzw. „metoda Czochralskiego” czyli metoda otrzymywania monokryształów powszechnie wykorzystywana przy produkcji układów scalonych.

Profesor Jan Czochralski pochodził z wielodzietnej wielkopolskiej rodziny rzemieślniczej. Był ósmym dzieckiem Franciszka Czochralskiego i Marty z Suchomskich. W 1904 roku wyjechał do Berlina, gdzie podjął studia w zakresie chemii. Karierę naukową zrobił właśnie w Niemczech. W 1917 roku przeprowadził się i osiadł we Frankfurcie nad Menem. Tam koncern Metallbank und Metallurgische Gesellschaft zatrudnił go i zorganizował dla jego potrzeb specjalne laboratorium, w którym mógł w pełni realizować swój naukowy geniusz. W 1928 roku Jan Czochralski wrócił do Polski na zaproszenie Ignacego Mościckiego, chemika, profesora Politechniki Warszawskiej i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W kraju objął kierownictwo w Katedrze Metalurgii i Metaloznawstwa na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Zorganizował także Instytut Metalurgii i Metaloznawstwa, który współpracował z Politechniką Warszawską.

O wybitnym naukowcu w rozmowie z Marcinem Glapiakiem opowiada Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego w Kcyni.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 16 września 2023 - Kcynia! Miasto Jana Czochralskiego

2 września 2023 - Dolina serów i wina

2023-09-02
Do „Doliny serów i wina” zaprasza Marcin Doliński

Do „Doliny serów i wina” zaprasza Marcin Doliński

Z początkiem września w radiowym cyklu „Lubię tu być” Marcin Doliński zaprasza do Doliny Dolnej Wisły gdzie smak na najważniejsze znaczenie. O tym miejscu mówi się „Dolina serów i wina” i to określenie najlepiej oddaje charakter tego połączenia, które rozsławiło wytwórców z Doliny Dolnej Wisły na całą Polskę. Popularność serów i win odnajduje sobie szacunek nie tylko u stałych nabywców, ale doceniana jest przez smakoszy i jurorów w licznych konkursach. Właśnie w naturalnych warunkach Doliny Dolnej Wisły, jej mieszkańcy nauczyli się czerpać z natury to co najlepsze. Sery „Spod Czarcich Gór” „Sery Adamczyk” oraz produkty z „Winnicy przy Talerzyku” są tego najlepszym przykładem. O tutejszych walorach serów i win, a także o tym co trafia do „koszyka kociewskiego” mówią: Marta Suchomska ze Starostwa Powiatowego w Świeciu, Iwona Karolewska - Sekretarz Powiatu Świeckiego oraz Mirosława Gołyska z Koła Gospodyń Wiejskich w Belnie. Smacznego :)
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 2 września 2023 - Dolina serów i wina
Są piękne, wyjątkowe i stanowią wizytówkę naszego województwa. Z jednej strony pokazują jego ogromną wartość przyrodniczą, którą trzeba chronić, a z drugiej zachęcają do wypoczynku z dala od zgiełku miast…

Parki Krajobrazowe Pomorza i Kujaw to prawdziwe skarby przyrody i tereny wyjątkowo cenne pod względem kulturowym i środowiskowym!
W sobotę w audycji
„Wsłuchaj się w region”
o godz. 10:30
„Lubię tu być”

zaprasza
Dariusz Gross

KALENDARIUM SPOTKAŃ:
      • 4 marca 2023
      • 18 marca 2023

      • 1 kwietnia 2023
      • 15 kwietnia 2023
      • 29 kwietnia 2023

      • 13 maja 2023
      • 27 maja 2023

      • 10 czerwca 2023
      • 24 czerwca 2023

      • 8 lipca 2023
      • 22 lipca 2023

      • 5 sierpnia 2023
      • 19 sierpnia 2023

      • 2 września 2023
      • 16 września 2023

      • 7 października 2023
      • 14 października 2023
      • 28 października 2023

      • 11 listopada 2023
      • 18 listopada 2023

      • 2 grudnia 2023
      • 16 grudnia 2023
      • 30 grudnia 2023
Lubię tu być!
Program dofinansowany
z budżetu samorządu
Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę