Czwartek, 26 maja 2022 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Lubię tu być
Plichta

Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza

Cykl „Lubię tu być” to wyprawy w najciekawsze i najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym zakątki Pomorza i Kujaw:
  • od malowniczych zakoli Wdy we Wdeckim Parku Krajobrazowym po zalesione tereny i ciekawostki przyrodnicze Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego;
  • od wyprawy kajakowej szlakiem Brdy w Tucholskim Parku Krajobrazowym - jednym z najpiękniejszych szlaków w Europie - po rowerowy wypad do Kruszwicy i nad Gopło do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia;
  • od wypoczynku nad jeziorami i w lasach Brodnickiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego poprzez fascynujące nadwiślańskie krajobrazy i zabytki Zespołu Parków Krajobrazowych Nad Dolną Wisłą, aż po malowniczy krajobraz falistych pól, rozsiane pomiędzy nimi niewielkie osady, czyste jeziora i kompleksy leśne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Po prostu: „Lubię tu być”… Zaprasza Dariusz Gross.

Krajobrazowe wizytówki Kujaw i Pomorza przybliżają Państwu:
Monika Kaczyńska, Agnieszka Marszał, Andrzej Krystek, Dariusz Gross, Piotr Majewski i Marcin Doliński.

W każdym ze spotkań KONKURS ze znajomości regionu, a w nim do wygrania albumy ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

Program dofinansowany z budżetu samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

14 maja 2022 - Brodnicki Park Krajobrazowy

Poznaj urodę Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Fot. facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy
Poznaj urodę Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Fot. facebook.com/Brodnicki-Park-Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy przemierzyć możemy rowerem i pieszo! Każda z tych form gwarantuje spędzenie czasu miło i ciekawie. Przybliżamy szlaki rowerowe parku i opowiadamy o planach powstania tzw. „Brodnickiej Ósemki”. Zachęcamy do wyruszenia na urokliwe szlaki piesze wytyczone w tej części Zielonych Płuc Polski. O walorach tych stron mówi Marian Tomoń - dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego, do którego z mikrofonem Polskiego Radia PiK wybrała się Monika Kaczyńska. Zapraszamy :)
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 14 maja 2022 - Brodnicki Park Krajobrazowy

23 kwietnia 2022 - Wdecki Park Krajobrazowy

W uroczystości w Tleniu wziął udział Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fot. Marcin Doliński
W uroczystości w Tleniu wziął udział Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fot. Marcin Doliński
22 kwietnia br. w Tleniu, oficjalnie i uroczyście otwarte zostało Centrum Czynnej Ochrony Przyrody i nowa siedziba Wdeckiego Parku Krajobrazowego. W uroczystości uczestniczył Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Instytucja, która będzie zapleczem edukacyjnym parku, powstała z udziałem środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi blisko 680 m². Na parterze znalazły się m.in. sala edukacyjna, biblioteka, czytelnia. Na pierwszym piętrze zorganizowano salę narad, pomieszczenia biurowe, techniczne i socjalne. Ostatnie piętro zajmują pokoje gościnne dla uczestników kilkudniowych warsztatów oraz pracowników naukowych. Na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, z sal na parterze budynku korzystać będzie tleńskie sołectwo. Z mikrofonem Polskiego Radia PiK na uroczystości otwarcia pojawił się Marcin Doliński.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 23 kwietnia 2022 - Wdecki Park Krajobrazowy

9 kwietnia 2022 - Tucholski Park Krajobrazowy

Uroczysko Piekło. Fot. Rafał Borzyszkowski
Uroczysko Piekło. Fot. Rafał Borzyszkowski
Wybieramy się na wiosenną, kwietniową wyprawę tam, gdzie są fantastyczne zakola Brdy, przepiękne lasy i wiele jeszcze miejsc do odkrycia - do Tucholskiego Parku Krajobrazowego! W tej urzekającej przestrzeni kryje się wiele tajemnic, ale i ciekawostek, które warto poznać! Dlaczego zimorodek jest symbolem parku? Co wspólnego mają Jeziorka Kozie z pływającymi wyspami? Znajdziemy odpowiedzi na te pytania i odkryjemy inne walory Tucholskiego Parku Krajobrazowego, który jest częścią największego kompleksu leśnego w Polsce. Zaprasza Marcin Doliński.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 9 kwietnia 2022 - Tucholski Park Krajobrazowy

26 marca 2022 - Wdecki Park Krajobrazowy

Co w lesie huczy? „Noc Sów”. Fot. parki.kujawsko-pomorskie.pl/wpk
Co w lesie huczy? „Noc Sów”. Fot. parki.kujawsko-pomorskie.pl/wpk
„Noc Sów” we Wdeckim Parku Krajobrazowym to akcja edukacyjna z udziałem wolontariuszy, ornitologów i edukatorów. Uczestnicy akcji wspólnie odkrywają świat tych tajemniczych ptaków. W ramach akcji organizowane są prelekcje na temat biologii, badań i ochrony sów oraz ich znaczenia w polskich legendach i kulturze. Zaprasza Marcin Doliński.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 26 marca 2022 - Wdecki Park Krajobrazowy

12 marca 2022 - Nadgoplański Park Tysiąclecia

Przyroda i historia. Fot. Nadgoplański Park Tysiąclecia
Przyroda i historia. Fot. Nadgoplański Park Tysiąclecia
Położona nad Gopłem Kruszwica uważana jest za kolebkę Państwa Polskiego. Kojarzy się ona głównie z „Legendą o królu Popielu” i Mysią Wieżą, która góruje nad miastem i jeziorem. Warto odwiedzić miasto w roku, w którym Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich i nową siedzibę parku, który świętuje swoje 30-lecie. Przyroda i historia - tu - w siedzibie parku można znaleźć m.in. wystawę historyczno-przyrodniczą. Zaprasza Piotr Majewski.
Polskie Radio PiK - Lubię tu być - 12 marca 2022 - Nadgoplański Park Tysiąclecia