Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Dla Lasu, Dla Ludzi

Dla Lasu, Dla Ludzi

Cykl „zielonych” audycji z materiałami reporterskimi dotyczącymi lasów, nie tylko naszego regionu, w których eksperci odpowiedzą na ważne pytania i dyskutować będą o aktualnych sprawach i problemach dotykających ludzi w lasach choć nie tylko...

Wśród działań podejmowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu, w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla Ludzi”, w 2021 roku znalazły się:
  • „Światowy Dzień Pszczół” – znaczenie pszczół w przyrodzie, działania podejmowane przez leśników na rzecz tych pracowitych owadów
  • Lasy dla ludzi – jak korzystać z lasu z głową?
  • Wspomnienie wydarzeń z 2017 roku – co zmieniła nawałnica w lasach regionu
  • Pomysł na wyprawy - atrakcje w lesie
  • Do lasu na grzyby
  • Drewno – surowiec wszech czasów
  • Najzdrowsze mięso – dziczyzna. Czy już ją skosztowaliście?
  • Las w tradycji Bożego Narodzenia
To tylko niektóre działania, o których odpowiadać będą przedstawiciele nadleśnictw.

Materiały reporterskie zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, emitowane będą w sobotniej audycji „Wsłuchaj się w region” o godz. 10.40 według dat KALENDARIUM LEŚNYCH SPOTKAŃ.


20 listopada 2021

Dziki w swoim naturalnym środowisku. Fot. R.Wiesiołek
Dziki w swoim naturalnym środowisku. Fot. R.Wiesiołek
Dziś będzie o dziczyźnie. Dlaczego warto jeść dziczyznę, gdzie można ją kupić i jak przechowywać? Od czego uzależnione są okresy polowań? Odpowiada Honorata Galczewska, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 20.11.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 7

23 października 2021

Drewno z lasu. Fot. M.Stopiński
Drewno z lasu. Fot. M.Stopiński
Dziś przyglądamy się drewnu w lesie. Ile surowca pozyskują leśnicy i jak obecnie wygląda wycinka? Jak kupić drewno od Lasów Państwowych i czy jest ono eksportowane do Chin? M.in. na te pytania odpowiada Honorata Galczewska, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 23.10.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 6

18 września 2021

10 zasad grzybiarza. Fot. lasy.gov.pl
10 zasad grzybiarza. Fot. lasy.gov.pl
Kto nie był choć raz w lesie na grzybach? To ulubione zajęcie wielu z nas. Jednak jak o każdej pasji, warto i tej wiedzieć coś więcej!

Jak prawidłowo zbierać grzyby? Na co trzeba szczególnie uważać? Warto również przypomnieć grzybiarzom gdzie w lesie można parkować...?! O tym wszystkim mówi Mateusz Stopiński z Nadleśnictwa Toruń.
Polskie Radio PiK - 18.09.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 5

21 sierpnia 2021

Atrakcyjne pomysły i nie tylko! Fot. czaswlas.pl
Atrakcyjne pomysły i nie tylko! Fot. czaswlas.pl
Można tam odpocząć od miejskiego zgiełku, ale też aktywnie spędzić czas. W sierpniowym odcinku cyklu „Dla Lasu, Dla Ludzi” Monika Kaczyńska zaprasza Słuchaczy do korzystania z uroków kujawsko-pomorskich lasów. O atrakcjach jakie tam na nas czekają, ale też ułatwieniach przygotowanych przez leśników opowiada Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 21.08.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 4

24 lipca 2021

Sierpień 2017 - zniszczenia w lasach gminy Sośno. Fot. arch. PR PiK
Sierpień 2017 - zniszczenia w lasach gminy Sośno. Fot. arch. PR PiK
Sierpień 2017 - zniszczenia w lasach Nadleśnictwa Zamrzenica. Fot. arch. PR PiK
Sierpień 2017 - zniszczenia w lasach Nadleśnictwa Zamrzenica. Fot. arch. PR PiK
Huragan Stulecia. Fot. torun.lasy.gov.pl
Huragan Stulecia. Fot. torun.lasy.gov.pl
Największy kataklizm w historii polskich lasów”, „Huragan Stulecia - tak leśnicy mówią się o nawałnicach, które w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku powaliły w Polsce miliony drzew. Szkody poczynione wówczas na terenie Borów Tucholskich oszacowano na 20 procent zniszczeń w skali całego kraju. Najbardziej poszkodowane zostały tereny podległe Nadleśnictwom w Rytlu i Czersku.

O rozmiarze strat, pracach przy ich usuwaniu oraz dokonanych do tej pory naprawach szkód poczynionych przez siły żywiołu, mówią:
Honorata Galczewska - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu,
Wiesław Kiedrowski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel,
Mateusz Kulczyk - Zastępca Nadleśniczego w Nadleśnictwie Czersk.
Polskie Radio PiK - 24.07.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 3

19 czerwca 2021

Nocleg w lesie? To jest COŚ! Fot. lasy.gov.pl
Nocleg w lesie? To jest COŚ! Fot. lasy.gov.pl
Leśnicy z Kujaw i Pomorza zachęcają do korzystania z letniej oferty turystycznej Lasów Państwowych. W lasach regionu są ścieżki piesze, rowerowe, konne i nordic walking, szlaki kajakowe, punkty obserwacyjne i edukacyjne oraz dobra infrastruktura. Korzystając z programu „Zanocuj w lesie” latem można też w lesie rozbić namiot i skorzystać z noclegu wśród drzew. Trzeba tylko pamiętać, by nie pozostawić po sobie śladów.

O atrakcjach turystycznych i zasadach obowiązujących w lesie turystów mówią Honorata Galczewska - rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i Mieczysław Olewnik - inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Włocławek.
Polskie Radio PiK - 19.06.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 2

22 maja 2021

Karol Pawlicki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa w trakcie obsiewania łąki kwietnej. Fot. nadesłane
Karol Pawlicki, nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa w trakcie obsiewania łąki kwietnej. Fot. nadesłane
Lasy Państwowe chcą ratować pszczoły. W nadleśnictwie Dąbrowa powstała specjalna łąka kwietna, która ma być ostoją tych pożytecznych i ważnych dla człowieka owadów. O tym w rozmowie z Marcinem Dolińskim mówi Karol Pawlicki (na zdjęciu) - nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa.

Podobne łąki powstały m.in. w nadleśnictwie Osie czy Jamy. Przypomnijmy, że w czwartek 20 maja przypadał „Międzynarodowy Dzień Pszczoły”.
Polskie Radio PiK - 22.05.2021 - Dla lasu, dla ludzi cz. 1