Sobota, 21 maja 2022 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Dla Lasu, Dla Ludzi
Deweloper

Dla Lasu, Dla Ludzi

Cykl „zielonych” audycji z materiałami reporterskimi dotyczącymi lasów, nie tylko naszego regionu, w których eksperci odpowiedzą na ważne pytania i dyskutować będą o aktualnych sprawach i problemach dotykających ludzi w lasach choć nie tylko...

Wśród działań podejmowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu, w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla Ludzi”, w 2022 roku znalazły się:
 • Styczeń – Skąd się biorą sadzonki drzew? (o zbiorach nasion w lesie)
 • Luty – Nocni mieszkańcy lasu (sowy)
 • Marzec – Wiosenne odnowienia lasu
 • Kwiecień – Ochrona ptaków w lesie
 • Maj – Pszczoły w lesie
 • Czerwiec – Ogień - śmiertelne zagrożenie dla lasu i dla ludzi
 • Lipiec – Jak wakacje, to w lesie
 • Sierpień – Dary prosto z lasu (o runie leśnym i nie tylko)
 • Wrzesień – Drewno - surowiec wszech czasów
 • Październik – Leśny Sherlock Holmes (jesienne poszukiwania - kogo?)
 • Listopad – Łowiectwo (na czym polega?)
 • Grudzień – Jak choinka, to tylko naturalna
O działaniach podejmowanych przez „Lasy Państwowe” odpowiadać będą przedstawiciele nadleśnictw.

Materiały reporterskie zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, emitowane będą w sobotniej audycji „Wsłuchaj się w region” o godz. 10.40 według dat KALENDARIUM LEŚNYCH SPOTKAŃ.


23 kwietnia 2022

Fot. facebook.com/rdlpTorun
Fot. facebook.com/rdlpTorun
W kwietniowym odcinku cyklu „Dla lasu, dla ludzi” o ochronie ptaków w lesie. Trudno w to uwierzyć, ale np. jeszcze na początku XX wieku bielik był w Polsce na krawędzi wymarcia. W jakim celu leśnicy robią przegląd drzewostanów i na czym polega zakładanie ognisk biocenotycznych? To pytania, na które odpowiedzi warto znać, a udziela ich i o ochronie leśnego ptactwa opowiada Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 23 kwietnia 2022 - Dla lasu, dla ludzi cz. 4

19 marca 2022

Fot. facebook.com/LasyPanstwowe
Fot. facebook.com/LasyPanstwowe
W marcowym odcinku cyklu „Dla lasu, dla ludzi” o wiosennym sadzeniu lasu. W miejsce wyciętych drzew w tym roku leśnicy w Kujawsko-Pomorskiem posadzą nowy las. Ile? Jakie to będą gatunki i dlaczego akurat te? Co to takiego „lesistość” i dlaczego jest tak bardzo ważna? To bardzo istotne pytania, a odpowiedzi na nie udziela Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 19 marca 2022 - Dla lasu, dla ludzi cz. 3

19 lutego 2022

Grafika: facebook.com/LasyPanstwowe
Grafika: facebook.com/LasyPanstwowe
W lutowym odcinku cyklu „Dla lasu, dla ludzi” mówimy o sowach - nocnych mieszkańcach lasów. Luty to szczególny czas dla nich, a dla nas dobra pora, by wzbogacić przy okazji swoją o nich wiedzę! Co o nich wiemy? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że sowy są świetnymi łowcami, znakomicie się maskują i mają 35 razy lepszy wzrok od człowieka? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? O tym już mówi Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 19 lutego 2022 - Dla lasu, dla ludzi cz. 2

15 stycznia 2022

Grafika: facebook.com/LasyPanstwowe
Grafika: facebook.com/LasyPanstwowe
W pierwszym w 2022 roku odcinku cyklu „Dla Lasu, Dla Ludzi” mówimy o tym skąd się biorą sadzonki drzew. Jak wygląda zbiór nasion w lesie? Kim jest „szyszkarz” i co się dzieje w wyłuszczarni nasion? Wszystko wyjaśnia Weronika Wróblewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 15 stycznia 2022 - Dla lasu, dla ludzi cz. 1