Niedziela, 18 listopada 2018 r.   Imieniny: Romana, Klaudyny, Karoliny / Powołanie Radia PiK SA (1993)
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Pięknie i Koncertowo

Koncerty mają swój specyficzny nastrój... Nawet znane nuty i słowa w wydaniu "na żywo" potrafią zaskoczyć nowym rozwiązaniem, niespodziankami zaistniałymi tylko tutaj i tylko teraz. Czerpane z płyt przywołują ciepło wspomnienia, udostępnione przez przyjaciół pozwalają poznać koncertowe życie na innych falach, zarejestrowane w ciekawych miejscach, dają szansę poznać brzmienie scen klubowych i plenerowych... A przecież mogą być i te - najcieplejsze - najbliższe, bo też organizowane w studiu kujawsko pomorskiej rozgłośni...

19 listopada 2018 - Joanna Dudkowska... na scenie i na antenie! Cz. III

NICO
NICO'ZZ Band na antenie Polskiego Radia PiK
Zapraszamy na trzecie już spotkanie w cyklu "Koncertowe Radio PiK", w którym wracamy do wieczoru 19 lutego br. zapisanego śladem wydarzenia pt. "JOANNA DUDKOWSKA - MUSIC AND VISUAL EXPERIENCE", zarejestrowanego w toruńskim Hard Rock Pub Pamela.

W poniedziałkowy wieczór 19 lutego transmitowaliśmy z Torunia obszerne fragmenty występu Joanny Dudkowskiej feat. KOVA. Obecni w klubie oraz Słuchacze Polskiego Radia PiK odebrali sporą dawkę niezwykłej mikstury muzycznej kojarzącej rock, jazz-fusion, classic, funk. 12 marca br. w eter popłynęła retransmisji II części tego szczególnego wieczoru.

Część trzecia zabrzmi w trzeci poniedziałek listopada br. Koncertowe pasmo Polskiego Radia PiK wypełni tym razem zapis występu NICO'ZZ Band. Retransmitowany koncert Nicolasa Zdankiewicza, francuskiego gitarzysty i wokalisty bluesowego zakończył festiwal "Music & Visual Experience", który odbył się w Toruniu z okazji 20. urodzin Hard Rock Pub Pamela.
Ceniona polska basistka i kompozytorka, zaprezentowała w czasie festiwalu artystów, z którymi współpracuje w czasie realizacji swoich licznych projektów muzycznych. Jednym z nich jest właśnie Nicolas Zdankiewicz - charyzmatyczny wokalista i gitarzysta z Francji, poruszający się płynnie po obszarach z pogranicza bluesa i rocka.

Pradziadkowie Nicolasa Zdankiewicza opuścili podzieloną przez zaborców Polskę w 1916 roku. Emigrując, większość drogi z Warszawy do Paryża przebyli pieszo. Los ostatecznie rzucił ich do Stanów Zjednoczonych, gdzie Henryk Zdankiewicz podjął pracę na kolei w Bufallo, w stanie Michigan. Urodzony w Ameryce Płn. Jean Zdankiewicz, dziadek Nicolasa Zdankiewicza, służąc w armii amerykańskiej wrócił w trakcie działań II wojny światowej do Francji, gdzie zdecydował się pozostać...

W 2012 roku, prawie 100 lat po tym, jak pradziadkowie artysty opuścili Warszawę, Nicolas Zdankiewicz pierwszy raz odwiedził ze swoim zespołem Polskę. Pytany o wrażenia, tak opowiedział o tym doświadczeniu:

- "Próbowałem wyobrazić sobie jak Polska wyglądała zanim tu przyjechałem. W młodości dorastałem z mnóstwem dzieciaków z różnych krajów – Turcji, Algierii, Maroka i Polski. Zazdrościłem im tej podwójnej kultury. Urodziłem się w Paryżu. Dorastałem jako Francuz a teraz cieszę się, że odkryłem swoją polską stronę".

- "Uwielbiam tu przyjeżdżać. Mogę wtedy poznawać polskojęzyczną kulturę i dowiedzieć się więcej o miejscu, w którym mogłem się wychować, gdyby historia potoczyła się inaczej".
NICO
NICO'ZZ Band na scenie Hard Rock Pub Pamela - Toruń, 19.02.2018. Fot. Wojciech Zillmann
Toruńska publiczność zna Nicolasa z występów jego grupy NICO'ZZ Band w Hard Rock Pub Pamela, a szczególnie z bardzo udanego koncertu w ramach HRPP Festival 2016. Już wtedy podbił serca fanów bluesa nie tylko talentem i umiejętnościami, lecz również swoją otwartością.

19 lutego br. w trakcie festiwalu "Music & Visual Experience" na scenie toruńskiego Hard Rock Pub Pamela artyście towarzyszyli: Joanna Dudkowska - gitara basowa, Mateusz Urbaniak - instrumenty klawiszowe oraz Mateusz Brzostowski - perkusja.

Poniżej prezentujemy migawki z retransmitowanego występu NICO'ZZ Band, autorstwa Wojciecha Zillmanna. Dziękujemy :)

Do wysłuchania retransmisji zaprasza Dariusz Gross.