Wtorek, 21 stycznia 2020 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-12-12, 06:00 Marcin Kupczyk

Prof. Maciej Świątkowski [wideo]

Prof. Maciej Świątkowski
Prof. Maciej Świątkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Maciej Świątkowski
Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej. Za kilka dni ma się odbyć pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego. O szanse powstania takiej uczelni pytaliśmy profesora Macieja Świątkowskiego - lekarza, byłego parlamentarzystę, a obecnie radnego.

Marcin Kupczyk: Do Parlamentu wraca sprawa ewentualnego w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego czy samodzielnej uczelni medycznej. Dlaczego pańskim zdaniem w Bydgoszczy powinna powstać taka uczelnia?

Prof. Maciej Świątkowski: Dlatego, że jest taka potrzeba społeczna, bo brakuje lekarzy i pielęgniarek, mamy najniższe wskaźniki w Europie. Potencjał naukowy i miejsc gdzie można kształcić, chodzi o bazę szpitalną, mamy na tyle dużą i dobrą, że jest to realne. Mamy dwa szpitale kliniczne w Bydgoszczy, mamy szpital, który się buduje w Toruniu, to będzie najlepiej wyposażony szpital w Polsce, a w Grudziądzu też jest szpital, on także może spełniać kryteria szpitala klinicznego. To będzie decyzja polityczna, Sejm wszystko może. Albo to będzie decyzja natury politycznej: „nie, bo nie”, albo albo będzie wychodziła naprzeciw potrzebom społecznym, tym bardziej, że mówimy tutaj o ministrze Gowinie. Pan minister jest autorem ustawy w której wyraźnie napisał, że uczelnie publiczne, które funkcjonują z naszych pieniędzy, powinny być wrażliwe na potrzeby społeczne. (...).

Jarosław Gowin powiedział tak: „Uważamy, że tworzenie osobnego Uniwersytetu Medycznego w oparciu o filię UMK w Bydgoszczy jest niezasadne. Po pierwsze osłabiałoby potencjał dobrze rozwijającego się w tej chwili UMK, po drugie, uczelnia, która powstałaby w Bydgoszczy byłaby wyraźnie najsłabszą uczelnia medyczną w kraju. W sprawach zdrowia musimy dbać o najwyższą jakość kształcenia”, czyli mówi wyraźnie „nie”.

Minister nie ma rozeznania, ponieważ rektor Andrzej Tretyn w 2016 roku powiedział, że można utworzyć drugi wydział lekarski na bazie Collegium Medicum i szpitala w Toruniu. To powiedział na posiedzeniu zarządu województwa i chyba miał rozeznanie, że są pracownicy, którzy będą na tych dwóch wydziałach funkcjonować, więc co do kadr nie ma problemów. Zresztą kadry w tych pierwszych latach, to nie są medycy, to chemicy, fizycy, biolodzy, w Bydgoszczy mamy dwie uczelnie, które posiadają tego typu kadry, podobnie później z kadrą medyczną. (...). Z czasem pewnie też w kraju znalazłyby się osoby chętne do pokierowania kliniką w Bydgoszczy.

Obecnie wiemy, że uniwersytet można powołać tylko w drodze ustawy. jak zatem uzyskać potrzebną większość, kiedy mamy świadomość, że rządzący są na „nie”?

Tak do końca nie można powiedzieć, to rząd jest na „nie”. Sejm wszystko może. To kwestia też w jaki sposób zostanie przedstawiona sprawa. Przed wyborami pan Gowin miał nieliczną grupę posłów, wśród nich pani Michałek z Torunia, która bardzo zabiegała o względy UMK i budowała całą kampanię wyborczą na bazie integralności UMK. A teraz mamy czas, co będzie za kilka lat trudno powiedzieć. Uważam, że decyzja polityczna, nie może być ważniejsza niż potrzeba społeczna. (...).Zobacz także

2020-01-21, godz. 06:00 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był senator Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Kobiak. A tematy rozmowy to: odrzucenie ustaw o ustroju sądów, wizyta Kom ... » więcej 2020-01-20, godz. 06:02 prof. Janusz Kutta Gościem Rozmowy Dnia był historyk, prof. Janusz Kutta. O bydgoskim jubileuszu stulecia powrotu do wolnej Polski. Michał Jędryka: 20 stycznia to data symbolicz ... » więcej 2020-01-17, godz. 06:05 Michał Zaleski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w piątek prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy o setnej rocznicy przyłączenia Torunia do Wolnej Polski i o obchodach z tym ... » więcej 2020-01-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem "Rozmowy dnia" był w czwartek europoseł Kosma Złotowski, który obecnie przebywa w Strasburgu i z którym rozmawialiśmy m.in. o debacie w Parlamencie Eu ... » więcej 2020-01-15, godz. 06:02 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o: wyborze Roberta Biedronia na kandydata w wyb ... » więcej 2020-01-14, godz. 06:03 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa między innymi o bydgoskim lotnisku, a także o re ... » więcej 2020-01-13, godz. 06:03 Jan Krzysztof Ardanowski Naszym gościem był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmawialiśmy między innymi o programach wsparcia rolnictwa, o szkolnictwie rolniczym i roli t ... » więcej 2020-01-10, godz. 06:00 dr Sławomir Sadowski [wideo] Bieżąca sytuacja w polityce krajowej i międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście wydarzeń na Środkowym Wschodzie - o tym w Rozmowie Dnia mówiliśmy z politologie ... » więcej 2020-01-09, godz. 06:32 Piotr Całbecki [wideo] Jak będą wyglądały regionalne obchody 100 - lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Macierzy? Jakie znaczenie dla budowania jedności regionu mają te wydarzenia? Czy ... » więcej 2020-01-08, godz. 06:02 Stefan Pastuszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Stefan Pastuszewski - były wieloletni bydgoski radny, działacz i literat. Pytaliśmy go m.in. o wizję Starego Rynku i śródmieścia, ... » więcej
12345